Allerhande Nieuws CHARCUTERIE DELEU Stoutmoedige Daden der Smokkelaars in onze Streek Menu a 20 fr. Zesde Nationale Legwedstrijd Teraardbestelling van den rïeer Emile VERMEERSCH Attention GrancTPIace, 20, Ypres. Ou blen Bond der Gebrekkigen en Verminkten van Arbeid en Vrede Afdeeling leper gehouden te ROESELAERE Getal eieren der 5 beste hennen gedurende de periode van 14 October tot 8 December RANGSCHIKKING 1. Elevage le Rosier L. de Boesinghe, Vla- mertinghe, Witte Wyandotte, 184 eieren. 2. Jules Desmet, Nodebais, Rhode Island, 183 eieren. 3. Ferme Avicole St" Elisabeth, Witte Wyan dotte, 182 eieren. 4. Elevage Edg. Lambin, Süre (Morhet), Witte Leghorn, 177 eieren. 5. Elevage Francois Latteur, Braine l'Alleud, Witte Leghorn, 177 eierèn. 6. Kweekerij Cl. Goossen, Roeselaere, Rhode Island, 176 eieren. 7. Kweekerij K. Maenhout, Dudzeele, Witte Leghorn, 162 eieren. 8. Officieel Veredelingsstation, Best. Jules Van Leene, Santhoven, Witte Wyandotte, 158 eieren. 9. Kweekerijen Wed. Aug. Sys, Ichteghem, Witte Leghorn, 157 eieren. 10. Elv. Baron Ives de Vinck, Zillebeke, Witte Wyandotte, 155 eieren. Donderdag 26 December 1935 had de uitvaart plaats van den Heer Emile Vermeersch, rustend gemeenteontvanger van St Jan, stichter en secre taris der Paardenverzekering van Yper en Om liggende, en bestuurslid der Koninklijke Hof- bouwmaatschappij van Yper en van het Werk van den Akker, die verleden week Vrijdag, 20n dezer, alhier in den gezegenden ouderdom van 79 jaar zachtjes overleed. De plechtige lijkdienst, welke te 10 u. in St- Maartenskathedraal plaats had, werd door een buitengewoon groote menigte vrienden en ken nissen bijgewoond. Niet alleen hier in stad was de Heer Vermeersch van allen, om zijne groote dienstvaardigheid en rechtschapenheid, bemind en geacht, doch vooral de landelijke bevolking, wien hij immer ten dienste stond, droeg hem een innige genegenheid toe en heeft het dan ook door hare talrijke opkomst laten blijken. In den lijkstoet werden vooral de prachtige kronen van de Paardenverzekering en de Hof- bouwmaatschappij opgemerkt en op het kerkhof werd, aan den boord van het graf, door den Heer Ferdinand Dethoor, secretaris der Koninklijke Hofbouwmaatschappij van Yper, de volgende lijkrede uitgesproken Geachte Familieleden, Mijnheeren, Wij zijn hier nogmaals samen geschaard, op het ake lig doodenveld, rond het killig graf van een diepbe- treurden Vriend. Het is met groote ontroering dat ik hier, namens de Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Het Werk van den Akker van Yper, het woord neem om aan onzen verdienstelijken afgestorvene een laatste hulde en onzen dank te betuigen. Vriend Emile, Gij hebt een schoenen levenstijd bereikt, maar de dood is onverbiddelijk, zij heeft U getroffen, uwe taak is volbracht En wij, uwe vrienden en medeburgers, hier rondom uwe grafstede geschaard, willen, vooraleer die koude grond zich voor altijd over U sluiten zal, U uit gene genheid en dankbaarheid een laatste hulde brengen voor de talrijke diensten die gij aan de Maatschappij en aan uwe medeburgers bewezen hebt. Geheel uwe levensbaan, hoe lang zij ook is geweest, mag hier in twee woorden gekenschetst worden Werkzaamheid Onbaatzuchtigheid. Rustend Gemeente-Ontvanger zijnde, stichttet gij in 1901 de zoo nuttige maatschappij der Paardenverzeke ring van Yper en omliggende en tot den laatsten dag van uw leven was het nog steeds gij die de zware en soms onaangename taak van secretaris vervuldet, ambt dat gij met zooveel iever en nauwgezetheid gedurende een tijdspanne van omtrent 35 jaren waargenomen hebt. De diensten, door U aan die Maatschappij in het alge meen en aan de leden in het bijzonder bewezen, zijn onmetelijk. Korts na den oorlog zien wij u nogmaals een van de eersten op de bres om de kleine landbouwers en land- gebruikers ter hulp te komen, en zoo stichttet gij, met de medehulp van eenige andere koene werkers, het schoone werk van Het Werk van den Akker dat zoo veel leniging gebracht heeft aan de leden die er deel van mieken. In 1921, wanneer de Koninklijke Hofbouwmaatschap pij, zoo bloeiend vóór den oorlog, terug tot stand kwam, vinden wij U nogmaals als lid van het voorloopig Be stuur, ambt dat gij ononderbroken en getrouwelijk tot den dag van uw afsterven vervuld hebt. 