Leon Ssirnaert-Noppe -CONCERT- 2 Tous les Dimanches de 19 h. 23 h. au Café Bristol 29, Hue de Dixmude, Y P R E S. Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper STAD YPER MUZIEKSCHOOL - SCHILDERWERKEN - 7, Beluikstraat YPER Gemeenteraad van Yper BUREEL- EN ZAKAGENDAS CONFÉRENCE zigheid van tegenwicht en wettelijken tegen stand. De omwentelaars oogsten veeleer goeden uitslag door de zwakheid van den Staat dan door eigen kracht en beleid omdat ze gevolgd zijn door een massa die bij een omverwerping der orde, schijnbaar alles te winnen en niets te ver liezen hebben. Zoo worden maatschappij en Staat medeplichtig aan hun eigen ondergang. Zoo was het in Frankrijk in de XVIII'' eeuw, zoo was het in Rusland, Mexico, Spanje. De Staat begaat een misdaad zoo hij elke ver- eeniging toelaat en beschermtdan wordt het een wedloop onder partijen die zich verdringen om den voorrang en tyrannieke macht. Mogen de Belgen met een helder verstand in zien dat het recht van vereeniging een tweesne- dig mes is, dat dood en leven kan geven dat zij de oogen sluiten voor hersenschimmendat zij eendrachtig samenwerken tot welvaart van alle standen in de maatschappij. X... 1=1 t=i i=j ei aB C=J El 1=1 t=l 1=10 Q 1=1 El 1=11=1 EiEii=i[=i[=it=i[=iEir=ir=ir=i[-ii—n-ii=ig)[=i Verslag der vergadering van 8 December 1935 De vergadering wordt te 14 u. 30 geopend on der het voorzitterschap van den Heer advokaat Arth. Butaye. Nemen plaats aan het bureelde Heeren Dr H. Brutsaert, gewezen volksvertegen woordiger, en L. Geuten, bestuurder der Samen werkende Vennootschap voor oorlogsschade «Het Leiedalte Wervick. De Heer voorzitter maakt aan de tegenwoor dige afgevaardigden kenbaar dat, tegen alle ver wachting in, er nog geen oplossing in de kwestie der interesten is tusschengekomen. De Staat noch tans spant geen vervolgingen meer in om de te rugbetaling van zoogezegd ten onrechte betaalde interesten te bekomen. De Heer Geuten haalt het geval aan van een geteisterde van Wervick, wiens goederen men dreigde, in geval van niet-betaling, in beslag te nemen. De Rechtbank echter heeft den eisch van den Staat afgewezen en deze heeft al de kosten betaald, zoodat de Staat dus zelfs van zijn recht, om binnen de drie maanden tegen het vonnis in beroep te gaan, geen gebruik heeft willen maken. De Heer voorzitter doet opmerken dat de han delwijze van den Staat in dat geval onwettig was, want de Staat is ertoe gehouden, juist zooals een bijzondere, eerst den belanghebbende voor de Rechtbank te dagen vooraleer zijn goederen aan te slaan. Het is enkel voor de inning van achter stallige belastingen dat de Staat tegen weerspan nige of in gebreke blijvende belastingsplichtigen een in beslagneming mag bevelen. Sedert de uit spraak van dit vonnis ten voordeele van den ge teisterde van Wervick, heeft de Staat al zijne klachten ingetrokken doch, zoolang ons zulks niet officieel bevestigd wordt, wil dit geenszins beduiden dat de Staat van alle terugvordering van vroeger betaalde interesten afziet. In het be gin heeft men, gedurende enkele jaren, interesten betaald op de bi jkomende herbelegsvergoedingen, doch nadien wijzigde men zulks en werden de interesten nog slechts op de vergoedingen waarde 1914 gegeven. Het is deze laatste zienswijze die men thans met terugwerkende kracht zou willen toepassen, wat niet aan te nemen is. Wij moeten dus wachten tot de Ministerraad de vroeger, in 1930, genomen ministerieele be slissing, van op de kwestie der uitbetaalde inte resten niet meer terug te keeren, bekrachtige. De geteisterden echter die meer oorlogsschade vergoedingen zouden ontvangen hebben dan het geen hen werd toegestaan, moeten die terugbe talen, doch wanneer zij in titels zijn betaald ge weest, dan mogen zij ook de terugbetaling doen in titels aan hunne nominale waarde gerekend en zijn zij geenszins gehouden, in tegenstrijd met hetgeen sommige Staatsagenten