2 Verven Droogkuischen TT Teintures Nettoyages Nieuwwasschen Blanehissage de luxe et au kilo Luxe - "Waschdienst GlaQage Américain Kilowasch de Cols Manchettes Bijhuis L. KNOCKAERT - JOOS Dépöt 53, Diksmudestraat Rue de Dixmude, 53 YPER. Tel. 260 YPRES. is gedaan ten bate der gemeenschap, zonder eenig gedacht van eigen winstbejag, uit zuivere ge hechtheid aan onze geliefde martelaarstad. Ik zeg ook standvastigheid Toen wij in 1929, het volledig herstel der vaart Yper-Yzer vierden en Ued. reeds alsdan een welverdiende hulde brachten, rees de kreet op En nu de vaart Yper- Komen. Het tijdstip der verwezenlijking is thans nabij. Niettegenstaande alle hinderpalen, bleeft gij standvastig werken. Wanneer anderen ontmoedigd waren bleeft gij moed, hoop en betrouwen houden, belegdet gij vergadering op vergadering, gingt gij, als be devaarder van het Recht, op alle deuren kloppen totdat eindelijk de blijde mare inkwam De vaart Yper-Komen wordt hersteld. Dat is Vermeulen's werk Wij uiten dien kreet met fierheid. De Yperlingen van heden en het nageslacht zullen dienzelfden kreet herhalen met dankbaar heid en met genegenheid De Heer Tahon overhandigt vervolgens dit adres, heel mooi verbonden en met de Ypersche kleuren versierd, aan den Heer Vermeulen, ter wijl er door gansch de zaal, als om de oprecht heid van de hartelijke woorden van den Heer ondervoorzitter nog meer te onderlijnen, een storm van toejuichingen losbreekt. Er zijn soms van cie ocgenblikken waarop de gevoelens van dankbaarheid het hart overweldigen en men niet bij machte is om ze behoorlijk uit te drukken, doch beter dan de schoonste woorden vertolkte deze warme ovatie al de gevoelens van erkente lijkheid en verknochtheid welke de leden ten opzichte van hun geliefden voorzitter bezielen. Het Ypersch Tuindaglied, door den Heer Bou quet meesterlijk vertolkt, verhoogt nog die alge- meene vreugdestemming en doet de heerschende geestdrift haar toppunt bereiken. Zichtbaar ontroerd neemt de Heer Voorzitter, die zich geenszins aan zooveel huldeblijken ver wacht had, het woord en drukt zich ongeveer uit als volgt Mijnheeren, Ik ben zeer gevoelig aan de eer die mij heden wordt aangedaan en ik bedank het bestuur en al de leden voor deze zoo welgemeende en hartelijke hulde. Het werk, dat verricht werd, is van het hoog ste belang voor Yper. Maar het had niet kunnen uitgevoerd worden, zoo eendracht en samenwer king niet steeds onder het bestuur en onder de leden hadden bestaan. Wij. geboren Yperlingen, die onze stad ken nen tot in haar minste bijzonderheden, die van onze vroegste jaren al de pogingen gevolgd heb ben welke door onze voorgangers gedaan werden om onze stad te doen bloeien, die al de oogen- blikken van hoop en ontmoediging beleefd heb ben, wij zouden laf geweest zijn indien wij, na den oorlog, onzen plicht niet hadden begrepen en geweigerd hadden ook op onze beurt te werken voor de heropleving onzer dierbare stad. Die wer king, immers, kon niet verwacht worden van den eenvoudigen werkman of van den kleinen burger, onze plicht was het die taak te vervullen. Wat wij gedaan hebben, was dus slechts de volbren ging van hetgeen men met recht van ons mocht verwachten. Na den grooten bloei van Yper in de Middel eeuwen en waarvan de grootsche praal gebouwen, hier langs den overkant der Markt gelegen, nu nog steeds de sprekende getuigen zijn, werd Yper, door zijne ligging, gedurende eeuwen het bolwerk dat over het bezit van gansch Zuid- Vlaanderen besliste. In dit tijdstip werd het in een schier oninneembare vesting herschapen. Het onderging niet minder dan zeventien belegerin gen en tot vijftien maal toe werden de vestingen verbeterd en versterkt. Yper geleek aan een ste kelvarken dat, ineengekrompen, langs buiten niets dan zijn stekels of sterke verdedigingswer ken vertoonde en door niemand kon aangeroerd worden. Alles