2 kooping van een stuk grond. M. Vanderghote. In zitting van 26 Juni 1935 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand een beraadslaging genomen waarbij zij besluit, gezien de haar gedane aanvraag, een perceel grond openbaar te verkoopen. Deze grond, gele gen te Yper, Meenensteenweg, en er bekend sectie B. n™ 203d, 204f en 204g, ter grootte van 1 ha. 67 a. 30 ca., heeft volgens schatting van den Heer Ontvanger der Domeinen een waarde van 15 fr. den vierkanten meter ttoor den voorgrond tot op een diepte van 50 m. en van 6 fr. den vier kanten meter voor den achtergrond. Gezien er tijdens het gedane onderzoek van commodo en incommodo geen opspraak tegen dezen verkoop gedaan werd, gezien de verkoop voor den Open baren Onderstand voordeelig en die grond voor het Bestuur niet onmisbaar is, besluit het aan de hoogere overheid de noodige toelating te vragen om dezen grond openbaar te mogen te koop bie den aan den instelprijs van 15 fr. den m2 voor den voorgrond tot op een diepte van 50 meter en van 6 fr. den m2 voor den achtergrond. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig ad vies uit te brengen. Al de raadsleden stemmen ja, uitgenomen de Heer Missiaen die zich, als lid der Commissie van Openbaren Onderstand, onthoudt. IV. Openbare Onderstand Openbare ver- kooping van een perceel bouwgrond. M. Vanderghote. De Commissie van Open baren Onderstand heeft in haV^>itting van 26 Juni 11. besloten een perceel boLJCgrond gelegen te St-Jan, sectie B nr 209p, groot ongeveer 10 a. 50 ca. openbaar te koop te bieden. Dit perceel bouwgrond, waarop zich een kabien der elec- trische hoogspanning bevindt en daardoor dus een zekere minderwaarde heeft, mag volgens den Heer Ontvanger der Domeinen op 10 fr. den vier kanten meter geschat worden. Daar er daarvoor thans reeds een hooger aanbod bestaat, en gezien er tegen dezen verkoop geen opmerkingen gedaan werden, besluit de Openbare Onderstand dezen grónd, mits toestemming der hoogere overheid, openbaar te verkoopen aan den instelprijs van minstens 10 fr. den vierkanten meier. Het sche pencollege stelt voor hierop eveneens een gunstig advies uit te brengen. Dit voorstel wordt met dezelfde stemming als zooeven goedgekeurd. V. Openbare Onderstand Begrooting 1935 Verhooging van kredieten. M. Vanderghote. In zitting van 11 September 1935 heeft de Commissie van Openbaren Onder stand een beraadslaging genomen waarbij zij be sluit, onder voorbehoud van goedkeuring door den gemeenteraad, verschillige artikels harer be grooting te verhoogen voor een gezamenlijk be drag van 225.000 fr., en verders een aantal andere artikels te verminderen of te schrappen voor een totaal bedrag van 198.000 fr. Daardoor zou de begrooting van 1935 nu sluiten als volgtin ge wonen dienst, ontvangsten, 2.576.143 fr. 38, uit gaven 2.450.849 fr. 04, wat een overschot laat van 125.294 fr. 34in buitengewonen dienst, ontvang sten 1.117.146 fr. 26, uitgaven 1.241.884 fr. 76, 't zij een nadeelig slot van 124.738 fr. 50. De dienst der landbouwuitbating sluit met een schadig slot van 100 fr., zoodat gansch de begrooting nog sluit met een algemeen overschot van 555 fr. 84. M. Missiaen. Ik vind het nuttig hier een woord uitleg te geven, daar het aan de raadsleden zonderling zou kunnen voorkomen dat de Com missie van Openbaren Onderstand zich nu reeds, in de maand Oogst, verplicht ziet zulke belang rijke wijzigingen aan hare begrooting van 1935 te brengen. De raadsleden zullen ook opgemerkt hebben dat er dit jaar in de begrooting