A. Stevens - Vandermarliere KORTRI jKSCH E ONDERLINGE - Brand -- Leven Ongevallen Café - Concert Kachels Cuisinieren Luxe Haarden (feu continu) "Nieuwe Sportwereld" WAAR ZIJT Cl) HET ZEKERST EN VOORDEELICST VERZEKERD TE KORTRIJK Bijkantoor te YPER 8, Mondstraat Tel. 159 Algemeen Opziener Omer Rofoyn Alle slag van te verkrijgen aan de voordeeligste prijzen Alle Zondagen en Maandagen door de beroemde FREDDY'S in de Café Statiestraat, 28, YPER zikanten en vrienden tikken en overal klonk het Vivat de president Daarna stond de heer burgemeester Vander- ghote recht en richtte zich ongeveer in volgende bewoordingen tot de aanwezigen Heer Voorzitter, Mijne Heeren, Het is niet altijd aangenaam het woord te nemen na uwen Voorzitter hij heeft altijd de materie uitgeput en na hetgeen hij komt te zeggen valt er maar weinig meer te praten. Wat wilt gij dat ik er nog aan toevoeg? Ik denk mij te mogen vergenoegen met den Voorzitter en de leden van het bestuur te bedanken om de gul hartige uitnoodiging, die ik met veel vreugde heb aan vaard. Ik zeg met vreugde, niet alleen omdat het aan genaam is met goede vrienden aan een gezellige tafel te zitten, maar omdat ik gelukkig ben hier den dank der stad aan Ypriana te kunnen overmaken. Het stadsbestuur is de tolk der Ypersche bevolking, om Ypriana haar dank te betuigen voor de menigvul dige diensten die zij aan Yper heeft betoond. Onze stad is een stad van toerisme geworden en het toerisme is voor haar een groote bron van inkomsten. Doch het toerisme te Yper behoort tot een speciaie categorie. Wij kunnen hier aan de bezoekers de prachtige tafe- reelen en de heerlijke landschappen niet toonen die ze in andere streken kunnen bewonderen, maar wij kunnen hier de gedachtenis uitbaten over het groot verleden van Yper, tijdens de middeleeuwen en ook tijdens den oorlog. De toeristen die naar Yper komen zijn voor het mee- rendeel bedevaarders, die hulde komen brengen aan hunne dooden en die met ceremonie en bescheidenheid moeten onthaald worden. Vele belangrijke maatschap pijen uit Frankrijk en Engeland werden dit jaar met luister ontvangen. En wij dienden te maken dat Yper niet moest onderdoen van de faam welke ze in de middeleeuwen genoot en door den oorlog verdient. Een der bijzonderste factoren daartoe is de medewer king geweest van Ypriana aan al deze plechtigheden. Ypriana is trouw gebleven aan hare leuzezij heeft be wezen, niet alleen dat Yper niet dood is, doch dat Yper maar voor weinig steden moet onderdoen en een parel vormt onder de steden van België. Ais burgemeester ben ik gelukkig de commissie en werkende leden te bedanken voor al hetgeen ze dit jaar voor Yper gedaan hebben, te meer daar ik weet dat het niet altijd zonder moeite, zonder zelfsopoffering en zonder onkosten is kunnen verwezenlijkt worden. Ik dank uwen Voorzitter, uwen eerevoorzitter, uwen onder voorzitter om de offervaardigheid die ze aan den dag legden om steeds het stadsbestuur in zijne zending bij te staan en een helpende hand toe te steken. Ik weet dat zij zich daarom dikwijls groote onkosten hebben getroost en ik hoop in de toekomst deze opofferingen in zekere mate te kunnen beantwoorden, met op meer degelijke wijze de voldoening der stad voor uwe maat schappij te betuigen. Doch het is niet genoeg milde eereleden te bezitten met geld alleen kan men er niet toe komen dat 90 of 80 leden zich verplichten wekelijks de herhalingen bij te wonen en zich de noodige opofferingen opleggen om op te groeien tot een der beste muzieken van West- Vlaanderen. Het hooge peil dat Ypriana bereikt heeft is ook grootelijks te danken aan de dienstvaardigheid van haren chef, die op goeden voet staat met al zijn muzikanten en door de bereidwilligheid en de offervaar digheid die al de leden betoonen en die, van den hoog- sten tot den laagsten, de ambitie hebben van Ypriana te maken een der vooraanstaande muziekmaatschap pijen van de Provincie en van het land. De faam. die Ypriana in het land verworven