het eischen, in speciën te betalen. Voor wat betreft de misbruiken in de herzie ning der bundels van het Koninklijk Hoog Com missariaat, zijn er sedert de maand September geen vonnissen dienaangaande meer geveld ge worden,doordat het mandaat der aangestelde amb tenaren van de Rechtbank voor oorlogsschade sedertdien nog niet vernieuwd is geworden. De Heer Algemeen Bestuurder heeft beloofd bevel te geven deze herziening te staken, want zoo het Koninklijk Hoog Commissariaat missingen be gaan heeft, kan de geteisterde daarvoor hoege naamd niet verantwoordelijk verklaard worden. De taak der ministerieele bureelen zou zich uit sluitend tot het opzoeken der misbruiken moeten beperken. Onlangs is er in het Staatsblad een nieuw Koninklijk Besluit verschenen aangaande de oorlogsschade. Daarin wordt onder meer gezegd dat, benevens deze welke gevestigd zijn in den zetel der drie beroepshoven van Gent, Brussel en Luik, alleen de Rechtbank voor Oorlogsschade van Yper behouden blijft. De Heer voorzitter hoopt dat, nu het voortbestaan onzer Rechtbank opnieuw verzekerd is, de benoeming der magis traten niet lang meer zal uitblijven en hij stelt voor volgenden brief aan den Heer Minister van Justitie te sturen Yper, den 9 December 1935. Mijnheer de Minister, De Federatie der Geteisterden van het Ar rondissement Yper, in haar maandelijksche ver gadering van Zondag 8 December laatstleden, heeft mij belast U haar dank uit te drukken aangaande het behoud der Rechtbank voor Oor logsschade van Yper. Zoodoende hebt Gij, evenals de voorgaande ministeries, de belofte gehouden, door Zijne Majesteit den Koning Albert gedaan, volgens dewelke de geteisterden hunne Recht bank en de plaatselijke inrichting, noodig voor het herstel der streek, tot het einde toe zouden behouden. Zij biedt U haar diepe erkentelijkheid ervoor aan. In de overtuiging dat een spoedige benoeming van het personeel der Rechtbank deze thans zal toelaten haar werkzaamheden, welke sedert drie maanden onderbroken zijn, te hervatten, biedt de Federatie U, Mijnheer de Minister, de verze kering harer meeste hoogachting. De Voorzitter van de Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper, Arth. BUTAYE, adv., Yper. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd en, na de aanstaande bijeenkomst op den tweeden Zondag der maand Februari te hebben vastge steld, wordt de vergadering te 15 u. 30 opgeheven. Op Zondag 22 December aanstaande, om 15 u., zal het eerste leerlingenconcert gegeven worden, in den Stadsschouwburg, Van den Peereboom- plaats. PROGRAMMA 1°) Notenleerles Nr 72 uit IA Danhauser-Lemoine door de lagere afdeeling Sectie B (Knechten). 2°) Concerto in sol groot voor Viool O. Rieding door M. Verbaere Roger. 3°) Notenleerles Nr 91 uit IA Danhauser-Lemoine door de lagere afdeeling Sectie B (Meisjes). 4°) Wiegelied - Elfe - Phantasietaaz voor Klavier uit Albumblatter R. Schumann door Mej. Moreau Irène. 5°) Notenleerles Nr 16 A. Samuel uit Solfèges Melodiques door de middelbare afdeeling (Knechten). 6°) Meilied voor Trompet L. Beethoven door M. Coffyn Roger. 7°) Notenleerles Nr 40 Danhauser-Lemoine uit 3 A (drie sleutels) door de middelbare afdeeling (Meisjes). 8°) Concertino in la klein Hans Sitt voor Viool door M. Duhameeuw Jacques. 9°) Notenleerles uit 3 A in 5 sleutels Danhauser-Lemoine door de hoogere afd. Sectie A (Jongelingen). 10°) Notenleerles uit 4 A in 5 sleutels Danhauser-Lemoine door de hoogere afd. Sectie A (Juffrouwen). 11°) Rondo in do groot L. Beethoven voor Klavier door Mej. Calus Jeanne. Ingang vrij. De Beheerraad. QQBBBBBBQBEIQEIEIEIEIEI NABOOTSING VAN HOUT EN MARMER MODERNE SCHILDERING PLASTIEK LINOLEUM BALATUM BEHANGPAPIER EIGEN VERZORGD WERK MATIGE PRIJZEN. Ontwerpen en teekeningen op aanvraag. BEIB0BBBE1EIBBEIBBEIBB Zitting van Maandag 23 December 1935. om 18 u. DAGORDE 1. Proces-verbaal der zittingen van 9 en 10 December 1935. 