Mme Vandendriessche Teraardbesteiiing van Heer ALPHONSE MASSCHELEIN Gemeenteraad van Yper DENTISTE Dixmudestraat, 49. Yper Telefoon 311. Raadplegingen alle dage. Specialiteit van geperfectionneerde gebitten met waarborg. Verleden Dinsdag overleed te Yper in zijn 74" jaar de heer Alphonse Masschelein, gewezen pro vinciaal raadslid en gewezen lid van de Com missie van Openbaren Onderstand. Hij was eere-voorzitter van de Liberale Ver- eeniging, eere-voorzitter van den Oudleerlingen bond der Rijks Middelbare School te Yper, voor zitter der Vereenigde Brouwers van het arron dissement Yper, beheerder der Ypersche Centrale Brouwerij en beheerder der Coöperatieve voor Oorlogsschade «Yper en de Omstreken». Vrijdag laatstleden had de plechtige uitvaart plaats. Ontelbare vrienden van den aflijvige, vooral vele brouwers van Yper en omliggende, zelfs van Noord-Frankrijk en waaronder de heer Jean Dumortier, de «Fédération des Brasseurs du Nord de la France vertegenwoordigende, hadden er aan gehouden het stoffelijk overschot van hun afgestorven vriend naar zijn laatste rustplaats te vergezellen. Voorop, in den lijkstoet, gingen de afvaardi gingen met vaandel van al de liberale maatschap pijen. De hoeken van het baarkleed werden gehouden door M. Armand Donck-Vermeulen, ondervoor zitter van de Federatie der Belgische Brouwers, en afgevaardigde - beheerder van de Ypersche Centrale Brouwerij, M. Stanislas Verlinde van Brugge, voorzitter van de Provinciale Federatie der Brouwers, M. Dumortier Robert van Komen, ondervoorzitter van de Vereeniging der Brouwers van het arrondissement Yper M. Nestor Bataille, afgevaardigde der brouwers van Poperinghe bij de Federatie der Belgische Brouwers M. de Ba ron Pierre de Vinck, voorzitter van de Coöpera tieve voor oorlogsschade Yper en de Omstre ken M. Sabbe, advocaat, vertegenwoordigende de liberale maatschappijen van Yper. Aah den boord van het graf werden volgende lijkreden uitgesproken Éloge funèbre prononcé par M. Armand DONCK-VERMEULEN Messieurs, Nous voici réunis autour d'une tombe, celle qui va recevoir dans quelques instants la dépouille mortelle d'un coliègue bien aimé. La disparition d'Alphonse Masschelein impressionne profondément tous ceux qui l ont connu et apprécié et créera un immense vide parmi ses collègues désor- mais privés de son amitié, de son expérience et de sa féconde activité. Alphonse Masschelein, doyen des brasseurs de l'ar- rondissement d'Ypres, devait fêter dans un an son soixantième anniversaire de brasseur, aussi parlait-il souvent avec enthousiasme de la fête qu'il comptait donner a cette occasion. Hélas, le destin lui a refusé cette suprème satisfaction il ne nous reste qu'a nous incliner devant l'inexorable sort, en rappelant les bril- lants mérites du défunt a tous ceux qui l'accompagnent a sa dernière demeure. En 1899 Alphcnse Masschelein fonde avec quelques collègues la Société des brasseurs d'Ypres et environs et entre bientöt dans le Comité de Direction en qualité de trésorier. Le travail qu'il fournit, amena ses collègues a l'appe- ler aux fonctions de délégué auprès de la Fédération Générale des Brasseurs Beiges et lors de la mort de M. Boone, en 1910, il est appelé a lui succéder a la présidence de la Société des Brasseurs d'Ypres et Environs. C'est a ce poste d'honneur et de combat qu'il put donner la pleine mesure de son intelligence et de son inlassable dévouement. Après la tourmente de 1914-1918, alors aue toute notre région n'était plus qu'un amas de ruines, il fut un des premiers a se consacrer courageusement au re- lèvement. La guerre cependant l'avait éprouvé dans ses plus chères affections. II y perdit un fils chéri, qui tomba en héros sur le champ de bataille, fait d'armes dont la Patrie reconnaissante