Fl. Vandevoorde Gemeenteraad van Yper Rue au Beurre. 31 YPRES tient a votre disposition r Verslag der zitting van 28 October 1935 De zitting wordt te 18 u. 05 geopend. Zijn tegen woordig de Heeren Vanderghote, burgemeester voorzitter Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch. schepenenPattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Missiaen, Michiel, Cou- telle, Vergracht, Van Alleynnes en Verbeke, raadsleden Versailles, secretaris. M. Vanderghote. De Heer Leuridan heeft zich laten verontschuldigen de zitting van dezen avond niet te kunnen bijwonen, daar hij ergens een spreekbeurt moet houden. Ik verleen het woord aan den Heer secretaris om lezing te geven van het verslag der laatste zitting. I. Proces-verbaal der zitting van den 16 Sep tember 1935- Na lezing ervan, door den Heer secretaris ge geven, wordt dit proces-verbaal zonder opmerkin gen goedgekeurd. M. Missiaen. Vooraleer de bespreking der verschillige punten van de dagorde aan te vangen wensch ik een voorafgaande vraag te stellen, namelijk waarom de vergaderingen van den ge meenteraad nog moeten plaats hebben M. Vanderghote. Ik begrijp de draagwijdte dezer vraag niet. M. Missiaen. Moeten de beslissingen van den gemeenteraad uitgevoerd worden, ja of neen Vermits gij de vraag nog niet schijnt te begrij pen, wil ik wel wat naderen uitleg geven. On langs werd er een nieuwen aftrek gepleegd op het loon van het stadspersoneel... M. Vanderghote. Dit is een zaak die in ge heime zitting dient behandeld te worden. M. Missiaen. Dit is hier geen kwestie van personen, maar wel van princiep. Twee- of drie maal reeds werd deze zaak in Commissie be sproken en al de leden waren t'akkoord om te be slissen dat er op de loonen van 1935 geen afhou dingen meer mochten geschieden. Tot driemaal toe werd zulks besloten met algemeene stemmen buiten de uwe, Mijnheer de burgemeester, en niettegenstaande dit werd er, sedert 1 October 1935, 5 van het loon van het stadspersoneel afgehouden en dit met terugwerkende kracht vanaf 1 April 1935, terwijl overal elders de wed den van het personeel der openbare besturen met 5 verhoogd werden- M. Vanderghote. Gij zijt slecht ingelicht geweest, Mijnheer Missiaen. M. Missiaen. Neen, in 't geheel niet. Er werd een nieuwen aftrek van 5 gedaan, zoodat er thans tot 26% van het loon van sommige leden van het stadspersoneel afgehouden wordt.Van anderen wordt er 23 afgetrokken en de minste afhou ding bedraagt 22 Zoo zijn er personen die met een wedde van 863 fr. per maand naar huis gaan. Ik vraag mij af tot wat de beslissing van den gemeenteraad dient. Alswanneer men daarvan geen rekening houdt, dan is het ook niet meer noodig dat wij nog vergaderen en dan mogen wij eenvoudig weg tot den burgemeester zeggen doet al wat gij wilt. M. Verbeke. Ik steun volledig hetgeen de Heer Missiaen komt te zeggen. Zijn getuigenis hier is wel de voortzetting mijner aanklacht die ik tijdens een vorige zitting gedaan heb. Derge lijke handelwijze gelijkt bijna op een broodroo- ving. M- Van Alleynnes. Gij moet niet lachen, Mijnheer de burgemeester, dat gaat niet in deze omstandigheid. M. Missiaen. Ik moet ook nog protesteeren tegen het feit dat de Heer burgemeester de leden van het stadspersoneel een verklaring doet on- Le MAITRE-FOURREUR Des ateliers modèles Un énorme choix de superbes Fourrures Un personnel d'élite stylé Visite/, nes installations. Skungs - Putois - Petit - Gris Astrakans - Agneaux des Indes etc., etc. aux MÊMES PRIX que PAN DERNIER gr&ce a ses stocks considérables derteekenen waarbij het hen verboden is nog iets te zeggen, zelfs tegen de gemeenteraadsleden, van hetgeen er op het stadhuis gebeurt. Ik weet zulks niet van een bediende alleen, doch al de bedienden hebben mij zulks bevestigd. M. Vanderghote. Dit is niet waar, ik moet zulks ten stelligste logenstraffen. M. Missiaen. Allen, aan wien ik de vraag stelde, hebben mij hetzelfde gezegd. En zelfs wat meer is, bij enkelen die deze verklaring weiger den te onderteekenen, werd er stellig aangedron gen opdat ze zulks zouden doen. Welnu, ik noem zulke handelwijze een lafheid. M. VanderghoteHet is zeker daarom dat er een brief, door de stadsbedienden onderteekend, aan al