Leon Beirnaert-Noppe - SCHILDERWERKEN - 7, Beluiksfraat YPER arrsr^gaggy m 3 de begrooting voor 1935, waarvan drie artikelen der ontvangsten van 110.000 fr. op 130.000 fr., van 45.000 fr. op 50.000 fr. en van 20.000 fr. op 25.000 fr. gebracht worden, 't zij te zamen van 175.000 fr. op 205.000 fr. of een to tale verhooging van 30.000 fr. Daarentegen worden verschillige artikelen der uitgaven van 428.000 fr. op 458.000 fr. gebracht, 't zij hier eveneens een verhooging van 30.000 fr., zoodat het slot der begrooting, die een overschot laat van 555 fr. 84, onveranderd blijft. Algemeene instemming. Alleen de Heer Missiaen ont houdt zich. VII. Kerkfabriek van St Maartens Begrooting voor het jaar 1936. M. Vanderghote. De begrooting der Kerkfabriek van St Maartens sluit in ontvangsten en uitgaven met de som van 344.909 fr. 49. Ik stel voor dit goed te keuren. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, -Leuridan, Verbeke en Vanderghote. Onthou den zich de Heeren Missiaen, Michiel, Coutelle, Ver- gracht en Van Alleynnes. VIII. Kerkfabriek van St Pieters Begrooting voor het jaar 1936. M. Vanderghote. Deze begrooting bedraagt in ont vangsten en uitgaven de som van 24.406 fr. 34. Zij wordt met dezelfde stemming als hiervoren goed gekeurd. IX. Kerkfabriek van St Niklaas a) Rekening over het dienstjaar 1934. M. Vanderghote. De rekening voor het jaar 1934 sluit in ontvangsten met de som van 22.987 fr. 29 en in uitgaven met 19.406 fr. 80, zoodat zij een batig saldo laat van 3.582 fr. 49. Die rekening wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. Onthouden zich de Heeren Delahaye, Van der Mersch. als leden dezer Kerkfabriek, en Missiaen, Michiel, Coutelle, Vergracht en Van Alleynnes. b) Begrooting voor het jaar 1936: M. Vanderghote. De begrooting voor 1936 der Kerkfabriek van St Niklaas sluit in ontvangsten met 20.419 fr. 19 en in uitgaven met 20.359 fr. 00, 't zij dus met een batig saldo van 60 fr. 19. Hierop wordt nogmaals dezelfde stemming als zoo even uitgebracht. X. a) Gemeentelijke huishoudklas Begrooting voor het jaar 1936. M. Vanderghote. De begrcoting voor 1936 der ge meentelijke huishoudklas voorziet in ontvangsten en uitgaven de som van 19.750 fr. Deze begrooting wordt met eenparige stemmen goed gekeurd. b) Stedelijk Leerwerkhuis Begrooting voor het jaar 1936. M. Vanderghote. De begrooting van het Leerwerk huis sluit in ontvangsten en uitgaven met de som van 53.330 fr. Ik stel voor deze begrooting eveneens goed te keuren. Al de raadsleden stemmen nogmaals ja. XI. Besteeniging der speelplaatsen van de scholen Plannen en bestek. M. Vanderghote. Begeert iemand opmerkingen te maken over de plannen en het bestek voor de bestee niging der speelplaatsen van de scholen M. Biebuyck. Ik ben niet geheel en al t'akkoord met sommige artikelen van het lastenkohier. Ware het niet mogelijk het lastenkohier voor onderzoek naar de Commissie van Openbare werken te verzenden M. Vanderghote. Indien de Commissie dit onder zoek zonder uitstel wil doen. M. Biebuyck. Zij zou binnen de twee dagen kunnen vergaderen. M. Vanderghote. t'Akkoord. Dit punt zou zoohaast mogelijk moeten kunnen afgehandeld worden. Mis schien zullen wij daarover dan aanstaanden Maandag een beslissing nemen. XII. Verbeteringswerken in den steenweg Yper- Pilckem 2>' kavel Plannen en bestek. M. Vanderghote. Dit punt betreft de verbeterings werken uit te voeren aan de Lange