ZILLEBEKE BACHEN BAST IEREN IN ALLE GROOTTE DARMEN VOOR POMPEN, enz. Fabr. VAN RULLEN - Wervick Vert. HERMAN VAN BATENBURG 6, Korte Thouroutstraat YPER In Toerisme het orgaan van den Vlaamschen Toeristenbond, verscheen onder de handteekening van den heer R. Buckinx, den ijvervollen secre taris van de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer De Westvlaamsche Bergen en plaatse lijken afgevaardigde van den V. T. B. een merk waardig artikel over Zillebekedat we hier onder overdrukken Een der meest geliefde zomerwandelingen van de Ieperlingen gaat zonder twijfel naar den vij ver van Zillebeke. Men kan hem op een half uurtje bereiken, zoodra men de Rijselsche Poort heeft verlaten, langs den spoorweg naar Roese- lare langs het Komensch Roetje den weg der auto's, duurt de tocht wat langer, maar is even mooi, zooniet mooier. Pas over den spoorweg loopt een smal wandel pad langs de Zille-beek, die het overtollige water van den vijver naar de Iepersche vestingen voert. Zooals te Dikkebusch wordt het water van den vijver tegengehouden door een breeden dam, rijk beplant met olmen de barmen met sparren en lariksen. Hier bevindt zich het Vijverhuis met de sluis. Zillebeke-vijver heeft een zeer regelmatigen vorm het is een driehoek, wiens scherpste punt uitloopt op een honderdtal meter van Zillebeke- dorp. Hij is zeer oud reeds in 1295 moet op deze plaats een kleinere vijver (half vijver, half moe ras wellicht) bestaan hebben, want de oorspron kelijke akten spreken van grond pour être in- corporée au dit vivier Ten tijde van Vauban, in de 17' eeuw, bestonden trouwens nog twee an dere vijvers te Zillebeke, namelijk de Coillie- vijver en de Drie Blooten-vijver: de eerste diende ook voor de watervoorziening der Iepersche ver dedigingswerken hij was gelegen ten oosten van de kerk van Zillebeke, op een plaats die nu nog het Vijverbosch heet en waar het Engelsch kerk hof Maple Copse ligt. De tweede vijver lag ten zuiden van het Hooge en voerde zijn water af naar de Bellewaarde-beek wij vinden hem nog droog terug in het Hoogebosch of Drie Blooten bosch. Bij de Engelschen heette het, naar de Franschen die er in 1914 vochten, Zouave Wood. Na 1713 werden zij niet meer onderhouden en droogden zij uit, overwoekerd door de waterplan ten, totdat ze in 1828 verkocht en in het overige bosch omvat werden. Over de oppervlakte van den huidigen Zillebeke-vijver worden verschei dene cijfers vooropgezetde uitgestrektheid er van bedraagt ongeveer 16 Ha. en, met de hem omringende meerschen, 52 Ha. Rond den plas loopt een breede strook hakhout die hem 's zo mers een mooien aanblik geeft, terwijl aan het oostelijk uiteinde de stompe toren van Zillebeke's parochiekerk even boven de boomen uitsteekt aan de noordzijde loopt een breede landweg van hét dorp naar het Vijverhuis- Hier ook staat een filtreerstation dat nagenoeg op dezelfde wijze als dat van Dikkebusch is ingericht- Zillebeke is zeer oud. Op een der wijken van het dorp, nl. op het Zwarte Leen een naam die blijkbaar uit de Middeleeuwen dateert werden allerlei steenen voorwerpen gevonden, alsmede, op 1 m. 50 diepte, een groote oude huisvloer. Reeds in het begin der 12' eeuw wordt het ver meld. Zijn geschiedenis staat in nauw verband met deze der bekende, doch thans verdwenen abdijen van Voormezele en Nonnenbossche. ïn 1102 bezit het reeds een kapel, welke de bisschop van Terwanen onderwerpt aan het gezag der ab ten van Voormezele. Zillebeke behoorde kerkelijk tot het bisdom van Terwanen tot in 1559, wanneer het, na de vernieling dezer laatste stad door Kei zer Karei, overging naar het nieuwgestichte bis dom leper. Na de afschaffing van dit laatste in 1801 gaat het over naar 't bisdom Gent, tot in 1834, jaar dat het bisdom Brugge wordt opgericht. Bestuurlijk hing Zillebeke het langst af van de kasselrij van leper. De vooroorlogsche kerk in gothischen stijl dagteekende hoogst waarschijnlijk uit de eerste jaren der 17e eeuw, nadat de