de gemeenteraadsleden gezonden werd M. Missiaen. Ik heb er geen kennis van- M. Verbeke. Ik heb evenmin dezen brief ont vangen. Misschien is het den postdienst die ver- achterd is of mogelijks is het ook wel den stads dienst die slecht verzekerd wordt M. Vanderghote. Deze brief werd ten huize gedregen. M. Missiaen. Ik weet er niets van. M. Vanderghote. Ik heb daar zooeven gezegd dat gij slecht ingelicht waart en ik zal het bewij zen. Eerst en vooral dient er rekening gehouden te worden met de vermindering van 5 die se dert 31 Mei 1935 wettelijk op al de wedden moet toegepast worden. M. Missiaen. Er werd besloten daarmede geen rekening te houden ofwel ervoor een com pensatie te voorzien- M. Vanderghote. Als compensatie daarvoor werd besloten de periodieke verhooging om de twee jaar toe te passen. Een feit is dat wij ver plicht zijn geweest 5 af te houden van de wed den. Het is de wet die ons zulks oplegt. Wij had den zelfs 10 moeten aftrekken, doch ons steu nende op den index werd de laatste afhouding van 5 niet toegepast. Deze verbetering der wedden, die door de Commissie besloten werd, is d?.n ook geschied en als compensatie werd voorzien de termijn van terugvordering te ver lengen om de afhoudingen van 1932, 33 en 34 te vergoeden. Van de wedden, die de stadsbedienden genieten, dient er afgehouden te worden, ten eerste het pensioen en ten tweede het aandeel dat het stadspersoneel nog aan de stadskas ver schuldigd is voor 1933. Dat maakt dat al het per soneel nu reeds meer trekt in October dan in Mei 1935. Dit is een lichte verbetering, doordat de afhoudingen op 18 maanden verdeeld worden. De te verrichten maandelijksche afhoudingen van de wedden bedragen vooreerst 5 van de bruto winst, daarna 6 voor pensioen en ver volgens de gedeeltelijke delging van hetgeen voor 1933 nog verschuldigd is. Men mag dus be sluiten dat er geen vermindering maar wel een vermeerdering is tusschen hetgeen het stadsper soneel trok in Mei en datgene wat het nu sedert September laatstleden ontvangt, gezien de afhou dingen op 18 maanden verdeeld werden in plaats van op 12 maanden zooals vroeger. Anders wor den de stadsbedienden betaald zooals ze moeten betaald worden. De afhoudingen schommelen thans van 190 tot 140 fr. per maand, zoodat de bedienden nu dus wel meer ontvangen dan vroe ger. Nadien, wanneer de verplichte afhoudingen voor de wedde van vroeger jaren volledig zullen terugbetaald worden, zullen de stadsbedienden weerom van hunne volle wedde genieten, min den aftrek van 5 voor 1935 en de afhouding voor hun pensioen. Alswanneer de Heer Missiaen zegt dat de stadsbedienden nu min ontvangen dan in Mei, dan is hij zeer slecht ingelicht ofwel dan kent de persoon, die hem deze inlichting ver schafte, zijn financieelen toestand niet, gezien hij thans, in plaats van min te ontvangen, inte gendeel een tiental franken meer ontvangt. M- Missiaen. Dit is formidabel. Het is zeker dat er wel iemand is die slecht ingelicht is, doch in alle geval zijn het deze niet die ontvangen. Mogelijks is het de Heer burgemeester die slecht ingelicht werd ofwel is het de Heer stadsontvan ger. Al de stadsbedienden zonder onderscheid protesteeren omdat zij nu 5 minder ontvan gen. Zij weten het toch wel best. En deze vermin dering wordt toegepast niettegenstaande er be sloten werd dit jaar geen weddevermindering te doen. M. Vanderghote. Herleest de beraadslaging van 25 Juni 1935. Er werd alsdan besloten met den index 640 geen vermindering toe te passen tot einde December 1935, alhoewel deze reeds met den index 660 toepasselijk was. M. Missiaen. Herleest de voorafgaandelijke beraadslaging over de periodieke verhooging. M. Vanderghote. Die verhooging speelt alle twee jaar. M. Missiaen. Er werd besloten de periodieke verhooging alle jaar te voorzien- De Heer Seys is daarvan getuige. M. Vanderghote. Neen, de twaalf periodieke verhoogingen moeten alleen om de twee jaar, geschieden, dit is alzoo gestemd. De Heer voorzitter geeft hierop lezing van een gedeelte eener vroeger genomen beraadslaging waarin gezegd wordt dat, gezien de wedden der stadsbedienden nooit toegepast werden aan den index, de toen in voege zijnde wedden aanzien worden als overeenstemmende