GROOT BAL LUISTERRIJK BAL 3 Op Zondag 3 November 1935 NATIONALE STRIJDERSBOND 1.428.608 fr. 04 meer buitengewone ontvangsten dan uitgaven. Hiervan dient afgetrokken te wor den het tekort van vorig dienstjaar, of 456.258 fr. 95, zoodat er nog een overschot in den buitenge wonen dienst blijft van 972.349 fr. 09, waarmede er 682.772 fr. 84 in den gewonen dienst betaald werd. Dat de buitengewone ontvangsten zooveel meer bedragen als de uitgaven, komt voort uit het feit dat de stad een deel harer oorlogsschade ontvangen heeft. Daardoor is het mogelijk ge weest in den gewonen dienst meer uit te geven dan er ontvangen werd, doch de volgende jaren zal zulks zich niet meer voordoen en dan zal men er wel moeten voor zorgen den gewonen dienst niet meer te overschrijden. M. Vanderghote- Om zich een juist gedacht te geven, zou men de slotrekening wat beter moeten ontleden. In de uitgaven staat onder meer een som van 315.000 fr. als achterstallig aandeel van de stad in de belastingen op het straatge- bruik en op de wedden en loonen. Deze sommen werden nog niet geheel geïnd, zoodat zij dus maar fictief in de uitgaven vermeld staan. M. Missiaen. Dezelfde som staat ook in de ontvangsten ingeschreven. M. Vanderghote. Er zou ook nog een zekere vermindering zijn in den gewonen dienst moes ten wij alles ontvangen hebben van hetgeen de Staat aan de stad verschuldigd is, doch er is een groot achterstal in het stadsaandeel in de belas tingen. M. Missiaen. Dit is alle jaar alzoo. M. Vanderghote. Van dezen die met het opmaken der belastingsrollen gelast zijn kan niet geeischt worden dat alles geïnd worde vóór het einde van het begrootingsjaar- Daarom ben ik overtuigd dat, zooals ik het in het verslag zegde, de gewone dienst met veel zorgvuldigheid moet behandeld worden. M. Missiaen. Het is ook daarom dat ik eraan gehouden heb de aandacht daarop te vestigen. M. Vanderghote. Ik stel voor thans de stads rekening van 1934 goed te keuren. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Michiel, Coutelle, Vergracht en Vanderghote onthouden zich de Heeren Mis siaen, Van Alleynnes en Verbeke. IV. Openbare Onderstand Rekening over het dienstjaar 1934. M. Vanderghote. Deze rekening sluit met een overschot van 522.143 fr. 74 in den gewonen dienst, van 106.010 fr. 19 in den buitengewonen dienst en van 9-281 fr. 58 voor den dienst der landbouw- uitbatingen. Dit maakt dat er een algemeen over schot is van 637.435 fr. 51. De Heer voorzitter geeft vervolgens lezing van het kort verslag dat bij de rekening gevoegd is en vraagt aan de raadsleden de voorgestelde reke ning te willen goedkeuren. De raad brengt een gunstige stemming uit. Al leen de Heer Missiaen onthoudt zich. V. Openbare Onderstand Inschrijving openbare schuld van België Omzetting in titels. M. Vanderghote. De Commissie van Open baren Onderstand heeft in datum van 17 Septem ber 1935 een beraadslaging genomen waarbij zij besluit de noodige machtiging te vragen om een deel harer inschrijving op het grootboek der Openbare Schuld in titels te mogen omzetten. Daar een vroeger genomen beslissing, om het haar toegestane krediet van 480.000 fr. tot op 845.000 fr. te verhoogen, in hooger hand goedge keurd werd en er thans een Koninklijke machti ging vereischt wordt om de inschrijving op de openbare schuld van België 5 van 1925 in titels om te zetten, heeft de Commissie thans besloten de noodige Koninklijke machtiging te vragen om een inschrijving van 200-000 fr. op de open bare schuld van België in titels te mogen uitwis selen, ten einde deze titels bij de Nationale Bank van België in pand te kunnen geven voor de toe gestane kredietvermeerdering. Ik stel voor hierop een gunstig advies uit te brengen. Eenparige instemming. Alleen de Heer Mis siaen onthoudt zich nogmaals. VI. Openbare Onderstand Verpachting uit ter hand van een woonhuis. M. Vanderghote. De Commissie van Open baren Onderstand heeft in hare zitting van 17 September 11. besloten het huis gelegen in de Meenenstraat, Nr 17, uit ter hand te verpachten. om 6 uur 's avonds in LAPIERE's Zaal, Hondstraat ingericht door het Carnavalcomiteit. Knarten 3 Fr. Yperlingen, steunt de werking van het Carnavalcomiteit Tijdens de openbare verpachting, die den 30 Juli 1935 plaats had, boden er zich geen liefhebbers aan, zoodat