- HET YPERSCf- E - LA REGION D'YPF ?ES Mm! Vartdendriessche t Zielmissen 1 Bijvoegsel Supplément necrologie bedankingen 16e Jaargang, Nr 34 23 November 1935 16e Année, N° 34 23 Novembre 1935 WEKELIJKSCH OVERZICHT Zondagrust Repos Dominical Het herstel der Vaart Yper-Komen DISTINCTIONS VEREEREMERKTEN DENTISTE Dixmudestraat, 49, Yper Telefoon: 311. Raadplegingen alle dage. Specialiteit van geperfectionneerde gebitten met waarborg. Intrekking der Nikkelen Muntstukken Plechtig Octaaf ter eere van Ste Barbara STERFGEVAL In den strijd tusschen Italië en Ethiopië be gint er nieuwe en heviger werking te komen. De Italiaansche legers, door den laatsten vooruit gang dien ze gemaakt hebben, komen nader van de concentratiepunten van het vijandelijk leger. Aldus is het aan het Italiaansch vliegerskorps gelukt eene samenscholing van vijandelijke troe pen te verrassen, er 6000 kgr. bommen op neer te werpen en dan aan te vallen met de mitrail- leuzen. Men kan wel denken welke verwoesting zulken aanval heeft te weeg gebracht. Het valt moeilijk geloof te geven aan sommige cijfers, omdat zij niet kunnen gecontroleerd worden, nochtans mag men wel aannemen dat er dui zenden slachtoffers, aan dooden en gekwetsten, moeten gevallen zijn. Van hunnen kant worden de Italiaansche legers nu ook meer bestookt niet in open aanval, maar door kleine, verspreide groepjes die in hinderlaag gaan liggen. Alhoewel de verliezen aldus niet zoo aanzienlijk zijn op een oogenblik, heeft het Italiaansch leger daar toch veel van te lijden. Zelfs is er reeds meer dan eens een bevelhebber gesneuveld in die aan vallen. Een ander merkenswaardig feit is dat Gene raal De Bono, die tot nu toe de aanvoerder was der Italiaansche legers in Afrika, al met eens teruggeroepen werd en vervangen door een an deren opperbevelhebber. Over 't algemeen is men van meening dat dit komt uit ontevreden heid over zijne wijze van werken in dezen ko lonialen strijd. Anderen zeggen dat dit reeds geruimen tijd zou voorzien geweest zijn, omdat de heer Mussolini zijne veldheeren niet te ver wil laten gaan in het oogsten van roem, opdat zij hem niet zouden in de schaduw stellen. Wat er ook van zij, de strijd in Ethiopië gaat een nieuw tijdperk in. Vooreerst zal de werking der Italiaansche legers, onder leiding van een nieu wen aanvoerder waarschijnlijk veranderen en anderzijds zullen de schermutselingen en mis schien de massjeve strijd der Ethiopiërs nu in gezet worden. Veel zal afhangen van de uitslagen die van nu af, langs dé eene of de andere zijde bekomen worden. List en moed zullen moeten strijd voeren tegen gedrilde kracht en moderne bewapening Niet alleen meer op Afrika werd deze week onze aandacht getrokken, maar een paar andere brandpunten zijn ontstaan. Eerst en vooral eene oproerige beweging in Egypte tegen de Engelsche regeering. Egypte, dat onder Engelsche leiding ongeveer zelfstandig beheer heeft, verkreeg reeds tweemaal, in 1923 en 1930, eene grondwet, doch noch de eene noch de andere gaven be vrediging. Engeland behoudt sedert het verdrag van 1922 zekere toeeigeningen die niet voldoen. Er is namelijk in Egypte eene nationalistische beweging, de Wafd, die den tegenwoordigen re- geeringsvorm verwerpt. Deze regeeringsvorm, na het verwerpen der bovengemelde grondwet, werd samengesteld uit functionarissen met be scherming der Engelsche regeering. De ontevre denen hebben gebruik gemaakt van de verwikke lingen met Ethiopië en het samentrekken der engelsche vloot op de brandpunten van de Egyp tische verdediging om opstand te verwekken. Het is er aldus gekomen tot bloedige botsingen die echter weldra overmeesterd werden. Het tweede geval is, het ontstaan van nieuwe verwikkelingen in China. Er is weer wrijving ontstaan tusschen Japan en China. En alhoewel dit thans gelogenstraft wordt door de Japansche regeering, zou er spraak geweest zijn het Noorden van China zijne onaf hankelijkheid te zien uitroepen, Japan zou een ultimatum gezonden hebben aan 't Noorden, er zou spraak geweest zijn van het Noorden in te lijven bij Mandjoerije en van Keizer Kang-Teh weer op den troon van Peking te doen stijgen. En zoo kwamen er zeven of acht punten te berde, die, zooals wij reeds zegden, door Japan ontkend worden. In alle geval is het zeker dat er geen volstrekte kalmte heerscht langs die zijde en dat, niettegen staande alle ontkenningen, er zou kunnen over gegaan worden, binnen kort tot een nieuw mili tair ingrijpen op Chineesch grondgebied. Alhoe wel, sedert de tusschenkomst van Japan, de toe stand aldaar zeer veranderd is, is hij ver van volledig opgeklaard te zijn. RIK. