- F O O T B A L L - M Vandendriessche Gemeenteraad van Yper 16e Jaar. N5 25 - 21 September -1935- 16e Année, N° 25 - 2t Septembre Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres HET HERSTEL DER VAART YPER-KOMEN Op Zondag 22 September C. S. YPER - III Spec. - R. S. C. MEENEN C.S. YPER - JUNIORS - R.S.C. MEENEN C. S. Y. - Knapen - Wevelghem Sp. me DENTISTE Dixmudestraat, 49, Yper Telefoon 311. Raadplegingen alle dage. Specialiteit van geperfectionneerde gebitten met waarborg. HET YPERSCHE ORGAAN DER VEREENIGING DER GETEISTERDEN Beheer, Opstel en Aankondigingen34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement18 fr. 00 per jaar Buitenland32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren Tel. 500 35 ct. het nummer Naamlooze artikels geweigerd LA RÉGION D'YPRES ORGANE DE L'ASSOCIATION DES SINISTRÉS Rédaction, Administration et Pubiieite34, rue au Beurre, Ypres. Abonnement18 fr. 00 par an Etranger32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges 35 ct. Ie numéro TéL 506 Les articles non signés sont refusés Nog altijd komen nieuwe gemeenten zich aan sluiten bij de algemeene vreugde uiting, welke het goede nieuws van het aanstaande herstel der vaart Yper-Komen hier gansch de streek door verwekt heeft. Benevens de talrijke gemeentebesturen, die wij reeds in onze voorgaande uitgaven vernoem den, hebben thans nog deze van De Panne, Gy- verinckhove, Ploegsteert, Reninghe en Zillebeke op hunne beurt den Heer Hendrik De Man, Minister van Openbare Werken, om zijne geno men beslissing namens hunne onderhoorigen bedankt. Ook de gemeentéraad van Yper heeft, in zijne zitting van Maandag 16 dezer, met algemeenheid van stemmen de hierna volgende motie gestemd De Gemeenteraad, Met groot genoegen vernomen hebbende dat, na de menigvuldige voetstappen aangewend door het Stadsbestuur, het ontwerp van herstel van het Kanaal Yper-Leie komt opgenomen te zijn op het programma van de werken van den dienst voor Economisch herstel en bewust van de nood zakelijkheid en de hoogdringendheid van dit herstel voor de ontwikkeling en den bloei van handel, nijverheid en landbouw in deze streek, zoo dat het voor de stad Yper en het Arrondisse ment een nieuwe bron zal wezen van welvaart Biedt aan den Heer Eerste Minister en aan dên Heer Minister van Openbare Werken in naam der Ypersche bevolking de uitdrukking aan zijner gevoelens van erkentelijkheid voor de genomen beslissing. Hij drukt tevens den wensch uit dat de noodige maatregelen zouden genomen worden opdat de werken zoohaast mogelijk zou den kunnen aangevangen worden, ten einde in deze streek de werkloosheid te bestrijden er op drukkende, dat ten gevolge van den econo- mischen toestand in het Noorden van Frankrijk, de toestand onzer arbeidersbevolking voor lange jaren zeer onrustwekkend voorkomt. Gedaan te Yper, in zitting van 16 September 1935. De Secretaris, De Burgemeester-Voorzitter, (get.) G. Versailles, (get.) J. Vanderghote.» De datum, op denwelken deze motie gestemd werd, staat thans officieel in de registers van de beraadslagingen van den gemeenteraad aange- teekend en zal later steeds herinneren aan den grooten dag waarop de stad Yper, na lange jaren miskend en vergeten te zijn geweest, na zooveel vruchteloos aandringen, eindelijk voldoening be komt en weer hoopvol de toekomst mag te ge- moet zien. Want, benevens de kwestie der werkloosheid, die seffens van bij den aanvang der werken op zeer gevoelige wijze zal verminderen, biedt dit herstel der vaart Yper-Komen voor onze stad en gansch de streek nog andere voordeelen die zich vooral later zullen doen gevoelen en aan de opko mende jeugd ten goede komen. Had de vaart Yper-Komen reeds van vóór den oorlog moeten geslaagd zijn, dan zou onze stad reeds sedert lang op handels- en nijverheidsge- bied een veel grooteren bloei gekend hebben en zou hare bevolking, evenals deae van Roeselaere en Kortrijk, steden die zooals wij het hier on langs door statistieken bewezen haar vooruit gang uitsluitend en alleen aan haar waterwegen te danken hebben, ook reeds merkelijk gestegen zijn. Hadden wij, seffens na den oorlog, onze water wegen teruggekregen, dan ook zouden wij niet gezien hebben dat de nijverheden, die hier moes ten opgericht worden, zich elders gingen ver plaatsen, dan ook hadden wij kunnen voldoening geven aan een groep grootnijveraars, welke hier een drietal jaren geleden ter plaats een onderzoek kwamen doen met het inzicht hier nieuwe fabrie ken op te richten doch, bij gemis aan waterver bindingen, aan hun ontwerp moesten verzaken. Thans zullen dergelijke betreurenswaardige fei ten' zich niet meer voordoen. De vaart Yper-Ko men, die de verbinding Yzer-Leie zal daarstellen, die onze streek met het binnenland en met het Noorden van Frankrijk