heeft, doet uitschijnen dat Yper niet is ce petit chef-lieu d'arrondissementmaar een groote stad, niet zoozeer door haar bevolking, maar door de bewustheid van de schoonheid van haar verleden, van het offer dat zij aan België bracht bereid om te herworden wat zij waseen der parels onder de steden van West-Vlaan- deren. Daarom wensch ik dat Ypriana moge groeien en bloeien tot meerdere eer en glorie van Yper. Ook deze rede werd langdurig toegejuicht. In naam van de jonge commissarissen, nam ver volgens de heer Albert Boone het woord en hield volgende aanspraak, herhaaldelijk door luid- Handelsregister Kortrijk 952 NATUURLIJK bij de Naamlooze Maatschappij, de Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 December 1932, in uitvoering van de wet van 25 Juni 1930. Hare werking uitstrekkende over gansch het land, worden er nog ernstige Vertegenwoordigers gevraagd. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het I\Ieermarkt, o, YPER. ruchtige toejuichingen onderbroken Mijne Heeren, In naam van de zoogezegde jonge commissie, die dit jaar voor de eerste maal volledig vereenigd is, houd ik eraan het huidig bestuur van de Harmonie Ypriana geluk te wenschen en te bedanken om al het werk dat het dit jaar weerom verricht heeft. Door met die Hee ren in nauwe betrekking te komen, hebben wij kunnen bestatigen, en slechts nu ter volle waarde, kunnen be- statigen en schatten welke som van zelfopoffering, van toewijding, van onbaatzuchtigheid zij aan den dag stel len om onze geliefde maatschappij altijd hooger en hooger te brengen. Ik ben zeker de tolk te zijn van al de leden om hen uit ter harte te bedanken. Voor ons, de jongeren, zou ik bijna durven zeggen dat wij naar school gaan. Wij hebben slechts de voor beelden na te volgen van onze voorgangers om onze opvoeding te voltooien t. t. z. de Maatschappij Ypriana later voort te doen bloeien en denzelfden weg te doen volgen, dien het huidig bestuur haar aangeduid heeft. Indien wij daarin gelukken zullen wij later mogen zeggen dat wij, door voor Ypriana te werken, ons deel gekweten hebben in de taak die eiken Yperling te beurt valtzijne geboortestad, niet door woorden, maar door daden te helpen en te steunen. LEVE YPRIANA. Een donder van toejuichingen begroette het einde dezer rede. De heer Voorzitter verklaarde zich vervolgens verheugd de erkentelijkheidsmedaille te mogen op de borst spelden der volgende ieverige en plichtvervuilende werkende leden Bories André, Dehaene Daniel, Dehollander Eugène, Neyrinck Roger, Dezitter Florent en Ryckelynck Elie. Voor allen had hij een vriendelijk woord en zijne gelukwenschen werden telkens met een warm applaus door al de aanwezigen onderlijnd. De bestuurder M. Fr. Deridder kwam dan aan de beurt en sprak in eenvoudige maar hartelijke taal Beste Vrienden Muzikanten, Het is vandaag geen repetitie en ik zal U niet zeggen pas op voor dit of voor dat. Het is heden de vierde maal dat ik de eer heb het S,e Ceciliafeest in uwe flinke maatschappij Ypriana, bij te wonen. Ik herinner mij nog den dag waarop uw president mij kwam vinden en zegde chef, gij gaat het U nooit beklagen, in onze maatschappij zijn het al echte ware liefhebbers van muziek Ik wil hier niet overdrijven, maar ik durf verklaren dat dit vierde jaar het schoonste is van mijn carrière. Na het concert te De Panne kwam bij mij een profes sor van het conservatorium van Luik en hij sprak mij Je connais certaines musiques militaires qui ne pos- sèdent pas les éléments dont vous disposez De voor uitgang die wij dit jaar hebben gemaakt is vooral te danken aan het regelmatig volgen van al de repetities. En ik moet hier ook vooral onzen Voorzitter, en onder voorzitter, den heer Weckesser, den rechterarm van onzen voorzitter, bedanken om de aanmoedigingen die zij betoonen met ook op al de herhalingen aanwezig te zijn. Het is voor mij een groot genoegen zulke man nen aan het hoofd van onze maatschappij te zien. En eindelijk tot mijn vrienden de muzikanten moet ik