Cinema FLORA CRIwORD BACH EN 2 Sprekende Prachtfilms DE AFGEDWAALDEN. BASTIEREN IN ALLE GROOTTE DARMEN VOOR POMPEN, enz. Fabr. VAN RULLEN - Wervick Verf. HERMAN VAN BATENBURG 6, Korte Thouroutstraat YPER Vrijheid van Vereeniging Beroepsverenigingen Ql'cvJÏ liée a un homme mais AIMéE PAR. Uil AUTRE. VOILA LE THÊLME DE "lq possqg4p,6 grooten afstand van de stad verwijderd is, ver hoogt zulks merkelijk de vervoerkosten van per sonen en reisgoed, want hier zou men er, voor het begin althans, onmogelijk aan kunnen denken, zooals in groote steden, een autobusdienst tus- schen de stad en het vliegplein in te richten. Moest de medewerker van De Halle eraan twijfelen, dan raden wij hem aan, zoo het ons toegelaten is dit te doen, eens naar Brussel in het Ministerie van Justitie te gaan, er daar zal hij dan, zoo hij het nog niet weet, kunnen verne men dat het gansch verloren en volstrekt nutte- looze moeite is nu nog den heropbouw der Wel- dadigheidsschool te vragen. Dit is een bepaald afgedane zaak waarop, jammer genoeg voor ons, niet meer zal teruggekeerd worden. En zoo hij dan zijne stappen niet ontziet en een paar honderd meter verder, in de Wetstraat, naar den Dienst van het Vliegwezen wil gaan, dan zal men er hem kunnen bevestigen dat de Staat be reid is om hier te Yper een vliegplein op te rich ten en dat, van zoodra er een geschikt plein te zijner beschikking zal gesteld worden, de stad Yper een vliegplein zal bekomen. Daar zal men hem ook de plans kunnen laten inzien van het vliegplein dat de stad Spa om trent op dezelfde wijze verkrijgen zal. Daar im- me.s heeft de stad een gelijkaardige verwisse ling met den Staat gedaan. In ruil van den door haar gegeven grond kreeg zij een bosch, toebe- hoorenae aan den Staat en gelegen in de nabij heid van haar koersplein. Dit "bosch wordt thans uitgeroeid en de stad Spa zal daar toekomende jaar reeds een vliegplein bezitten. Waarom zou Yper hier hetzelfde niet kunnen of niet mogen doen Moest er middel zijn om onze Weldadigheidsschool terug te krijgen, dan zouden wij natuurlijk voorts, zooals wij het steeds deden, dit herstel vragen en eischen. Het recht is voor ons, maar recht moet soms wel eens buigen voor macht... en dan, is het dan nog de beste partij niet uit dien opgedrongen toestand het meest mogelijke voordeel te trekken Wij stellen eerbiedig deze vraag aan het blad De Halle met de hoop dat het zijnen invloed zal willen gebruiken om, samen met ons en met allen, die het met de belangen van Yper goed meenen, voor het Ypersch vliegplein te strijden. Yper "bezit een eenige gelegenheid cm op de meest voordeelige wijze een der schoonste vlieg- pleinen te bezitten. Geen enkele andere stad van België bevindt zich in dezelfde uitzonderlijke voorwaarden als Yper, en nochtans hoevelen zijn er niet die, evenals wij, een vliegplein zouden be- geeren. En juist daarom en ook om te beletten dat andere belangen, tegenstrijdig met die van Yper, onze pogingen zouden dwarsboomen of vooruitloopen, komt het er op aan zoo weinig mogelijk over het voorgesteld ontwerp van grond- verwisseling te spreken, doch zooveel mogelijk ervoor te werken. Op die voorwaarde is Yper zijn vliegplein verzekerd. Wanneer de mensch vrij is in zijn persoon, in zijne gedachten en daden, in zijn godsdienstige gevoelens en in zijn onderwijs, is het gansch na tuurlijk dat hij eveneens vrij moet zijn te ver gaderen of zich met anderen te vereenigen om al zijn belangen te regelen. Die vrijheid is dan ook wijselijk door onze grondwet gewaarborgd. De Belgen hebben dus het onaantastbaar recht zich te vereenigen met een bepaald doel en mo gen dus oprichten handelsvereenigingen, ver- eenigingen zonder winstbejag, ontspanningsver- eenigingen, politieke