VELOSPORT 5 Bij de Oud-Weezen van Yper De Staatsmiddelbare School in Feest Naar aanleiding van de buitengewone alge- meene vergadering, welke de plaatselijke Oud- weezenbond Zondag laatst hier belegde, werd er, onder het geleide van den Heer R. Bouquet, voor zitter der Commissie van Openbaren Onderstand van Yper, een bezoek gebracht aan de Knechten- weezenschool onzer stad. De vreemde afgevaardigden en de leiders van den Algemeenen Weezenbond van België, welke dit uiterst belangwekkend bezoek meêmaakten, drukten eenparig hunne bewondering uit over de goede opvatting, de flinke inrichting, de degelijk heid en den voornamen smaak van ons Ypersch Weezentehuis dat, naar hunne getuigenis, als een modelinrichting in dien aard mag aanzien wor den. Dit is zeker wel den schoonsten en, ten andere, zeer verdienden lof welke men de plicht bewuste beheerders onzer Commissie van Open baren Onderstand en ook, en niet het minst, aan de zoo ijvervolle als toegewijde kloosterzusters, welke zich met zooveel zorg als bevoegdheid met de opvoeding onzer arme weeskinderen gelasten, kan brengen. Na dit bezoek aan de Weezenschool, dat bij al len den besten indruk naliet, had er in het Café de la Charente lokaal van den Oudweezenbond van Yper, een uiterst welgeslaagde en onder alle oogpunten belangrijke vergadering plaats. Deze werd geopend door den Heer Joseph Soenen, voorzitter van den plaatselijken bond, die een hartelijk woord van welkom en van dank, om hunne aanmoedigende en vereerende aanwezig heid, toestuurde aan de zoo talrijk opgekomen leden en belangstellenden. Hij bracht vervolgens -ook hulde aan den Heer Aimé Gruwez, eerevoor zitter van den bond, op wiens goed hart en op wiens hulp en steun nooit te vergeefs beroep wordt gedaan, alsmede aan het stadsbestuur van Yper, dat op die bijeenkomst door den Heer sche pen Lemahieu vertegenwoordigd was. Daarna werd het woord verleend aan den Heer Isidoor Hallaert, voorzitter van den Oudweezen bond van Aalst, stichter en oud-voorzitter van den Algemeenen Weezenbond van België, die handelde over het ontstaan, den groei en bloei en ook over de werking van laatstgenoemden bond. Na eerst in korte trekken aangehaald te hebben wat tot de vergadering van heden aan leiding heeft gegeven, hoe de verschillige oud- weezenbonden van Geeraerdsbergen, wellicht de oudste van 't land, Antwerpen, Mechelen, Thie- nen, Lier, Namen, Brussel, Aalst, Luik, enz. tot stand kwam, gaf hij het omstandig verhaal weer van het ontstaan van den Algem. Weezenbond van België, waarbij thans meest alle plaatselijke weezenbonden van gansch het land aangesloten zijn en die een eigen orgaan Het Weezenblad bezit dat in de twee landstalen verschijnt en thans weer, zooals voor den oorlog, een maandelijksche oplage van meer dan 2000 nummers telt. Spreker handelde vervolgens ook over de eerste werking van den Algemeenen Bond, die de sa menwerking met de besturen van den Openbaren Onderstand betrachtte om, daar waar het noodig bleek, stoffelijke en zelfs zedelijke verbetering voor de weeskinderen te bekomen, die hevig op kwam tegen het gehate uitbestedingstelsel en die ook, als zelfhulp, de onderlinge bijstand in richtte om de noodlijdende broeders en zusters te helpen en te ondersteunen. De Heer Hallaert sprak nog over enkele ver tegenwoordigers in de besturen van den Open baren Onderstand, over het plaatsen van oud- weezen als bedienden en leermeesters in de wee- zenhuizen, over de jaarlijksche Congressen door den Algemeenen Bond gehouden, over de goede betrekkingen met de machtvoerende besturen, over enkele verdienstelijke oudweezen, over de genegenheid die men de weezen overal toedraagt, wat steeds blijkt bij het houden