diende tot de verdediging der stad en zelfs de wateren van Dickebusch en Zillebeke, die vroeger den bloei der Ypersche nijverheid uitmieken, werden aangewend om de vestings grachten te spijzen en de tot de verdediging der stad dienende lage weiden onder water te zetten. Niettegenstaande dezen toestand en alhoewel de bevolking op zeker tijdstip tot een minimum gezakt was, toch waren er burgers die den moed hadden om te trachten den verloren bloei te her winnen. Vandaar het graven der vaart Yper-Yzer en de pogingen tot verbinding met de Leie, en het zijn deze voorbeelden die wij gevolgd hebben. Gedurende de verleden eeuw was Yper een stad die zich groote en zware opofferingen ge troostte ten voordeele van het onderwijs harer kinderen, die nadien, bij gebrek aan loopbanen hier ter plaats, hun hier opgedane geleerdheid en hun talent overal elders ten dienste van andere en meer bevoorrechte steden gingen stellen. Zoo vindt men, geheel België door, Yperlingen die van de hoogste plaatsen van het land bekleeden. De gedane opofferingen voor het onderwijs kwa men dus niet ten bate van de Ypersche gemeen schap en wij hebben dan nog, na de vernieling onzer stad, met spijt moeten bestatigen hoe ge ring het aantal was dier vooraanstaande gewezen Yperlingen die zich nog hunne geboortestad en weldoenster herinnerden. De statistieken, gegeven in den open brief aan den Heer Minister De Man gericht en ver schenen in «Het Ypersche» van 24 Oogst 11., toonen ten duidelijkste mogelijk aan wat het Rousselaarsche en het Kortrijksche aan hunne waterwegen te danken hebben. Wanneer de vaart Yper-Komen zal voltooid zijn en alzoo haar wel- doenden invloed zal kunnen laten voelen, dan zullen ook hier handel en nijverheid opnieuw herbloeien en dan ook zal voor onze opkomende jeugd de kans ontstaan hier een winstgevende en verdienstelijke loopbaan te vinden. Dan zullen de gedane opofferingen voor het onderwijs niet meer, zooals vroeger, voor de Ypersche gemeen schap verloren gaan, maar aan de stad zelf en gansch hare bevolking ten goede komen. Dit is het doel dat nagestreefd wordt en uwe talrijke tegenwoordigheid hier op deze vergade ring, uwe hartelijke betooging bewijzen mij dat gij het vraagstuk onder hetzelfde oogpunt be schouwt. Onnoodig te zeggen dat deze merkwaardige improvisatie van den Heer Vermeulen meermaals door luidruchtig handgeklap onderbroken en langdurig toegejuicht wordt. De Heer voorzitter stelt vervolgens aan de ver gadering voor een glas te ledigen op den bloei van Yper, en de Heer J. Tahon, ondervoorzitter, geeft lezing van een pas ontvangen telegram, door de Heeren A. Gruwez en A. Weckesser van uit Brussel verzonden en dat luidt als volgt Weckesser Gruwez bidden bestuur handelska- mer beste gelukwenschen aan voorzitter over te maken voor bekomen uitslag. Leve Vermeu- len's werk. Nadien meldt de Heer Voorzitter nog dat men het ontwerp had opgevat om op Zondag laatst de blijde nieuwstijding van het besloten herstel der vaart Yper-Komen door een algemeene be- vlagging te vieren, doch men heeft daarvan, ten gevolge van het smartelijk ongeval dat aan onze teerbeminde Koningin het leven benam, moeten afzien. De Handelskamer heeft zich, in deze pijnlijke omstandigheden, bij de algemeene rouwhulde, waarvan ons Vorstenhuis het voorwerp is ge weest, aangesloten en het volgend telegram ver zonden Aan Zijne Majesteit Koning Leopold HI Voorzitter en bestuur Handelskamer Yper betuigen aan Zijne Majesteit de uitdrukking hunner innige deelneming en verkleefdheid in dezen pijnlijken rouw. H. Vermeulen.» Op voorstel van den Heer Voorzitter wordt ver volgens rechtstaande een minuut van ingetogen stilte onderhouden. Daarna geeft de Heer Vermeulen nog lezing van den brief van den Heer Minister De Man, waarbij aangekondigd werd dat het herstel der vaart Yper-Komen op het programma der werken