vereenigingen en vereeni- gingen tot behartiging van standsbelangen beter gezegd de syndikaten. Maar zoo men het recht heeft zich te vereeni gen, dan heeft men ook het recht dit niet te doen. Met andere woorden gezegdNiemand kan ge dwongen worden tot een syndikaat bij te treden. Wel overwogen is een syndikaat een vereeni ging om lotsverbetering te bekomen, om een mo gelijk onrecht af te weren, om werkvoorwaarden te regelen, enz. Maar het is het vraagstuk gansch omwerken en op zijn kop zetten zoo men het verplicht syndikaat enkel beschouwt onder oog punt van de gesyndikeerden zelf of zoo men van de syndikale verplichting een zedelijken plicht wil maken onder voorwendsel dat, aangezien iedereen voordeel trekt uit de syndikale aktie, iedereen ook zich de noodige opofferingen moet getroosten of nog, dat de niet gesyndikeerde een parasiet is, een uitbuiter, die slechts leeft ten koste van de georganiseerde massa. Dergelijke bewering steunt op v'alsche gronden. Het is alsof men wilde beweren, dat in de hui dige omstandigheden, de werkvoorwaarden, de bepalingen van het werkkontrakt voor de ambte naren enkel en alleen geregeld zijn door het be staan en den wil van het syndikaat. Die bewering is onaanneembaar en druischt regelrecht in tegen het wezen zelf van het kon- trakt dat den ambtenaar of den werkman bindt aan de onderneming, die hem gebruikt. Dit kontrakt, men vergete het niet, is niet op gemaakt tusschen de onderneming en het syndi kaat, maar tusschen ieder belanghebbende in het bijzonder en de onderneming. Dikwijls, welis waar, doen de belanghebbenden beroep op hun groepeer in g zij vertrouwen hun eischen en de verdediging hunner belangen toe aan kollektieve vertegenwoordigers om de punten van het kon trakt juister te bepalen of om welkdanig voor schrift cok, ervan te wijzigen. Maar in het sluiten van het kontrakt zelf, heeft zulke handeling geen rechtsmachtzij wijzigt geenszins de persoon lijkheid der beide partijen. In zake gerecht is dat juist hetzelfde De ad- vokaat vervangt zijn kliënt niet op het banksken, hij vertegenwoordigt hem hij is maar een tus- schenpersoon tusschen zijn kliënt en de rechter lijke macht om hem te leiden in den doolhof der wetten en bepalingen, om al het mogelijke voor deel uit de rechtsvoorschriften voor zijn kliënt te fce'-cmen, maar hij neemt als dusdanig geen bin- dence verplichting of verantwoordelijkheid op zich. Ook zoo moet de rol van het syndikaat opgevat worden. Daaruit volgt dat ieder der belangheb benden vrij moet blijven om zich al of niet te doen vertegenwoordigen en dat deze die aan zulke vertegenwoordiging verzaakt om redens, welke hem persoonlijk aangaan en niemand anders, vol strekt geen verplichting op zich neemt, ook ze delijk niet, tegenover degenen die, om andere redens, zich wel laten vertegenwoordigen. Zoo ook is een beschuldigde voor het gerecht niet ge dwongen een advokaat te nemen daarin is hij volkomen vrij. Zoo ook is een katholiek, een pro testant, een Jood, onder menschelijk oogpunt vrij ceel te nemen aan de uitoefening van zijn gods dienst en geen menschelijke macht kan er hem toe dwingen of ze hem verbieden. Men kan wel opwerpen dat, als de voorberei dende besprekingen tusschen de onderneming en het syndikaat tot goeden uitslag komen en stof felijke voordeelen meebrengen, de getroffen maatregelen, loonsverbetering bijvoorbeeld, of betaalde verlofdagen, of beperkte arbeidsduur, zullen toegepast worden op al de leden van het personeel, gesyndikeerd of niet. Inderdaad, maar hei syndikaat matigt zich een ongewettigd recht aan, zoo het dat verschijnsel aanwendt tegenover niet gesyndikeerden, die hem niets gevraagd heb ben. Ook zoo mag een advokaat, die na gepleit te hebben in een zaak en ten