een kre diet van 550.000 fr. voor uitdeeling van steun in geld voorzien is. In 1933 beliep dit krediet nog geen 430.000 fr., zoodat die uitgave dus met 100.000 frank gestegen is, alhoewel er reeds veel beper kingen en verminderingen ingevoerd werden. Niettegenstaande de Commissie van Openbaren Onderstand doorgaat voor zeer rijk te zijn, zal het, moet de huidige toestand nog eenigen tijd zoo blijven voortgaan,niet meer lang duren of de Commissie van Openbaren Onderstand zal ver plicht zijn ofwel zeer groote verminderingen van hare uitgaven te voorzien, ofwel zal zij hare be grooting in evenwicht niet meer kunnen sluiten en alsdan, zooals het elders gedaan wordt, beroep moeten doen op het stadsbestuur. De groote oor zaak dezer aanzienlijke vermeerdering van uit gaven is uitsluitend te wijten aan het feit dat er schier geen weken voorbijgaan zonder dat de Commissie het bezoek ontvangt van menschen die niet van Yper zijn, doch alleen maar naar Yper komen om hier van de hulp van den Open baren Onderstand te kunnen genieten. De Com missie heeft daarvan reeds de bemerking ge maakt aan den Heer Gouverneur en hem gevraagd zoo er geen middel is om dit te beletten. Want binnen kort zullen de inkomsten der Commissie van Openbaren Onderstand onvoldoende zijn, in dien zij voorts verplicht is die menschen te on dersteunen, en alsdan moeten beroep doen op de stad om haar tekort aan te vullen. De Heer Gou verneur heeft hierop echter ontwijkend geant woord en geschreven dat er hulp moest verleend worden daar waar noodlijdenden zijn, hetgeen wij ook reeds wisten. Ik vraag thans aan het schepencollege zoo er geen middel ware zulks te beletten. Een groot middel ware de identiteits kaart, welke zij thans zoo gemakkelijk verkrijgen en waardoor zij recht hebben op den Openbaren Onderstand beroep te doen, niet meer af te leve ren aan de vreemdelingen die hier komen wonen zonder zelfs een voldoende huisvesting te hebben. Ik weet echter niet of dit middel zou mogen ge bruikt worden, doch in alle geval zou men moe ten strenger optreden vooraleer die menschen in de bevolkingsregisters te schrijven. Wetende dat de Commissie van Openbaren Onderstand be- goederd is, komen zij hier uitsluitend en alleen om van haar steun te kunnen genieten. Ik vraag dat het schepencollege die kwestie eens zou on derzoeken om zulks te voorkomen, ik weet niet hoe. Misschien kan die vraag eens aan den Heer Gouverneur gesteld worden. M. Lemahieu. De bemerking van den Heer Missiaen is gegrond, doch 't is moeilijk tegen die inwijking op te komen. Wij zijn hier in openbare zitting en er mogen geen namen vernoemd wor den, doch vroeger is zich hier in de kazerne een zeker persoon komen vestigen die wij drie maan den lang gewacht hebben in de bevolkingsregis ters in te schrijven om de reden door den Heer Missiaen aangehaald. Welnu, na drie maanden hebben wij van den Heer Gouverneur bevel ge kregen dezen persoon in te schrijven. Gij ziet dus hoe moeilijk het is de inschrijving te weige ren, gezien wij verplicht zijn geweest het te doen. M. Coutelle. Misschien ware er een ander middel om deze uitgaven van den Openbaren Onderstand wat te verminderen, door te bepalen dat die personen nog gedurende een jaar of zoo iets ten laste blijven der gemeente van waar zij komen. M. Van der Mersch. Dit is niet mogelijk. M. Missiaen. De hulp moet gegeven worden daar waar de personen wonen. M. Van der Mersch. Er zijn gevallen waar sommige gemeenten zelf die personen naar Yper zenden. M. Missiaen. Èe Commissie