a voulu perpétuer le souvenir en donnant le nom de Caserne Adjudant Charles Mas schelein a la caserne du 6mt' Régiment de Ligne a Anvers. Son admirable énergie, son inébranlable optimisme ont été un exemple pour tous et eet exemple a grande- ment contribué au relèvement tant moral que matériel de notre population et de notre cité si éprouvées. Alphonse Masschelein fut au premier rang, de ceux qui firent appel a la Coopération de ceux dont l'usine et les immeubles avaient été détruits. II voulait ainsi arriver a une rationalisation de notre Industrie bras- sicole et non seulement lui rendre sa réputation d'avant guerre, mais encore lui faire suivre la voie du progrès afin d'améliorer la qualité de son produit et lui assurer un brillant avenir. C'est ainsi que le 18 mai 1921, il prit une part active a la constitution de la Brasserie Centrale Yproise oü dès la fondation il fut appelé aux fonctions d'Admi- nistrateur. Ce mandat lui fut renouvelé a chaque élection sta tutaire. Ses co-associés lui témoignaient ainsi tout l'estime qu'ils lui portaient en même temps qu'ils lui marquaient leur satisfaction quant a sa bonne gestion. En 1931, Alphonse Masschelein eut l'honneur d'être appelé a la Vice-présidence de la Fédération Provin ciale des Brasseurs de la Flandre Occidentale. Alphonse, vous nous quittez. Mais vous avez emporté avec vous la satisfaction d'avoir accompli votre devoir, tout votre devoir. Nous tous vos collègues, vos con frères et vos innombrables amis, qui sentons tout le vide que vous laissez parmi nous, nous garderons de vous un impérissable souvenir. En ma qualité de Vice-président de la Fédération des Brasseurs Beiges, et d'Administrateur-déiégué de la Brasserie Centrale Yproise, je suis chargé de trans- mettre a votre fils Valèrp ainsi qu'a votre Chère familie les sentiments de sympathiques condoléances que vos confrères du pays entier ressentent pour eux. Cher président, de tout coeur adieu. Lijkrede uitgesproken door M. Isaï GRUWEZ Geachte Familie, Mijnheeren, Aan mij de droevige taak, in naam van gansch het Personeel van de Ypersche Centrale Brouwerij, aan den voet van dit killig graf een laatste woord te rich ten tot onzen diepbetreurden Beheerder, Mijnheer Alphonse Masschelein. Wie had er ooit gedacht, toen we Mijnheer Massche lein, op Dinsdag 26 November laatst, nog de vergadering van den Beheerraad zagen bijwonen, dat Hij, ruim 8 dagen nadien, uit ons midden zou zijn gerukt Twaalf jaar lang hebben wij Hem gevolgd in zijne werking. We kenden Hem allen als bevoegden Beheer der, we wisten dat zijn oordeel juist en zijne besluiten diep overwogen waren. Hij bekommerde zich met het welzijn van het Per soneel, spaarde zijn goede raden niet, stond altijd langs hunne zijde en deze van zijn medebeheerders, om, wanneer de noodwendigheden zulks vereischten, het lot van het Personeel te verbeteren. Hij was zoowel door de werklieden als door de bedienden geacht en gewaardeerd. Hoe dikwijls hoorden wij Hem niet herhalen dat Hij, weldra zijn zestigste jöar van Brouwer zou intreden. Het was Hem een genoegen over zijn vele jaren hard zwoegen te kunnen pratende moeilijkheden, die Hij in zijn lang werkersleven had beleefd, te herinneren. Die zestigste verjaring zou Hij binnen eenige maan den met grooten luister vieren. Al zijne schikkingen waren reeds getroffen en door ieder lid van het Per soneel gekend. Die groote dag was door allen met onge duld afgewacht, omdat men wist dat alsdan gansch de Brouwerij, zoowel aandeelhouders als werklieden en bedienden, zou uitgenoodigd worden en dat wij daar in de gelegenheid zouden gesteld geweest zijn, aan onzen Beheerder, onze volle erkentelijkheid, onze diepe genegenheid te kunnen betuigen. Hei aas dit grcot geluk werd Hem, noch