GROOT BAL Federatie der Ceteisterden van het Arrondissement Yper Op Zondag 3 November 1935 om 6 uur 's avonds in LAPIERE's Zaal. Hondstraat Aanstelling van M. Cc-ornans tot Deken van St Lucas- en St jozefsgild te Cent Moderne Reizen in de si-reek... backten de kuipe ren. Zoo vreest de hond den stok en het paard de zweep. Neemt die oorzaak wegneemt weg het open baar verdikt, het aan de kaak stellen, la peur du gendarme en het teugelloos egoisme zal hoogtij vieren. Daar is dus de redding niet te vinden. Het is hoog tijd dat de maatschappij terugkeere tot die eerlijke zeden en rechtvaardigheidszin onzer vooroudershet is meer dan tijd dat men de nieuwe jeugd nieuwe banen doe bewandelen. Vooral met het oog op de groote toeneming der jeugdige misdadigers en op de buitengewone ge ringschatting van een eerlijken levenswandel is het dringend noodig, dat men aan de behandeling van het jeugdkarakter dezelfde wetenschappe lijke eischen stelt en er zich dezelfde moeite voor getroost als voor de behandeling van het lichaam en het verstand. De intellektueele kuituur van onze dagen, de verafgoding van lichamelijke kracht, wordt een beslist gevaar overal waar zij niet bij voorbaat aan de vorming van het geweten en aan de oefe ning van den wil ondergeschikt is. Het verstand wordt dan, om zoo te zeggen, als een dievenlan taarn gebruikt, om den weg tot bevrediging der lusten te verkennen en te verlichten, om slim te zijn in zaakjes te doen, zooals wij hooger zegden. Wie heeft niet van die vlugge verstandelijke jongens gekend, wien het rechte tegenwicht van karaktcrkultuur niet ten deel viel en wier goed ontwikkeld verstand enkel de slaaf was van hun luimen, hun heimlijkheden Wie heeft zulke geniale leugenaars niet gekend in hun jeugd, wier vindingrijk verstand en tegenwoordigheid van geest iedereen verbaasde Die geniale leu genaars worden ten slotte geniale bedriegers. Voorzeker de rede is een licht en een kracht, doch enkel voor den mensch, die heer en meester is over zijn hartstochten voor den anderen gel den de woorden Hij gebruikt haar slechts om dierlijker dan elk dier te zijn Eerlijk duurt het langst en de kruik gaat zoolang te water tot ze breekt Vergeten we die spreuken niet in onzen dage- lijkschen handel en wandeltoonen we daarin karakter, verantwoordlijkheidsgevoel en offer geest. Onze eer, onze naam, ons geweten, onze rust vooral zijn ermee gemoeid- Y. Verslag der vergadering van 13 October 1935 De vergadering wordt te 14 u. 30 door den Heer voorzitter, Heer advokaat Arth. Butaye, geopend in aanwezigheid van de Heeren Dokter H. Brutsaert, gewezen volksvertegenwoordiger B. Vermeulen, burgemeester van St-JanC. Le- mahieu, schepen der stad YperL. Geuten, be stuurder der Samenwerkende Vennootschap voor Oorlogsschade Hetv Leiedal te Wervick H. Vermeulen, voorzitter der Handels- en Nijver heidskamer van Yper L. Vandevoorde, bestuur der der Samenwerkende Vennootschap voor Oor logsschade Yper en Omstreken enz. De Heer Voorzitter deelt den uitslag mede van het verhoor dat hij onlangs in het Ministerie van Financiën, heeft gehad aangaande de kwestie der terugvordering van de zoogezegd ten onrechte betaalde interesten. Daar heeft men de verzeke ring gegeven dat die kwestie thans in onderzoek is en dat de Regeering, vooraleer een beslissing te nemen, het advies afwacht van haar advokaat- raadgever die de zaak onder juridisch oogpunt onderzoekt- Dit onderzoek zal waarschijnlijk nog eenigen tijd vergen, doch ondertusschen worden er geen vragen van terugvordering meer gedaan. Benevens den juridischen kant heeft deze zaak ook nog een moreelen kant. Immers, het meeren- deel der geteisterden, aan wien interesten uitbe taald werden, hebben ze te goeder trouw ontvan gen en, gezien de herkomst dezer sommen niet aangeduid was, gebruikt zooals de overige ver goedingen om het herbeleg hunner oorlogsschade te doen. Het ware dus onrechtvaardig nu, tien of vijftien jaar later, de terugbetaling dezer inte resten te willen eischen. Het schijnt ten andere dat deze meening ook in het Ministerie van Fi nanciën gedeeld wordt. De Heer L. Vandevoorde doet hierop opmerken dat hij deze laatste dagen, in antwoord op een vraag van uittreksel der rekening van een geteis terde van wien men een terugbetaling gevraagd had, een brief ontvangen heeft van het ministerie bij denwelken men aan den geteisterde liet weten dat, ingevolge de onderrichtingen in voege, de terugbetaling dezer te veel betaalde