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS Boterstraat orue au Beurre is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 24 November Dimanche 24 Novembre In de buitengewone begrooting over het dienst jaar 1936 staat, onder artikel 75, een krediet van tien millioen fr. ingeschreven als toelagen voor studies en werken van het kanaal van Yper naar Komen. Zoo luidt een schrijven van het Ministerie van Openbare Werken, waarbij ons dus de verzeke ring gegeven wordt dat het herstel der vaart Yper-Komen niet alleen in princiep besloten is, maar dat men wel werkelijk de bedoeling heeft deze herstellingswerken zoohaast mogelijk aan te vangen. Moniteurs des 18-19-20 et 21 Novembre 1935 Sont promus ou nommés Par arrêté royal, du 15 novembre 1935 Officier de l'Ordre de Léopold M. Clinckemaille Ro bert, commissaire de l'arrondissement d'Ypres Chevalier de l'Ordre de Léopold M. J. Oorts, Direc teur de l'Ecole moyenne de l'Etat pour gargons a Ypres, et M. Decour Henri, commandant honoraire du corps des sapeurs-pompiers communaux armés a Comines Chevalier de l'Ordre de la CouronneM. Tordeur J. B., inspecteur cantonal a Ypres Par arrêté royal du 12 Novembre Chevalier de l'Ordre de Léopold MM. Nolf J. L. E., avocat, ancien batonnier a Courtrai, et Viaene A. F. R., président du tribunal de première instance de Furnes Chevalier de l'Ordre de la Couronne MM. Dethoor F. E. C., greffier au tribunal de le Instance d'Ypres, De Quinnemar J .M. C., Juge suppléant a la Justice de paix du canton de Menin et Germonprez, greffier de la Justice de paix du canton de Nieuport. Par arrêté royal du 19 Octobre, la Croix d'Officier de l'Ordre de la Couronne a été décernée a M. Se- brechts Joseph, docteur en médecine a Bruges. Par arrêté royal du 20 Mai, la Croix de Cheva lier de l'Ordre de la Couronne a été décernée a Made moiselle Keingiaert Léonie,bourgmestre de Gheluvelt. Par arrêté royal du 12 Novembre, sont décernées les Palmes d'Or de l'Ordre de la Couronne a M. Bruyère, homme d'oeuvres a Ypres. A tous nos bien sincères félicitations. Bij Koninklijk Besluit van 15 November is verleend De Gulden Medaille van de Orde van Leopold II aan M. Delahaye Gustave, adjudant bij het gewapend ge meentelijk brandweerkorps van leper De Zilveren Medaille van de Orde van Leopold II aan MM. Mazeure Camiel, gepensionneerd veldwachter te Staden en Verhelst Hector, brandweerman van le klasse bij het gewapend gemeentelijk brandweerkorps van leper. Bij Koninklijk Besluit van 1 Mei worden de Gouden Palmen der Kroonorde verleend aan Mevr. E. Noliet, schoolbestuurster te Vlamertinghe. Aan allen onze beste gelukwenschen. Wij herinneren de bezitters van nikkelen munt stukken van 10 en 20 fr. eraan dat den 30 Novem ber a. s., den aller laatsten termijn is waarop deze muntstukken nog tegen gangbare speciën zullen kunnen uitgewisseld worden. Dat allen dus nog eens goed de spaarpotten nazien. Zij wordt ingericht, telken jare, ter eere van de H. Barbara, Maagd en Martelares, de gevierde patrones van de goede dood. Tot groot profijt onzer zielen zullen wij, in St Maartenskathedraal, het indrukwekkend en meeslepend woord mogen hooren van E. Pater Edgar De Pauw, Recollet uit Antwerpen. KWALEN VAN ONZEN TIJD dat zal het onderwerp zijn van zijn leerrijke avond sermoenen. Op Zondag 1 Decemberte 3 u. Rozenkrans, ope ningssermoen en Plechtig Lof. Op de weekdagenvan Maandag 2 tot Vrijdag 6 December's morgens, onder de H. Mis van 7 u., korte onderrichting. 