HET YPERSCFE- LA REGION D' GROOT BAL f Zielmissen Bijvoegsel Supplément 16e Jaargang, Nr 29 19 October 1935 16e Année, N° 29 19 Octobre 1935 WEKELIJKSCH OVERZICHT Verkeer onderbroken Op Zondag 3 November 1935 AMITIES FRANCAfSES Leeningen der Verwoeste Cewesten Nieuw Kunstwerk in onze Hoofdkerk Een Memoriaal aan Koning Albert in de Kathedraal van Yper De Rouwzegel Koningin Astrid Croix Rouge de Belgique Le Salut du Rosa ire en l'Eglise St Jacques d'Ypres Het Kunstig Rozenkranslof in St Jacobskerk - Yper H. MOEDER THERESIA VAN JEZUS Zondagrust Repos Dominical Zie Notarieele Aankondigingen op volgende bladzijden. Buiten de strafmaatregelen, die toegepast wer den, ongeveer in den zin dien wij verleden week lieten voorzien, is er geen merkwaardige ver andering gekomen in den toestand der beide oor logvoerende partijen Italië en Ethiopië- Italië heeft enkele steden, als men ze zoo noe men mag, ingenomen, en heeft aldus zijne eerste doeleinden bereikt. Maar de ingenomen plaatsen liggen nog in het vlakke gedeelte van Ethiopië, en buiten den onvermijdelijken tegenstand van de stammen, die op zijn weg lagen, heeft Italië geen grooten strijd moeten leveren. De legers van den Negus zijn samengetrokken veel verder het land in. En men zal den grooten tegenstand slechts aanvangen als de Italiaansche legers vol op de bergen moeten intrekken. Men voelt dat de Italiaansche legeroversten daartoe alles sterker moeten voorbereiden, want daar zullen zich bijna onoverkomelijke moeilijk heden voordoengeen gebaande wegen en zelfs geen geschikt terrein om wegen te banen. Moei lijke vooruitgang, moeilijke bevoorrading aan le vensmiddelen, water en munitie. Slechte gestelte nis der natuur om kanonnen en motorwagens door te brengen. In die rustpoos, die door de omstandigheden gevergd wordt, zal er ook tijd geweest zijn om wat nieuwen en beteren wapenvoorraad en schiet- kruit aan te brengen bij de Ethiopiërs. Men weet immers dat een der uitwerkselen der strafmaat regelen bestaat in de toelating om wapens uit te voeren naar Ethiopië en dit te verbieden naar Italië. Intusschen zoekt men in den Volkerenbond, en voornamelijk van fransche zijde, om het geschil, na de eerste zegepralen van Italië, in der minne te regelen. Maar eenerzijds schijnt de heer Musso lini nog te veel te vragen en Ethiopië is niet be reid onder de getroffen dwangmiddelen, zich iets te laten opdringen dat hem in zijn eergevoel en zijn nationale belangen krenkt. Italië voelt nochtans hoe langer hoe meer dat het door meestal de eerlijke lieden en volkeren, die hem niet moeten zwichten uit zelfbelang, af gekeurd wordt. Maar het Italiaansche volk is op gezweept en verblind. Luister maar eens te 7 u. 's avonds op Rome, in de Radio, hoe men daar in verschillige talen, alles dp italiaansche wijze weet uit te leggen. Vandaar ging ook dat fameus be richt uit dat zooveel ophef maakte en waarbij gezegd werd dat al wat men tegen Italië wist in te brengen zuiver leugens zijn, zooals de legenden van de duitsche wreedheden in België gedurende den oorlog van 1914. Na de protesten die langs alle zijden uitgingen, werd dit afschuwelijk gezegde met zeemzoete woorden gewijzigd Zaterdag laatst. Sommige welmeenende menschen denken dat men te voorzichtig te werk gaat tegenover Italië- Maar als men de verwikkelingen der politiek nagaat, de uitgebreidheid der moeilijkheden die zich bij eiken stap voordoen, en den schrik die nog zit in de volkeren die den laatsten wereld oorlog meegemaakt hebben, verstaat men beter hoe moeilijk het is. Frankrijk, Engeland en an dere landen zouden wel met sterker middelen kunnen dwang uitoefenen op Rome, maar dan ware 't bijna onvermijdelijk een nieuwen wereld oorlog. Meestal de menschen die zouden te kie zen hebben tusschen voorzichtige dwangmiddelen en brutaal gewapenderhand ingrijpen, zouden het eerste verkiezen, alleen om oorlog en zijne gru weldaden niet meer te moeten beleven en lijden. Er wordt thans verwacht dat, eenerzijds