't Is in den schoot dier Maatschappij dat wij U bij zonderlijk hebben leeren kennen en waardeeren. Altijd waart Gij op alle vergaderingen aanwezig om, door woord en daad, de andere leden bij te staan. Ook heeft Zijne Majesteit de Koning U, voor zulk een onverpoosd werken, vereerd met de grootste onder scheiding, 't is te zeggen met het Bijzonder Landbouw Eereteeken van Eerste Klas, welverdiende eer die U terecht toekwam. Uw heengaan brengt een groote leemte in ons midden, maar weest verzekerd. Beste Vriend Emile, dat uw aandenken steeds in ons geheugen zal blijven bestaan. De rust weze U zacht. Gij hebt steeds uwen plicht volbracht en het is te hopen dat de goede God U reeds de eeuwige belooning geschonken heeft. Mochten mijne woorden een weinig troost brengen aan de beproefde familieleden en eenigszins de smart lenigen die hen treft door het onherstelbaar verlies dat zij komen te ondergaan. Rust in vrede, Emile. Tot wederziens hiernamaals- YPER. Vandalenwerk. In den nacht van Zondag op Maandag werden, na middernacht, drie houten barakken, die op de Groote Markt in de puinen der Hallen blijven staan, openge broken en beschadigd. Alzoo werden de houten luiken en de ijzeren roede waarmede ze zijn dicht gemaakt met geweld afgerukt van de barak toe- behoorende aan den Heer Duprez Henri, den van iedereen goed gekenden verminkte zonder armen, die daar 's zomers in die barak iets met den verkoop van postkaarten en allerhande kleine souvenirs tracht te verdienen en 's winters, met den verkoop van brandhout, in zijn be hoeften tracht te voorzien. Alhoewel die barak thans ledig is en er daar volstrekt niets te stelen is, heeft de schurk, na de gebroken houten luiken ten gronde geworpen te hebben, dan nog een ruit ingeslagen. Wat verder heeft dezelfde rekel het hangslot afgebroken van den friturewagen toebehoorende aan Vrouw Ida Vandenberghe, We Coffyn. Daar heeft hij vervolgens de aardappel snijmachine gebroken en gansch den wagen met alles wat er zich nog in bevond op onnoem lijke en echt schandalige wijze bevuild. Daar mede niet tevreden, is de kerel dan ook nog binnengedrongen in den friturewagen van Vrouw Pharaïlde Dubois-Nevejans, waar hij een spiegel stuk geslagen en eveneens de aardappelsnijma chine, eener waarde van omtrent 400 fr., bescha digde. Algemeen wordt vermoed dat de schurk, die zich aan dit gemeen en laf vandalenwerk bevuil de, zulks onder den invloed van den drank ge daan heeft. Een anderen uitleg kan er moeilijk aan gegeven worden, daar het algemeen genoeg geweten is dat er in die barakken om zeggens niets in gelaten wordt dat anderen kan dienstig zijn en er ook niets gestolen werd. Een klacht werd bij de politie ingediend en het ware te hopen dat deze gemeene rekel weldra gekend zij en een voorbeeldige straf ontvange die hij terecht verdiend heeft. Twistpartij. Maandag nanoen, rond 1 u., had den twee mannen reeds een hevige woordenwis seling gehad en denzelfden avond nog, rond 6 u., troffen zij elkander weer aan in een herberg der Maloulaan. Om alle verdere ruzie te vermijden, ging een hunner dadelijk weg, doch hij werd wel dra door zijn tegenstrever gevolgd en op straat achterhaald. Van woorden kwam het weldra tot daden, waarbij deze die het eerst de herberg ver laten had, nog al ruw mishandeld werd. Hij werd eerst ten gronde geworpen en vervolgens zoo hevig geschopt en geslagen dat hij er voorzeker nog lang de merkteekens van zal dragen. Diefstal. Maandag avond, rond 9 u., werden er in de Haernestraat, uit een aldaar stilstaande auto, vier radiolampen ontvreemd. Ook de deken, waarmede de radiator van de auto bedekt was, werd weggenomen. Klacht werd tegen onbeken den ingediend en de politie opende een onderzoek. Landlooper. Woensdag, zijnde den Hoogdag van Kerstdag, werd de 34 jarige Verpoucke Adolphe, leurder te Yper, door de politie betrapt terwijl hij alhier van deur tot deur aan 't bede len was. Donderdag morgen verscheen hij voor de politierechtbank die hem, uit hoofde van land- looperij, voor onbepaalden tijd ter beschikking der regeering stelde. Dans quelques jours Ia chasse sera fermée. Profitez-en Commandez dès maintenant un beau morceau de Clievreuil, que vous trouverez seulement a la Venez prendre un bon SOUPER avant de vous rendre au Bal de Réveillon. Potage k l'Ostendaise Hors - d'OEuvre Variés Selle de Chevreuil Venaison Fruits et Dessert Retenez dès maintenant vos tables Salle a manger bien agréable - pour 80 a 100 personnes - WYTSCHAETE. Noodlottige val. Verleden week Maandag is de 73 