voordeele van zijn kliënt een oordeel of vonnis bekomt, hetwelk een nieuwe rechtstoepassing schept, de zedelijke en stoffelijke dankbaarheid niet eischen van al degenen die in de toekomst uit hetzelfde vonnis voordeel zullen trekken of eischen dat al de be klaagden uit hoofde van zijn welslagen zich tot hem moeten wenden. Omgekeerd, indien het vonnis ten nadeele van zijn kliënt werd uitge sproken, ware het evenmin billijk, dat al degenen die in hetzelfde geval verkeeren hem zouden be schuldigen van onbekwaamheid en steenen zou den oprapen om ze naar zijn hoofd te slingeren. Het is dus een rechterlijke misopvatting om de verplichting tot een syndikaat te willen doordrij ven onder voorwendsel dat het van allen ver plichtingen eischt daar, waar het voordeelen voor allen bekomt. En bleve het syndikaat nog maar bij zijn rol van lotsverbetering. Maar dikwijls slaat het tot andere doeleinden over en komt het lijnrecht te staan tegenover 's lands welvaart met aanslagen te plegen tegen handel en nijverheid, met zich in te mengen in bestuur en wetgeving, tot zelfs de bevoegdheden van de Kroon aan te tasten. Dikwijls ontaardt het syndikaat in politiek werk tuig, dat als wapen moet dienen in de handen van sommige raddraaiers om drukking uit te oefenen op de regeering. Is het niet een aanslag plegen op de hoogste vrijheid die een werkman bezit, namelijk zijn persoonlijke vrijheid om hem geketend en ge bonden over te leveren aan de willekeur van een syndikaat, 't is eender hetwelk, dat met zijn verhevendste gevoelens en overtuiging, met zijn onaantastbaar vaderrecht op zijn kinderen, den aap houdt Is het niet den aap houden met den werkman, welke wekelijks verplicht wordt aanzienlijke bij dragen te storten in de kassen van het syndikaat, wanneer hij ziet dat een ruim deel dier bijdragen dienen moet om paleizen op te bouten, een leger syndikale bureelratten te onderhouden en eën O» MiiM.il. u»w»ujui«i .iiii»»» i I tiiammmimmfmmigyt kostelijken kiesstrijd te voeren Is het niet den a'ap houden met den werkman die, liever dan van den dop te leven en in vad sigheid weg te teeren, een aangeboden werkge legenheid met beide handen wil aanpakken, om eerlijk te leven van het werk zijner handen, maar gedwongen is eerst het ordewoord af te wachten van het syndikaat Neen, geen verplichting, geen dwang, de vrij heid voor iedereen. Men dondert en kettert tegen het Italiaarsch facisme en het Hitleriaansch na- tionaal-socialisme, die beiden de vrijheid uitge schakeld hebben. Keeren wij den blik op onze eigene zaken en zien we toe dat we dezelfde methoden in zake vereenigingen niet toepassen. Dikwijls zien we 'nen stroopijl in 't oog van onzen gebuur maar niet den balk die steekt in eigen oog. Het is te bespottelijk cm aan den werkman te doen gelooven dat men hem van knellende boeien wil verlossen, hem door patroons opgelegd, wan neer men hem in de kluisters van een politiek syndikaat wil slaan. Wij hebben het recht van vereeniging, maar geen dwang van vereeniging. Dat men het niet vergete. Plaatsgebrek belet ons te spreken over beroeps- vereeniging. Tot een volgende maal. X... Vrijdag 6, Zaterdag 7, Zondag 8 Maandag 9 en Donderdag 12 December telkens om 8 14 uur 's Zondags om 2 1/2 en 5 uur (doorloopend) Deze w eek OU joam crawford et clark gable som urtE fois de plus les amat1ts parfaits /^MetroX T MOldwunl VMayey Een groote sprekende film met den vermaarden LIONEL BARRYMORE De geschiedenis eener rijke familie die, door het slecht gedrag harer kinderen, in de ellende gedompeld wordt. KINDEREN NIET TOEGELATEN. De slimste aller moeders, Is zij die 't zuinigst leeft. En daarom neemt ze altijd mee 'n Pakje lekkre PACHA Chicoree

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2