vroegere kerk in 1578 door de Iepersche protestanten werd vernie tigd. Boven den ingang aan het einde van den middelste der drie beuken rees een zware toren op, zonder naald, maar met stomp toeloopend leien dak. Zóó als ze toen was, werd ze in 1923- 1924 door bouwmeester G. Lernould herbouwd en met een zeer gewone meubileering gestoffeerd. Merkwaardig nochtans is een glasraam, boven het rechter-zijaltaar, St Joris voorstellend- Dit raam, werk van den Engelschen kunstenaar Reginald Beel, werd opgericht TO THE MEMORY OF AVENEL ST GEORGE 1" LIFE GUARDS KILLED IN ACTION NOV. 15th 1914 AGED 19 YEARS en munt uit door zuiverheid van teekening en warmen kleurengloed. Ter nagedachtenis van een Fransch soldaat werd nog een ander, raam maar hoeveel zwakker van uitdrukking en kleur in den zuiderbeuk aange bracht een gekwetst Fransch soldaat door een engel bijgestaan er naast een lijdende Kristus met purperen gewaad. Bij den ingang der kerk, in den linkerbeuk, staat een oude doopvont in Doornikschen steen, die stellig als een der merk waardigheden der kerk mag geroemd worden. Het is Romaansch werk, lm25 hoog en bestaat uit een vierkante steenen kuip, versierd met loofwerk, druiven en duifjes, en ge dragen door een zware ronde zuil. Jozef Gezelle, Guido's jongere broer, was te Zillebeke onderpastoor van 1887 tot 1898. Hier was het dat de groote Meester dezen dikwijls kwam bezoeken en dat een der prachtige gedich ten uit Tijdkrans ontstond. Het heet In 't Riet en 't gaat over de koeien langs den vijver Gedoken half in 't riet, half zichtbaar, in de rieten aanschouwt de koeien mij, die, versch uit hunne slieten en vaste veters, nu op vrije voeten gaan en, gaande, 's morgens vroeg him lange steerten slaan. U hebt toch al gehoord van Bakeland, den be- ruchten en gevreesden roover uit het Vrijbosch Maar wat U misschien niet zult weten is, dat de schrijver van Bakeland's geschiedenis, E. H. Vic tor Huys, van 1874 tot 1905, pastoor was te Zil lebeke en dat aan dat boek hebben meegewerkt Guido en Jozef Gezelle, alsook voor de verluch ting, heer baron Gaston de Vinck, oud-burge meester van Zillebeke en vader van den huidigen burgemeester. Zillebeke is vier jaar lang oorlogsterrein ge weest. Gansch de gemeente was in 1918 nog slechts een omgewoelde massa, een echte chaos. Drie plaatsen hebben dan ook een treurige we reldvermaardheid gekregen Hoogte 60, Hoogte 62, Het Hooge, drie strategische punten vóór leper. HOOGTE 60 Deze werd door de Engelschen Hill 60 gedoopt omdat zij ongeveer op 60 m. boven den zeespiegel was gelegen- De top er van was een kunstmatige heuvel, opgeworpen in 1853 bij het delven der gracht waarin de spoorlijn Ieper-Kortrijk zou loopen. Daar deze verheven heid bijna het hoogste punt van den omtrek uit maakte, was zij algauw een fel betwist strate gisch punt geworden van waar men gansch de Iepersche laagte beheerschte. Reeds in 1915 had den hier verwoede gevechten plaats, wanneer op 17 April de hoogte, na ontploffing van verschei dene mijnen, door de Royal West Kent werd ge nomen. De volgende vijf dagen en vooral op 20 en 21 April moest zij, ten koste van onnoembaar zware verliezen, door het Londensch regiment Queen Victoria's Rifles worden verdedigd, tot ten slotte de top op 5 Mei door de Duitschers werd veroverd, dank zij het gebruik van gas, dat een paar weken vroeger, op 22 April, voor de eerste maal, op de lijn Pilkem-Langemark-St- Juliaan was aangewend. Een monument op de hoogte the Queen Vic toria's Rifles Memorial herinnert aan deze on- menschelijke tragedie. Er naast is een gedenktee- ken opgericht voor de l3t Australian Tunnelling Company ter herdenking van de oorlogsfeiten uit de jaren 1915-1918. Gansch de hoogte rond den top wordt als oorlogsoord bewaard, terwijl on langs, in de buurt, Britsche tunnels met slaapge legenheden en munitiedepots werden vrijge maakt. HOOGTE 62 Hier, op den Sorrelberg, en op de lijn Hooge-St Elooi streden de Kanadeezen voor de