LA REQION D'YPRES - 11 ET YPERSCF E - t Zielmissen 16e Jaargang, Nr 35 30 November 1935 16e Année, N° 35 30 Novembre 1935 Bijvoegsel Supplément WEKELIJKSCH OVERZICHT Provinciale Commissie voor Toerisme Davidsfonds Yper Kwalen van onzen tijd REMERCIEMENT BEDANKINCEN NÉCROLOCIE STERFGEVALLEN Zondagrust Repos Dominical Er is thans weer veel meer beweging in den strijd tusschen Italië en Ethiopië. Er is ook meer strijdde Italiaansche legers gaan niet meer vooruit zonder eenigen tegenstand te ontmoe ten, en waar ze vooruitgegaan zijn, worden ze nog bestookt door verdoken, kleine afdeelingen Ethiopiërs. Maar het is verders volstrekt onmo gelijk zich een klaar denkbeeld te vormen van den werkelijken toestand en van de uitvallen der schermutselingen. Telkenmale er strijd ge leverd wordt, meldt de Italiaansche uitzending eene overwinning. Doch in de laatste dagen gin gen er van Ethiopië ook berichten uit als zou den de legers van den Negus overwinningen be haald hebben, die niet te onderschatten zijn. On middellijk echter worden deze tijdingen door Rome gelogenstraft. Het blijft echter zeker, dat Ethiopië nog geene groote legers in den strijd heeft gebracht en dat er ook geen spraak kan zijn van hetgene men noemen mag een veldslag. Volgens de verklaringen van iemand die langen tijd in Ethiopië vertoefd heeft en slechts onlangs is teruggekeerd, kan de oorlog in dit onverge lijkelijk land twintig jaar duren zonder dat Ita lië er toe komt een beslissenden slag te slaan. Het leger van den Negus, zooals wij reeds vroe ger verklaarden, heeft zich ver achteruit gehou den en zal misschien nog verder achteruit trek ken, om de Italiaansche legers zoo ver mogelijk van hunne basis te trekken in een streek waar het hoe langer hoe moeilijker wordt bevoorra ding en zware stukken aan te brengen. De Ne gus heeft daarin den raad gevolgd van de Euro- peesche officieren, die zijn leger onderrichtten. Dezelfde berichtgever voegde erbij, dat Italië om zeggens gedwongen was dit jaar den strijd aan te gaan, dien het sinds lang in 't schild voerde, omdat een jaar later te veel vooruitgang zou gemaakt zijn in 't Ethiopisch leger, zoowel onder opzicht van legeroefening, als onder op zicht van moderne bewapening. Volgens andere berichtgevers zou er toch binnen acht of tien dagen overgegaan worden door Ethiopië tot een aanval met grooter macht dan er tot hiertoe ge bruikt werd. Nochtans, wij herhalen het, zijn be richten en tegenberichten zoo uiteenloopend dat het allermoeilijkst is, zich op de eene of op de andere te steunen. Nader bij ons is er een andere strijd aan den gang het is een inwendige, doch slechts politieke strijd, in Frankrijk. Men zal zich nog herinneren wat wij maanden geleden schreven over den toestand in Frankrijk. Wij wezen op het groot tekort dat er bestond in de begrooting, op den strijd die reeds van 't begin van den zomer duurt tuschen partijgangers van inflatie en deva luatie, zooals dit bij ons het geval was. Na een beroerd oogenblik, bracht men den heer Laval aan 't stuur. Die man had veel vakkennis, veël invloed en veel sympathie. Maar wij hebben al tijd getwijfeld aan den goeden uitslag van zijn plan. De gebeurtenissen schijnen ons thans gelijk te geven. Meer dan ooit schijnen de door hem toe gepaste reddingsmiddelen onvoldoende uitslagen te geven. De gebeurtenissen in den Volkerenbond hebben een oogenblik den inwendigen toestand doen vergeten en de positie van den heer Laval versterkt. Doch nu komen de inwendige verwik kelingen weer boven en zijn toestand wordt met eiken dag meer bedreigd. Het kan gebeuren dat hij, door zijne behendigheid en waardeering nog eens de meerderheid bekomt en dat de toestand nogmaals voor eenigen tijd gered wordt. Wij twij felen echter aan het welslagen van zijne plannen. In Griekenland heeft men een zeer gunstig onthaal gegeven aan den voormaligen koning, die weer zijn troon kwam bestijgen. Daarmêe zijn nochtans alle moeilijkheden niet uit den weg geruimd, want zoodra een der strijdende partijen aangesteld wordt om de Regeering in