Italië weer zijn offensief om verder te gaan zal inzetten, en anderzijds dat Ethiopië zich nu ook gereed maakt om met zwaarder legermacht tegenstand en aanval te beginnen. Indien zulks waar is zal er in de eerstkomende dagen waarschijnlijk veel verandering komen. RIK. Sedert Donderdag laatst, zijnde 10 October 1935, is alle verkeer op de BAAN WYTSCHAETE-MEESSEN voor een termijn van 3 maanden geschorst. om 6 uur 's avonds in LAPIERE's Zaal, Hondstraat ingericht door het Carnavalcomiteit. Kaarten 3 Fr. Yperlingen, steunt de werking van het Carnavalcomiteit M. Robert Leurquin, journaliste déja connu aux Amitiés Frangaises d'Ypres, est venu nous parler mercredi soir du conflit Italo-Ethiopien. Ce sujet n'était pas celui qui avait été choisi par le Comité M. Leurquin nous avait au contraire annoncé une causerie intitulée Mes Chasses aux Chamois laquelle devait être suivie de la projection a l'écran de films spéciaux se ratta- chant au sujet traité. Ces films n'ayant pu être rendus libres pour mercredi, le conférencier avait dü se décider a venir nous exposer autre chose, et il avait choisi Le Conflit Italo-Ethiopiensujet également accompagné de films provenant, nous a-t-on dit, de l'ambassade d'Italie a Bruxelles- Nous avons assez regretté ce changement dont, croyons-nous, aucun des membres de notre Comi té n'avait pu être averti qu'en toute dernière heure. Ces regrets sont fondés sur le fait que la question Italo-Ethiopienne a fait naitre un peu partout des opinions assez nettement opposées les unes aux autres nous aurions done grande- ment préféré le sujet exclusivement documen taire qui avait été annoncé. Néanmoins, devant l'impossibilité de nous le donner avec films, M. Leurquin a cru bien faire de nous parler de faits d'actualité, s'efforgant de nous en instruire sans s'écarter du domaine pure- ment objectif. Notre soirée a done été malgré tout agréable et instructiveque notre conférencier de mercredi en soit ici sincèrement remercié. R.D. 1922 TREKKING VAN 10 OCTOBER Donderdag had de 161' trekking plaats der Leening 1922 van de Verwoeste Gewesten. Reeks 141854 nr 12 wint 250.000 frank. Reeks 37420 n' 2 en Reeks 163962 nr 20 winnen elk 100.000 frank. De andere nummers dezer reeksen zijn uitkeer- baar met 312 fr. 50 of met 300 frank, naar gelang zij al dan niet omgezet werden luidens het Ko ninklijk besluit van 11 Mei 1935. 1921 aan 4 per honderd Dinsdag morgen, te 10 uur, heeft de 119° trek king plaats gehad der leening van 1921 aan 4 procent van de Verwoeste Gewesten. Het lot van EEN MILLIOEN frank komt toe aan de obligatie 16 der reeks 2860. De overige obligaties van deze reeks zijn uitkeerbaar met 250 frank. De voltooiingswerken in het hoogkoor van St- Maartens Kathedraal, sedert vijf jaar onderbro ken, worden thans voortgezet door het oprichten van eene sierlijke afsluiting in blauw steen uit de beste granietgroeven van België. Deze prachtafsluiting is zoo geschikt dat zij niet, zooals het vóóroorlogsch hooggestoelte, het zicht van het koor zal belemmeren. De geloovigen zullen dus, langs beide zijkanten, de liturgische plechtigheden aan het hoogaltaar kunnen volgen. Deze kunstopvatting van onzen Yperschen Bouwmeester, Heer Ingenieur J. Coomans, met rijk gebeitelde versiersels geteekend door den Gentschen kunstenaar Sinia, harmonieert met het grootsche gothiek Retabel en zijn doorgang naar de Sacra Kapel der machtige absis. De afsluiting zal na Allerheiligen voltrokken worden, en zal een heerlijk kader vormen voor het hoogkoor der Ypersche Kathedraal. De oproep van graaf Athlone tot het Britsche leger, de Royal Air Force en tot de Koloniale troepen van het Rijk, om een memoriaal aan Koning Albert op te richten in de Kathedraal van Yper, heeft de vooruit zichten der inrichters van dit fonds overtroffen. Van alle zijden stroomden de inschrijvingen toe. Het over schot van de inschrijving zal gestort worden aan het St-Andrews Hill-gasthuis. waarin Koning Albert veel belang