Gemeenteraad van Yper BAC H E N Tons los Dinianches -COIVCERT- au Café Bristol 29. Rue de Dixmude. Y P R E S. ÉCOLE DE MUSIQUE BASTIEREN IN ALLE GROOTTE DARMEN VOOR POMPEN, enz. Fabr. VAN RULLEN - Wervick Vert. HERMAN VAN BATENBURG 6, Korte Thouroutstraat YPER 3 m .nu. i ■minim staan, uitzonderingen uitmaken die dan ook grootelijks te laken zijn. Zooals blijkt uit het voorgaande wordt er dus reeds veel gedaan voor Yper. Het ware een on rechtvaardigheid zulks te willen loochenen. Doch dit neemt niet weg dat er nog veel te doen is. Maar daarom is de medewerking en den steun, van eenieder en vooral van het stadsbestuur on ontbeerlijk. Verhopen wij dat elkeen in de mate zijner middelen het zijne zal willen bijdragen om de verdere werking van het Syndicat d'Initia- tive mogelijk te maken en om ze, zoo mogelijk, nog uit te breiden tot grooter welvaart der stad en van alle neringdoeners. 1=1 [31=] [=j [=j [=i q i=]ra 1=11=] l=H=J de 19 h. A 23 h. i=it=ni=ir=it=ir=ir=u=ir=ir=u=ii—li—ir=ir=ir»if=i Dimanche après-midi, nous avons entendu, avec infiniment de plaisir quelques jeunes révélations de notre école de musique. C'était en quelque sorte une fête familiale charmante. Vraiment, il est regrettable que tous les grands Saints que l'on fête, surtout gastronomiquement, se soient donnés rendez-vous a la dernière page du calendrier Nous ne doutons pas, en effet, que ce füt quelque festin qui empêcha bien des per- sonnes d'assister a cette première audition. Au rang des autorités, bien des sièges sont restés inoccupés. Nous avons remarqué la présence des membres du bureau administratif de l'école MM. Bouquet, Weckesser, Antony et Dethoor, le secrétaire com munal, M. Versailles, enfin M. Sobry qui reste trés attaché a l'école de musique. Nous avons pu nous rendre compte de l'impor- tance et de la grande valeur du cours de solfège en écoutant quelques legons chantées par les élèves du cours inférieur section B (gargons) donné par M. Georges Van Egroo, (Danhauser- Lemoine IA, n° 72) par les élèves du cours in férieur, section B (demoiselles) donné par MelIe Verhack, (Danhauser-Lemoine IA, n° 91) par les élèves du cours moyen (gargons) donné par M. Ryckelinck, (Samuel, solfèges mélodiques, n° 16) par les élèves du cours moyen (demoiselles) don né par Mmc Van Gheluwe, (Danhauser-Lemoine, 3A, n° 40 (3 clefs) par les élèves du cours supé rieur, section A (gargons) donné par M. Decock, (Danhauser-Lemoine, 3A, legon 5 clefs); par les demoiselles du même cours, (Danhauser-Lemoine, 4 A, legon 5 clefs). Monsieur Decock nous présenta deux jeunes violonistes, Roger Verbaere, qui nous joua le Concerto en sol majeurde O. Rieding et Jacques Duhameeuw, qui nous interpréta le «Con certino en la mineur de Hans Sitt. Tous deux ont une tenue impeccable, un coup d'archet assuré, un poignet souple et les doigts bien déliés, c'est-a-dire toutes les qualités indis- pensables pour devenir de bons techniciens. L'étude et la persévérance leur permettront de suivre les traces de leurs ainés Victor Legley et Alexandre Huberty. Jacques, attention a la mesure Roger Coffyn, élève de M. Georges Van Egroo nous fit entendre Meilied pour trompette, de L. Beethoven. Lui aussi a devant lui un avenir plein de promesses, car il a du souffle et extrait de son instrument des sons limpides et purs. Un travail assidu le récompensera largement. Enfin, Mme Debacker nous présenta deux pia nistes du cours moyen. Tout d'abord, Mel,c Irène Moreau interpréta trés agréablement Berceuse-Elfe-Phantasietaaz de R. Schumann. Cette élève nous a révélé d'excel- lentes dispositions tant au point de vue de la technique que du sentiment. Sans doute, son jeu est encore trés sobre, mais il plait et on est per- suadé que l'étude le perfectionnera jusqu'a la virtuosité. Ensuite, Mrl"' Jeanne Calus nous joua avec une belle assurance le Rondo en do majeur de L. Beethoven. Ses doigts sont déja trés agiles, et surmontent les difficultés avec beaucoup d'adresse. L'observation des nuances et de la mesure, qu'elle acquérera en subjugant sa nervosité, lui permettront de mettre des couleurs et de la lu- mière dans les oeuvres telles que celle de Beet hoven qu'elle nous interpréta d'une fagon trop monotone. Cela n'est point un reproche mais un conseil car ses belles dispositions