GROOT BAL - BAL MUSETTE 4 Zaterdag 23 November 1935, om 8 uur Zaterdag den 16 November 1935 Het spijt mij dat deze lijst er thans niet bijge voegd werd. Ik verlang die lijst niet zoozeer voor de lagere leergangen van notenleer, doch meest voor de hoogere cursussen. M- Van der Mersch. Deze lijst is gevraagd geweest, doch de Heer Bestuurder kan ze nu moeilijk geven of ten minste zeer onvolledig, gezien er nog steeds nieuwe inschrijvingen bij komen. Tegen den 15 November zullen wij de definitieve lijst der leerlingen bezitten. M. Lemahieu. Aangezien wij die lijst nog niet hebben, vraag ik dit punt tot de naaste zit ting te verschuiven. M. Van der Mersch. Waarom, aangezien wij de verzekering hebben dat die lijst zal gegeven worden- M. Missiaen. Wij kunnen de begrooting goed keuren met dat voorbehoud de cursussen, die niets opbrengen, niet te houden. M. Van der Mersch. - De cursus van vlaamsche voordracht is nog altijd voorloopig geschorst en dit jaar heeft zich ook nog niemand daarvoor la ten inschrijven. Deze cursus evenwel is niet af geschaft en staat nog steeds op de plakbrieven vermeld. Doch zoolang er zich geen leerlingen laten inschrijven, wordt deze cursus niet gehou den. Ik vraag dan ook dit punt niet te verdagen, maar de begrooting te stemmen. Eenparige goedkeuring. Alleen de Heer Lema hieu onthoudt zich. XIII. Mededeelingen. M. Vanderghote. Zijn er raadsleden die de eene of andere vraag wenschen te stellen M. Coutelle. Overlaatst hebt gij mij in de geheime zitting beloofd den gewezen uitbater van het vijverhuis een kleine daghuur voort te geven in afwachting dat hij zijn pensioen heeft. M. Vanderghote. Dit is een kwestie van per sonen die wij nu niet mogen bespreken. M. Coutelle. Die persoon vraagt geen aal moes, alleen maar 5 fr. per dag. Indien gij dit niet geven wilt, dan vraag ik de stemming. M. Vanderghote. Ik vraag dit in de geheime zitting te bespreken. M. Coutelle. Neen, ik vraag dit nu seffens te doen. Gij hebt het reeds vroeger beloofd, doch uw woord niet gehouden- Daarom vraag ik thans de stemming. M. Vanderghote. In dit geval, dan vraag ik aan den raad eerst te willen stemmen om te weten zoo dit punt in openbare ofwel in geheime zitting moet behandeld worden. M. Coutelle. Ik vraag dadelijk te stemmen. M. Vanderghote. Houdt gij er aan M. Van der Mersch. De gemeentewet ver biedt dergelijke punten in het openbaar te be spreken en gezien de Heer burgemeester belooft dit in geheime zitting te doen, heeft de Heer Coutelle alzoo voldoening. M. Missiaen. Overlaatst heb ik hier gevraagd hoever het stond met de uitbreiding van het electrisch net er er werd mij alsdan geantwoord dat alles gereed was en weldra zou uitgevoerd worden. Nu zijn er inwoners van de stad die, verlangende bij het electrisch net te kunnen aan gesloten worden, den Heer ingenieur Chauvin persoonlijk zijn gaan vinden, en deze heeft de schuld van het nog niet uitvoeren der besloten uitbreiding gelegd op het schepencollege, daar het nog de plaats der op te richten electriciteits- kabienen niet heeft aangeduid. Ik geloof daar echter niets van, en zoo ik hier thans opnieuw die vraag stel dan is het alleen maar omdat ik weten wil wat er juist van is. M. Delahaye. Den Maandag 22 Juli heb ik persoonlijk met den Heer ingenieur Chauvin en in dezes auto de plaatsen gaan aanduiden waar deze kabienen moeten komen. Thans zijn wij zelf nog in onderhandeling met de Commissie van Openbaren Onderstand nopens een deel grond. Doch de waarheid is dat de werklieden van den electriciteitsdienst voor het oogenblik bezig zijn de laatste hand te leggen aan de lijn Becelaere- Gheluvelt. Wanneer dit werk daar gedaan is, zullen zij dan, waarschijnlijk binnen een veer tiental dagen, naar hier komen. M. Missiaen.Ik ken den Heer Chauvin en het is juist daarom dat ik niet veel geloof hechtte aan zijne verklaring. M. Verbeke. Ten einde de menschen van het omliggende nuttelooze verplaatsingen te bespa ren, zou ik willen vragen zoo het niet mogelijk ware de openings- en sluitingsuren van het kerk hof op de buitenmuren van het kerkhof aan te plakken, zoodat ze voor iedereen meer zichtbaar in Lapiere's Zaal, Hondstraat ingericht door «YPRES SWIMMING CLUB» Menigvuldige allernieuwste aantrekkelijkheden INGANG 3 FRANK en dan ook beter gekend zouden zijn. M. Vanderghote. De Heer schepen zal daar voor