stelde. Er zal in dit gasthuis steeds een bed be schikbaar zijn voor een invalied of eene oorlogsmoeder. Op 31 October a. s., daags vóór Allerheiligen, zal de rouwzegel Koningin Astrid in al de postbureelen van het land te koop geboden worden. Deze zegel heeft een frankeerwaarde van 70 centiemen, doch er zal een bij komende taks van 5 centiemen geheven worden ten voordeele van het Nationaal Werk tegen de Tering en andere nationale werken die jaarlijks deelachtig zijn in de opbrengst der anti-teringzegels en waarvoor Hare Majesteit binst haar leven steeds zooveel genegenheid betoonde. Lundi 14 Octobre ont eu lieu les examens de la Croix Rouge pour l'obtention du diplome d'ambulancier et ambulancière auxiliaires de la santé publique. Ont réussi eet examen M'-um Mieroo Agnès, Lamerant Gabrielle (Soeur Flo rence), Van Assche Angèle, Noliet Agnès (Sceur Ga brielle), Flovie Germaine, Govaert Paula, Govaert Ma deleine, Dekervele Gabrielle (Sceur Godelieve), Bac- quaert Marie-José, Verhaeghe Elza (Soeur Clara), et M. Verfaillie Leon. A tous nous adressons nos vives félicitations La solennité Mariale de Dimanche dernier fut mar- quée par une remarquable audition de musique reli- gieuse de r.otre artiste-compositeur Yprois, Monsieur Henri Moerman. Quatre motets de haute inspiration mystique étaient au programme, témoignant des grandes qualités de suave mélodie, de riche harmonie et de savante orches tration, qui caractérisent la musicologie traditionnelle des Moerman. Ces délicieuses prières musicales regurent une excel lente interpretation par la Schola paroissiale de St- Jacques. Félicitons done sincèrement notre méritant conci- toyen-artiste et ses interprêtesMelIe Régine Crom- heecke, soliste a la voix pure et bien nuancée, les Cho- ristes et leur dévouée monitrice Melle Verbeke, sans ou- blier l'organiste-Jubilaire M. Ernest Wenes. YPRIS. De Mariale plechtigheid van Zondag laatst, door eene godvruchtige menigte bijgewoond, werd bekroond met een merkwaardig Lof gezongen door het parochiaal Vrouwenkoor van St Jacobs. Vier heerlijke lofzangen, uit het kundig repertorium van onzen Yperschen artist- componist Meester Henri Moerman, galmden hemel waarts in bezielde harmonie onder de merkzame aandacht van talrijke muziekliefhebbers. Onze beste gelukwenschen aan den uitmuntenden musicoloog en zijne verdienstelijke vertolksters: Mejuf- fer Regina Cromheecke, soliste, de zangeressen en hunne leidster Mejuffer Verbeke, alsook den Orgelist-Jubilaris Heer Ernest Wenes. YPRIS. St Jozefskerk der PP. Ongeschoeide Karmelieten PLECHTIGE OKTAAF ter eere van de van 13 tot 20 Oktober Zondag 20 OktoberSluiting - Gedurige Aanbidding. Onder al de MissenAanspraak. Te 6 1/2 u„ Mis voor de Zusters Derde-Ordelingen. Te 7 1/2 u., Mis voor de Broeders Derde-Ordelingen. Te 9 u., Plechtige Hoogmis met Sermoen. Te 5 u., Plechtig Lof Sluitingssermoen Pauze- lijke Zegen Mariaprocessie Te Deum en laatste Zegen. De Sermoenen zullen gepredikt worden door E. P. LUYTS, Dominikaan. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 20 October, om 8 I uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis der overleden familie van Heer en Vrouw Firmin RAES - PINET. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 20 October, om 8 J uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Firmin DEJONCKHEERE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 20 October, om 11 i uur, in Sint Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Emiel TALON Echtgenoot van Vrouw Irma SPILLEBOUT. en zijne overledene echtgenoote Felicie ROSSEEL Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 27 October, om 7 i uur, in de parochiale kerk van Brielen, voor de afgestor vene leden der familiën DUMORTIER en CAMERLYNCK. De Apotheek van La Pharmacie de Mr SNOECK Groote Markt oGrand'Place is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 20 October Dimanche 20 Octobre

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 11