bien disciplinées la mèneront au succès final. Nous adressons nos plus vives et plus sincères félicitations au Directeur, M. Lionel Blomme et au corps professoral pour les beaux résultats ob- tenus par leurs jeunes élèvesa ces derniers, pour le charme qu'ils nous ont procuré, en les écoutant. GAIRED. (O) Verslag der zitting van 23 December 1935. De zitting wordt te 18 u. 25 geopend. Zijn tegenwoordigde Heeren Vanderghote, burge meester-voorzitter Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Missiaen, Michiel, Coutelle, Vergracht, Leuridan en Verbeke, raads leden Versailles, secretaris. I. Proces-verbaal der zittingen van 9 en 10 December 1935. De Heer secretaris geeft lezing dezer twee ver slagen die afzonderlijk, telkens zonder opmer kingen, goedgekeurd worden. II. Steenweg Yper-Komen Inlijving van grond Aankoop. M. Vanderghote. Dit punt betreft een voor stel van het schepencollege om een deel grond te koopen met het doel den steenweg Yper-Komen te verbeteren. Ik verleen hierover het woord aan den Heer schepen Lemahieu. M. Lemahieu. Het geldt hier wat grond die nog dient bijgekocht te worden om de rechttrek king van den stèenweg Yper-Komen te verbe teren. Met den grond die vroeger reeds met dit zelfde doel gekocht werd en zooals het eerst door den gemeenteraad gestemd is geweest, staat daar nu nog een electrieke paal die zou moeten verzet worden. Wij hebben aan den ingenieur der electriciteitsmaatschappij gevraagd wat het ver plaatsen van dezen paal zou moeten kosten. Vol gens de ontvangen inlichtingen zou dit werk een uitgave van 5.000 fr. vergen. Wij hebben dan naar een ander middel uitgezien en, samen met den Heer ingenieur De France, hebben wij gevonden dat het beter ware dezen paal te laten staan en de baan op die plaats wat meer recht te trekken door wat grond bij te koopen en wat dieper in den meersch te gaan. Dit ware beter gezien er alzoo geen onderbreking in den electrischen stroom zou zijn, want om de paal te verzetten moet de stroom afgesneden worden, zoodat een gansch gedeelte der stad eenigen tijd zonder electriciteit zou zijn. Wij hebben die Jufvrouw, eigenares van den in te lijven grond, ik ben daarvoor tot bij haar geweest gevraagd zoo zij bereid ware nog 665 m2 grond aan de stad af te staan aan denzelfden prijs zooals vroeger, 't zij aan 4 fr. per vierkanten meter. Zij heeft ge zegd dat zij content is dit te doen, maar heeft gevraagd dat de toegang tot de weide zou her steld worden zooals hij te voren was. Dit spreekt van zelf dat de stad verplicht is den uitweg der weide weer in orde te brengen. De eigenares heeft ons dezen namiddag nog hare instemming schrif telijk bevestigd. Deze verbetering van den steen weg zal wat meer werken van aanvulling, enz. eischen, die op 22.067 fr. 45 geschat worden, doch zal anderzijds ook wat minder werken vergen dan eerst voorzien was, namelijk ten bedrage van 2653 fr. 75. Hierop echter dient de stad slechts een vierde te betalen, daar zij de drie vierden der uitgaven als subsidie ontvangt. Voor haar deel zal de stad alzoo in gansch dit werk een som van 4853 fr. 39 moeten betalen, 't zij dus minder dan hetgeen het verplaatsen van den paal zou kosten. M. Missiaen. Is de aankoop van den grond insgelijks in die som begrepen M. Lemahieu. Ja. Die rechttrekking der baan ware een groote verbetering en het schepencol lege Stelt dan voor dezen bijkomenden grond aan te koopen. M. Vanderghote. Ik vraag aan den raad de inlijving van dit perceel grond in den steenweg Yper-Komen te willen goedkeuren en leg het voorstel ter stemming. De raadsleden brengen hierop een goedkeuren de stem uit, behalve de Heer Van der Mersch, die zich onthoudt. M. Lemahieu. De Heer schepen Van der Mersch onthoudt zich, omdat hij de zaakvoerder der eigenaarster is. III. Openbare Onderstand Afstand van grond aan den Staat. M. Vanderghote. De Commissie van Open baren Onderstand heeft den 3 December 1935 hare beraadslaging van 25 September 1934 her- zien, daar de Staat, voor de verbreedingswerken aan de vaart Yper-Yzer uit te voeren, benevens de vroeger reeds aangekochte 2 a. 33 ca. grond te Boesinghe, uit perceelen n™ 478 en 478bis der sectie A, en de 6 a. 35 ca. die hem uit zelfde per ceel tijdelijk voor een termijn van twee jaar werden afgestaan, in Maart 1935 gevraagd