Thouroutstraat vanaf het Hospitaal tot aan de monding der Kauwe- kijnstraat en der Korte Thouroutstraat. Het bestek voorziet de hernieuwing dezer straat op een breedte van 5 meter met nieuw materiaal, terwijl de boorden langs weerskanten der straat met herbruikt materiaal zullen hersteld worden. Het bestek beloopt tot de som van 132.338 fr. 95. Zooals men het zich nog zal herinne ren heeft de raad ditzelfde werk over enkele weken reeds goedgekeurd, doch toen voorzag het bestek het herstel der Lange Thouroutstraat met gansch nieuw materiaal. Dit heeft echter de goedkeuring van den Staat niet bekomen, zoodat de werken verdaagd wer den en wij aan den Heer ingenieur opdracht hebben gegeven een nieuw bestek op te maken, waarin nu voor zien wordt enkel een breedte van 5 meter met nieuw materiaal te besteenigen en voor de boorden de beste overblijvende oude materialen te gebruiken. Het sche pencollege stelt voor dit alzoo goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. XIII. Openbare werken Leening van 300.000 fr. Herroeping. b) Leening van 35.000 fr.- voor het dekken van stads aandeel in de verbeteringswerken aan den steenweg Yper-Komen. c) Leening van 40.000 fr.- voor het dekken van 1=11=1 El l=JI-H=i BI r=3E=H=] 1=11=11=11=1 EH=H=1 O NABOOTSING VAN HOUT EN MARMER MODERNE SCHILDERING PLASTIEK LINOLEUM BALATUM BEHANGPAPIER EIGEN VERZORGD WERK MATIGE PRIJZEN. Ontwerpen en teekeningen op aanvraag. SOSQBaBBBaBBElElEiaa stadsaandeel in de verbeteringswerken aan den steen weg Yper-Pilckem. d) Leening van 40.000 fr.- voor het dekken van stadsaandeel in de besteeniging der speelplaatsen van de scholen. e) Leening van 255.000 fr.- voor het subsidieaan deel in afwachting van dezes uitbetaling. M. Vanderghote. Tijdens de bespreking der laatste stadsbegrooting hebben wij een leening van 300.000 fr. gestemd voor het uitvoeren van een programma van openbare werken. Na inlichtingen genomen bij het Gemeentekrediet van België blijkt het dat het best ware deze leening" te splitsen en voor ieder werk af zonderlijk een leening aan te gaan. Immers, het gebeurt dikwijls dat er in een of ander werk iets te beknibbe len valt en dat het Ministerie van Openbare Werken ofwel de Dienst van Bruggen en Wegen er niet t'ak koord mede gaat. Om dus te beletten dat de goedkeu ring der gansche leening alzoo vertraagd worde, stelt het schepencollege thans voor het volgende te stemmen De gemeenteraad, herzien zijne beraadslaging van 22 December 1934 waarbij besloten werd een leening van 300.000 fr. aan te gaan voor het uitvoeren van openbare werken, gezien het geraadzaam is deze leening te splitsen, besluit voornoemde beraadslaging te herroe pen en zonder gevolg te laten Wanneer de gemeente raad met deze nieuwe beraadslaging t'akkoord gaat, zullen wij dan naderhand voor ieder werk afzonderlijk nieuwe leeningen aan de goedkeuring van den gemeen teraad onderwerpen voor de werken die in den loop van dit jaar reeds gedaan werden of thans in uitvoe ring zijn. M. Leuridan. Gij stelt dus voor de vroeger ge stemde leening van 300.000 fr. te vervangen door ver scheidene leeningen waarvan het gezamenlijk bedrag, na samentelling, tot de som van 370.000 fr. beloopt M. Vanderghote. Er dient een onderscheid gemaakt te worden tusschen de verschillige voorgestelde lee ningen, immers de eene betreffen het aandeel dat de stad zelf voor de uit te voeren werken verschuldigd is, terwijl