zal verbinden en de wa terbevoorrading van de Yzer en de scheepvaart aldaar te allen tijde zal verzekeren, zal ook op on betwistbare wijze onzen handel bevorderen en in de mogelijkheid stellen zich, evengoed als in alle andere centra welke over goede waterwegen beschikken, uit te breiden. JTieuwe nijverheden zullen hier voortaan alles vinden wat zij behoe ven en haar ontstaan zal hier zelfs mettertijd, tengevolge der herneming van de zaken, een noodzakelijkheid worden. Zoo ook zal onze ar beidersbevolking, welke thans voor langen tijd niet meer moet hopen een broodwinning in Frankrijk te kunnen vinden, hier ter plaats zelf gemakkelijker en in veel grootere mate dan ooit te voren werk kunnen vinden. Dan zal, zooals de Heer Voorzitter der Handelskamer het nog on langs op de algemeene vergadering dezer Kamer zegde, de opkomende jeugd kans hebben hier een winstgevende en verdienstelijke loopbaan te vin den in plaats van, zooals nu, hare hier opgedane geleerdheid en bekwaamheid ten dienste van andere gewesten te moeten stellen. Dit alles zal mogelijk zijn van zoodra de vaart Yper-Komen voor de scheepvaart geopend wordt, van zoodra de waterspijzing der vaart Yper-Yzer door het kanaal Yper-Leie, in het bovenpand te Hollebeke, zal verzekerd worden en van zoodra de sleutel van het vraagstuk van gansch de Yzer- kom hier te Yper in het bureel van den aange- stelden ingenieur zal berusten. K. B. V. B. YPERSCH STADIUM C. S. Y. Om 9 uur 30 Om 11 uur Om 15 uur Ingangsprijs 1.50 fr. Tribuun 1 fr. opleg. Verslag der zitting van 16 September 1935 De zitting wordt korts na 18 u. geopend. Zijn tegenwoordig de Heeren Vanderghote, burge meester-voorzitter Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenenPattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Missiaen, Michiel, Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes, Leuridan en Verbeke, raadsledenVersailles, secretaris. Vooraleer de bespreking aan te vatten der ver- schillige punten die op de dagorde staan, zegt de Heer burgemeester, rechtstaande, terwijl zijn voorbeeld door al de raadsleden en ook door het aanwezige publiek gevolgd wordt, dat wij allen pijnlijk getroffen zijn geweest bij het vernemen van de tragische dood onzer welbeminde Konin gin Astrid. Wij hebben, zoo vervolgt de Heer bur gemeester, het geluk niet gehad Hare Majesteit de Koningin den 29 Juli 1934 hier te Yper te zien tijdens de inhuldiging van ons Belfoi t. doch Haar bezoek was ons reeds officieus aangekondigd voor toekomend jaar. Ongetwijfeld zou de Ypersche bevolking eraan gehouden hebben Hare Majesteit een echt vorstelijk onthaal voor te behouden. Helaas, deze voldoening zal ons thans niet meer gegeven worden. Een smartelijk auto-ongeval heeft ons deze edele en goedhartige vorstin, die wij allen vereerden, te vroegtijdig ontnomen. Wij zullen steeds in onze dankbare harten de zoete herinnering bewaren dezer goede Koningin, die zoo een grOote bezorgdheid en voorliefde voor de armen en de ongelukkigen koesterde, en het schepencollege zal binnen kort er ook voor zor- gfen Hare duurbare nagedachtenis hier te Yper te vereeuwigen. Het stadsbestuur en gansch de bevolking van Yper, wiens tolk ik mij hier maak, deelen grootelijks in den rouw dien ons geliefd Vorstenhuis opnieuw zoo wreed komt te treffen. Na een oogenblik stilte onderhouden te hebben, verleent de Heer voorzitter het woord aan den Heer secretaris om lezing te geven der verslagen van de laatste zittingen. I. Processen-verbaal der zittingen van 28 Juni en 15 Juli 1935. Na lezing worden beide verslagen afzonderlijk zonder opmerkingen goedgekeurd. II. Taksverordening op de openbare bals Aanvulling. M. Vanderghote. De gemeenteraad zal zich nog herinneren dat hij de taksverordening op de openbare bals, welke den 29 December 1933 ge stemd werd, in zijne zitting van 3 Juni 11. ver anderd en aangevuld heeft. Deze taksverorde ning, die alsdan voor goedkeuring aan de besten dige deputatie overgemaakt werd, is ons nu te ruggekomen met verzoek erin te willen bepalen wat wij verstaan door aanhoorigheden der dans zaal die in de belastbare oppervlakte dienen begrepen te worden. Het schepencollege stelt voor daardoor te verstaan al de aanhoorigheden die zicht geven op de danszaal, zooals de plaats voorbehouden aan de muzikanten en alle andere plaatsen van waar men rechtstreeks zicht heeft op de danszaal en die er om zeggens deel van uit maken. Ik stel voor deze taksverordening alzoo met die bepaling terug te sturen. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Hee ren Seys, Biebuyck, Leuridan, Verbeke en Van derghote neen de Hedren Missiaen, Michiel, Coutelle, Vergracht en Van Alleynnes. III. Openbare Onderstand Openbare ver-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 1