A. Stevens - Vandermarliere Kosmos Tourisme SPORTS D'HIVER Kachels Cuisinieren Luxe Haarden (feu continu) 3 De Actualiteiten van het N. I. R. Aux approches d'un Hiver maussade on apprécie Ie S O L E I L et la C H A L E U R. est en mesure de vous satisfaire grace a son programme d'Hiver qui conduit vers le Soleil COTE D'AZUR. 25 jours ALCERIE et TUNISIE. A CARCELLEN (Autriche) 13 jours AROUGEMONT (Suisse) 10 jours. KOSMOS TOURISME Grand'Place, 26, Ypres Tél. 515 Groot Dansfeest Grand Bal Een Yperling aan de eer Bond der Melkverkoopers Yper Alle slag van te verkrijgen aan de voordeeligste prijzen bij IVeermarkt, YPER. (O) Onlangs hadden wij het genoegen op de fran- sche golflengte van het N. I. R. een gesproken reportage te hooren over de dagelij ksche plech tigheid van den Last Post onder het Britsch gedenkteeken der Meenenpoort te Yper. Wij hebben toen, ten gepaste tijde, aan onze lezers medegedeeld alles wat wij van deze re portage, hier ter plaats door den Heer L.-Ph. Kammans, radioreporter, verzekerd, gezien en gehoord hebben en wat er ons van ter kennis was gebracht geweest. Doch iets wat voor ons, onin- gewijden in dergelijke zaak, niet bekend was is de lange voorbereiding die zoo een gesproken reportage vergt. Ook over de manier van opne men en uitzenden konden wij toen maar heel weinig bijzonderheden mededeelen, daar zulks te Brussel zelf in het laboratorium van het N. I. R." geschiedde. Alleen zegden wij dat de gesproken reportage en het blazen van den Last Post, die hier onder de Meenenpoort te 8 uur 's avonds plaats hadden, opgenomen werden op een stalen band die vervolgens te 9 u. als actua liteit voor de microfoon van het N. I. R. werd af gerold, wat wellicht bij vele luisteraars den ver keerden indruk zal gelaten hebben dat de plech tigheid hier op dit uur gehouden werd. Thans vinden wij over deze verscheidene ver richtingen enkele zeer interessante bijzonder heden in het programma dat het Belgisch Nationaal Instituut voor Radio Omroep den Zon dag 3 November heeft uitgegeven ter gelegenheid der plechtige eerste steenlegging van het nieuw gebouw van het N. I. R. Voor de gesproken reportages en actualiteiten worden van den radioreporter tal van gaven verwacht, zoo onder meer een duidelijke wijze van spreken, een rijken woordenschat, een gemak van improvisatie, kalmte en koelbloedigheid, zin voor schilderachtige beschrijving, levendigheid van stijl, synthetisch inzicht, een uitgebreide al- gemeene cultuur, een nauwkeurige documentatie, enz. Om deze gaven en verkregen kennis uit te werken is het noodzakelijk over te gaan tot een zorgvuldige en langdurige voorbereiding waar van de voornaamste deelen als volgt kunnen sa mengevat worden 1) Overeenkomst met de betrokken overheden. 2) Voorafgaand bezoek ter plaats van den re porter en technische beambten om de geschikte plaats voor de micro op te zoeken,- de dichtstbij gelegen telefoonlijnen op te sporen, enz. 3) Opzoeken van documentatie door den re porter. 4) Vervoer van het materieel, opstellen der micro's en aanleggen van de lijnen op de meest gerieflijke en niet altijd gemakkelijke wijze. 5) Voorafgaande studie, op het plan, van de factoren die het geluidsdecor zullen uitmaken en hun invloed zullen doen gelden op de wijze waarop de microfoons opgesteld worden. 6) De reportage. Dit maakt te zamen talrijke uren arbeid voor den reporter en de technische beambten die te zijner beschikking staan. Men mag rekenen dat de verwezenlijking van een actualiteit of de meest eenvoudige gesproken reportage de mede werking noodzakelijk maakt van een reporter en elf technische beambten, rekening gehouden met deze die ter plaats zelf, te Brussel en te Veltem, werkzaam zijn, en het vervoer vereischt van een totaal van 75 kilos materieel. De uitgave voor zoo een actualiteit of gesproken reportage bedraagt 6 a 700 frank. Het registreeren van de stem, de muziek, of gelijk welke geluiden, opgevangen door de micro foon en omgevormd in degelijk versterkten elec- trischen stroom, wordt verzekerd door een toe stel, magnetofoon geheeten, voorzien van twee spoelen. Deze dragen een dun stalen lint van 2.500 meter lengte, loopend met een snelheid van 1 m. 50 per seconde door de poolschoenen van een electromagneet, aangezet door den micro- foonstroom. Het gedeeltelijk en veranderlijk magnetisch veld, door dezen stroom verwekt, beinvloedt den stalen band en laat er een blij- venden indruk op na. Men kan aldus zonder on derbreking een programma van 30 minuten op nemen. De weergave kan dadelijk geschieden. Het gemagnetiseerde stalen lint loopt tusschen de poolschoenen van een electromagneet gelijk aan den eersten, en verwekt in dezen een micro- foonstroom, net zooals dat in een pick-up ge beurt. Deze stroom beinvloedt, na versterking, ofwel een luidspreker ofwel het zendstation zelf. De weergave van den opgenomen klank kan on telbare malen herhaald worden, zonder dat hier door de