van feesten, tombolas, congressen en zoo meer, en eindigt met een warme aanwakkering voor de Ypersche oud weezen om zonder schroom en vastberaden, met overtuiging in hunne goede ingezette wer king te volharden ten bate van hunnen kring en Jiiet het minst van hunne beschermelingen. Vervolgens kwam de Heer Guill. Devriendt, bonds-voorzitter en Bestuurder van het Jongens Weeshuis van Leuven, aan de spreekbeurt. Zijne prachtige uiteenzetting van het door hem behan delde onderwerp «De opvoeding der Weezen in België1) in gestichten en 2) door de uitbeste ding» deed klaarblijkelijk al de voordeelen van de eerstgenoemde wijze uitschijnen. Zelf oud- kweekeling eener weezenschool, en hij gaat er fier op heeft spreker bij eigen ondervinding bestatigd welke de voordeelen zijn waarmede de opvoeding in de bestaande gestichten gepaard gaat en ook welke de leemten zijn die bestaan in een opvoedingsstelsel dat van stad tot stad en van gesticht tot gesticht verschilt. Het is de so ciale rol van den Algemeenen Weezenbond, zegt hij, deze leemten, deze gebreken met den vinger te wijzen en de blijvende heerschende misbrui ken en wantoestanden aan de kaak te stellen, niet als afbrekers of kortzichtige beknibbelaars, maar als onpartijdige beoordeelaars, als voorlich ters, als bezielde helpers en overtuigde neven staanders van hen wien de zorg opgedragen is te waken over de moreele vorming, de lichame lijke ontwikkeling en de nuttige vakkundige op leiding van de ouderloozen. Aan de bestaande onderstandsbeheeren wordt het maatschappelijk vaderschap wettelijk toe vertrouwd over al de ouderloozen en veriatenen hunner gemeente, doch niet overal wordt die voogdij gewetensvol, zooals het een goede vader zou doen, uitgeoefend. In tal van plaatsen wor den de weeskinderen nog uitbesteed bij particu lieren welke, mits ontoereikende, belachelijke vergoedingen, zich in schijn met de opleiding der kleinen, taak waarvoor zij in de meeste gevallen niet zijn voorbereid, willen gelasten. Deze uitbe steding leidt in de meeste gevallen tot wording van minderwaardigen, aan wien de mogelijkheid ontzegd wordt de kans te loopen zich boven het noodlot, dat hen in hunne prilste jeugd trof, op te werken, en wien men, helaas, maar al te dik wijls laat gevoelen dat zij een last zijn vqor de gemeenschap. Ieder weeskind zou op gelijken voet dienen behandeld en in de mogelijkheid ge- stld te worden van een degelijke opvoeding te ge nieten, en zulks kan alleen in de weezenhuizen, afhangende der Commissie van Openbaren Onder stand en onder de bewaking en opzicht van zulk beheer, practisch bekomen worden. Daar kunnen zij, naar gelang den ouderdom, in verschillige secties verdeeld worden, daar wordt hen een al zijdige opvoeding, een verzorgde opleiding, de noodige karaktersterkte en beroepsvorming ge geven. En hier haalt de geachte Heer Devriendt eenige persoonlijke indrukken aan uit zijn bestuurders leven, waarmede hij het hart zijner toehoorders raakt. Hij schets de gehechtheid, de genegenheid, de wederliefde die de weeskinderen hunne op leiders toedragen, en drukt tevens ook en niet zonder aandoening de voldoening uit die zij er door beleven. Hij dringt vervolgens bij de Ypersche oud weezen aan opdat ze, samen met den Algemeenen Bond, zouden ijveren opdat al de weeskinderen van gansch het land overal zoo goed behandeld en zoo zorgvuldig opgeleid zouden worden als de hunne, opdat ze fier zouden zijn over hun vroeger vaderhuis en wenschte, pm te eindigen, den jeug digen Yperschep bond veel succes in al hetgeen hij moge ondernemen tot heil der Belgische ouderloozen in 't algemeen en der Ypersche wees kinderen heel in 't bijzonder. Daarna verontschuldigde de