interesten hem niet meer zou gevraagd worden. Dit bewijst dat de zaak op goeden voet is en dat wij een gunstige oplossing ervan mogen verho pen. Blijven dan nog de gevallen voor dewelke men van ambtshalve de vroeger betaalde inte resten afgehouden heeft van de vergoedingen die nog moesten vereffend worden. Deze geteisterden zullen dan, desgevallend, hunne rechten moeten doen gelden, en de terugbetaling eischen van de sommen die hen alzoo ten onrechte afgehouden werden. Het tweede punt der dagorde betreft de ver nieuwing der rechtbank voor oorlogsschade. Tot hiertoe werd het vonnissen der zaken van oor logsschade toevertrouwd aan drie magistraten, waarvan het mandaat regelmatig om de drie maanden vernieuwd werd. Hun laatste mandaat eindigde den 15 September en sedertdien werden zij niet meer herbenoemd en heeft de rechtbank voor oorlogsschade van Yper, bij gebrek aan ma gistraten, niet meer kunnen zetelen. Indien men in hoogerhand werkelijk verlangt de vereffe ning der oorlogsschade spoedig te eindigen, dient vooruit en vooral gezorgd te worden de werking der rechtbank niet te verachteren. De aanwezige afgevaardigden besluiten dan ook den Heer voor zitter te gelasten bij het ministerie aan te drin gen opdat deze benoemingen zonder verderen uitstel zouden gedaan worden. De Heer voorzitter geeft vervolgens uitleg over het derde punt der dagorde de herziening der bundels van het Koninklijk Hoog Commissariaat. Vroeger gelastte de Staat zich, door tusschen- komst van de Koninklijke Hoogcommissarissen, met den heropbouw der door den oorlog vernielde huizen. De geteisterden, onderteekenden een con tract waarbij zij hun recht op vergoeding af stonden aan den Staat die zich verbond hen de evenwaarde van hun eigendom van voor den oorlog terug te geven. Het plan werd gewoonlijk aan de goedkeuring van den geteisterde onder worpen, doch daarbuiten had deze zich met niets meer te bekommeren, daar de Koninklijke Hoog- commissaris voor al het overige zorgde- Deze deed dan overgaan, en dit buiten de wete van den ge teisterde, tot twee en soms zelfs tot drie schattin gen ten einde de waarde 1914 van het te herbou wen huis vast te stellen. Deze schattingen, gedaan door bouwkundigen die de huizen nooit gezien hadden, waren noodzakelijk allen verschillend van elkander. Welnu, in het ministerie gebruikt men thans zijn tijd om al deze bundels te herzien, en iedermaal dat de Koninklijke Hoogcommissa- ris de laagste schatting niet als basis heeft geno men, eischt men thans van den geteisterde het verschil, vermenigvuldigd door het coefficient van herbeleg, tusschen de laagste schatting en deze door den Koninklijken Hoogcommissaris als basis genomen. Het spreekt nochtans van zelf dat de Staat alleen verantwoordelijk is voor de fou ten door zijne aangestelde agenten gedaan. Daar bij niets bewijst dat er zich alzoo fouten hebben voorgedaan, gezien men nu, vijftien jaar nadien, onmogelijk kan zeggen welke schatting de meest nabijkomende was. De rechtbank verwerpt wel iswaar het meerendeel dezer eischen van de ministerieele bureelen, maar zij houden een groot aantal bedienden aan het werk en zijn voor de geteisterden steeds een oorzaak van onzekerheid. De Heer voorzitter zegt dat hij de verzekering ontvangen heeft dat de geteisterden die van goede trouw waren niet meer zullen verontrust worden en dat men zich zou beperken met alleen de echte misbruiken op te sporen. Een afgevaardigde vraagt daarna zoo men niet zou kunnen bekomen dat de bundels van oorlogs schade, die nog niet vereffend zijn, hier te Yper zelf onderzocht worden in plaats van, zooals nu, te Brussel. Het gebeurt meermaals dat de be- sluitselen, genomen door een ambtenaar van Brussel, onmogelijk kunnen aanvaard worden en dat gansch het verrichte werk te herbeginnen is. Er zal in dien zin aangedrongen worden. Betreffende den heropbouw der Hallen van Yper en inzonder voor wat aangaat het onder dak stellen van het voltooide gedeelte, zijn al de aan wezige afgevaardigden t'akkoord om te wenschen dat het dak in dezelfde voorwaarden als voor den oorlog zou mogen hersteld worden en dat dit werk zoo vroeg mogelijk zou mogen geschieden ten einde te beletten dat een nog grooter aantal arbeiders werkloos zouden vallen. De aanstaande vergadering der Federatie zal plaats hebben den tweeden Zondag van Decem ber, ten ware een of ander dringend punt een bijeenkomst den tweeden Zondag van November zou vereischen. De vergadering wordt hierop te 15 u. 30 opge heven. ingericht door het Carnavalcomiteit. Kaarten 3 Fr. Yperlingen, steunt de werking van het Carnavalcomiteit Zooals wij het onze lezers eenigen tijd geleden mochten melden, werd onze stadsgenoot de heer Jules Coomans tot deken verkozen van het St- Lucas- en St-Jozefsgild, in vervanging van wij len den heer ingenieur Pierre Nyssens. De plechtige aanstelling van den nieuwen de ken heeft Zondag laatst te Gent plaats gehad. 