zorgen. M. Verbeke- Voor de leveringen aan de stad of andere openbare besturen te doen, zou er voor sommige bepaalde bedrijven, namelijk voor wat de levering van kolen betreft, geen middel kun nen gevonden worden om aan al de handelaars in diezelfde koopwaar kans te geven van tijd tot tijd ofwel beurtelings een levering te doen. Het zijn toch allen belastingbetalers gelijk. Ik geloof dat er hen daartoe kans of beter een schijn van kans gegeven wordt, doch moest men bijvoor beeld de te leveren hoeveelheden in verschillige loten splitsen, dan zou er toch voor allen meer kans bestaan eens een levering te mogen doen. De kolenhandelaars, zoowel de kleine als de groote, hebben thans een contract met de groot- leveraars en meest rechtstreeks met de mijn en kunnen hun kolen per schip doen toekomen. M. Delahaye. Over een drietal jaren en vroeger werd er steeds aan allen gelegenheid geboden een levering te doen. Sedert drie jaar echter is er besloten geweest de levering van ko len in aanbesteding uit te geven en daar sedert hebben wij bestatigd dat er een groot verschil is in de prijzen. M. Missiaen. En gewicht. M. Verbeke. Voor wat het verschil van prijs betreft, kan ik zulks aannemen. Maar voor wat het gewicht aangaat, zooals de Heer Missiaen zegt, dit kan men vaststellen en, in geval van ver schil, den leveraar vervolgen wegens diefstal. M. Missiaen. De groote besparing die besta tigd werd betreft niet alleen de prijzen, zooals de Heer schepen zegt, maar ook het verbruik. M. Delahaye. De aanbesteding voor de leve ring van kolen is nu reeds verdeeld in verschil lige loten. Daarbij het gebeurt ook nog dat er soms kleine hoeveelheden kolen noodig zijn die niet in aanbesteding komen en dan gaan wij bij alle handelaars den voordeeligsten prijs vra gen. M. Verbeke. Hetgeen ik kom te vragen is enkel een wenk en ik zou alleen maar wenschen dat de stad en de openbare besturen, zooals de Commissie van Openbaren Onderstand, ervan zouden rekening houden. Voor wat betreft deze laatste inrichting, zou de Heer Missiaen daarvoor mogelijks kunnen zorgen. M. Missiaen. Hierop kan ik alleen antwoor den dat de levering van kolen bij openbare aan besteding geschiedt en dat alle handelaars vrij zijn in te schrijven- Er zijn er echter nooit maar twee of drie die zich die moeite getroosten, de anderen oordeelen zeker dat zij niet kunnen me dedingen. M. Pattyn. Ware er geen mogelijkheid iets te doen voor de verlichting van de Ligywijk. 's Avonds is het daar onmogelijk zijn weg te vinden. Omdat er daar vroeger een missing be gaan werd, moeten de menschen daar nu altijd de gevolgen van blijven dragen M- Vanderghote. Dit is een privaten eigen dom. M. Verbeke. Ik steun de vraag van den Heer Pattyn. M. Vanderghote. Ik ook. (Gelach). M. Verbeke. Gij moet niet spotten, M- de burgemeester, wij nemen het zeer ernstig op. Ik wilde ook nog iets anders vragen aangaande een waterkwestie. Aan sommige bewoners dezer wijk werd er een kwijtschrift aangeboden voor het betalen van water vooraleer zij bij de water leiding aangesloten waren. M .Delahaye. Van de 140 huizen zijn er thans reeds 110 of 112 huizen van de Ligywijk bij de waterleiding aangesloten. Voor deze die nog niet aangesloten zijn, werd besloten ze daartoe niet te dwingen, doch er werd ons verzekerd dat allen bereid waren voor 1935 de som te betalen voor het water alsof zij aangesloten waren en daarom hebben wij dan ook het water kraantje laten staan. Ik weet niet waarom men thans eenig be zwaar zou vinden tegen het aanbieden van de kwijtschriften voor het gebruik van water. Er zijn daar enkel drie of vier gezinnen die niet kunnen betalen, zulks is geweten en wij hebben hen dan ook geen kwijtschrift aangeboden. M. Missiaen. Gij hebt zeer wel gehandeld met het kraantje daar te laten bestaan. Al de menschen waren t'akkoord. M. Verbeke. Ik zou nog eenige woorden wil len zeggen over het slachthuis- Ik geloof dat de Heer schepen reeds op de hoogte is. Al de been houwers zijn misnoegd omdat de slachtrechten hier veel hooger zijn dan overal elders. Wanneer deze slachtrechten behouden blijven en de thans in het slachthuis bestaande wanorde blijft voort duren, loopt ge gevaar hier te zien gebeuren wat reeds te Rousselare voorviel, namelijk dat de beenhouwers zullen gaan slachten op enkele ki lometers van hier en dat de stad Yper