- F O O T B A L L - 16e Jaar N' 31 - 2 November - 1935 - 16e Année, N" 31 - 2 Novembre Weekblad - voor het Arrondissement Yper Joarnal hebdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres m OPROEP TOT DE INVALIDEN EN OUDSTRIJDERS SPORT EN KARAKTER Zondag 3 November 1935 C. S.Yper - III' Spec. - White Star Lauwe HET YPERSCHE ORGAAN DER VEREENIGING DER GETEISTERDEN Beheer, Opstel en Aankondigingen34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement18 fr. 00 per jaar Buitenland32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren Tel. 500 35 ct. het nummer Naamlooie artikels geweigerd LA RÉGION D'YPRES ORGANE DE L'ASSOCIATION DES SINISTRÉS Redaction, Administration et Publicité34, rue au Beurre, Ypres. ADonnement18 fr. 00 par an Etranger32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges 35 ct. Ie numéro Tél. 500 Les articles non signés sont refusés Al de leden van de maatschappijen deel ma kend van het Verstandhoudingskomiteit van Yper worden dringend uitgenoodigd volgende plechtigheden bij te wonen Op 1 NovemberRouwstoet naar het Gemeen te Kerkhof. Vergadering aan 't Café Au Sau- mon om 10 uur 30. Op 11 NovemberPlechtige Dienst in Sint- Maartenskerk, om 10 ure. Vergadering aan 't Café Au Saumon om 9 u. 30. Om 13 ure Gezamenlijk Banket in 't Hotel Skindies Om 18 ure Optocht met Ypriana. Om 20 ure In Lapiere's ZaalArmistice Bal. Namens het Verstandhoudingskomiteit De Secretaris, De Voorzitter, Charles De Dulle Isaï Gruwez. Afgev. Broederb. 3e en 23e. Voorzitter N. V. I. De Schatbewaarder, De Onder-Voorzitter, E. Iweins d'Eeckhoutte, G. Van Hecke, Voorz. Oorlogsvrijwillig. Voorzitter NS.B. De Commissaris, L. Cambier, Voorzitter Vuurkruisers. Bij de onthulling van het standbeeld van Maar schalk Foch te Tarbes, verleden Zondag, zegde generaal Weygand onder meer, het volgende: «II était un chef au suprème degré. II savait que dans la lutte, un peuple qui s'abandonne est perdu. Chez lui le caractère était a la hauteur de la pensée. Jamais il n'a consenti un acte, une concession, incompatibles avec ses convictions ou ses croyances. Ainsi s'étaient forgées, au cours de 40 années d'études, cette indépendance de jugement, cette fermeté dans les décisions, cette' volonté implacable que rien, ni personne ne pouvait ébranler.» En op hetzelfde oogenblik verliet de Fransche kruiser Duplex de haven van Marseille, met aan boord het stoffelijk overschot van Maar schalk Lyautey, op weg naar Marokko. Boven staande lofspraak werd in andere woorden uitge sproken over Lyautey op 't oogenblik dat zijn stoffelijk overschot met groote eerbewijzing den Franschen bodem verliet om te Rabat te gaan rusten. Foch gaf Frankrijk de schitterendste zegepraal; Lyautey gaf zijn land de mooiste kolonie bei den hadden door een levenslange training hunner physieke, intellektueele en moreele krachten, het volmaakte evenwicht, een onver stoorbare harmonie bekomen tusschen ieder deel van hun wezen en die zelfbeheersching, dat even wicht bracht hen tot 't bereiken van een vastge steld ideaal en den hoogsten roem. Foch en Lyautey waren sportmenin den echten zin des woords, eri dat hebben we in on derhavig artikel willen onderlijnen omdat sport hedendaags enkel schijnt te slaan op den kultus der physieke kracht met uitsluiting van intellek tueele en moreele training Toen Romain Maes als eerste der Ronde van Frankrijk het Pare des Princes te Parijs binnen- bolde, was het zoo zeer niet de schier bovenmen- schelijke prestatie en zijn bewonderenswaardig uithoudingsvermogen, die de sympathie van de duizendkoppige menigte wegdroeg, maar de sim pele Vlaamsche eenvoudigheid en de kinderlijke liefde, waarmee hij zijn oud sjofel moederke om den hals vloog, alzoo getuigenis afleggende dat er bij hem buiten physieke kracht, ook nog moreele reserve te vinden was. Niet bloote kracht alleen, een os heeft dat ook, maar verstand, karakter en uithoudingsvermogen maken den mensch. Een geneesheer, een ontdekker, een uitvinder op het terrein der wetenschap een missionaris, een liefdezuster, een gasthuisnon op het terrein der naastenliefde een werkman, een huismoeder, een jongeling of jonge dochter op het terrein van den huiskring doen aan een veel edeler sport dan een doodrijder, een vlieger, een coureur, een foot baller en voor hen zijn de bloemen niet wegge legd Teeken des tijds Juist de verpleging der physieke krachten be hoeft een sterk tegenwicht van karaktervorming veel te gemakkelijk absorbeeren physieke bedrij vigheid en wedijver in sport, alle andere belang stellingen het hoog gevoel van physieke zelf genoegzaamheid vervult dan immer meer uit sluitend de ziel, onderschat en verdringt alle hoogere levensdoelen en opent zoo de deur voor ruwheid. Mens sana in corpore sano Dit motto van Juvenalis wordt vaak zoo aangewend als zou het gezond lichaam tevens den gezonden geest waar borgen. In talrijke gevallen nochtans is het juist lichaamsnood en zwakheid, die de hoogste geest kracht verwekt, en bij tal van menschen gaat een blakende lichaamsgezondheid gepaard met een zwakken geest. De buitensporigheid