Beurt 'Westflandria' Almanach de Liége ORDONNANCES DE JADIS UNE KEURE DES MARIACES Het betalen van de Belastingen Bond der Gebrekkige» en Verminkten van Arbeid en Vrede Afdeeling leper DE KRUISBOOGSCHUTTERS ASTRID-ZEGELS Stedelijk Slachthuis van Yper ONZE SCHEEPVAART HANDELAARS - FABRIKANTEN ANTWERPEN Vlaamsche Kaai, 84 Tel. 707.47 YPER Kaai-West, 3 Tel. 568 Neemt lading te Yper voor BRUGGE GENT ANTWERPEN EN BRUSSEL. O O -(O)- Aux XIII' Siècle, que de complications Parmi les ordonnances anciennes qui enrichis- sent le dépot de nos archives, celle de 1294, rela tive aux manages dans le pays d'Ypres, n'est certes pas la moins dépourvue d'intérêt. Publiée pour la première fois en 1829, dans un ouvrage intitulé Les hommes et les choses du nord de la France et du Midi de la Belgique, elle est, croyons-nous, fort peu connue de plus, son carac- tère d'originalité et de minutie, nous a-t-il semblé suffisamment curieux que pour lui voir consacrer, ne fut-ce qu'au titre d'appoint a la petite histoire, une poignée de notes et de commentaires. Non seulement la Keure des Mariages est amu sante par le luxe de prescriptions dont elle en- toure la période des fiangailles et la cérémonie nuptiale elle-même, mais encore, a plus d'un égard, significative et documentaire pour ce qui se rapporte a l'existence quotidienne et familiale de cette époque. Le fait d'édicter des prohibitions comme celles prévues dans le statut yprois, sup pose la préexistence d'un ensemble d'abus habi- tuels chez nos ancêtres, car on ne congoit pas une légifération pénale sans antériorité d'éléments, jugés, a tort ou a raison, répréhensibles. Ceux, implicitement désignés dans les disposi tions de la keure, ne peuvent manquer dès lors d'en faire une page révélatrice des mceurs d'au- trefois, en même temps qu'une contribution folk- lorique aux usages du passé. Rédigée en vieux texte frangais, la Keure matrimoniale de 1294, ne comporte que vingt et un articles, mais com- bien parmi ceux-ci, hauts de couleur et pleins de docte sagacité. En voulez-vous le témoignage Lisons ensem ble l'article 12, qui stipule que «nus fianchies dedans ses fianchailles ne voist veir sa fianchie se che ne soit de jour et qu'il puisse retournier de jour, et sans lumière par nul engien, sour X livres ce qui veut dire que nul fiancé, pen dant le temps de ses fiangailles, ne peut aller voir sa fiancée si ce n'est pendant la journée, et, de telle manière, qu'il puisse revenir chez lui de jour et sans lumière artificielle, le tout sous peine de dix livres d'amendeVoila qui ne serait pas sans déplaisance aujourd'hui, et qui en raconte long sur certaines habitudes, que d'ailleurs nous ne croyons pas abolies. Mais comment juger alors la fixation de l'heure a laquelle les futurs conjoints devront se rendre a l'église pour y faire bénir leur union, la dési- gnation de l'endroit oü les fiancés sont autorisés a prendre des repas ensemble, celle des jours mêmes oü ils pourront recevoir a diner chez eux? Nous passons sous silence la défense faites aux époux de commander certaines robes ou parures, sauf s'ils ne justifient préalablement au moins cinq cents livres d'apports en mariagel'obliga- tion pour les convives de contribuer, chacun pour sa quote-part, dans le coüt du festin de noces la nomenclature des personnes qui, seules, seront autorisées a se faire confectionner des toi lettes en vue de la noce, savoir li éspouseis et li espousée» (le mari et la mariée), comme li ki le mainent au moustier et le droit ki le remainent (ceux qui les conduisent a l'églisé et les deux témoins qui les accompagnent). Vraisemblablement alors, comme maintenant, les mariages étaient-ils l'occasion de nombreuses dépenses somptuaires, et est-ce contre elles que la keure d'Ypres cherche a s'élever avec une telle abondance de détails. Nous demeurons cependant sceptiques quant a l'efficacité de l'ordonnance du magistrat scabinal, et croyons fort peu que la menace d'une amende, fut-elle de dix livres, ait empêché beaucoup de fiancés de rencontrer leurs promises en