Fl. Vandevoorde Café Concert "Nieuwe Sportwereld" 2 Rue au Beurre, 31 YPRES tient a votre disposition Hoe Vlamingen sommige Nijverheden in het Graafschap Kent brachten rAlle Zondagen en Maandagen Zondag 24 November 1935 GROOT APPELSIENEN BAL groep der aanwezige overheden zich tot aan den voet van het Belfort, waar de Heer Commandant Kaufmann, onder de beeltenis van Koning Al- bert, een prachtigen bloemenkrans neerlegde met het opschrift Aan den koning-vlieger Daarna begaven allen zich naar het stadhuis, waar de Heer Burgemeester, omringd van de Heeren schepenen Van der Mersch en Delahaye, de inrichters geluk wenschte om hun initiatief en de opgekomen overheden om hun vereerende en aanmoedigende tegenwoordigheid en hun wel- willenden steun bedankte. Hij zegde zich geluk kig hen hier te Yper te mogen ontvangen en ver welkomen en richtte een bijzonder hartelijk woord tot ridder Willy Coppens d'Houthulst, den onversaagden oorlogsheld, en tot Graaf de Looz- Corswarem, den koenen vlieger der zoo merk waardige luchtreis Belgie-Congo aan boord van een toeristen vliegtuig van belgisch fabrikaat. De Heer burgemeester verzekerde dat het even eens den wensch is van het stadsbestuur Yper van een vliegplein te kunnen voorzien, herin nerde aan de vroeger aangewende pogingen die jammer genoeg den gewenschten uitslag niet bekwamen en drukte de hoop uit thans, dank aan de medewerking der aanwezigen, het beoog de doel te kunnen bereiken. Vervolgens noodigde de Heer Burgemeester de aanwezigen uit een glas te ledigen op den bij val der ingerichte luchtweek, waarvan Yper de beste gevolgen verwacht. De Heer Ch. van Re- nynghe bedankte hierop de stadsoverheden voor hunne gulhartige ontvangst en hunne gewaar deerde medewerking en haalde enkele redenen aan waarom Yper, een center van toerisme, ge legen op de luchtlijnen Londen-Brussel en Rijsel- Oostende, een vliegplein moet bezitten. Om 17 u., gaf ridder Willy Coppens, in den Stadsschouwburg, een voordracht tijdens dewel ke hij zijne talrijke toehoorders menige zijner tijdens den oorlog beleefde voorvallen verhaalde. Het is niet zonder aandoening, verklaarde de oorlogsheld, dat hij hier terugkomt in de stad Yper die hij tijdens de oorlogsjaren zoo menig maal overvloog, waar hij zoo dikwijls zijn leven heeft gewaagd en waar hij, niettegenstaande het verbod hem op zeker oogenblik gegeven nog den Engelschen sector van Yper te overvliegen, zijn eerste en schoonste Engelsch eereteeken verdiende door er twee Duitsche kabelballons neer te halen, de laatste eener reeks van vijf die hij achtereenvolgens tijdens eenzelfden rit neer schoot. De gevierde held, die menigmaal werd toegejuicht, verhaalde eveneens en tot groot ge noegen der aanwezigen, tal van onuitgegeven anekdoten uit het leven van Koning Albert die tal van vliegtochten meemaakte en de lucht vaart een gansch bijzondere voorliefde toedroeg. Deze eerste dag der propaganda vliegweek werd 's avonds besloten met een" banket, opge diend in het Hotel Excelsior, waaraan ruim 100 dischgenooten deelnamen en tijdens hetwelk heildronken werden ingesteld door den Heer Ch. van Renynghe, major Lambert, den Heer secre taris van den prefect van 't Noorden, en door Commandant Kaufmann. Vooral de woorden door major Lambert uitge sproken zijn te onthouden. Hij verzekerde im mers dat het ministerie volledig t'akkoord is met den wensch hier een vliegplein te Yper op te richten en bereid is er onmiddellijk op in te gaan, van zoodra de noodige toenadering en voorstellen door de plaatselijke overheid van hier zullen gedaan zijn. Het woord is dus aan ons stadsbestuur om de verwezenlijking van het ge- wenschte vliegplein te bekomen. Maandag namiddag werd onze stad nog over vlogen door een vliegtuig, waarvan de loods allerhande acrobatische oefeningen uitvoerde, en de tentoonstelling, die morgen nog openblijft van 10 tot 1 u. en van 2 tot 4 u., kende in den loop dezer week een welverdienden bijval. Le MAITRE-FOURREUR Des ateliers modèles Un énorme choix de superbes Fourrures Un personnel d'élite stylé Visitez ses iiiBtallntions. Skungs - Putois - Petit - Gris Astrakans - Agneaux des Indes etc., «te. aux MÊMES PRIX que l'AN DERNIER gr&ce a