van de hartstochten door de sport gewekt kunnen zoozeer tot noodlottige overspanning der lichamelijke organen leiden, dat daardoor zelf het hygiënische doelwit der gansche beweging illusoir wordt. Er zijn veel slechte kerels in Attika, maar de slechtste van allen zijn de athleten Die woor den van Euripides gelden niet enkel voor Attika. Waartoe de eenzijdige concentratie op de li chaamsoefening de menschen brengt, kan men in het moderne sportgedoe duidelijk genoeg mer ken. Bij vele menschen ontwikkelt zich deze terugstootende soort van physieke aanstellerij, dit ruw en minachtend van de hand wijzen van hoogere belangen, dit niets ontziende en anti sociaal optreden, tot het opgaan van den geheelen mensch in spiersnoeverij. De verruiming van den mannen-typus, die uit die dwalingen voortvloeit, is des te meer te betreuren, daar de maatschap pelijke problemen, die het nieuw geslacht zal hebben op te lossen, juist de tegenovergestelde innerlijke toerusting vereischen. Deze opmerkers bekampen geenszins de recht matige eischen tot lichamelijke ontwikkeling, maar het gaat erom de juiste verhouding tusschen deze bedrijvigheid en de gezamenlijke levensbe langen. Het noodlottige van de moderne lichaamsoefe ning, in vergelijking met het antieke sport, is hierin gelegen, dat zij als een loutere verpoozing van geestelijken arbeid is ingevoerd, als een tegenwicht voor den blooten hersensarbeid, en dat zij diensvolgens de strekking heeft, tot een zuiver lichamelijke aangelegenheid te ontaarden, waarbij men teenemaal vergeten kan, dat men ook nog hersens heeft. In de Oudheid daaren tegen, was sport vóór alles een middel om het lichaam aan den geest te onderwerpen vandaar de rhythmus in al hun sportuitingen, rhythmus als drager van de onderwerping van het lichaam aan een hoogere wettelijkheid. In dezen zin moest men het den jongelingen, wier sport men organiseert en bestuurt, duidelijk inprentenhet gewichtigste doel der sport be staat hierin, dat zij enkel een voorbereidende leerschool is tot diepere tuchtde stipte beheer- sching der ledematen weze een gelijkenis voor elke soort zelfoverwinning de gestrengheid te genover zich zelf bij lichamelijke inspanning, weze slechts de eerste stap tot dieper dringende harding tegenover zich. Flinke, strakke houding heeft geen waarde, zoo ze een lichamelijk voor komen blijft en niet het besluit verraadt, overal in het leven houdingte bewaren. Er zijn vele menschen, bij wie de moed gansch aan de oppervlakte is gebleven en de gewichtigste gebieden van het leven aan de lafheid overlaten. Bij 't zwemmen geven zij blijk van veel moed, doch zij zijn te flauw om voor de gevolgen hun ner daden te verantwoorden, om een schuld weer goed te maken, om zich wegens onrecht te ver ontschuldigen, om een gegeven woord tot eiken prijs gestand te doen, om in verlokkende omstan digheden plicht en eer hoog te houden, om zich bij een verlegenheid, alle leugentaal te ontzeggen. Het is veel gemakkelijker met Novembertijd een koud bad te nemen, dan voor zijn over tuiging op te treden het is gemakkelijker bij een brand manhaftigheid aan den 3ag te leggen, dan een beroerde menschenmassa tot kalmte te bren gen. Seneca zegdeHoeveel menschen oefenen hun lichaam en niet hun geest. Wanneer men het lichaam door oefening zoo verharden kan, dat het vuistslagen en schoppen van vele tegenstre vers verduurt, dat het, in gloeiende zomerhitte en brandend stof, druipend van bloed, den ge heelen dag pal staat, welt bij mij de gedachte op, hoeveel gemakkelijker het zijn zou den geest zoo te versterken, dat hij alle slagen van het noodlot zonder bukken opneemt, dat hij neergeslagen en vertrappeld, zich weer opricht. De slechte invloed van de moderne sport op het karakter, ligt niet alleen in het overwicht der physieke belangen, doch ook in den aangroei der zelfzuchtElk voor zichzelf en de duivel hale den laatsteBij.sport moet niet de hoofd zaak zijn wie overwint, doch wie best speelt. Er is voorzeker vooruitgang aan te stippen bij de Padvindersorganisatie, die zich beijvert om ontspanning en physieke oefening met socialen hulpdienst te paren, doch ook zij rukken de jon gelieden veel te onbezonnen uit alle andere plich tensfeer. Al die strevingen hebben er veel toe bijgedragen om het familieleven te verbrokkelen en van alle verdere geestesontwikkeling te doen afzien. Henri Stanley, de bekende Afrikareiziger, sportman in den hoogsten graad en karakterheid, zegt hierover Een jong man, op wiens woord men rekenen mag, wiens moed op plichtbesef steunt, en die eerst leert gehoorzamen vooraleer hij beveelt, die eer- en tuchtgevoel in zich draagt, is verreweg waardevoller en betrouwbaarder dan een athleet, met al de intellektueele zegepalmen van een deken der Cambridge-hoogeschool De drie hoofdeigenschappen die wij behoeven zijnkarakter, verstand, spierkrachtwij loo- pen helaas gevaar, het oog enkel op verstand en spieren gericht te houden. X... JL B. V. B. YPERSCH STADIUM C. S. Y. om 2 uur Ingangsprijs1.50 fr. Tribuun 1 fr. opleg.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 1