's Avonds te 6 u., Rozenkrans, Ser moen en Lof. Wij twijfelen er niet aanheel de stad zal «meedoen» in die schoone oefeningen van het octaaf. Er zal in onze wijdsche St Maartenskerk, veel volk zijn en veel devotie Madame Camille Dassonville, née Irma Balcaen, son pouse Monsieur et Madame Jules Dassonville-Delaporte et leur fille, Madame Marthe Dassonville et sa fille. Monsieur et Madame Ernest Dassonville-Callens et leur fils, Monsieur et Madame Gustave Dassonville-Isembaert et leure enfants, Monsieur et Madame Pierre Dassonville-Desmet, Monsieur et Madame Maurice Doosterlinck-Dasson- ville et leur fils, Monsieur et Madame Maurice Dassonville-Taverne, ses enfants et petits-enfants Monsieur Ernest Dassonville-Nerrinck et sa familie. Madame Veuve Désiré Dassonville et sa familie. La familie des feus Dassonville, Balcaen, Veighe, Lauwers, Et toute la familie ont la douleur de faire part de la perte de Monsieur CAMILLE-HENRI DASSONVILLE né a Courtrai le 2 Septembre 1865, et décédé inopiné- ment a Mouscron, le 17 Novembre 1935. Les personnes qui, par oubli, n'auraient pas regu de faire-part, sont priées de considérer le présent avis comme en tenant lieu. Mouscron, le 18 Novembre 1935. Mijnheer Arthur Vancappel Mijnheer en Mevrouw Albéric Vancappel-Vandooren en hunne kinders Reginald en Emile Mijnheer en Mevrouw Franz Delcroix-Vancappel en hunne kinders Simonne, Georgette en Guy De familiën Debrock, Vollemaere, Vancappel en Desmedt, melden met diepe droefheid het afsterven van hunne teerbeminde echtgnoote, moeder, schoonmoeder, groot moeder en bloedverwante. Mevrouw ARTHUR VANCAPPEL geboren Irma-Elisa DEBROCK te Oostende, den 21 October 1868, en godvruchtig over leden te Yper, den 18 November 1935. De vrienden en kennissen die. bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Vrouw Emile Bouchaert, geboren Blanche Bugenne Heer Aridré Bouchaert Jufvrouw Paula Bouchaert Heer en Vrouw Verolleman-Bouchaert en hunne kin ders Alice, Jeanne en Gustave Heer Auguste Bartier, Weduwnaar van Vrouw Mathildè Bugenne en zijne kimjers Vrouw Weduwe Lamerant-Bugenne en hare kinders Heer en Vrouw Bugenne-Bondue en hunne kinders Heer en Vrouw Bugenne-Desramaux en hunne kinders; Heer en Vrouw Werquin-Bugenne Vrouw Weduwe Bugenne-Rose en hare kinders Heer en Vrouw Bugenne-Lepercq en hunne kinders De familiën Bouchaert, Bugenne en Descamps, danken, langs dezen weg, de vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid hun betuigd tijdens het afsterven van hun teergeliefden echtgenoot, vader, broeder, schoonbroeder, oom, groot-oom en bloedverwant Heer EMILE-ALPHONSE BOUCHAERT en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Zij verontschuldigen zich tevens bij de personen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen heb ben. 17, Veemarkt. Yper. Vrouw Weduwe Pierre-Frangois Denys-Peeren Heer en Vrouw Camille Denys-Sansen Heer en Vrouw Gustave Denys-Accou De familiën Denys en Decuiper, danken, langs dezen weg, de vrienden en kennissen, voor de talrijke blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven van hun teergeliefden broeder, schoonbroeder en bloedverwant. Heer JULES-CYRILLE DENYS en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 24 November, om 8 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Lucien DEWULF Gepensionneerde Opperwachtmeester der Rijkswacht. De vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 24 November, om 8. uur, in Sint Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer August HOEDT en Vrouw Julie GAREIN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal opgedragen worden op Zondag 1 December, om 8 u. 30, in St Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Leopold PROVOOST-DEDRYVER Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gecelebreerd worden op Zondag 1 December aanstaande, om 11 1 uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Elisa VANDE LANOITTE Echtgenoote van Heer Arthur WECKESSER.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 13