ses stocks considérables Naar aanleiding van het bezoek der Handels kamer van East Kent aan de Brusselsche Ten toonstelling, in September 11., verscheen in de Lloyd Anversois onder de handteekening van Albert de Burbure, een merkwaardig artikel over het ontstaan in Engeland van enkele nijverheden er door uitgeweken Vlamingen binnengebracht. Deze jpijdrage, waarvan wij hieronder de ver taling geven, werd eveneens opgenomen in het maandblad der Britsche Handelskamer van Brus sel. Canterbury, waar de zetel gevestigd is van de machtige Federatie der Handelskamers van East Kent, moet als de bakermat der Britsche natie aanzien werden, want het is van daaruit dat het Angelsaksisch ras zich voor de eerste maal op den Engelschen grond vestigde, zooals het eveneens daar is dat het eerste centrum van economische bedrijvigheid in het Vereenigde Keizerrijk het levenslicht zag. Canterbury, vergeten wij het niet, gaf destijds aan de Belgische ambachtslieden en vluchtelin gen, door de godsdienstige onverdraagzaamheid uit hun land verdreven, een zeer edelmoedige gastvrijheid. Het is niet zonder aandoening dat wij, enkele jaren vóór den oorlog, de in hun oorspronkelijken bouwtrant ongeschonden gebleven oude huizen met spitsvormige gevels der Canterbury Weavers» mochten bewonderen, op schilderach tige wijze door de wateren der Stour bespoeld, en waar, over drie eeuwen, onze ongelukkige voorouders, een onderkomen kwamen zoeken. Het is in deze schilderachtige woningen dat onze vlaamsche en waalsche ambachtslieden, die tot den hervormden godsdienst behoorden, hunne weefgetouwen en werkhuizen kwamen vestigen en alzoo bijdroegen om er een nijverheid te stichten die langen tijd den economischen bloei der streek uitmiek. In de XVIII1' eeuw verschafte dit weven met de hand nog werk aan 3000 personen, die een duizend tal getouwen bezigden. Deze verdwenen nijver heid werd, in 1910, weer heringericht en de wol lengoederen van Kent, alsmede het linnen en de zijde worden daar nog steeds vervaardigd zooals ten tijde der Canterbury Weavers Sir William Waterlow, gewezen lord-mayor van Londen, die over een paar jaren stierf, stam de af van een familie der belgische weversbazen in de tweede helft der XVI' eeuw te Canterbury gevestigd. Het waren niet alleen de vlaamsche landbou wers die, onder Hendrik VIII", de eerste hoppe in het graafschap Kent plantten, maar dit graaf schap heeft ook nog aan een Vlaming, genaamd Corneille Zoelmans, de eerste brouwerij van ale te danken. Op het grafzerk van dezen brouwer die ten jare 1465 in den westervleugel der kerk van Playden begraven werd kan men een pint en twee tonnen van dit smakelijk bier, aan het uitvindings vernuft van onzen landgenoot te dan ken, gebeeldhouwd zien. Niet ver van Canterbury, doen de toeristen graag een uitstap naar Sandwich. Het is op dit punt der Engelsche kust dat, om streeks 1568, de eerste belgische protestanten ont scheepten die de Spaansche dwingelandij ont vlucht waren. Zij waren vergezeld van enkele Franschen uit het Noorden en stonden onder de leiding van Valerand Poulain, van Rijsel. Koningin Elisabeth van Engeland, die de ne derzetting in haar land van deze zeer ervaren vaklieden had bevoordeeligd, hield eraan hen in 1573 te bezoeken. Het feit dat onze landgenooten de weefnijverheid in deze stad hadden ingevoerd, was een der redenen die tot dezen bijzonderen blijk van hooge welwillendheid deed besluiten. Ter gelegenheid van dit bezoek werd het Hof op een ware nijverheidstentoonstelling vergast en, in stands op de vestingen opgericht, stelde men al de verhandelingen voor der vervaardi ging van de bayette een soort niet gekruiste flanel die voor het Britsch publiek een nieuwig heid daarstelde. Een honderdtal Belgen en eenige Engelsche leerjongens wrochten er alzoo onder de oogen der trotsche en verstandige koningin. Het was de eerste maal dat men in Engeland dergelijke les bijwoonde van zaken die op een zoo levendige wijze vertoond waren. De toeschouwers ver- door de beroemde FREDDY'S in (le Café Statiestraat, 28, YPER haalt J. S. Barn, in zijn History of Walloon and other foreign protestants refugees in England waardeerden zeer het schouwspel dezer eerste