met den index 700. M. Van der Mersch. Er werd geen verminde ring van 5 gedaan, doch veronderstellen wij dat er een missing geschied is, dan moet men zulks aan den Heer burgemeester niet ten kwade duiden. Het is immers hij niet die ze gedaan heeft. M. Vanderghote. De bruto wedde van het stadspersoneel is sedert 1 April 1935 met 5 verminderd bij toepassing van het Koninklijk Besluit van 25 Mei 1935. De stad mocht twee verminderingen van 5 toepassen, de eene was verplichtend daar zij door de wet opgelegd wordt, terwijl de andere facultatief was. Deze laatste vermindering werd niet toegepast, terwijl de eerste van ambtshalve geschiedde. M. Missiaen. De Heer burgemeester zegt van ambtshalve. Waarom moeten wij hier dan nog zitten M- Vanderghote. Maar gij hebt zulks zelf gestemd- Om dit eenigszins te compenseeren werden er voor de stadsbedienden om de twee jaar periodieke verhoogingen voorzien. M. Missiaen. Zij genieten er niet van. M. Vanderghote. Zij genieten allen ervan, doch de moeilijkheid van toepassing die thans nog bestaat is dat de periodieke verhoogingen voor al de bedienden tot heden niet gelijk waren. Zoo bijvoorbeeld voor een bediende die 13 jaar dienst heeft, ofwel 7 jaar, kan de tweejaarlijksche verhooging niet seffens in voege treden. Er waren bedienden voor wien drie periodieke verhoogin gen voorzien waren. Zij moeten dus eerst allen gelijk gebracht worden. M. Missiaen. Een feit staat vast en 't is dat, niettegenstaande de beslissing geen vermindering toe te passen, er thans leden van het stadsper soneel zijn die 20 minder ontvangen. M. Van der Mersch. - Mijnheer de burgemeester, wordt het reglement toegepast zooals het ge stemd werd M. VanderghoteJa. M. Missiaen. In dit geval, dan werd geheel de gemeenteraad bedrogen. Wanneer men met de afhoudingen van 6 voor het pensioen geen re kening houdt, dan blijft er voor sommige bedien den nog een vermindering van 20 van hun wedde. M. Verbeke. Op welk cijfer wordt de afhou ding voor het pensioen berekend Is het op de wedde die de bedienden theoretisch zouden moe ten ontvangen of op deze die ze werkelijk ont vangen M. Vanderghote. Op de verminderde wedde. M. Verbeke. Ik betwijfel het. M. Vanderghote. Indien gij mij niet gelooft, dan is het maar best die bespreking stop te zetten. M. Missiaen- Een bediende, wier wedde 1708 fr. bedraagt, heeft 407 fr. min ontvangen. M. Vanderghote. Wij zullen maar overgaan tot de bespreking der punten die op de dagorde vermeld staan. II. Stedelijk kerkhof Grondvergunningen. M. Vanderghote. De totale vergoedingen aan de Commissie van Openbaren Onderstand te be talen voor de gevraagde grondvergunningen op het stedelijk kerkhof bedragen de som van 1525 fr.- Dit wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. Alleen de Heer Missiaen, lid der Commissie van Openbaren Onderstand, onthoudt zich. III. Stadsrekening over het dienstjaar 1934. De Heer voorzitter geeft lezing van het verslag over de stadsrekening voor het dienstjaar 1934, die sluit met een deficiet van 1.348.500 fr. 85, cijfer dat evenwel door de Bestendige Afvaardi ging herzien werd. M. Missiaen- Ik heb geen bemerkingen te maken over het houden en het inschrijven der rekening. Na onderzoek, moet ik bekennen dat ze heel nauwkeurig is. Ik heb ook geen bemer kingen te maken aangaande de overschrijding van sommige kredieten, daar deze in de meeste gevallen niet kon vermeden worden. Doch wanneer ik het woord vraag, dan is het om de aandacht te vestigen op een deel van het verslag en namelijk dit waarin de Heer burgemeester wijst op de noodzakelijkheid den gewonen dienst der begrooting in evenwicht te sluiten. Hier is zulks het geval niet. De gewone ontvangsten be dragen 3.898.534 fr. 51 terwijl de gewone uitgaven tot de som van 4.581.307 fr. 35 beloopen, 't zij 582.772 fr. 35 meer uitgaven of een vijfde van de geheele som die in den gewonen dienst ontvan gen werd. De buitengewone ontvangsten bedra gen de som van 2.286-051 fr. 20 en de buitenge wone uitgaven deze van 857.443 fr. 16, 't zij O vreugde van mijn stille kluis, O troosteresse bij mijn kruis. O lekker drankje na 't karwei, O zoete PACHA CHICOREI

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2