zeggen dat zij de successen, die wij te Reninghe, Paris-Plage, De Panne behaald hebben, ten volle ver diend hebben. Nooit heb ik in een muziek zooveel op rechte liefhebbers ontmoet. Ik weet dat ik in de her halingen soms lastig ben, maar gij moogt mij vrij ge- looven, als de repetitie gedaan is, peins ik er niet meer op. Ik zie U allen even gaarne, juist als een vader van familie zijn kinders bemintvan de grosse-caisse tot de kleine fluit zijn het voor mij allen muzikanten gelijk. Wij hebben dit jaar meer vorderingen gemaakt dan gij wel peinst, maar ik weet dat gij allen te simpel zijt om te bekennen welke opofferingen gij gedaan hebt. Mijn beste vrienden, uit het diepste van mijn hart ben ik U allen genegen, Ypriana is mijn ziel en mijn leven. LEVE YPRIANA. Deze hartelijke woorden werden op de uitbun digste wijze toegejuicht. Om te eindigen kwam de heer Victor Pieters, burgemeester van Reninghe, nog aan het woord. Hij zegde dat het de eerste maal was dat hij het Ste Ceciliafeest van Ypriana bijwoonde en zich het waarlijk beklaagde er niet veel vroeger aan deelgenomen te hebben. Hij beloofde voor taan telkenjare op het feest tegenwoordig te zijn en drukte zijn spijt uit, dat niet meer eereleden opgekomen waren. Over het concert van Ypriana te Reninghe sprekende, zegde de burgemeester dat het niet noodig was propaganda voor Ypriana te maken, haar faam had haar immers voorafge gaan. Niettegenstaande het slechte weder was er toch een schoon en aandachtig publiek aanvte- zig, en allen waren over de uitvoering verrukt. De vraag van den Voorzitter beantwoordende, wanneer Ypriana zich nogmaals te Reninghe zou mogen laten hooren, kondigde de heer Pieters aan dat hij binnen 2 jaar haar opnieuw zou uit- noodigen en dat zij op voorhand van de harte lijkste ontvangst mocht verzekerd zijn. Luidruchtig applaus begroette deze woorden. De steeds klimmende geestdrift kende haar toppunt toen een prachtige tombola tusschen de werkende leden werd uitgeloot. Eenieder ont ving zijn prijs en het was midden de opgewektste stemming en ten hoogste gelukkig en voldaan over den heerlijken en gezelligen namiddag dien ze beleefd hadden, dat er van elkander werd ge scheiden. HET KINDERFEEST Zondag was het feest voor de muzikanten. Maandag was het de beurt aan de kinderen. Even als de twee voorgaande jaren werd aan de kinderen der werkende en eereleden van Ypri ana, Maandag een prachtig kinderfeest aange boden, dat nogmaals het uitbundigste succes ken de. Méér dan 400 kinderen werden door even waakzame als dienstwillige Juffers op de midden- en zijrijen geplaatst van de groote zaal Oud Yper De ouders namen plaats achteraan of op het balkon, vanwaar ze de kleinen gadesloegen. De aanblik van deze joelende kindermenigte beschrijven is onmogelijk. Men stelle zich voor vier honderd opgetogen kinderen die allen onder een jubelen en schaterlachen en pret maken om ter meest. Eerst werden verscheidene komieke films af gerold, door M. Brussin, den uitbater der cinema, bereidwillig ter beschikking van den inrichter gesteld. Met verblijde belangstelling volgden de kleinen de leuke lotgevallen van den grappigen Slim te Parijs en van den snaakschen Lahoupette te Hollywood. Met opgetogenheid aanschouwden ze de komische teekenfilmen en levende schetsen. En wat een geestdrift, toen M. Pic zijn marion- netten voorstelde, die als levende wezens, aller hande bewegingen uitvoerden en de aandacht der kinders geen oogenblik loslieten. Maar het gejoel steeg tot zijn toppunt wanneer de juffers aan al die dartelende kinderen de pa pieren hoedjes en mutsjes uitdeelden, die de kleinen tot in den zevenden hemel brachten. Na de tusschenpoos trad M. Pic op met zijn levende en zingende poppen. Wat een pret en jolijt in al die kinderhartenM. Pic heeft er waarlijk een handje van om die kleinen te ver lustigen. Al zijn nummers kenden om ter meest bijval. En hoe kan hij de kinderen meeslepen r

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 12