Heer schepen Le mahieu den Heer burgemeester en de andere le den van het schepencollege, die elders weerhou den waren, vestigde de aandacht op het feit dat sommige weeskinders te vroeg aan de weezen school onttrokken worden, beaamde wat door de vorige sprekers reeds gezegd werd, namelijk dat Yper een der beste weezeninrichtingen van het land bezit, en verzekerde den Bond van den al- geheelen steun der stad in de mate der mogelijk heid en binnen de perken harer bevoegdheid. Hierop dankte de secretaris der vereeniging de sprekers, die allen hartelijk toegejuicht wer den, en de vergadering werd in de beste stem ming opgeheven. Welke ouders zijn niet verliefd op feestjes, waarin hun kinders als acteurs optreden Zelfs zij, die als profaan aan zulke vergaderin gen deelnemen, beleven er vreugde aan. De kinderen staan flink, zonder stijfheid op het verhoog. Zij zingen alsof ze waarlijk al de heerlijkheden over de verrukte toehoorders gingen doen neder dalen. Gelukkige ouderdom De heer muziekleeraar, Hanoulle, zou dit jaar Kerstliederen laten uitvoeren, die zoo vol poëzie liggen. Achtereenvolgens hoorden wij 1. 't Is geboren een Goddelijk Kindeken, oude volkswijze. 2. Fransch Kerstlied. 3. Jésus chez les Bretons, van Botrel. 4. La Noël des enfants, volgens Leduc. 5. The First Noël (in 't Engelsch voorgedra gen). 6. O Tannebaum, Duitsch Volkslied. Deze mengeling van Kerstliederen in vier talen noopt tot verbroedering. Ze helpt vele vooroor- deelen uit den weg. De school moet naar alge- meene verstandhouding stuwen. Een schoon middeleeuwsch verhaal werd in spreekkoor, onder leiding van M. Buckinckx, voorgedragen door de meisjesafdeeling der school. Daarna werd nog een Kerstlied gezongen Kom, verwonder U met ons Al deze stukken werden geestdriftig toege juicht en bereidden wonderwel het tweede ge» deelte van 't feest voor. Bij de pauze, werden de kinderen der kleine klassen op chocolade en koeken onthaald tot vreugde der ouders. Zij lieten het zich goed smaken. De bel rinkelt Een prachtige Kerstboom strekt mild zijn lange armen over de kijkgierige jeugd. Het uitdeelen der geschenken duurt een geslagen uur. Schoon feestje dat in 't hart der kinderen en der ouders blijft leven. Een heilzame invloed gaat uit van vertoonin gen, waarin kinderen artisten als ze zijn als spelers optreden. Vooral wanneer ze gericht zijn tot hun ouders waaraan ze, bewust of onbewust, gehecht zijn. 'Wij blijven voorstander van schoolfeesten. De voortzetting der programma's op de winterbanea gaat nog steeds haar gang en, al hooren we hier en daar reeds van de vorming van verscheidene fabrieksploegen, we aanzien liefst nog zulke nieuwsjes als voorbarig, om reden dat dagbladen, welke zich alleenlijk met de sport bezighouden, zulks houden als voedsel voor kopij, en dat bepaalde vormingen nu nog uitgesloten zijn. Wel zijn er eenige renners, die reeds met het contract 1936 op zak loopen, maar ze vormen eerder nog eei» uitzondering. Wat echter op te merken valt, 't is dat de baanrenners zich reeds zouden durven wagen, en van een anderen kant, is er nog geen één Zes dagen koers op het vasteland geloopen geworden. Indertijd begon men er eens op te denken de eerste uitstapjes te wagen rond Februari, wijl nu menig renner, en vooral onze gewestelijken, reeds bijna dagelijks in den zadel wip pen. Zeker weerom om vroeg gereed te zijn. Laat ons echter bij de pakken blijven zitten, die we kunnen ontleden. Andere zijn nog met te veel geheim zinnigheid omhuld. In Antwerpen was er vooreerst minder volk te boe ken dan gewoonte alswanneer het programma, noch tans flink opgezet, een aanvang nam met den afval- koers welke als uitslag gaf 1. Raes 2. Mertens P.3. Jan Van Kempen 4. Pelle- naers 5. Haesendonckx 6. Bonduel7. Corthout8. 