's Morgens werd in de studiezaal van de Sint Lucasschool een algemeene vergadering van het gild gehouden, voorgezeten door Z. E. Broeder Alfred, bestuurder van Sint Lucasschool en van het gild, en omringd van den nieuwen deken M. Coomans en de leden van het comiteitMM. Pau wels, secretaris Aug. Poppe, F. Coppejans, Sinia, Valcke, De Beule, Z. E. Kanunnik Vander Gheyn, proost. Z. E. Broeder Alfred verwelkomde de heer Coo mans en wenschte hem geluk om zijn verkiezing tot deken van het gild. Hij wees op de wijdver spreide faam die de heer Coomans, eere-inge- nieur-bouwkundige der stad Yper en lid van de Koninklijke Commissie van Landschappen en Monumenten verworven had en toonde aan hoe hij, door zijn menigvuldige hoedanigheden en om de algemeene sympathie waarvan hij in het gild geniet, den aangewezen persoon was om zijn be treurden voorganger, wijlen den heer Nyssens, op te volgen. Het is dan ook met algemeenheid van stemmen geweest dat hij tot het ambt van deken werd verkozen. De heer Coomans dankte om de hem bewezen eer en verzekerde de gildefcroeders dat hij zich met hart en geest aan zijn nieuw ambt zal toe wijden en den verderen bloei van het gild be trachten. 's Middags werd ter eer van den nieuwverko- zen deken een puik feestmaal gehouden, waarop talrijke gildeleden aanwezig waren. Verscheidene sprekers brachten nogmaals op- volgentlijk hulde aan den heer Coomans en her innerden aan de geestdrift waarmede het verne men der verkiezing van den nieuwen deken werd begroet. Zij drukten hun vertrouwen uit in zijn wijze leiding en verzekerden hem van hun al- geheele toewijding om hem in alle aangelegen heden..ter zijde staan. De heer Coomans dankte ontroerd om deze huldeblijken die hem diep troffen. Aan den heer Coomans, aan wie Yper de ge trouwe herstelling van zijn prachtige kerken en monumenten te danken heeft, bieden wij ter gelegenheid van deze schoone en welverdiende onderscheiding onze hartelijkste gelukwenschen en drukken de hoop uit dat onder zijn wijs ge leide St Lucas- en St Jozefsgild moge groeien en bloeien, de kunst en de kunstenaars ten bate. - Er zijn handelaars die manier hebben om hunne klanten aan te trekken. Er zijn er andere die als het ware alles doen om hun klanten moê te maken en weg te jagen. Men zou allicht moeten denken, dat de Natio nale Maatschappij van Spoorwegen in onze streek gaarne zou gerangschikt worden onder de laatst genoemden. Men heeft de lijn Roeselare-Yper gemoderni seerd en alle klachten over de ongerieflijkheid van het reizen en alle vragen om opnieuw eenige treintjes of een autorail te bekomen zijn vruchte loos gebleven Nu vangt de modernisatie der lijn Poperinghe- Yper-Kortrijk aan. En de eerste uitslag is prach tig De trein die 's morgens te 6.11 u. uit Pope- ringhe en te 6.30 u. uit Yper vertrekt, heeft, sedert zijne inrichting, steeds bestaan uit een volledigen trein. Om zoo gezegd eenige schoppen kolen te sparen, heeft het bestuur een nieuw stelsel uitgevonden. De trein tusschen Yper en Poperinghe bestaat nog slechts uit drie wagons. Te Yper staat een machine te wachten die de zes andere wagons aankoppelt. Men beelde zich in welke verwarring dit manceuver in de statie van Yper onder de reizigers veroorzaakt, die als een kudde rondloopen van het eene einde van den trein naar het andere, en wat dit spel zal worden wanneer koude en sneeuw daar zullen zijn. Wanneer men rond de groote centrums moder niseert, dan is het ten voordeele van het gemak der reizigers. Hier is 't het tegenovergestelde. Maar ginder heeft men de machtige stem der groote pers. En hier klinkt ons flauw stemmetje als verloren. Wij hopen niettemin dat andere stemmen zich bij de onze zullen voegen, dat deze... onge- wenschte proef... weldra tot het verleden zal behooren en dat zal teruggekeerd worden tot een toestand die hier altijd heeft bestaan. Wat fijne geur in huis, 'k Ben zeker niet abuis, Men maakt de koffië klaar Met PACHA Chicorei voorwaar.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2