van den Dienst voor Economisch Herstel opgeno men is en dat de noodige onderrichtingen gege ven zijn om de plans dadelijk op te maken, als ook van het telegram dat aan den Heer Minister De Man werd opgestuurd om hem voor zijne goede beslissing te bedanken. De aflezing van het ministerieel schrijven wordt op een geestdriftig applaus onthaald. De Heer Voorzitter vestigt eveneens de aan dacht der leden op den grooten en welwillenden steun dien hij steeds bij de technische Diensten van Bruggen en Wegen gevonden heeft en neemt de hem hier geboden gelegenheid te baat om deze bevoegde Heeren een welverdiende hulde te bren gen. De Heer Vermeulen is gelukkig hier insgelijks in 't openbaar den achtbaren Heer Gouverneur Baels te kunnen bedanken voor al hetgeen hij ten voordeele van Yper gedaan heeft en nog doet zooals blijkt uit volgenden brief, waarvan lezing gegeven wordt Provinciaal Bestuur van Brugge, West-Vlaanderen den 4 Sept. 1935. K. 1788 Heer Voorzitter, Het verheugt mij door uw schrijven van 29 Augustus te vernemen dat het herstel der vaart Ieperen-Leie, in het programma van Econo- misch Herstel bepaald ingeschreven is. «Voor een paar weken had ik de gelegenheid met den Heer Minister van Openbare Werken omtrent bedoelde vaart te spreken en deze zaak welke uw gewest zoo zeer aanbelangt, te bespreken. «Hoogachtend. De Gouverneur, (get.) Baels. den H§er Vermeulen, Voorzitter der Handels- en Nijverheidskamer, Hötel du Sultan, Groote Markt, leper. Onzen dank gaat ook zoo vervolgt de Heer Voorzitter, aan de stadsoverheden van Yper, de Heeren Vanderghote, burgemeester, en Sobry, oud-burgemeester, aan al de overheden van ste den en dorpen die zooals wij de grootste voor- deelen van de verbinding Yzer-Leie mogen ver wachten en er samen met ons steeds voor ge streefd hebben, aan de Heeren Mandatarissen van Senaat en Kamer die onze zaak genegen waren, aan den Heer Lommez, bestendig afge vaardigde, op wiens gewaardeerde medewerking wij nooit te vergeefs beroep hebben gedaan. Ook de Heer J. Antony, stadsbibliothecaris, die steeds bereid was de gewenschte inlichtingen in zijn rijke boekenverzameling op te zoeken, verdient onzen besten dank. Wij zouden aan onzen Dlicht tekort komen, zoo wij hier niet een gansch bij zonder woord van dank toezegden aan den zeer verdienstelijken Heer advokaat Arthur Butaye en aan de Federatie der Geteisterden, waarvan hij de zoo geachte voorzitter is. De Federatie der Geteisterden was steeds aan onze zijde om ons in onze werking te helpen en te steunen, meest alle belangrijke vergaderingen werden samen met haar belegd en ook voor de zoo talrijk gedane stappen bij de bevoegde Minister? en zelfs bij onzen zoo betreurden Vorst, wijlen Koning Al- bert, hadden wij de voldoening op haar algeheele medewerking te mogen rekenen. Wij mogen ook onze goede vrienden der Handelskamer van Nieuwpoort niet vergeten. Hunne medewerking en steun was ons en zal ons in de toekomst steeds zeer kostbaar zijn. In onzen dank moeten wij ook nog begrijpen de drukpers, zoowel de verschillige dagbladen van 't land als de plaatselijke weekbladen, die ons steeds machtig geholpen hebben. En hier moeten wij vooral den Heer C. Dumortier, ons geacht medelid, inniglijk bedanken voor de groote welwillendheid die hij ons steeds betoond heeft met in zijn uitstekend weekblad al de arti kelen ten voordeele der vaart op te nemen. Het Yperscheis een tribune waar, boven al de kwesties die anders de Yperlingen zouden kun nen verdeelen en scheiden, kans gegeven wordt de algemeene belangen der stad te verdedigen. Zonder Het Ypersche zouden wij tot geen uit slag gekomen zijn. Wekelijks werden een aantal exemplaren van dit blad aan de Heeren Ministers, mandatarissen, enz. opgestuurd en zulks heeft machtig veel bijgedragen om de overwinning,

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2