magnetische indruk beinvloed wordt. Ten slotte kan een derde electromagneet, door het verwekken van een sterk en blijvend magne tisch veld, de oorspronkelijke opname uitwis- schen, en den band voor een nieuwe opname weer vrij maken. Dit registreeren laat het N. I. R. alzoo toe zijn luisteraars 's avonds in de gelegenheid te stellen een gebeurtenis bij te wonen welke denzelfden dag 't zij te Brussel, 't zij ievers in de provincie heeft plaats gehad. Nu dat het N. I. R. het programma zijner uit zendingen grondig heeft omvormd en besloten is meer en meer van deze actualiteiten op te nemen, durven wij de hoop koesteren dat de plechtigheid van den Last Post weldra ook eens op de vlaamsche golflengte, zooals het Last Post Comiteit ons destijds beloofde dit aan te vragen, zal kunnen uitgezonden worden. o 12 jours en autocar muni d'une installation de chauffage vers la Prix2.475 fr., transport, hotels, service et boisson compris. Départs 18 Février et 7 Avril. Prix 7.400 fr., transport en autocar et bateau Ville d'Alger) frais d'hötels et boissons (sauf dans les hotels en Afrique). Un seul départle 7 Février. Prix 1.325 fr., transport en chemin de fer 3me classe de Bruxelles a Bruxelles, les 3 repas et logement dans un hotel confortable, taxes et pourboires compris. Départs le 25 Janvier et le 8 Février. Prix 970 fr., transport en chemin de fer 3me classe de Bruxelles a Bruxelles, 3 repas et loge ment dans un hotel trés confortable, taxes et pourboires compris. Départs 28/12 18-25/1 1-8-15/2. Pour tous renseiguements et Programmes s'adresser a Het jaarlijksch bal van den Oudleerlingenbond der Rijksmiddelbare school te leper, zal op Zaterdag 15 Februari 1936 gegeven worden te 21. u., in de Zaal Lapiere, Hondstraat, met de medewerking van een befaamd orkest. Le bal annuel des Anciens élèves de l'école moyenne de l'Etat a Ypres, aura lieu le Samedi 15 février 1936, a 21 h., a la salie Lapiere, rue des Chiens, avec le concours d'un orchestre réputé. O Het schepencollege van Anderlecht heeft be sloten den naam van Arthur Dehem, in zijn leven hoofdingenieur van Bruggen en Wegen, te geven aan een nieuwen openbaren weg die paalt aan de Dui venlief hebbersstraat en uitkomt op de Vee- weyde kaai, ter hoogte der nieuwe sluis. De Heer Arthur Dehem is een geboren Yper ling. Hij was de zevende zoon van wijlen Charles Dehem en Thérèse Woets en het was de Heer Minister Vandenpeereboom die, Z. Majesteit den Koning als peter vervangende, hem boven de doopvont hield. Na zijne studiën aan het Athe neum van Yper, volgde hij de leergangen der Gentsche Hoogeschool en miek daarna zijne loop baan in het Beheer van Bruggen en Wegen. On der meer andere werken heeft hij zich met de Kempische vaart, het kanaal van het Center en Brussel zeehaven bezig gehouden. In het drieledig ministerie, dat na den oorlog tot stand kwam, was hij technisch raadgever van den Heer Minis ter Anseele. De Heer Arthur Dehem, die in 1920 stierf, was de broeder van de Heeren Achille en Louis De hem en de oom van den Heer Maurice Dehem, griffier bij de Rechtbank van 1" Aanleg te Yper. en van de kinders van wijlen Heer Leon Dehem, die allen thans nog hier te Yper wonen. (O) Lokaal: Café De Meenenpoort (o) Op initiatief van enkele vooruitstrevende melk verkoopers werd Donderdag, 5 dezer, definitief een bond gesticht onder de melkverkoopers van Yper en omliggende. Een dertigtal vakbroeders hadden den oproep beantwoord en verklaarden eensgezind dat het meer dan ooit een noodzakelijkheid is geworden hand in hand te werken ten einde hunne weder- zijdsche beroepsbelangen te verdedigen en onge gronde onderkruiperij te verhinderen. Kennis en rijp overleg werden genomen der standregels waarin als hoofdpunt voorkomt broederlijkheid en eensgezindheid onder al de vakgenooten van Yper en omliggende. Een bestuur werd gekozen dat met volle plicht besef en met standvastigheid de taak op zich heeft genomen om de belangen van de leden te verdedigen. Een eenheidsprijs zal na grondige berekening vastgesteld worden en op een basis die zoowel door klant als verkooper als rechtmatig en billijk zal kunnen aangenomen worden; deze prijs,en datum van toepassing worden per omzendbrief aan al de leden medegedeeld. Wij twijfelen er geenszins aan dat de Ypersche bevolking de rechtmatige bedoeling van onzen bond gunstig zal bèoordeelen en goedkeuren de bond verzekert zijnentwege dat het vertrou wen dat de melkverbruikers steeds zullen schen ken aan onze leden melkverkoopers ten volle ver diend zal zijn. De bijdrage der leden is vastgesteld op 5 frank en zal eerstdaags per post ontvangen worden. De volledige lijst der aangesloten leden wordt naderhand medegedeeld. Het Bestuur Voorzitter, Ondervoorzitter, N. Boudry. N. Devos. Schrijver, Schatbewaarder, G. Vanraes. p. Desmedt. Kommissarissen Staelens V., Bostijn C., Vermeersch O. .jfc? 'WgWÊ&P?*

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3