ons, niet ge geven. Zijn grootste wensch kon niet volbracht worden. Voor ons zal Mijnheer Masschelein steeds als voor beeld dienen, zijn werklust, zijn soberheid en zijn naas tenliefde zijn voor ons schatten, waarin wij ons leven lang zullen weten te putten. Geachte Familie, mochte onze innige deelneming eenigszins de smart lenigen die U door dit onherstelbaar verlies overstelpt. Vaarwel, Geachte Heer Masschelein, voor eeuwig vaarwel. Éloge funèbre prononcé par M, le Baron Pierre de VINCK Honorable Familie, Sur le seuil de la tombe de Monsieur Alphonse Mas schelein, enlevé brusquement a votre affection et a la chaude sympathie de ses nombreux amis, le Conseil d'Administration de la Coopérative pour dommages de guerre Ypres et les environss'incline avec une douloureuse émotion. Membre fondateur. administrateur et Vice-Président de la Coopérative, il fut un des pionniers de la première heure, et il fut pendant seize années, l'administrateur scrupuleux et prudent, le conseiller averti et compétent de tous les sinistrés, qui s'adressèrent a la Coopérative, pour refaire ou rebatir leur foyer détruit par la guerre. Tous les membres de la Coopérative conserveront du cher défunt un souvenir ému et reconnaissant pour les services qu'il a rendus a la cause des sinistrés et pour la part importante qu'il a prise dans la re naissance de notre région. Adieu, cher ami, reposez en paix. Lijkrede uitgesproken door M. SABBE, advocaat Betreurde Vriend Alphonse Masschelein, Weldra zal deze koude aarde zich sluiten over U. Het zijn uiterste woorden van liefde en vereering die ik u toespreek in naam van uwe trouwe vrijzinnige vrienden, en in naam van al de liberale vereenigingen. De dood is onverbiddelijk. Zij heeft u getroffen in vo"en levensstrijd. Nu is uw taak volbracht. En wij, uwe vrienden, blikken vol bewondering terug op uwen levenswandel en uw werk... Reeds van af uw prilste jeugd werd gij doordrongen met milde, verdraagzame en liefdevolle gevoelens, en gij wist de genegenheid te winnen van uwe makkers die u beschouwden als hun voorman. Voor den oorlog hieldet gij u bezig met de opleiding der werkmenschen en der kleine burgers, voerde met ontembare overtuiging den strijd voor uw ideaal, en werd benoemd tot voorzitter der liberale associatie van het arrondissement leper. In de naoorlogsche tijden wist gij u verdienstelijk te maken voor uwe uiteengerukte partij, voor uw stad, en voor uwe medeburgers. Uwe leuze was werken en opbouwen De herinrichting, onder uw voorzitterschap, van de liberale vereeniging, was uw eerste bekommernis. Zulks was een voltrokken feit in 1923. Onder uw voorzitter schap en onder uw stuwkracht werd uw vriend Glorie als volksvertegenwoordiger verkozen. Uwè groote verdiensten werden alom erkend door uwe vrienden en ook door uwe tegenstrevers. Weldra werd u het mandaat van Provinciaal raadslid toever trouwd. mandaat dat steeds gewetensvol door u werd vervuld. Zoowel als Provinciaal raadslid dan als vertegen woordiger in de Commissie van Openbaren Onderstand onzer stad ontwaarde men in u een taaien moed en volherding, een vrijmoedigheid en dienstvaardigheid, een onbegrensde genegenheid en onverpoosden iever voor de gedachte die u bezielde. Overal waar het u gegeven was uwe medewerking te verleenen, en namelijk in het beheer der coöperatieve leper en Omstreken waren het de belangen van uwe medeburgers die u met gloed en overtuiging deden spreken. Aldus was uw aandeel in den spoedigen her opbouw der stad zeer groot. Het was dank aan uwe tusschenkomst dat de menigvuldige hofsteden van het Bureel van Weldadigheid en de goederen der armen hersteld werden. Het is vol ontroering dat de jonge leden van de tur- nersvereeniging De Onvermoeibarenthans ouder geworden, zich