de andere aangegaan worden voor het aandeel dat de stad als subsidie voor deze werken verwachten mag. De eerste leeningen zijn gesloten voor een langen termijn, en de tweede zijn slechts van korten termijn, namelijk voor een jaar, en worden alleen aan gegaan om de stad toe te laten den aannemer te betalen in afwachting dat de stad de haar toegestane toelagen ontvangt. M. Leuridan. Het is daarvoor dus dat die leening van 255.000 fr. wordt voorgesteld M. Vanderghote. Wanneer de Staat en de provincie niet seffens hun toelagen aan de stad betalen, dan moet de stad toch den aannemer betalen in afwachting dat zij het door haar verschoten geld terugkrijgt. M. Leuridan. De vroegere leening van 300.000 fr. was ook daarvoor bestemd. M. Vanderghote. Neen, dit was uitsluitend voor het uitvoeren van buitengewone werken, waarvan heden nu slechts enkele worden voorgesteld. M. Leuridan. Is het wel noodig die leening van 255.000 fr. aan te gaan Gij staat met een batig slot in de stadsrekening van 1934 dat indrukwekkend is. M. Van der Mersch. Er is een groot verschil tus schen rekening en begrooting. M. Leuridan. Het grootste verschil is in hetgeen op het papier geschreven staat en hetgeen werkelijk in kas is. M. Verbeke. De Heer burgemeester heeft vroeger zelf gezegd dat het eenvoudig een jeu d'écritures is. M. Vanderghote. Ja, maar dit is hierop niet toe passelijk, alleen maar op sommige punten. Beginnen wij thans met de vroeger gestemde leening te herroe pen. Later zullen wij dan de nieuwe leeningen voor stellen. M. Leuridan. Gij stelt dus voor de leening van 300.000 fr. nu te herroepen en later dan zult gij met nieuwe voorstellen van leeningen afkomen M. Vanderghote. Dezen avond nog zullen wij, aan stonds na de herroeping der vroegere leening, nieuwe voorstellen doen. M. Leuridan. Dit maakt dat wij dezen avond dus nog over een leening van 370.000 fr. zullen moeten be slissen. M. Vanderghote. Er is een verschil tusschen de nieuw voorgestelde leeningen. De laatste ervan, deze van 255.000 fr., dient enkel om de stad in de mogelijk heid te stellen den aannemer voor de door hem uitge voerde werken te betalen. Bijvoorbeeld voor de uit breidingswerken van den steenweg Yper-Komen wordt aan de stad een subsidie toegestaan. Het grootste ge deelte dezer werken wordt uitgevoerd op rekening der oorlogsschade, zoodat het bedrag, dat voor deze wer ken eigenlijk door de stad zelf verschuldigd is, zeer gering is. Maar dit neemt niet weg dat de aannemer het recht heeft aan de stad te vragen regelmatig alle veertien dagen betaald te worden. Er dient dus een leening aangegaan te worden voor het aandeel dat door de stad zelf verschuldigd is en een andere leening voor het deel dat de stad als subsidie moet ontvangen. Deze laatste leening wordt slechts aangegaan voor den termijn van een jaar en naarmate de toegestane sub- sidiën toekomen, worden deze dan op een speciale re kening gestort. M. Missiaen. Mag ik een opmerking maken Dit heeft eigenlijk geen zin een leening van een jaar, het ware beter daarvoor slechts een kredietopening voor een jaar te vragen. M. Vanderghote. Het woord leening is daarvoor inderdaad niet zeer geschikt. Het Gemeentekrediet zelf aanziet dergelijke leening als een voorschot op de toe lagen die door de hoogere overheid toegestaan zijn. M. Van Alleynnes. Voor hoelang wordt de termijn der andere leeningen voorgesteld M. Vanderghote. Voor dertig