handen te nemen, worden de andere weer bitsig en de ontwikkeling van den inwendigen strijd herbegint. Misschien heeft de koning in zijn bal lingschap en uit zijne lotgevallen vele ervaring opgedaan en zal hij met welslagende behendig heid beter het land weten te besturen. In China is het bijlange nog niet klaar hoe de toestand zal opgehelderd worden. Er is nog al tijd sprake van de onafhankelijkheid van het Noorden en een nieuwe ingrijpen van de Japan- sche Regeering. Er staan wel weer Japansche legers gereed maar tot een gewapende tusschen- komst is het nog niet gekomen. Alles beperkt zich, voor het oogenblik, tot nieuwe onderhande lingen. Japan wil er nochtans ten slotte toe ko men, zonder oorlog te voeren, den baas te spelen in dit land op ceconomisch gebied en daartoe moet hem ook een deel der uitvoerende macht in handen vallen. RIK. Onder voorzitterschap van den Heer Gouverneur H. Baels, heeft de Provinciale Commissie voor Toerisme yerleden Maandag zitting gehouden. Waren verder aanwezigde Heeren Lommez, Cor- nille, Pauwels, Vanden Broucke M., Van Eeghem, Elleboudt, Raick, Ducheyne, Veys, Lagasse. Na een overzicht van de verloopen werking en het behandelen van enkele punten, welke in vorige zittin gen werden aangeraakt, werd de propaganda voor de Kust en de Provincie West-Vlaanderen welke in Enge land gedurende het jaar 1936, in samenwerking met de London North Eastern Railwayde Southern Railway en de Britsche reisagentschappen, zal dienen gevoerd, grondig besproken. Er grijpen thans besprekingen plaats om de noodige kapitalen bijeen te krijgen ten einde in 1936 een groot getal Engelsche toeristen naar onze streken te lokken. Zie op bladz. 5 van dit bijvoegsel het verslag der «Vereenigde Hofbouwlief- hebbers van Yper. Op Donderdag 5 December, te 8 uur 's avonds, in de Feestzaal van St Vincentiuscollege, belangrijke WINTERVOORDRACHT met een reeks prachtige licht beelden door den Heer J.-B. Boon, Bestuurder van het Hoofdsecretariaat der Kath. Unieover het uiterst actueele onderwerpBij den Koning der Koningen van Ethiopië Iedereen welkom. Over dit belangwekkend onderwerp Kwalen van onzen tijd zullen boeiende sermoenen gepredikt wor den, in de St Maartenskerk, naar aanleiding van de plechtige Octaaf die gevierd wordt ter eere van de H. Barbara Op Zondag 1 December, te 3 u., Rozenkrans, Sermoen en plechtig Lof. Van Maandag 2 tot Vrijdag 6 December's Morgens, onder de H. Mis van 7 u., korte Onderrichting; 's avonds te 6 u., Rozenkrans, Sermoen en Lof. Onderrichtingen en sermoenen worden gepredikt door een begaafden predikant uit Antwerpen, E. Pater Èdgar De Pauw, O. F. M. De christen bevolking van Yper zal de genade niet laten voorbijgaan van deze achtdaagsche oefeningen ter eere van de H. Barbara, patrones van de goede dood. Monsieur le Docteur Dochy, Madame Dochy, née Andréa Donck et leur familie Monsieur Armand Donck, Madame Donck, née Marie Vermeulen et leur familie Monsieur le Docteur Dewulf, Madame Dewulf, née Agnès Donck et leur familie Les families Donck et Cardinael, trés touchés des marques de sympathie qui leur ont été témoignées lors du grand deuil qui les a frappés, remercient profondément tous ceux qui y ont pris part. Mijnheer Dokter Dochy, Mevrouw Dochy, geboren Andréa Donck en familie Mijnheer Armand Donck, Mevrouw Donck, geboren Marie Vermeulen en familie Mijnheer Dokter Dewulf, Mevrouw Dewulf, geboren Agnès Donek en familie De familiën Donck en Cardinael, diep getroffen door de blijken van genegenheid hen betuigd tijdens den pijnlijken rouw die hen heeft ge troffen, danken inniglijk al degenen die er aan hebben deelgenomen. Heer en Vrouw Georges Collet-Provoost en hun zoon Robert Heer en Vrouw Emile Provoost-Vieillard en hun kin- ders Paul en Georgette De familiën Dedryver, Lemahieu, Provoost en Dus- sessois, zeer gevoelig aan de talrijke blijken van genegenheid die .zij ontvingen tijdens het afsterven hunner teerbe minde moeder, schoonmoeder, grootmoeder en bloed verwante Vrouw Mathilde-Pharaïlde DEDRYVER Weduwe van Heer Leopold PROVOOST