herinneren aan de genegenheid die gij koesterde voor hunne vereeniging. Ook de Oud-pompiers en de leden der liberale Har monie weten hoe gij steeds aan hunne zijde stondt. Uwe opofïeringsgeest moest u brengen naar de sociale instel! ingen. Tot op den laatsten dag uws levens waart gij lid van het beschermingscomiteit der goedkoope woningen en eere-lid van de maatschappij van onderlingen bijstand De Oudleerlingen der stadsschool Uwe veelvuldige bedrijvigheid omvatte ook de be scherming van het officieel onderwijs. Met vreugde kondet gij vaststellen hoe de middelbare school van leper, waar gij uwe studies gedaan hebt, steeds voor uitgang deed onder den invlced van het comiteit tot bescherming van het officieel onderwijs. Gij waart een trouwe dienaar van uwe gedachte wiens leven uit een stuk bestaat, gij waart een onver moeibare kamper, een gewaardeerde leidsman, maar gij waart vooral doordrongen van de liefde voor uw dierbaar Vaderland. Deze liefde hadt gij overgezet aan uwe zonen. En toen uw beminden zoon Kareigevallen is, toen was het als een held, voor het Vaderland. Uw bedroefd vaderhart zocht troost in de gedachte dat hij zijn plicht ten volle had volbracht. En nu, diep betreurde afgestorvene, nu dat gij zult rusten in deze koude aarde, wees verzekerd dat uwe vrienden zeer lang uw dierbaar aandenken in hun hart zullen bewaren. De diepe smart van uwe geëerde familie treft ons zeer. Mochten mijne woorden een weinig troost brengen, mochten zij haar bewijzen hoe rechtzinnig onze gene genheid voor u is gebleven... De rust weze u zacht... ze weze deze van iemand die steeds zijn plicht heeft volbracht en door zijn mede burgers was bemind... Vaarwel, Alphonse Masschelein, vaarwel... Het Yperschebiedt aan Mijnheer en Me vrouw Valere Masschelein en familie de uitdruk king zijner oprechte deelneming. Zitting van 9 December 1935, om 13 ure (o) DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van 25 Novem- der 1935. 2. Onderzoek der stadskas Proces-ver baal. 3. Stadseigendommen - Verkoop van grond. 4. Openbare Onderstand Proces-verbaal van onderzoek der kas. 5. Openbare Onderstand Landgoederen Openbare verpachting bij schriftelijk aanbod Toewijzing. 6. Openbare Onderstand Begrooting voor het dienstjaar 1936 Nederlegging. 7. Besteeniging der speelplaatsen van de scholen Plannen Lastenboek Beschrij ving der werken en metingsstaat. 8. a) Leening van fr. 40.000 voor het dek ken van stadsaandeel in de besteeniging der speelplaatsen van de scholen b) Leening van fr. 90.000 voor het subsidieaandeel in de besteeni ging der speelplaatsen van de scholen in afwach ting der uitbetaling ervan. 9. St Jozef's Vrije Beroepsschool Aan vraag om buitengewone toelage. 10. Stadsbegrooting voor het dienstjaar 1936. 11. Heffing voor een termijn van 5 jaar van 33,33 opcentiemen op de provinciale belasting op de rijwielen Hernieuwing. 12. Taksverordening op de gewone voertui gen (hernieuwing voor 5 jaar). 13. Taksverordening op het slachtrecht (hernieuwing voor een jaar). 14. Taksverordening op de Balkons en Log gias (hernieuwing voor een jaar). 15. Begrafenisrechten en grondvergunnin- gen (hernieuwing voor vijf jaar). 16. Taksverordening op de ontgravingen (hernieuwing voor vijf jaar). 17. Vernieuwing voor een jaar van 25 op centiemen op de Staatsbelasting op wedden, loo- nen en pensioenen. 18. Vernieuwing voor een jaar van 90 opcen tiemen op de Staatsbelasting op het inkomen. 19. Taksverordening op het straatgebruik Herziening 30 in plaats van 50 van de hoofd som van Staatsgrondbelasting (voor de gebouw de eigendommen en de bouwgronden) en 15 in plaats van 25 van genoemde hoofdsom (voor de niet bebouwde eigendommen) voor een jaar. 20. Mededeelingen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3