jaar. M. Leuridan. Het was dus uw bedoeling die lee ning van 255.000 fr. alleen voor een jaar aan te gaan Dit onderscheid was nergens vermeld. M. Missiaen. Dit is eigenlijk een kredietopening. M. Vanderghote. Het Gemeentekrediet laat toe dergelijke kredietopening voor een termijn van 5 jaar te openen. Ik stel voor thans eerst de leening van 300.000 fr. op langen termijn, die vroeger besloten werd, te vernietigen. Al de raadsleden brengen een goedkeurende stem uit. M. Vanderghote. Nu hebben wij de leening van 35.000 fr. voor het dekken van stadsaandeel in de ver beteringswerken aan den steenweg Yper-Komen. Over enkele dagen werd het bevel van aanvang der werken gegeven. Uit de onderhandelingen met het ministerie van Openbare Werken, den dienst voor opslorping der werkloosheid en de provincie, is gebleken dat het aan deel van de stad voor deze verbeteringswerken de som van 35.000 fr. zal bedragen. Daarom dus stellen wij voor een leening van 35.000 fr. voor 30 jaar aan te gaan aan de gewone voorwaarden van het Gemeentekrediet. M. Missiaen. Die som van 35.000 fr. door de stad verschuldigd, is dit Voor de verbreeding der baan M. Vanderghote. Ja, de baan zal langs beide kan ten een meter verbreed worden voor de velobaan. M. Delahaye. In plaats van 4 m. zal zij thans een breedte van 6 m. hebben. De voorgestelde leening wordt hierop met eenparige stemmen besloten. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor thans nog een leening aan te gaan van 40.000 fr. voor het dekken van stadsaandeel in de verbeteringswerken aan den steenweg Yper-Pilckem, die reeds aangevangen zijn of ten minste waarvan het bevel van begin over een tiental dagen gegeven werd. Het hier bedoelde te herstellen gedeelte van den steenweg Yper-Pilckem loopt van aan den Bruggesteenweg tot aan den hoek van het hospitaal. Het aandeel der stad in dit werk bedraagt 40.000 fr„ waarvoor nu voorgesteld wordt een leening aan te gaan voor 30 jaar bij het Gemeentekre diet van België. Ik stel voor hierover te willen stemmen. Al de raadsleden brengen een goedkeurende stem uit. M. Vanderghote. Voor wat betreft de leening van 40.000 fr. voor het dekken van stadsaandeel in de be steeniging der speelplaatsen van de scholen, ware het volgens mij geraadzamer, aangezien de werken nog niet goedgekeurd zijn, dit punt te verdagen. M. Van der Mersch. Wij zouden nu toch die lee ning kunnen stemmen, daar het niet over het werk zelf maar alleen over het lastenkohier is dat de Heer Bie buyck een opmerking wenscht te maken. M. Vanderghote. Wij mogen de zaken toch niet an- ticipeeren en wij kunnen maar moeilijk een leening aangaan voor een werk dat nog niet goedgekeurd is. M. Van der Mersch. Moeten de bundels van al de leeningen niet denzelfden dag naar Brussel verzonden worden M. Vanderghote. Neen, dat is niet noodig. M. Missiaen. Het punt elf der dagorde spreekt enkel van de plannen en van het bestek voor de be steeniging der speelplaatsen van de scholen. Daar is geen spraak van het lastenkohier, zoodat niets er zich tegen verzet op dit punt terug te komen en het nu te stemmen. Wij zouden dan Maandag aanstaande het lastenkohier kunnen goedkeuren. M. Biebuyck. Door bestek werd hier ook het lasten kohier m voorzien. M. Leuridan. Het bestek is het voornaamste deel van het lastenkohier. M. Vanderghote. Wij zullen dit Maandag aanstaan de al te zamen afhandelen. M. Missiaen. Er is toch een groot verschil