jarige weduwe Lievin Dhondt, geboren Virginie Ghesquiere, bij het verlaten harer woning, op den dorpel der voor deur zoo ongelukkig uitgegleden dat zij zich, in haar val, den knoesel brak. Naar het hospitaal van Yper overgebracht heeft de klem zich in het gebroken been verklaard en is de ongelukkige vrouw er den Donderdag overleden. Haar begra fenis had Maandag laatst plaats. ZILLEBEKE. Konijnendie ven op ronde. Sedert eenigen tijd reeds worden 's nachts hier of daar de konijnenhokken bezocht en de schoon ste dieren meegenomen. Over eenigen tijd waren de liefhebbers van goedkoope konijnen aan het gehucht de Kruiskalsijde aan 't werk geweest. Nu verleden week, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, bezochten zij er opnieuw een nabijge legen hoeve waar zij een drietal konijnen buit namen. Er wordt een oog in 't zeil gehouden en daar men reeds zekere vermoedens heeft, zal het wel niet meer lang aanloopen eer de dief gekend is. BECELAERE. Erge val. De 25 jarige Van- steenkiste Charles, wonende Poezelwijk, is in het naar huis keeren van een boodschap, die hij te Gheluwe had moeten doen, met zijn velo geval len en op de boordsteenen van het voorland te recht gekomen. De fietser werd met gebroken rechterschouder opgenomen en moest ter ver zorging naar een kliniek overgebracht worden. ZONNEBEKE. Inbraak. Dieven, die het naar alle waarschijnlijkheid op de spaarpennin gen der kinderen gemunt hadden, zijn 's nachts binnengebroken in de gemeentelijke jongens school. Te oordeelen naar de vlekken kaarsroet,. hebben de schelmen al de klassen doorzochte doch zijn evenwel onverrichter zake moeten ver trekken. Een onderzoek werd ingesteld. De smokkelaars van onze Vlaamsche grenzen doen meer en meer van zich spreken, hunne stoutmoedigheid en durf kennen geen grenzen meer. Nooit heeft men in hunne samenzwerin gen noch in hunne vereenigingen kunnen binnen dringen. Eindelijk de Kinema die, hij, overal doordringt, heeft zich onlangs begeven te Veurne, De Panne, Adinkerke, Duinkerke, Ghyvelde, Malo-les-Bains, en daar, midden de echte smokkelaars van Bel gische tabak, heeft hij er een wonderlijke en eenige film gedraaid die U het harde en gevaar lijke leven zal toonen van deze moedige mannen, die toch maar menschen zijn, want de liefdege schiedenis van een hunner heeft hem bijna het gevang gekost. U zult ook oordeelen over den moed en het ver stand van hunne kostbare medewerkers, hunne honden, bijzonderlijk afgericht en die echte won derdaden verrichten. Deze schoone film, die in de streek van Yper, Veurne, Duinkerke en van de Belgische Grenzen gedraaid is geweest, is buitengewoon goed ge slaagd en is daarbij nog een groote artistieke- productie. De gevechtstooneelen tusschen tolbeambten en smokkelaars, tusschen Sylvain, den jongen smok kelaar, en Langens, den tolbeambte, zijn vijand en tegenstrever in de liefde, zijn wonderen van sterk realisme. U hebt dagelijks hooren spreken over de daden der Vlaamsche smokkelaars. U zult ze zien in de groote film HET HUIS IN DE DUINEN Die U hen zal doen kennen, en U een avond in hun midden zal doen doorbrengen. Kortelings in de Kinema FLORA Maatschappij zonder winstgevend doel Nu het Bestuur gevormd is en bewuste mannen de leiding der afdeeling in handen genomen heb ben, worden al de leden, zonder uitzondering, uitgenoodigd tot de derde Algemeene Vergade ring, welke op Zondag 12 Januari 1936, te 3 uur namiddag, in het lokaal Het Zweerd Groote- Markt, te Yper, zal gehouden worden. Uiterst belangrijke punten staan aan de dag orde. Onder meer zal de geldelijke toestand van den Bond uiteengezet en zal er ook een voorstel besproken worden om, ten voordeele der gebrek kigen en verminkten, en met de medehulp van steunleden, een groote monsterkaarting te geven, waaraan alle liefhebbers zullen mogen deelne men. Vrienden, het Bestuur zou van deze monster kaarting, welke dan later in het lokaal zal gege ven worden, iets grootsch willen maken, maar daarvoor moet ieder lid het zijne bijdragen. Het ordewoord weze dus Allen naar de algemeene vergadering, geen achterblijvers De lidkaarten zullen gevraagd worden en nieuwe leden zijn steeds welgekomen. Ieder Zaterdag, van 11 tot 12 u., zal een Be stuurslid in het lokaal Het Zweerd zetelen om de gebeurlijke klachten aan te nemen en de- gewenschte inlichtingen te verstrekken. Het Bestuur.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 8