dehors des jours et des heures pré- vus par le règlement Arrivait-on d'autre part plus exactement a l'église paree qu'il étai.t dit ki au jour ki il se doivent marier ils soient es moustier dedans le clocke ke sonne de meidi, et ki ainsi ne feroit il seroit en une amende de X livres On nous per- mettra d'en douter. II n'y a d'ailleurs a voir que la ponctualité avec laquelle se font les mariages au XX° siècle Si d'aucunes prescriptions prêtent a un sourire indulgent, il en est d'autres par con tre dont l'intensité tragique nous fait frémir. C'est ainsi qué l'homme qui aura enlevé une jeune fille sous puissance de parents, sera con- damné a avoir la tête tranchée. Quant a la puchiele ou jeune fille, si elle a suivi de son plein gré le ravisseur chelle ki le jouvenchiel enmenra sera en fourfait dans le fosse, elle sera condamnée a être enterrée vivante. Voila qui est singulièrement plus barbare que de prescrire l'usage d'écuelles pour certains repas, ainsi que l'ordonne le document d'Ypres, et de prohiber le poisson aux diners entre futurs époux Cette Keure des Mariages ne serait d'ailleurs pas unique en son genre. II existe aux archives de Bruges, un manuscrit intitulé Cuere van den bruden, et en Allemagne, a Brandebourg, une charte dans laquelle se retrouvent des disposi tions similaires. Nous n'ajouterons rien aux notes succinctes qu'on vient de lire. Ainsi que nous le disions en commengant, elles n'ont d'autre justification que leur originalité, et la faible lueur dont elles éclai rent une des facettes de la vie intime du peuple, il y a six siècles, en Flandre... (Indépendance). Marcel WYSEUR. Uitstel van betaling of betaling met afkortingen De heer volksvertegenwoordiger Van Hoeck heeft in de Kamer tot den Minister van Financiën volgende vragen gericht Het is voor vele belastingschuldigen, in menig geval, onmogelijk, bij ontvangst van hun aan slagbiljet, hunne belastingen binnen de twee maanden te betalen. Velen gaan bij de heeren ontvangers om ge makkelijkheden voor betaling te verzoeken. Zij vragen uitstel tot betaling of de toelating met afkortingen, geleidelijk, hun belastingen af te betalen. Er zijn ontvangers, die op deze verzoeken ge- reedelijk ingaan, anderen echter, die weigeren. Mag ik van den minister vernemen of op dit gebied vaste onderrichtingen bestaan, en zoo ja, welke deze zijn Mochten ze niet bestaan, mag ik den minister vragen, aan de gewestelijke diensten der belas tingen wel te willen overmaken, hoe hij oordeelt dat, in deze lastige tijden, gemakkelijkheden tot betaling aan de belastingschuldigen kunnen wor den toegekend. En 't ware zelfs aan te raden dat de minister konkreet bepalen wildetot hoever, in zake uit stel of geleidelijke afkortingen, de heeren ont vangers gaan mogen. AntwoordKrachtens artikel 68 der samen- geordende wetten op de inkomstenbelasting, kan de bestuurder der belastingen in bijzondere ge vallen de invordering uitstellen. Al de aanvragen tot gemak van betaling worden steeds behandeld in den geest eener verregaande welwillendheid. Tevens werden herhaaldelijk aan de rekenplich- tigen onderrichtingen gegeven, welke ik zoo noo- dig volgaarne wil in herinnering brengen, opdat in de huidige ekonomische omstandigheden en behoudens de noodzakelijke bewarende maatre gelen, met beleid worde opgetreden tegenover schatplichtigen van goede trouw. Het is onmogelijk algemeene onderrichtingen uit te vaardigen om alleenstaande gevallen te regelen. Maatschappij zonder winstgevend doel Nu het Bestuur gevormd is en bewuste mannen de leiding der afdeeling in handen genomen heb ben, worden al de leden, zonder uitzondering, uitgenoodigd tot de derde Algemeene Vergade ring, welke op Zondag 12 Januari 1936, te 3 uur namiddag, in het lokaal Het Zweerd Groote Markt, te Yper, zal gehouden worden. Uiterst belangrijke punten staan aan de dag orde. Onder meer zal de geldelijke toestand van den Bond uiteengezet en zal er ook een voorstel besproken worden om, ten voordeele der gebrek- kigen en verminkten, en met de medehulp van steunleden, een groote