alsdan zero frank zero centiemen van het slachthuis zal ontvangen. Ik bezit hier een gansch verslag, doch het is misschien best daar thans geen kennis van te geven, want ik zie dat dit nu reeds op de zenu wen van den Heer burgemeester werkt. M. Vanderghote. Waarom deze opmerkingen niet maken tijdens de bespreking der begrooting. Dan ware het oogenblik daarvoor beter gekozen. M. Verbeke. Ik kom wat vroegtijdig af met mijne opmerkingen, doch het is opdat gij ze in- tusschen zoudt kunnen onderzoeken en ervan zoudt rekening houden tijdens het opmaken der begrooting. M. Vanderghote. Die zaak werd reeds onder zocht. Het verhaal van de beenhouwers bij den Heer Gouverneur werd voor dit jaar verworpen, zoodat de bestaande taks tot einde December 1935 behouden is gebleven. M. Verbeke. Het is beter in tijds te vragen om iets te bekomen- M. Vanderghote. Het moet ook niet te vroeg gevraagd worden, want dan loopt het gevaar ver geten te worden. M. Verbeke. Vroeger heb ik aan den Heer schepen gevraagd een noodlamp in het slacht huis te plaatsen. Dit werd beloofd, doch die lamp is er nu nog niet zoodat de beenhouwers er thans nog altijd in de duisternis moeten ploeteren. M. Lemahieu. Beziet eens het reglement van het slachthuis, dan zult gij zien dat de beenhou wers er niet moeten ploeteren. Zoo zult gij ook weten wanneer het slachthuis open en toegaat. M. Verbeke. Dit is een kwestie die ik hier niet zou aangeraakt hebben, doch vermits de Heer schepen het zelf doet, moet ik er nog bij voegen dat de vastgestelde uren voor veel been houwers schadelijk zijn. Zoo wordt na 11 u. nie mand meer toegelaten ingewanden of ander afval in het slachthuis af te halen. M. Lemahieu- Alle afval voor het verbruik bestemd of andere etelijke waren moeten ge stempeld worden, en dit kan maar gestempeld worden nadat het een zeker aantal uren gehan gen heeft. M. Verbeke. Nu is het soms na enkele dagen, zoodat die waren voor het verbruik niet meer kunnen gebruikt worden. M. Lemahieu. Een beenhouwer heeft eens een varken geslacht en weggehaald vooraleer het vleesch gestempeld was. Al het vleesch voor het verbruik bestemd moet gestempeld worden. In dien de beenhouwers wat vroeger kwamen slach ten, dan ware het ook mogelijk het vleesch vroe ger te stempelen. Nu zou een dier dat om 10 u. 30 geslacht wordt reeds te 11 u. moeten gestempeld zijn, dit is niet mogelijk. M. Verbeke. Het vleesch, van de dieren die vandaag geslacht zijn, moet des anderdaags reeds kunnen verkocht en geëten worden. M. Lemahieu- Dan zult gij moeten voorstel len het reglement te veranderen en vragen aan den Heer opziener-veearts van. Thourout dat hij toelating zou geven om vroeger te mogen stem pelen. Volgens het reglement mag het geslagen vleesch enkel na 24 uren gestempeld worden. M. Vergracht. In stad is men eenigszins ver wonderd omdat de gewone plechtigheid van 1" November dit jaar veranderd werd. M Vanderghote. Het schepencollege heeft be sloten den stoet rechtstreeks naar het kerkhof te doen gaan, doch was van gedacht voorafgaande lijk aan het gedenkteeken der Ypersche ge sneuvelden bloemen te gaan neerleggen. Wij meenden dat deze hulde aan het gedenkteeken dubbel gebruik miek met de hulde aan de ge sneuvelden op het kerkhof bewezen, doch indien de bevolking denkt dat het best is eerst gezamen lijk voor het Ypersch gedenkteeken voorbij te trekken, wil het schepencollege dit wel terug onderzoeken. Deze beslissing werd zonder eenige vooringenomenheid genomen, zonder het inzicht iemand in zijn gevoelens te krenken, doch alleen maar omdat de plechtigheid steeds zoolang duurt, dat er kinderen in den stoet zijn en het ook op dit tijdstip van het jaar dikwijls slecht weder is. M. Verbeke. Denkt ge niet dat de Engelsche afvaardiging te laat zal aankomen voor de plech tigheid van den Wapenstilstand ingericht door de Harmonie Ypriana Op den plakbrief staat het jaartal 1395 vermeld. De openbare zitting wordt hierop te 19 u. 40 opgeheven. om 7 uur in de zaal Lapiere, Hondstraat gegeven door de Maatschappij Jonge Accordeonisten met een Orchestre Musette onder leiding van den virtuoos accordeoniste M. Alb. DE HOLLANDER. Afwisselend met muzikale attracties Algemeene ingangsprijs3 frank. Leden gratis. Kaarten te bekomen bij al de leden en in 't lokaal, Hondstraat, 22-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 4