heeft een nieuwe bestendige inneming te mogen doen van 4 a. 44 ca. uit zelfde perceel en een tijdelijke inneming van 14 a. 22 ca.. Deze 4 a. 44 ca. zullen afgestaan worden aan den prijs van 4 fr. per vier kanten meter, 't zij voor de som van 1776 fr., en mits betaling van 17 of 301 fr. voor kosten van wederbeleg, 't zij samen 2077 fr. Daar er ander zijds reeds 2 a. 40 ca. betaald werden van den tijdelijk gevraagden grond, wordt er nu nog 11 a. 82 ca. aan den Staat afgestaan mits betaling van 118 fr. 20 voor pacht, 3152 fr. voor vergoeding van minderwaarde van den grond en 300 fr. voor vergoeding voor vetten en navette, 't zij samen 3570f r. 20. Tijdens het gedane onderzoek van commodo en incommodo werden er hiertegen geen opmerkingen gemaakt en volgens schatting van den Heer ontvanger der Domeinen heeft deze grond een waarde van 20.000 fr. de hectare. Het schepencollege stelt voor een gunstig advies uit te brengen. Al de raadsleden stemmen ja. Alleen de Heer Missiaen, lid der Commissie van Openbaren On derstand. onthoudt zich. IV. Openbare Onderstand Begrooting voor het dienstjaar 1936. M. Vanderghote. De begrooting der Com missie van Openbaren Onderstand is nog niet aan de Commissie van financiën voor onderzoek kunnen onderworpen worden en het schepen college stelt dan voor de goedkeuring dezei be^- grooting tot de volgende zitting te verschuiven. M. Missiaen. Ik vraag dat de gemeenteraad caarover vandaag zou willen uitspraak doen, want zoo dit nu niet gedaan wordt dan zal die begrooting vóór Nieuwjaar niet meer kunnen goedgekeurd worden en zal de Commissie van Openbaren Onderstand alsdan geen ontvangsten noch uitgaven meer mogen doen. Ik dring zoo veel te meer aan, daar het reeds verschillige we ken geleden is dat die begrooting hier werd inge diend en, zooals gij er aan houdt dat de stads- begrooting vóór Nieuwjaar goedgekeurd zij, houd ik er eveneens aan dat ook de begrooting der Commissie van Openbaren Onderstand tegen dien datum gestemd weze. M. Van der Mersch. Wij zouden dit nu toch kunnen doen. M. Vanderghote. Willen wij dan die begroo ting goedkeuren zonder het verslag der Com missie van financiën M. Lemahieu. Ja. Ik heb deze begrooting reeds eens nagezien en ik meen dat zij nog al nauwkeurig is opgemaakt geworden. Daarbij ik ben het eens met den Heer Missiaen dat zij vóór Nieuwjaar moet gestemd zijn. M. Vanderghote. Ik heb daar geen bezwaar tegen. M. Missiaen. M. de Burgemeester, heeft de Commissie van Openbaren Onderstand daar zelf geen verslag met de noodige ophelderingen bij de begrooting gevoegd M. Vanderghote. Ja, doch thans is het er niet bij. De begrooting der Commissie van Openbaren Onderstand sluit in den gewonen dienst met een batig slot van 181.274 fr. en in den buitengewonen dienst met een nadeelig slot van 179.125 fr. 79. De landbouwdienst sluit met een batig saldo van 100 fr. Het algemeen batig slot der begrooting bedraagt de som van 2148 fr. 21. Ik stel voor deze begrooting te stemmen. Al de raadsleden stemmen ja, uitgenomen de Heer Missiaen die zich onthoudt. V. Oorlogsschade Herstellingswerken aan de Hallen Verlies op titels Bijwerken Bijvoeglijke overeenkomst. M. Vanderghote. Den 4 December 1935 heb ben wij vanwege het ministerie van geldwezen een brief ontvangen bij denwelken aan de stad een bijvoeglijke overeenkomst wordt voorgesteld van 31.912 fr. als vergoeding voor het verlies dat de stad op de titels bij hunne te gelde making heeft ondergaan, alsook voor sommige bijwerken die aan de Hallen uitgevoerd werden. De Heer voorzitter geeft hierop lezing der voor gestelde en aan de goedkeuring van den raad on derworpen overeenkomst, waaruit wij alleen kun nen vatten dat de door den Staat toegestane ver goeding van 31.912 fr. zonder interesten is. M. Vanderghote.De berekeningen werden door de diensten van stad nagezien en echt be vonden. Het schepencollege stelt voor deze over eenkomst goed te keuren. Algemeene instemming. VI. Leening van 700.000 fr. onder vorm van kredietopening bij het Gemeentekrediet voor 1936. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor een leening van 700.000 fr. bij het Gemeente krediet voor 1936 onder vorm van kredietopening aan te gaan, ten einde de noodige gelden te ver-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3