Landing van een Vliegtuig te Passchendaele TÖONEELFEEST TE YPER PECCY M N SCHAT EEN JAAR YPERSCH LEVEN Woensdag 8° dezer, rond 3 u. dag, vloog een blauw vliegtuii dekker met de letters F.- ANR1 laag boven Passchendaele en malen rond, blijkbaar met het in den namid- eeJi kleine een- gfrteekend, heel i daar eenige zicht er ievers neer te komen. En inderdaad, enkele stonden zorgde dat zij zonder te veel vertraging ter be stemming toekwam. De vliegpleinen van Rijsel en Le Bourget, alsmede de dienstoversten van de maatschappij Air Bleu te Parijs werden van de noodlanding verwittigd en, daar er te Pas schendaele zelf nergens een logemeht voor de Het Vliegtuig op de plaats zijner noodlanding. later hoorden de menschen, die nieuwsgierig de bewegingen van het toestel volgden, het ronken van den motor vertragen en stilvallen en zagen zij den schoonen blauwen vogel zich voorzichtig neerstrijken. De veldwachter, die daar in de nabijheid op dienst was, bevond zich weldra bij het vliegtuig dat geland was op een partij onbezaaid land der hofstede Vandepitte Nestor, tusschen dezes hoeve en die van Popelier Charles, op het gehucht De Kazakke Ook de bewoners van 't omliggende en een groot aantal nieuwsgierigen waren spoe dig ter plaats om het toestel eens van nabij te bewonderen. Het mooie vliegtuig, toebehoorende aan de Fransche maatschappij Air Bleuwas in de beste voorwaarden en zonder schade voor de bemanning noch voor het toestel geland, doch tengevolge van den aanhoudenden regen dezer laatste dagen was het land gansch doorweekt, zoodat het vliegtuig, na zijne aanraking met den grond, den gewenschten loop niet kon nemen en, na een dertigtal meter, met zijn wielen in de modder bleef steken en lichtjes voorover helde, zoodat de schroef een weinig gekromd werd. Alles bepaalde zich gelukkiglijk hierbij en het vlieg tuig kantelde niet om, wat in dergelijk nat land onvermijdelijk ware geweest, had het toestel grooter en ook niet zoo handelbaar moeten zijn en zoo de ervaren loods, in die voor hem gansch onbekende streek en op een daarvoor totaal onge schikt terrein, de landingsmanceuvre niet uiterst traag en met al de noodige voorzichtigheid had moeten doen. De leden der bemanning, bestaande uit de Hee- ren Monteil, loods, en Lagarde, radiotelegrafist, verklaarden dat zij den luchtpostdienst Toulouse- Parijs-Rijsel verzekerden, doch dat de nevelach tige luchtgesteltenis, de uiterst laag hangende wolken en de geweldige regen, die hen reeds vanaf Arras alle zichtbaarheid benamen, oorzaak waren dat zij ietswat van den door hen te vol gen weg waren afgeweken en het vliegplein van Rijsel zijn voorbijgevlogen zonder het te ontwa ren. Zich nergens meer verkennende en overtuigd dat zij hunne bestemming reeds voorbij waren, bleef er hen geen ander toevlucht meer over dan ergens een landingsplaats te zoeken, vooraleer het Heeren Monteil en Lagarde beschikbaar was, zorgde de Heer notaris Camerlynck er nog 'voor dit voor hen te Moorslede te vinden. Zooals wel te begrijpen had dit vliegtuig, dat gansch den nacht door de rijkswacht bewaakt werd, in den vooravond en ook nog den volgenden dag veel beziens. Tot zelfs de onderwijzers der knechtenschool van Passchendaele hadden het goede gedacht er hunne leerlingen den Donder dag morgen bij te leiden en hun daar, ter plaats zelf bij het vliegtuig, tal van leerrijke inlichtin gen en nuttige begrippen over de merkwaardig ste bijzonderheden van een vliegmachine te ver schaffen. Dergelijke aanschouwelijke lessen zijn zeer aan te prijzen en zijn voor de weetgierige jeugd van het grootste nut. De