8. Zavelberg 9. Charlier10. Francken. In de 5 km. achtervolging won Van Hout de revanche tegen Dekuysscher op wien hij 90 meter inwon, de 5 km. afleggende in 6 min. 23 sec. 4/5. In de achtervolging per ploeg liepen de Hollanders Van Schyndel-Vandenbroeck de Belgen Depauw-Van Nevele in juist aan de meet. Dictus-De Ryck liepen Le Grevès-Montero in na 3850 meter te hebben afgelegd in 4 min. 28 sec. Pijnenburg-Wals deden het nog beter en gaven Buysse-Billiet een daveringske na 2825 meter. En Lemoine-Dayen konden slechts, na de 5 afgelegde kilometers, 30 meter inhalen op de ploeg Aerts met Loncke. Zooals altijd werd dit feest besloten met een ploeg- koers over 80 km„ waarin al de vorige renners met bij gevoegde koppels deelnamen. De Gentenaars namen er het leeuwenaandeel van, zeker wel om aan Mac Bolle, naar wiens naam de koers werd genoemd, aan te toonert dat hij nog steeds op zijne leeuwen mag rekenen. Uitslag1. Buysse-Billiet, 80 km. in 1 u. 39 min. 08 s.; 2. Dekuysscher-Raes Op 1 ronde 3. Pijnenburg-Wals Aerts-Loncke Van Hout-Pellenaers Depauw-Van Nevele Op 2 ronden 7. Charlier-Deneef Braspenning-Slaats, Van Schyndel-Vandenbroeck, Meerschaert-Franken, Deryck - Dictus, Debruycker - Verhaeghen, Lemoine- Dayen. Op 3 ronden 14. Jazet-Zavelberg, Van Kempen-Mon- tero, en Verreycken-Haesendonckx Op 5 ronden 17. Le Grevès-Bonduel. In Brussel werd de Zes Urenkoers geloopen, doch hier gebeurden er tal van onregelmatigheden, bij zooverre dat vele koppels, en niet van de minste, dreigden het boeltje te laten vlotten. Zoo had de ploeg Deneef-Char- lier op zeker oogenblik op zichtbare wijze tot 2 ronden voorsprong genomen, en bij de bekendmaking van het klassement hoorden ze dat Depauw-Bruneau met één ronde voorsprong alleen op kop stonden, waarop ze met opgave dreigden. Toch hadden de commissarissen aldra hunne misgreep bemerkt, en, om er nog meer kracht bij te zetten dubbelden Dolf en Roger op het laatste zoodanig dat, hadden de rechters eerder de misgreep ten voordeele van de 2 Walen bemerkt, hetgeen ze nu niet meer durfden wijzigen, dezen wel op 4 ronden eindigden. Voor hen was het eerder gemakkelijk. Al leenlijk langs den kant van Deneef-Charlier, welke kost wat kost wilden winnen, dreigde het gevaar en dezen bewaakten ze dan ook met een onverdroten iever. Uitslag1. Deneef-Charlier, in 6 uren 245 km. 500 m. 2. Depauw-Bruneau Op 1 ronde3. Zims-Kusters4. Van Vlockhoven- Van Buggenhout Op 3 ronden5. Van Kempen-Dayen6. Clignet- Koumans Op 5 ronden: 7. Verreycken-Smets 8. Thyssens-Bo- gaert Op 7 ronden9. Loncke-Martin. In Parijs werd de aandacht bijzonder gespannen op de revanche Haemerlinck-Pecqueux in achtervolging, waarrond een omnium werd geweven tusschen baan- en pisterenners, met den Belg en Di Pacco als baan- en Richard en Pecqueux als pisterenners. In achtervolging had Richard algauw den Italiaan, welke nog toegelaten is te rijden in de sanctie toe passende landen, aangezien hij Parijs bewoont, inge haald. Maar zoo góed verging het niet met Pecqueux, die dezen keer met een Haemerlinck op zijn beste had af te rekenen en, verloor de slager van Amiens den anderen keer met 5 meter, ditmaal had hij 110 meter aan zijn been of een halve piste. De 1000 met. vliegend vertrek in een uitdagingsmatch tusschen Kaers en Lemoine gaf als uitslag 1. Kaers, in 1 min. 7 sec. 1/5; 2. Lemoine, in 1 min. 12 sec. 2/5. De 1000 met. stilstaande vertrek1. Kaers, in 1 min. 13 sec. 1/52. Lemoine, in 1 min. 15 sec. 4/5. De 15 km. achter lichte motoren was een hapje voor den Spanjaard Montero, welke daarin goed te huis

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 5