monsterkaarting te geven waaraan alle liefhebbers zullen mogen deelne men. Vrienden, het Bestuur zou van deze monster kaarting, welke dan later in het lokaal zal gege ven worden, iets grootsch willen maken, maar daarvoor moet ieder lid het zijne bijdragen. Het ordewoord weze' dus Allen naar de algemeene vergadering, geen achterblijvers De lidkaarten zullen gevraagd worden en nieuwe leden zijn steeds welgekomen. Ieder Zaterdag, van 11 tot 12 u., zal een Be stuurslid in het lokaal Het Zweerd zetelen om de gebeurlijke klachten aan te nemen en de gewenschte inlichtingen te verstrekken. Het Bestuur. Koninklijke Maatschappij Maandag 1.1. had een prachtige schieting plaats, door den Heer Clinckemaille aangeboden. Of het er op los ging om een konijn te verove ren, dient niet gezegd te worden. Geen wonder dat de acht gelukkige winnaars goed voor hunne beestjes moesten zorgen, uit vrees dat zij terug zouden wegloopen of zich in een of anders zakken verschuilen. Dank aan den milden schenker en tot toeko mend jaar. Schutter. (O) De belangstelling van het publiek in de zegels met de beeltenis der Koningin Astrid is ver van te verflauwen. Op de laatste dagen van 1935, herdacht ieder van ons de groote feiten van het jaar dat heenging. Tot het einde toe was het door drongen met de herinnering aan onze diepbe- treurde Vorstin. De Belgen kunnen Haar niet ver geten. De roerende hulde aan Hare nagedachte nis komt tot uiting op verscheidene manieren een der aandoenlijkste bestaat in het gebruiken van zegels met Hare beeltenis. De groote firmas bezigen ze in alle omstandigheden. Maar ook de nederigsten onzer landgenooten willen in deze hulde niet achterblijven. Het Beheer der Posterijen, rekening houdende met de ondervinding in vorige jaren opgedaan, dacht dat vijf miljoen zegels volstonden om in alle behoeften te voorzien tot op 15 Januari, da tum waarop den verkoop zou eindigen. Het vijf tiende miljoen is reeds overschreden, en de Nieuwjaarsche periode is nog niet ten einde. Op zekere oogenblikken was de aanvraag van het publiek zoo dringend dat de werkhuizen van den zegel buitengewone maatregelen moesten treffen om de uitgifte te verhaasten. Deze drang der be volking heeft nog eene grootere beteekenis door het feit, dat het Nationaal Werk tot Bestrijding der Tuberculose, aan hetwelk de bijkomende taks der Astrid-zegels ten goede komt, zich onthield van alle publiciteit om aan dit uiterlijk gebaar der bevolking het karakter te laten van spontane hulde, aan onze Vorstin gebracht. Men onthoude wel dat de rouw-zegels tot 30" September 1936 geldig blijven voor het fran- keeren. GESLACHT December 1935 Jaar 1935 Dieren! Levend gewicht kgr. 4 Stieren 61 32.710 27 Ossen 262 115.240 52 Veerzen 544 227.990 31 Koeien 319 164.685 19 Nuchter kalvers 333 13.540 54 Vette kalvers 793 91.935 61 Schapen 345 16.380 189 Verkens 2.848 305.615 Geiten 4 155 7 Paarden en 72 35.385 Muildieren 444 Dieren 5.581 1.003.635 Binnengevaren Zaterdag 28 December 1935, de Charles-Philomena (schipper Vercammen) met 158 ton maïs voor M. Van- deputte, leper. Maandag 30, de Nijverheidsvriend (schipper Ver- tente) met 123 ton vetten voor M. Talpe, Kortrijk Le Grammontoise(schipper Declercq) met 97 ton graan voor MM. Blootacker en Vermeersch, leper de 2 Gebroeders», (schipper Vereenooghe) met 106 ton kolen voor M. Vanoverberghe, leper. Dinsdag 31, de Theodorius-Maria (schipper Kips> met 105 ton graan voor M. Vandeputte, leper. Weggevaren Zaterdag 28 December 1935, de Invalide (schipper Vermote) met 230 ton baksteen, verzonden door de Briqueteries Yproises, leper. Woensdag 1 Januari 1936, de Louise(schipper La Haye) met 93 ton baksteen, verzonden door de Bri queteries Yproises, leper. WaterhoogteToestand normaal. Doet uwe goederen van Antwerpen naar Yper of viee-versa verzenden met Vertrek uit Antwerpen eiken Woensdag Vertrek uit Yper eiken Woens- of Donderdag. Regelmatige dienst Voordeelige prijzen. pour 1936 en vente au bureau de ce journal 34, rue au Bturre, 34.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 3