2. Steenweg Yper-Komen Inlijving van grond Aankoop. 3. Openbare Onderstand Afstand van grond aan den Staat. 4 Openbare Onderstand Begrooting voor het dienstjaar 1936. 5. Oorlogsschade Herstellingswerken aan de Hallen Verlies op titels Bijwerken Bijvoeglijke overeenkomst. 6. Leening van 700.000 fr. onder vorm van Kredietopening bij het Gemeentekrediet voor 1936. 7. Verordening op het verkeer Aanvulling. 8. Mededeelingen. VOOR 1936 ten bureele van dit blad, 34, Boterstraat, 34 YPER Le comité local de l'ceuvre Asile des soldats invalides Beiges nous avait convié, Lundi soir, au théatre communal, a une conférence donnée par M. Charles d'Ydewalle. Un public d'élite avait répondu a son appel. Les notables de la ville et des environs entou- raient la Baronne de Vinck, l'active et trés dé- vouée présidente du comité. M. Iweins d'Eeckhoutte présenta en termes élogieux le jeune conférencier et fit connaitre l'ceuvre féconde de ce journaliste, historiën et romancier. Bien a l'aise, sur sa chaise, derrière sa petite table, M. d'Ydewalle semble s'apprêter a faire une causette amicale. II débute par un trait d'humour. «Je conserverai d'Ypres le meilleur souvenir dit-il car il n'est pas d'usage de faire l'éloge d'un journaliste et a Ypres on a fait mon éloge Aussitöt après son regard nous prévient qu'il va nous parler de choses sérieuses en efïet, il a choisi ce sujet de grande actualité L'Angleterre en 1935 II énonce deux idéés exprimées par des pro- fesseurs d'université, a des époques trés espacées. La première l'Angleterre est une ïlesemble être une Lapalissade qu'il justifiera, pourtant la deuxième «L'Angleterre n'est plus une ile» semble paradoxale, mais il en démontrera la justesse, puisque voila le but de sa conférence. Pour bien connaitre un pays on ne peut pas ignorer son histoire et il est indispensable d'étu- dier le caractère et les moeurs de son peuple. II faut done être historiën et psychologue. M. d'Ydewalle nous a prouvé qu'il est un érudit et un observateur profond. II serait trop long de le suivre pas a pas, car il faudrait remonter a 54 ans avant la naissance du Christ, a l'époque des conquêtes de Jules César, suivre Christophe Colomb et Vasco de Gama dans la découverte des terres lointaines, subir la guerre de cent ans, etc. etc. pour aboutir en 1935. Retenons cependant ce point que, si Ypres a perdu sa prospérité et ses richesses du 131" siècle, Londres a conservé sa puissance, grace au sens pratique des affaires, trés développé chez les Anglais, grace aussi a cette grande perspicacité qui leur permet de tirer profit de tous les produits importés. II est vrai qu'Ypres n'était pas une ile et connut les invasions Une documentation intéressante et abondante agrémentée d'anecdotes plaisantes amena M. d'Y dewalle a conclure d'une part que les deux fac teurs qui commandent la politique anglaise sont l'Intérêt et le sentiment, d'autre part que si la jeunesse universitaire regoit une éducation avant tout sportive, cette dernière est empreinte d'une profonde courtoisie que l'Anglais, en vrai gentle man, conservera toute sa vie. Et pourquoi l'Angleterre n'est-elle plus une ile Paree que les moyens de communication perfectionnés et développés ne l'isolent plus du continent. C'est d'ailleurs pour ce motif que sa flotte doit être au moins égale a toutes les flottes réunies. Et puis il y a la route des Indes Cela explique bien des choses. Dans sa péroraison, l'éminent conférencier, nous demande de ne pas nous laisser aveugler par les défauts que nous trouvons aux Anglais, et de reconnaitre leurs qualités. Surtout, que nous ne les mécontentions pas, car notre situation géographique nous prêche la prudence. par interim GAIRED. In ieder stad, in ieder dorp In ieder land, in ieder woning In ieder hut, in ieder kluis, Is PACHA Chicorei nu koning

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2