tusschen het bestek en het lastenkohier. Het bestek is de opsom ming der uit te voeren werken, terwijl het lastenkohier de manier aanduidt waarop deze moeten uitgevoerd worden. M. Vanderghote. Wij zullen dit punt maar uitstel len tot de volgende zitting. Thans hebben wij nog de laatste voorgestelde leening van 255.000 fr. voor het subsidieaandeel. Deze leening op korten termijn dient thans gesplitst als volgt90.000 fr. voor de verbeterings- weraen van den steenweg Yper-Komen en 75.000 fr. voor deze van den steenweg Yper-Pilckem. Het subsi dieaandeel voor de besteeniging der speelplaatsen van de scholen zal in de volgende zitting voorgesteld wor den. M. Leuridan. Gij stelt dus voor nu de leening van 255.000 fr. te verminderen in een leening van 90.000 en 75.000 fr. M. Vanderghote. Ja, het overschot betreft de sub sidie die wij voor de besteeniging der speelplaatsen mogen verwachten. Ik stel voor thans de leening van 90.000 fr. voor een jaar goed te keuren. M. Leuridan. Is dit een leening M. Vanderghote. In de type-beraadslaging van het Gemeentekrediet staat vermeld dat deze leening mag aangegaan worden voor hoogstens 5 jaar. Het is dus, indien gij wilt, een kredietopening, gezien wij ze maar voor een jaar vragen in de hoop de ons toegestane sub- sidiën binnen het jaar te zullen ontvangen. De voorgestelde leening wordt hierop algemeen goed gekeurd. M. Vanderghote. Ik stel voor nu eveneens de lee ning van 75.000 fr. als subsidieaandeel voor de werken van den steenweg Yper-Pilckem te willen goedkeuren. Al de raadsleden stemmen nogmaals ja. XIV. a) Cercle Yprois Aanvraag om toelage. M. Vanderghote. De Cercle Yprois van BrusseE heeft ons een brief gericht waarin de hoop wordt uit gedrukt, ter gelegenheid der viering van de 50® ver jaring van de stichting dezer vereeniging te Brussel, die aldaar in Mei 1936 zal herdacht worden, een milde toelage van de stad Yper te ontvangen. M. Leuridan. Hoeveel stelt gij voor M. Vanderghote. Het schepencollege stelt niets voor. M. Leuridan. Hier te Yper bestaat ook nog het Westland of vereeniging der sympathieke hoogstudenten rolders van Leuven, waarvan er verscheidene hier aanwezig zijn. Toen ik deze vraag om toelage op de dagorde vermeld zag, kwam bij mij het gedacht op voor het Westland, waaraan ik nog zeer gehecht ben, een toelage van 500 fr. voor te stellen, gezien deze ver eeniging toekomende jaar ook haar 50 jarig bestaan te Leuven zal vieren. Deze toelage zou voorzeker veel genoegen doen aan de sympathieke hoogstudenten rolders. M. Vanderghote, lachende. Wij zullen wachten tot dat het Westland ons deze aanvraag schriftelijk zal doen. M. Leuridan. Om ze dan samen te voegen bij deze van de Cercle Yprois. M. Vanderghote. Ik vraag te willen stemmen over de ons gedane vraag om toelage. M. Van Alleynnes. Heeft de Cercle Yprois ook geen toelage gegeven voor de inhuldigingsfeesten van het Belfort M. Vanderghote. Ja, 800 fr. M. Vergracht. En nu vragen zij ons die som terug. (Gelach). M. Vanderghote. Ik stel voor te stemmen. Stemmen neende Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie. de Heeren Seys, Biebuyck, Missiaen, Michiel, Coutelle, Leuridan en Ver beke. Onthouden zich de Heeren Vergracht, Van Al leynnes en Vanderghote. M. Leuridan. Nog een verloren illusie b) Landbouw-Comice en gewestelijk verkenskweek- syndikaat Aanvraag om toelage.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3