van Openbaren Onderstand zal in die voorwaarden weldra ver plicht zijn een toelage te vragen aan de stad. M. Vanderghote. Wij zullen die kwestie eens onderzoeken in het schepencollege. Thans vraag ik de voorgestelde wijzigingen der begrooting te willen goedkeuren. Dit voorstel wordt eenparig gestemd. Alleen de Heer Missiaen onthoudt zich nogmaals. VI. Openbare Onderstand Proces-verbaal van onderzoek der kas T kwartaal 1935. M. Vanderghote. Volgens het gedane onder zoek sloot de kas der Commissie van Openbaren Onderstand op 30 Juni met 1.870.857 fr. 72 in uit gaven en 1. 377.684 fr. 69 in ontvangsten, 't zij een tekort van 493.173 fr. 03, som die overeen stemt met de bordereelen door den ontvanger der Commissie bewaard. VII. Openbare Onderstand Rekening voor het dienstjaar 1934 Nederlegging. M. Vanderghote. Ik heb de eer de rekening der Commissie van Openbaren Onderstand voor het jaar 1934 op het bureel neer te leggen. Er zal daarover in een volgende zitting verslag uitge bracht worden. VIII. Stadsfinanciën Staten van onwaar den Vaststelling. M. Vanderghote. Het provinciebestuur van West-Vlaander en heeft ons den 3 Oogst 11. laten weten dat, wat betreft de vaststelling van de staten der onwaarden van de gemeentebelasting, zij aan de goedkeuring van den gemeenteraad moesten onderworpen worden. De staat der on waarden van de belasting op het straatgebruik voor 1931 beloopt op 2.589 fr. 15, de staat van 1934 voor de belasting op balkons en loggia's 115 fr., deze van 1934 voor de belasting op de gewone voertuigen 820 fr., de staat van de belasting op wedden en loonen voor het jaar 1931 5998 fr., doch hierin is een som begrepen van omtrent 5500 fr. verschuldigd door engelsche bedienden die de stad verlaten of naar Frankrijk vertrek ken zonder hier hunne belastingen te betalen. De staat van onwaarden voor de taks op de mu- ziektuigen in openbare plaatsen bedraagt 455 fr. voor het jaar 1934 en 800 fr. voor 1933. Al deze staten werden reeds in het schepencollege onder zocht, doch ze zijn ons door den Heer Gouverneur teruggezonden geworden ten einde door den raad goedgekeurd te worden. Ik stel voor deze staten thans te willen goedkeuren. Al de raadsleden stemmen eenparig ja. IX. Stadsrekening over het dienstjaar 1934 Nederlegging. M. Vanderghote. Ik heb de eer de stadsreke ning voor 1934 op het bureel neer te leggen. Tij dens de aanstaande zitting zal er daarover ver slag gegeven worden. X. Stedelijk kerkhof Aankoop van grond Aanvraag van krediet. M. Vanderghote. Dit punt betreft de aan vraag van krediet voor den aankoop van een per ceel grond ten einde het stedelijk kerkhof te kunnen uitbreiden. Zooals men weet heeft de raad den 10 December 11. besloten een perceel van 87 a. weide te koopen aan de Commissie van Openbaren Onderstand. Het onderzoek over dezen aankoop en de inrichting van dien grond werd gedaan en voor goedkeuring naar het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken overgemaakt. Het heeft echter langen tijd geduurd vooraleer wij den bundel terugkregen, zoodat het krediet, dat in de begrooting van 1934 ingeschreven stond en nog tot den 30 Juni 1935 mocht gebruikt wor den, thans niet meer kan uitbetaald worden. Daarom vragen wij thans een nieuw krediet van 55.000 fr. te stemmen, dat dan in de begrooting van het aanstaande jaar zal geschreven worden. De schuld daarvan is te wijten aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, daar de zaak er zoo danig lang aangesleept heeft en het vroeger ge stemde krediet nu niet meer kan gebruikt wor den. Het schepencollege stelt dus voor een 'nieuw krediet van 55.000 fr. te stemmen. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd. XI. Steenweg Yper-Komen Inlijving van een perceeltje grond Aankoop. M. Vanderghote. Het plan der verbeterings- werken aan den steenweg Yper-Komen werd voorgelegd aan het Ministerie van Binnenland sche Zaken en aan den bevoegden Dienst van Bruggen en Wegen, die het goedgekeurd hebben onder voorbehoud de bocht, die zich bevindt een weinig vooraleer men het grondgebied der ge meente Zillebeke bereikt, eenigermate te ver minderen. Hiervoor zou er een deel grond van 189 m2, toebehoorende aan Jvr. van Oost, dienen onteigend te worden. De eigenaarster heeft ons reeds hare toestemming gegeven en zich t'ak- koord verklaard met den voorgestelden prijs van 4 fr. den vierkanten meter. Het schepencollege stelt voor thans een beraadslaging te nemen waarbij besloten wordt die 189 m2 grond mits 4 fr. den vierkanten meter in der minne aan te koopen. Al de raadsleden keuren dit voorstel goed, be halve de Heer schepen Van der Mersch die zich onthoudt. XII. Steenweg Yper-Komen Verbeterings- werken Aanbesteding Proces-verbaal. M. Vanderghote. De aanbesteding der verbe- teringswerken uit te voeren aan den steenweg Yper-Komen heeft den 17 Oogst 11. plaats gehad. Er werden vier aanbiedingen gedaan, namelijk door Titeca Leon, Yper, met de som van 357.431 fr. 36, door Mahieu, Yper, met de som van ongeveer 369.000 fr., enz. Volgens het verslag van den Heer arrondissementsingenieur hebben alle vier de aanbieders ingeschreven met materialen die in het lastenkohier niet voorzien zijn, zoodat dus geen enkel aanbod in regel is. Toch mag deze aanbesteding, volgens den Heer arrondissements ingenieur, aangenomen worden mits de aannemer zich verbindt mozaïeksteenen te gebruiken zooals deze in het lastenkohier voorzien zijn. De Heer ingenieur heeft ons een dergelijke verbintenis, geteekend door den aannemer Titeca, laagste aan bieder, voorgelegd, zoodat het schepencollege thans voorstelt het aanbod van 357.431 fr. 36, door den Heer Titeca gedaan, goed te keuren mits het gewoon voorbehoud van goedkeuring door de hoogere overheid en mits naleving door den aan nemer van zijne verbintenis na de aanbesteding aangegaan. Al de raadsleden stemmen ja. XIII. Steenweg Yper-Pilkem Verbete- ringswerken Aanbesteding Proces-verbaal. M. Vanderghote. Volgens verslag van den Heer arrondissementsingenieur mag deze aanbe steding toevertrouwd worden, mits het gebruik van zweedsch graniet, aan den aannemer Titeca die het laagste aanbod gedaan heeft met de som van 112.582 fr. De raad brengt hierop eveneens een goedkeu rende stem uit. XIV. Drie Zottenstraat Aanvraag om te bekomen dat gezegde straat buurtweg van groot verkeer zou verklaard worden. M. Vanderghote. Vanwege den Technischen Dienst der provincie hebben.wij een brief ont vangen waarbij, om te bekomen dat de Drie Zottenstraat als buurtweg van groot verkeer zou aangenomen worden, de bezwaren dienaangaande aan den Heer Gouverneur moeten gezonden wor den, alsmede het verslag van onderzoek en een beraadslaging door den gemeenteraad genomen en in 't dubbel opgemaakt. Het onderzoek van commodo en incommodo werd den 27 Oogst 1935 gesloten zonder dat er eenig bezwaar werd tegen ingediend. Het schepencollege stelt dan ook voor dat de raad deze aanvraag, om de Drie Zotten straat als buurtweg van groot verkeer te zien

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2