Heer Jean Bouisset, bestuurder der lucht vaartmaatschappij Air Bleudie, vergezeld van een ander loods en een werktuigkundige, s morgens om 3 u. per auto uit Parijs vertrokken was, kwam Donderdag morgen rond 8 u. 30 ter plaats aan en was zoo welwillend ons enkele bij zonderheden over den dienst van Air Bleu en over de gebruikte toestellen te geven. De maatschappij Air Bleuwerd in Mei laatstleden gesticht en verzekert den luchtpost dienst tusschen de verschillige groote steden van Frankrijk. Hare vliegtuigen vertrekken en komen dagelijks toe te Strasbourg, Rijsel, Le Havre, Nantes, Bordeaux, Toulouse en bedienen al de bijzonderste steden op hun doortocht. De gebruikte vliegtuigen, van geen te groote afmetingen en van drie zitplaatsen voorzien, zijn van het merk Caudron Simoun met motor Renault van 180 HP. Hunne snelheid bereikt 310 kilometer per uur en zij kunnen 1100 kilometer afleggen zonder nieuwen naphtavoorraad op te doen. Dit maakt dat deze ultra-snelle vliegtuigen, wier naphtaverbruik slechts 55 liter per uur be draagt, omtrent vier uren lang de lucht kunnen houden. Hun gewicht is van 900 kgr. en zij kun nen een lading van 400 kgr. meênemen. De maatschappij bezit reeds twaalf dergelijke vliegtuigen, allen van hetzelfde type, waarvan er dagelijks zes in dienst zijn. Zij gaan door als de modernste postvliegtuigen van Europa en zijn van de meest geperfectionneerde uitrusting voor zien om bij gelijk welk weder te vliegen. Onder- Het weghalen van het Vliegtuig. volledig begon te donkeren. De rijkswachtbrigade van Moorslede, die ver wittigd werd, zond dadelijk de noodige man schappen ter plaats om het vliegtuig te bewaken, terwijl de loods en de radiotelegrafist zich beij verden, om de door hen vervoerde poststukken in zekerheid te brengen. Een automobilist, die daar bij toeval voorbijreed, laadde hen op tot aan de dorpplaats van Passchendaele, waar de Heer notaris Camerlynck, burgemeester, hen met zijne gewone dienstvaardigheid alle noodige inlich tingen verschafte. Dank aan zijne welwillende tusschenkomst werd de briefwisseling aan de post van Passchendaele toevertrouwd, die ervoor aan de vleugels zijn bijzondere luiken, iets waar van de andere vliegtuigen totnogtoe niet voorzien zijn, aangebracht die aan den loods toelaten, niet tegenstaande de groote snelheid van het vliegtuig, met vertraagden gang te landen. De vleugels der vliegtuigen van Air Bleu bezitten ook nog een tweede eigenaardigheid die tot hiertoe nog maar weinig in gebruik is en nochtans, zooals het on geval aan een vliegtuig der Sabena onlangs nabij Londen overkomen het bewezen heeft, van groot nut is. Een kleine motor kan een luchtdrukpomp in beweging brengen om de vleugels op sommige plaatsen op te blazen en te doen zwellen, wat voor gevolg heeft dat de ijslaag, die zich op de vleugels bij het doorvliegen van kotide luchtlagen kan vormen, gebroken wordt. Deze ijs laag op de vleugels verzwaart het vliegtuig en brengt steeds,het evenwicht van het toestel in gevaar. Dank aan hunne gansch speciale uit rusting zijn de vliegtuigen van Air Bleu aan dit gevaar niet blootgesteld. Voor het oogenblik verzekert de maatschappij alleen den postdienst, doch binnen kort zal zij eveneens het reizigers- en vrachtvervoer onder nemen. De bemanning van het vliegtuig was eerst van oordeel dat het mogelijk zou zijn ter plaats zelf weer op te stijgen en met dit doel had zij van uit Parijs een nieuwe schroef doen medebrengen. Doch Donderdag morgen moest men zich van al het gewaagde dezer onderneming overtuigen, ge zien het vliegtuig in normale voorwaarden