ALLERHEILIGEN ALLERHEILIGEN - F O OTBAL L - ALLERHEILIGEN CHRYSANTHEMEN P. Boudein-Deltombe 16e Jaa" N 30 - 26 October - 1935 - 16e Année. N' 30 - 26 Octobre Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d'Ypres STAD YPER De Burgemeester heeft de eer zijne medeburgers en al de Maatschappijen der Stad uit te noodigen tot de Vader- landsche Plechtigheid die op zal plaats hebben ter eere der Belgische Soldaten en deze der Bondgenooten ge sneuveld op het Eereveld. De Maatschappijen zullen plaats ne men in den Stoet die zal gevormd wor den, om 1 1 uur, Croote Markt. De Familieleden der Gesneuvelden zuilen vergaderen rechtover het Stad huis. Wegwijzer van den Stoet Groote Markt, Meenenstraat, M. Frenchlaan, Kerkhof. Yper, den 15 October 1935. De Burgemeester, J. VANDERGHOTE. Extra Chrysanthemen in potten aan genadigen prijs bij Hector CASIER te Yper Bruggesteenweg, 58. Telefoon 82. Op Zondag 27 October 1935 C.S. Yper 11le Sp. Kortrijk Sport Groote en Prachtige keus van TER BLOEMISTERIJ Capucienenstraat, 10, YPER -- Tel. 56 Schoone keus van Pensée planten. Daar het Vrijdag aanstaande Aller heiligen is en wij aldus een dag vroeger moeten verschijnen, verzoeken wij be leefd de heeren notarissen en bericht gevers toekomende week hun aankon digingen of berichten één dag vroeger in te zenden. Devant paraitre la semaine prochaine un jour plus tót a cause de la Toussaint, nous prions instamment Messieurs les notaires et nos correspondants de nous adresser, la semaine prochaine, leurs annonces ou articles un jour plus tot. «BEGEERT NIEMANDS GOED HET YPERSCHE ORGAAN DER VEREENIGING DER GETEISTERDEN •Beheer, Opstel en Aankondigingen34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren Tel. 500 35 ct. het nummer Naamlooze artikels geweigerd LA REGION D'YPRES ORGANE DE L'ASSOCIATION DES SINISTRÉS Rédaction, Administration et Publicité34, rue au Beurre, Ypres. Abonnement18 fr. 00 par an Etranger32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges 35 ct. Ie numéro Tél. 500 Les articles non signés sont refusés De bloemen worden, op aanvraag, kosteloos geplaatst op de graven van het kerkhof. K. B. V. B. YPERSCH STADIUM C. S. Y. Om 2 uur 30 Ingangsprijs 1.50 fr. Tribuun 1 fr. opleg. Op aanvraag gelast men zich kosteloos de Bloemen op de graven te plaatsen op het Gemeente kerkhof van Yper. Men gelast zich ook met het maken van Bloem tuilen en Kronen. Daarmee eindigde het Ypersche een zijner hoofdartikels van verleden week, sprekende over Vrede en Volkenbond. Past dat gebod toe op de Staten, op de maatschappij, op den enkeling en de wereld verandert in een Aardsch Paradijs. Helaas Pestalozzi zegde eens Even als een afzon derlijk mensch, zoo kan ook een gansch tijdstip machtigen vooruitgang maken in het kennen van het ware, terwijl het toch zeer ten achteren is in het willen van het goede Die woorden zijn vóór 100 jaar gesproken en schijnen toch heel en gansch op onzen tijd te passen. Zelfbewuster dan alle voorgaande geslachten spreken wij van vooruitgang de geweldige zege pralen der wetenschap en der tekniek bedwelmen ons, maar wij vergeten ons af te vragen of wij misschien niet juist in het allergewichtigste een stilstand, of zelfs een achteruitgang te boeken hebben namelijk in de heerschappij van den mensch over de natuurkrachten in zijn eigen binnenste. Of heeft niet, te midden van alle overwin ningen van den geest, het stoffelijke opnieuw een verschrikkelijke macht over ons leven ver worven Heeft zich niet te midden van al ons weten een immer grovere onwetendheid omtrent goed en kwaad verspreid Wij moeten onverbiddelijk inzien, dat al die uitvindingen ons dan alleen tot zegen kunnen strekken, wanneer daar een groot tegenwicht aan zielskultuur en karaktervorming tegenover staat. Anders loopen we gevaar, dat al onze macht over de natuurkrachten slechts een middel wordt tot zedelijke ontaarding, bestaande uit gemis aan zelfoverwinning, offer en liefde, die de eerste plaats in de kuituur innemen we loopen gevaar te vergeten hoe innig de hoog ontwikkelde sa menwerking van het moderne ekonomisch leven aangewezen is op de krachten van het karakter