danken inniglijk al dezen die hen hunne deelneming betuigden en op de begrafenis tegenwoordig waren. Kalfvaart, 3. Mevrouw Henri Geldhof, geboren Sidonie Bousse- maere Mevrouw Weduwe Michel Geldhof, geboren Melanie Boyard en haar zoon Louis Heer Georges Geldhof Heer en Mevrouw Victor Wuylens-Geldhof en hunne kinderen Norbert en Jacqueline Heer en Mevrouw Fernand Geldhof-Staessens en hunne kinderen Michel, Valère en Joseph Heer en Mevrouw Jean Brognez-Geldhof en hunne kinderen Antoine en Georges Heer en Mevrouw Joseph Geldhof-Duez en hun zoon Jacques Heer Cyriel Boussemaere en zijne dochter Maria De familiën Geldhof, Boussemaere en Malcors, danken, langs dezen weg, de vrienden en kennissen voor hunne blijken van deelneming en voor hunne te genwoordigheid op de begrafenis van Heer Henri-Ludovic GELDHOF in leven gepensionneerde remmer hun teerbeminden echtgenoot, vader, schoonvader, grootvader en bloedverwant. Korte Meerschstraat, 10. Monsieur Raymond Droulans, agent de la Banque Nationale de Belgique Madame Raymond Droulans, née Marie-Josée Dobbels; Mademoiselle Claire Droulans, ont la douleur de faire part de la perte cruelle qu'ils viennent d'éprouver en la personne de Dame Malvina-Adrienne-Ghislaine DROULANS Epouse de Monsieur Arthur DESCHAMPS pieusement décédée a Braine-l'Alleud, le 24 Novembre 1935, dans sa 47"" année. L'enterrement a eu lieu. Le présent avis tient lieu de faire part. Heer en Vrouw Leon Platteau - Valcke en hunne kinders Heer en Vrouw Gaston Platteau-Carton en hunne kinders Heer en Vrouw Pierre Markey-Platteau en hunne kinders Jufvrouw Jeanne Platteau De familiën Deconinck, Delvoye, Platteau en Vande- casteele, melden met diepe droefheid het afsterven van hunne teerbeminde moeder, schoonmoeder, grootmoeder en bloedverwante, Vrouw Weduwe JULES PLATTEAU geboren Hélène-Marie-Caroline DECONINCK te Yper, den 27 Januari 1877, en aldaar godvruchtig overleden, den 23 November 1935. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Kloosterpoort, 1. Vrouw Emiel Degrou, geboren Octavie Cuvelier Heer en Vrouw Joseph Degrou-Hauspy en zoon Gatien; Jufvrouw Maria Degrou Jufvrouw Germaine Degrou De familiën Degrou, Cuvelier en Carton, melden met diepe droefheid het afsterven van hun teerbeminden echtgenoot, vader, schoonvader, groot vader en bloedverwant, Heer Emiel-Joseph-Louis DEGROU Vereerd met het Burgerkruis van Tweede Klas en van de Medailles van Onderlingen Bijstand en van het Eeuwfeest, geboren te Yper, den 8 September 1863, en aldaar god vruchtig overleden, den 27 November 1935. De plechtige lijkdienst, gevolgd door de teraardbe- stelling, zal plaats hebben in de parochiale kerk van St Niklaas, te Yper, op Maandag 2 December, om 9 uur. Vergadering ten sterfhuize, Eigenheerdstraat, Nr 1, om 8 J uur. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal opgedragen worden op Zondag 1 December, om 8 u. 30, in St Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Leopold PROVOOST-DEDRYVER De vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 1 December, om 8 J uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Louis KERRINCKX en Vrouw Silvia MOTE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 1 December, om 8 J uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Leon DEVOS geboren Irène DEWANCKEL. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 1 December, om 9 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Joseph MOYAERT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gecelebreerd worden op Zondag 1 December aanstaande, om 11 i uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Elisa VANDE LANOITTE Echtgenoote van Heer Arthur WECKESSER. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 8 December, om 9 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Jules DENYS en Familie. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VANDAMME Rijselstraat oRue de Lille is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 1 December Dimanche 1 Décembre

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 9