technische tentoonstelling. Wij gelooven zulks volgaarne, want te allen tijde hielden groot en klein er aan zich met de uiterlijke vormen der nieuwe nijverheidsstelsels vertrouwd te maken. De opmerkzame bezoekers eener tentoonstelling weten dat de menigte zich bij voorkeur ophoudt bij werklieden of machines die onder de oogen van het publiek het een of ander voorwerp vervaardigen dat door de ge bruikers gewoonlijk slechts onder zijn afgewerk- ten vorm gekend is. Zooals de raadsman d'Assonleville het. in 1566, aan kardinaal de Granvelle schreef, hadden de Belgische vluchtelingen, door de lakennijver heid in Engeland in te brengen, niet alleen alle afzetgebied aan den uitvoer der Nederlanden ont nomen, maar zij waren er zelfs toe gekomen de rollen om te keeren. Alle weken, zoo voegt be doelde briefwisselaar er aan toe, vertrok er van Sandwich ter bestemming van Antwerpen een schip beladen met sajetten, satijnen goederen en andere waren Deze nieuwe weefnijverheid van sajetten breid de zich later uit tot andere streken van Engeland. Inderdaad, zien wij in de tweede helft der XVII1' eeuw, onder Karei II, Belgen genieten van een vergunning hentoelatende soortgelijke fabrie ken op te richten te Colchester, in het graafschap Essex. Gaan wij thans over tot de metaalnijverheid. Men weet dat het in de streek van Luik is dat, voor de eerste maal, de onrechtstreeksche werk wijze werd toegepast, 't is te zeggen de verfijning van het gietijzer, in tegenstelling met de werk manier die het ijzer vervaardigt vanaf zijn eer ste bewerking. Deze werkwijze die uit hoofde van haar oor sprong in den vreemde voortaan de waalsche methode genoemd wordt werd in Engeland slechts ingevoerd nadat de streek van Luik in het bezit was van een echt monopolium en haar hoogovens reeds gansch Europa bedienden. Het is insgelijks in het graafschap Kent dat de eerste gieterij, dezen naam waardig, in Engeland het daglicht zag. Zij was het werk van den ge naamde Godefroid Box, van Luik. Vanaf 1509 ging hij zich te Dartford vestigen en van daar verspreidde zijne nieuwe nijverheid zich in de andere deelen van Groot-Brittanje. Thans echter zijn de rollen omgekeerd. De nij verheid in Engeland bloeit en zoekt zich elders, in andere landen, uit te breiden. Zelfs ziet zij zich verplicht, tengevolge der hooge toltarieven en der contingenteeringen, naar het vasteland uit te wijken ten einde hare klienteel aldaar te kunnen voldoen en behouden. Hier integendeel, in de streek van waar de nijverheid zich naar Engeland verplaatste, dient men nu met alle mogelijke middelen te trachten nieuwe nijver heden aan te lokken om den verdwenen voor spoed en de vroegere welvaart weer te her winnen. De uittocht der machtige nijverheden, die hier in vroeger eeuwen den rijkdom van Vlaanderen uitmieken, werd, zooals het in voornoemd artikel wordt gezegd, veroorzaakt door de talrijke oor logen en omwentelingen die onze streek destijds teisterden. En onder dit opzicht heeft onze stad, die niet minder dan 17 beleggen onderging en tot 15 maal toe versterkt werd, wel het meest ge leden. Yper is ook de eenige der drie groote zus tersteden van dien tijd die thans aan den alge- meenen bloei van het land geen deel heeft geno men en wier bevolking, ver van te vermeerde ren, nu nog, bij gebrek aan nijverheden, zelfs het vooroorlogsch peil niet heeft bereikt. Om die redenen zou Yper, wier vermaarde lakennijverheid er vroeger grootelijks toe bij droeg om den rijkdom van Engeland te verzeke ren, dan ook wel de eerste stad moeten zijn die aanspraak maken mag op de Engelsche nijver heden die zich thans in ons land wenschen te vestigen. Wij verwachten dan ook dat de stad Yper hare candidatuur zal stellen en dat ze in de bevoegde middens den noodigen steun zal vinden. óm 6 uur 's avonds in LAPIERE'S ZAAL, Hondstraat ingericht door de Ware Trachterschutters Verschillige schoone prijzen waarvan de leden zijn uitgesloten. Ingangsprijs 3 Frank. Kaarten op voorhand te bekomen bij de leden. Het Bestuur H. MAHIEU. Had Adam het maar geweten, Hi.i had in den appel niet gebeten Maar gedronken, vrij en blij 'n Tas koffie met PACHA CHICOREI.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2