verantwoordelijkheidsgevoel, betrouwbaarheid, zelfbeheersching, eerlijkheid en rechtvaardigheid. We willen slechts gewagen over de rechtvaar digheid omdat we allen getuigen zijn in dezen naoorlogschen tijd van den schromelijken achter uitgang der maatschappij in die zaak, hoe het begrip het mijn en het dijnschier gansch verdwenen is vooral in het opkomend geslacht hoe bedrog, woeker, onrechtvaardigheid hoogtij vieren in alle standen hoe het vertrouwen in den handel geschokt is en het egoïsme als heer en meester bezit genomen heeft van het openbaar leven. Binst den oorlog, vooral in het bezette gebied wierd het smokkelen op groote schaal beoefend groot en klein, jong en oud was er op uit, deels gedreven uit nood en gebrek, deels uit lust op avontuur of winstbetrachting, deels uit wraak zucht tegenover den bezetter, voorraad op te doen, zich zaken aan te schaffen op loensche wijze die aan de gemeenschap toebehoorden. Men kon die buitensporige hebzucht eenigszins vergoelij ken in een tijd van verwildering der zeden, nood toestand der bevolking en de onrechtvaardige handelwijze van den bezetter. Maar die verwil dering heeft nog meer uitbreiding genomen na den oorlog men zag de oorlogswoekeraars in volle aktie, de markenzwendelaars in hun ele ment, de wijnpotters en profiteerders ontzagge lijke fortuinen opbouwen en gekomen uit de onderste lagen der maatschappij tot de hoogste sporten opklimmen. En dat alles ging door onder de leuze zaken doen, handig zijn, zijn plan trekken, alles te pas brengen, slim zijn, 'nen goeden slag slaan, entre- prenant zijn, zijn weg maken, enz- Men mag zulke handelwijze nog zoo verbloemen en met alle mogelijke mooie benamingen betitelen, ze is en ze blijft eenvoudigweg diefstal. Zob ook irThéf dagelijksché leven de ontaar ding en de verwildering is schier bij sommige menschen in het bloed gedrongen het moge hun eer en reputatie kosten, het baat niet, ze zijn alle zelfbeheersching kwijt en gedreven door heb zucht, zelfzucht hebben ze met een ruk de palen omvergehaald die «het mijn en het diin» be grenzen. Zoo doet een smokkelaar aan de grenzen, die een aanslag pleegt op een Staatsinstellingeen strooper die den voet zet op verboden jachtter rein een kooper op de markt of in een winkel die gebruik maakt van een afwezigheid, een on oplettendheid of een voorbijgaande drukte rond de uitstalling om een koopwaar weg te kapen of vergeten te betaleneen staatsbediende die uit de opslagplaatsen van den Staat kolen, koper draad, hout, goederen van plaats doet .-verhuizen omdat ze thuis juist zoo goed van pas komen een belastingschuldige die op zijn aangifte slechts een der vier hoofdbewerkingen toepast, namelijk de aftrekkingeen daglooner, die zijn tijd ver gaapt omdat het oog des meesters op hem niet rusteen werkman die het alaam van den pa troon beschadigt of ontvreemdt, uren te veel aan rekent, gebrekkig werk aflevert, den tijd doodt aan beuzelarijeneen handboogschutter die zich een zelfden vogel tweemaal doet betalen een kaartspeler of teerlingwerper, die door bedriege- lijke handelwijze altijd aan de winnende hand is; een ellegoedverkooper die in zijn zenuwachtig heid en de groote drukte enkele centimeters per el min meetde winkelier die zijn waren ver- valscht of zich vergrijpt in maat en gewichtde coureur die zijn tegenpartij stokken in 't wiel steekt en door loensche praktijken den loef af steekt de herbergier die gebruik makende van den beschonken toestand van zijn klient met dubbel krijt schrijfteen mulder die te diep schept; een kleermaker die te ver snijdt; een... och kom, men kan de lijst vergrooten tot het onein dige. Rechtvaardigheid en eerlijkheid worden de onbekende soldaat. Allen wrijven in hun vuistje om het welslagen hunner .doening zij zijn slim, handig en hun geweten vernestelt in al die slimheid hun gewe ten verdooft en ze hooren zijn stem niet meer, die van langs om zwakker hun toeroept: Gij zijt een fieltGij zijt een gemeene dief Het eenige dat hen weerhoudt, de rem is la peur du gendarme het aan 't licht komen van hun bedrog, wat toch eenmaal moet gebeu-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 1