een koers van 250 m. voor het opstijgen moet hebben en die partij land, waarop het zich thans bevond, zoodanig doorweekt was dat men er bij eiken stap schier tot over de schoenen in verzonk. Er werd dan ook besloten het vliegtuig uiteen te nemen en de toelating te vragerv om het naar het vliegplein van Wevelghem te mogen overbrengen. Met behulp van een aantal mannen, die zich met gebogen rug onder de vleugels plaatsten (zooals onze foto het aantoont) en voor hunne moeite ook beloond werden, werd het vliegtuig zonder veel inspanning voortgerold en tot op den straatweg gebracht. Daar werden de vleugels uiteen genomen, het vliegtuig op een platform wagen geheschen en alzoo naar Wevelghem ge voerd, vanwaar het Vrijdag ter bestemming van Rijsel is opgestegen. Donderdag 16 Januari 1936, in de Feestzaal van den Katholieken Kring, te 7 1/2 u. 's avonds, opvoering van het wereldberoemd tooneelstuk Comedie in drie bedrijven vrij naar het Engelsch van J. Hartley-Manners, door M. Schumacher. In de hoofdrol Adry Derese als Miss Margaret O'Connel (Peggy). Kaarten te bekomen in het lokaal, Rijssel- straatT' plaats 2e plaats Voor de leden 8 fr. 4 fr. Voor de niet-leden10 fr. 7 fr. N. B. De abonnementen voor de vier avond feesten in ons laatste nummer aangekondigd bedragen FamiliekaartenX® plaats 2e plaats Voor de leden 50 fr. 35 fr. Voor de niet-leden 60 fr. 45 fr. Persoonlijke kaarten Voor de leden 20 fr. 15 fr. Voor de niet-leden 25 fr. 20 fr. Weer is er een jaar voorbij dat nimmer meer terug keeren zal en waarvan de voornaamste ge beurtenissen die nu reeds tot het verleden be- hooren, alleen nog, de eene duidelijker dan de andere, in onze herinnering voortleven. Wat heeft het jaar 1935, dat zooals al de voorgaande voor iedereen zijn wel en zijn wee, zijn goede en kwa de dagen heeft meegebracht, hier té Yper zooal zien gebeuren, wat is het voor onze stad geweest, dit is de vraag welke wij ons, zooals elke voor uitstrevende handelaar op het einde van 't jaar ook zijn balansrekening maakt, thans stellen. Een kort overzicht van enkele der voornaamste fei ten, die het Ypersch léven gedurende dit verloo- pen jaar kenmerkten, zal daarop antwoorden. Doch eerst en vooral, zooals iedereen ook zich in de eerste plaats zijn geliefde wezens herinnert, een ouder, een bloedverwant of een goede vriend die in den loop van het jaar het tijdelijke met het eeuwige verwisselde, gaan onze gedachten naar onzen nooit te vergeten en roemrijken Vorst Al- bert, den Koning-soldaat, en naar onze aanmin- nelijke, eenvoudige en vooral zoo goedhartige Koningin Astrid, die veel te vroeg en beiden op zoo wreede wijze aan den eerbied der gansche wereld, aan de liefde en genegenheid van gansch het Belgisch volk ontrukt werden. Op Zondag 17 Februari 1935, de eerste verjaar dag van het droevig ongeluk van Marche-les- Dames, werd de tragische dood van Koning Al. bert gansch het land door herdacht. Hier te Yper werd aan meest alle huizen de nationale vlag halftop geheschen, in al de kerken werd een Mis ter nagedachtenis van den betreurden Vorst op gedragen, bloemen werden neergelegd aan den voet van ons Belfort onder het beeld van Koning Albert, terwijl de oudstrijders, als bijzondere blijk van erkentelijkheid jegens hun gewezen op perbevelhebber, de medaille van Koning Albert te koop boden ten voordeele van het Yzergedenk- teeken dat ter verheerlijking van den Koning soldaat te Nieuwpoort zal opgericht worden. En alsof ons land nog niet wreed genoeg ge troffen was geweest in alles wat het duurbaars.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 2