de Commissie besloot uit te zien om dit huis uit ter hand te verpachten. Thans heeft de Heer Versaevel voor dit huis de som van 4.500 frank geboden en de Commissie heeft beslist dit huis uit ter hand te verpachten voor den jaar- lijkschen prijs van 4.500 fr. boven de lasten- De raadsleden stemmen ja, behalve de Heer Missiaen die zich onthoudt. VII. Openbare Onderstand Landelijke eigendommen a) pachtverlengingb) open bare verpachting. M. Vanderghote. Wij zijn geroepen een be raadslaging der Commissie van Openbaren On derstand goed te keuren nopens de verpachting van sommige harer landelijke eigendommen. De Commissie besloot den 20 Oogst 11. de huurders, waarvan de pacht den 30 September 1935 eindig de, te roepen ten einde met hen de nieuwe pacht- voorwaarden te bespreken. Aan de pachters, met dewelke een overeenkomst kon gemaakt worden, werd een pachtverlenging van drie jaar toege staan. Eenige pachters hebben van hun pacht afgezien en er zijn dan ook nog andere die met de nieuw gestelde voorwaarden niet instemden. De in sommige gevallen toegestane pachtverlenging van drie jaar begint vanaf 1 October 1935. De andere landen, waarvoor geen akkoord getroffen werd, zijn openbaar verpacht geworden voor een termijn van negen naeenvolgende jaren. Het schepencollege stelt voor een gunstig advies uit te brengen aangaande de voorgestelde pachtver- lengingen- Ik vind het onnoodig hier de lijst voor te lezen met de namen der pachters, die zich in dit geval bevinden, en de aanduiding der gronden. Deze lijst is bij den bundel gevoegd en kan door de raadsleden nagezien worden. M. Lemahieu. Ik zal mij bij de stemming daarover onthouden, daar ik min of meer on rechtstreeks in de zaak betrokken ben. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Van der Mersch, Pattyn Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Michiel, Coutelle, Vergracht, Van Al leynnes, Verbeke en Vanderghoteonthouden zich de Heeren Lemahieu en Missiaen. M. Vanderghote. Thans vraag ik ook een gunstig advies te willen uitbrengen over de openbare verpachting, waarvan de lijst met de noodige aanduidingen hier eveneens bij den bun del gevoegd is. Al de raadsleden brengen een gunstige stem ming uit, uitgenomen de Heer Missiaen die zich onthoudt. VIII. Openbare Onderstand Vaststelling van den prijs van den onderhoudsdag gedurende het jaar 1936. M. Vanderghote- De prijs van den onder houdsdag voor de vreemde behoeftigen geduren de het jaar 1936 in de gestichten der Commissie van Openbaren Onderstand werd vastgesteld als volgtO. L. Vrouw Gasthuis 14 fr. 45 Moe derhuis 27 fr. 50Oudemannenhuis Nazareth 8 fr. 00 Godshuis Belle 5 fr. 20 St Jans Gods huis 5 fr. 20Knechtenweezenschool van Yper 6 fr. 50, en St Antoniusgesticht van Locre 6 fr. 50. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies uit te brengen. De raad stemt hiermede in. Alleen de Heer Missiaen onthoudt zich nogmaals. M- Vanderghote. Na het uitzenden der dag orde dezer zitting hebben wij nog een brief ont vangen van de Commissie van Openbaren Onder stand, waarbij zij ons een beraadslaging heeft la ten geworden aangaande een perceel vrijgeko men land dat zij wenscht te mogen verpachten vanaf 1 October 1935. Gezien dit punt dus drin gend dient besloten te worden, vraag ik zoo er niemand tegen de hoogdringendheid opkomt. In dien niemand daar bemerkingen op te maken heeft, vraag ik de hoogdringendheid te willen stemmen. t Al de raadsleden stemmen ja, behalve de Heer Missiaen die zich onthoudt. M. Vanderghote. De Commissie van Open baren Onderstand heeft in hare zitting besloten de pacht van een perceel land gelegen te Voor- mezeele, groot 1 ha. 57 a. 10 ca., waarvan de pacht den 1 October 1930 voor 9 jaar werd ingegaan, aan een anderen huurder over te dragen daar de huidige pachter ervan afziet, en aan Braem Camille een pachtverlenging van 3 jaar tot einde September 1938 toe te staan voor 44 a. 50 ca. land. Ik stel voor hierop een gunstig advies uit te brengen. Dit voorstel wordt met dezelfde stemming als zooeven aangenomen. IX- Jachtrecht op stadseigendommen gele gen te Dickebusch en Kemmel Verlenging van pacht. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor dit punt tot de aanstaande zitting te ver dagen. X. Stadsbegrooting over het dienstjaar 1935 Wijziging. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor sommige artikelen van de stadsbegrooting voor 1935 te wijzigen, ten einde een achterstal van 98.600 fr. te kunnen vereffenen, zijnde het aandeel van 5 dat de stad verschuldigd is in de onkosten van het crisisfonds voor 1934. Hier voor is er geen krediet beschikbaar en de Dienst voor werkloosheid en Arbeidsbemiddeling dringt aan om deze som betaald te worden. Anderzijds mag de voorziene opbrengst van de taks op het straatgebruik verhoogd worden, zoodat het slot der begrooting onveranderd blijft. Dit voorstel wordt zonder opmerkingen aan genomen. De Heeren Missiaen, Michiel en Cou telle onthouden zich- XI. Stadsboekerij a) Rekening over het dienstjaar 1934. M. Van der Mersch. Deze rekening sluit in ontvangsten met de som van 5.207 fr. 44 en in uit gaven met 5.205 fr. 59, wat een overschot laat van 1 fr. 85. Hierbij is een verslag gevoegd van den Heer stadsbibliothecaris, waaruit als meldens waardig mag vernoemd worden het getal gelezen of geraadpleegde boeken. Gedurende het jaar 1934 is dit getal tot 22.255 gestegen, wat bewijst dat de stadsbibliotheek wel bezocht is. Ik vraag aan den raad deze rekening te willen goedkeuren. M- Verbeke. In hetgeen ik zeggen zal is er geen spraak van bepaalde personen, doch ik vraag mij af op welke manier of door wat de bezoldiging van den aangestelden bibliothecaris opgebracht wordt. In alle vakken wordt er steeds gezocht de uitgaven door de opbrengsten te dekken, maar hier voor de bibliotheek is er geen opbrengst. De bibliothecaris heeft een wedde, een groote wedde zelfs die door den dienst der bibliotheek niet betaald wordt. M. Van der Mersch. De Heer bibliothecaris is niet betaald door de bibliotheek, maar door de stad zooals de andere stadsbedienden. M. Missiaen. Gij moet toch erkennen dat de bibliothecaris eigenlijk door de opbrengst der bibliotheek zou moeten kunnen betaald worden. M. Vanderghote. Dit ware eenvoudig weg un jeu d'écritures M. Verbeke. De uitslag ervan ware toch een besparing voor de stad ten bedrage van de wedde van den bibliothecaris- M. Vanderghote. Neen, gezien de stad alsdan zou verplicht zijn de toelage aan de stadsbi bliotheek van zooveel te verhoogen. M. Verbeke. Ik wil geen broodroof, maar er ware toch middel een besparing te verwezenlij ken met aldaar iemand anders van het stadsper- soneel aan te Stellen voor die enkele uren per week die in de bibliotheek vereischt wrorden. M. Vanderghote. En wat doet gij dan met de verworven rechten M. Verbeke. Er zijn nog andere verworven rechten die men niet aarzelt over het hoofd te zien. Alhoewel ik er niet meer op wil terugkee- ren, hoef ik slechts te herinneren aan hetgeen hier bij den aanvang der zitting gezegd werd. M. Van der Mersch. Indien de Heer Verbeke een voorstel wenscht te doen, dan zou hij zulks beter doen ter gelegenheid van de bespreking der aanstaande stadsbegrooting. M. Verbeke. Mijne vraag is niet voorbarig, doch alleen maar wat vroegtijdig- Ik vraag dan ook dat men ervan bij het opmaken der begroo ting rekening zou houden. M. Vanderghote. Ik stel voor de voorgestelde rekening goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja, uitgenomen de Heer Verbeke die zich onthoudt. b) Begrooting voor het dienstjaar 1936. M. Van der Mersch. De begrooting der stads bibliotheek voor het jaar 1936 voorziet de som van 4000 fr. als toelage der stad, zooals verleden jaar. M. Missiaen. Het voorstel van den Heer Ver beke zou als resultaat hebben dat wij zouden weten wat de bibliotheek aan de stad kost, ter wijl wij dit nu niet weten. De begrooting wordt hierop met dezelfde stem ming als hiervoren goedgekeurd. XII. Stedelijke Muziekschool Begrooting voor het jaar 1936. M. Van der Mersch. Deze begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven met de som van 56.100 fr., 't zij 1000 fr. minder als verleden jaar. M. Missiaen. Tot hiertoe werd er bij de be grooting altijd een lijst gevoegd van de leerlin gen die voor het schooljaar ingeschreven zijn. met de medewerking van het Verstandhoudingscomiteit der Oudstrijders te Yper OP MAANDAG 11 NOVEMBER 1935, om 20 uur in Lapiere's Zaal, Hondstraat ten voordeele der Kinders van de Oudstrijders Ingangsprijs 3 Fr. Het Bestuur.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3