verdediging van leper. April-Augustus 1916. Zóó luidt de korte vermelding van den heldhaf- tigen tegenstand der Kanadeesche troepen op de hoogte 62, een der uitloopers van de Vlaamsche heuvels, welke de vlakte rond leper in een wij den bocht omarmen. Een der talrijke boschjes die op en om dezen heuvel stonden, werd door de Britten, om de rust die er de eerste oorlogsmaan den heerschte, Sanctuary Wood Bosch van het Heiligdom en door de Franschen demi repos geheeten. Dat zij die namen niet verdien de blijkt uit de verwoede gevechten aanvallen door de Duitschers tusschen 2-6 Juni 1916, gevolgd door Britsche tegenaanvallen op 13 Juni 1916 waarvan zij in dat jaar, en later nog, het tra gische tooneel was. Hier hebben de Kanadeezen een gedenkteeken opgericht, dat zoowel door de Cliché V. T R. plaats waar het staat, als door de heerlijke op vatting een vierkante witsteenen blok te mid den van het kruis-op-den-grond de schoone daad en de grenzelooze opoffering verzinnebeeldt. Naar de hoogte 62 leidt, van den Meenenschen Steenweg, een twee-kilometer-lange laan Maple Avenue Ahornenlaan. Het blad van den ahorn bevindt zich in het wapen van Kanada en men treft het in grooten getale aan op de grafsteenen van de honderden Kanadeezen welke begraven liggen in het Sanctuary Wood Cemetery. Een deel van het beruchte bosch is nog in denzelfden toestand als in 1918stukgeschoten boomen, draadversperringen en echte, ongeschonden loop graven. Voeg daarbij nog het oorlogsmateriaal dat er overal verspreid ligt en men zal een dui delijk beeld krijgen van de onmenschelijke ver woestingen aldaar aangericht- Sanctuary Wood is een der oorlogsoorden die bij een bezoek aan de Iepersche omgeving niet mogen vergeten worden. HET HOOGE Op het Hooge, aan den steen weg naar Meenen, staan, even voorbij het mooie schilderachtige kapelletje, twee kasteeltjes het eene van baron P. de Vinck, burgemeester van Zillebeke, en dat van mevrouw G. de Vinck. In het park dat deze beide landgoederen omringt, stond, vóór 1914, het kasteel van baron G. de Vinck, voormeld. Hier ligt een mooie vischrijke vijver van een 5tal Ha.de vijver van Belle- waarde of Beaurewara, soms cok Paddevijver geheeten, die het water van de hoogten van Zillebeke opvangt en het over het grondgebied van St.-Jan en leper, door malsche weiden, naar de vaart Ieper-IJzer voert. Op 31 Oktober 1914 beleefden de Engelschen hier een kritischen dag. De Duitschers hadden Geluveld ingenomen en het kasteel van het Hooge werd dien dag hevig beschoten, terwijl de staf van de lste en de 2" Divisie er vergaderde de meeste leden er van werden toen gedood of ge kwetst. Op een zeker oogenblik had men dan ook alle hoop op een verdere verdediging van leper opgegeven op het einde van den dag geluk te het de Engelschen Geluveld weer in hun bezit te krijgen. Toen was de toestand gered. Men vertelt ook dat het rond dien tijd was dat men Sir French op den Meenenschen Steenweg in de richting van het Hooge, kalm zag voortwan- delen, als voor een inspectie... Een mooi gebaar, dat bij de soldaten vertrouwen inboezemde in deze weinig hoopvolle dagen. In latere oorlogsjaren werden de Duitsche li nies hier ondermijnd, zoodat er 24 mijntrechters ontstonden, waarvan thans ongeveer de helft is gedempt. Zóó duurde dan die strijd nog vier jaren, nu eens wat dichter bij de stad leper, dan weer wat verder er van verwijderd, met het treurige ge volg dat Zillebeke alleen thans 17 Britsche krijgs- kerkhoven telthet grootste is Hooge Crater Cemetery met 5878 graven, waaronder 3580 van onbekenden daarna komt Bedford House Ceme tery met 4531 graven De gemeente Zillebeke is zeer uitgestrektzij telt ongeveer 1750 Ha., waarvan nog 250 Ha. bosch, meest naaldhout- Spijtig genoeg ligt dat mooie bosch wat ver van de kom van het dorp, maar dit is gelukkig voor den echten wandelaar geen beletsel om er bij goed weer op uit te trek ken RENE BUCKINX.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 4