Zijn de Tabaksmokkelaars van Yeurne, De Panne, Chyvelde aangehouden HET HUIS IN DE DUINEN LA VEINE DANATOLE Woensdag 29 Januari 1936 GROOT KUNSTCONCERT Wat de tolbeambten niet vermoch ten, zullen de liefde en het verraad eener vrouw het doen Dit zult gij vernemen met in de Cinema Flora de prachtige film over het leven en de gewoonten der bel- gische blauwers te komen zien met Mad. Oseray, Colette Darfeuil, Raymond Cordy, Thomy Bourdelle, enz., en den vermaarden hond der smokkelaars. o Als bijvoegsel een schoon komiek met FERNANDEL Vrijdag 10, Zaterdag 11, Zondag 12, Maandag 13, en Donderdag 16 Januari 1936, telkens om 8 uur. 's Zondags om 2 en 5 uur doorgaande vertooning Altijd goed verwarmde zaal. Kinderen niet toegelaten had, verloren wij nog, den 29 Oogst, onze teedere en volksgeliefde Koningin Astrid, slachtoffer van een pijnlijk ongeluk Haar te Kussnacht, in Zwit serland, overkomen. Hier te Yper, waar we nog steeds ih de blijde verwachting van Haar beloof de en zoozeer verlangde bezoek waren, was de deelneming van het volk nog nooit zoo algemeen en rechtzinnig en in den plechtigen rouwdienst, op Vrijdag 6 September in St Maartenshoofdkerk opgedragen, alleen gingen meer dan 3000 perso nen ter offerande, zonder te gewagen van de ontelbare geloovigen die in de andere parochie kerken den zieledienst voor H. M. de Koningin bijwoonden. Het begin van het jaar 1935 kondigde zich voor ons, Yperlingen, niet al te best aan, gezien er als dan met de afbraak van den bouwvalligen muur der voetvolkkazerne, langs den kant der Studen tenstraat, begonnen werd en wij de afschaffing vernamen van twee onzer autobusdiensten, na melijk deze van Yper-Poperinghe-Proven-Rous- brugge, uitgebaat door de Heeren Dekimpe en Desmet, en deze van Yper-Poperinghe-Watou, uitgebaat door den Heer Elie Decrock. Den 4 en 6 Januari richtten de studenten van St Vincentius college een Drie Koningenstoet in en deden te dier gelegenheid een omhaling ten voordeele onzer Ypersche missionarissen en mis siezusters. Het nieuws dat een groep van een tiental Yperlingen door de fortuin begunstigd werden en met het nummer 19.188 bij de trekking der 5e snede van de Koloniale Loterij een lot van 100.000 fr. hadden gewonnen, gaf aan velen nieu wen moed om ook eens de kans te wagen. Tal rijke andere belangrijke loten, waarvan een van een millioen doch de gelukkige winnaar wist het fijn aan boord te leggen om onbekend te blij ven vielen nog aan Yper te beurt. In de tom bola der Tentoonstelling van Brussel werd een lot van 20.000 fr. door een inwoonster der Padde- poelstraat gewonnen. Den 25 Februari werd hier een lokaal Hulpco- miteit opgericht om aan den oproep van Hare Majesteit de Koningin te beantwoorden en de slachtoffers der crisis ter hulp te komen. Ten voordeele van dit Comiteit werden liefdadigheids feesten gehouden, den 7 April door de leerlingen der Staatsmiddelbare school, en den 7 Juli door de leerlingen der Katholieke Meisjesscholen. Den 3 Maart doortrok, zooals telken jare, een prachtige Carnavalstoet, waarin onze reus Go liath voor de eerste maal mee optrok, de mooi bevlagde en met dichte drommen vervulde stra ten onzer stad. Van 17 tot 31 Maart werd het Kattefeest gehou den, een der eerste fooren van het land en dat tevens pok als het begin van het goede seizoen aanzien wordt. Van 18 tot 22 April werd hier de 12" Handels foor, die zeker wel een der voornaamste gebeur tenissen van het jaar mag geheeten worden, ge houden. Geopend door den Heer Baels, gouver neur van West-Vlaanderen, en gepaard gaande met een prachtig beiaardconcert en een echt muziekfestival, waaraan de muziekmaatschap pijen van Yper, Merckem, Proven, Nieuwpoort en Belle, alsook nog twee Engelsche muzieken «deelnamen, kende deze foor een ongehoorden bijval. heid voor onze engelsche vrienden, de 25e verja- heid vior onze engelsche vrienden, de 25'' verja ring der kroning van Zijne Majesteit George V plechtig gevierd. Ontvangsten hadden plaats in het lokaal van de I. W. G. C. en op het stadhuis, bloemen werden onder de Meenenpoort neerge legd en 's avonds werd het feest met een prachtig concert door de Harmonie Ypriana en met een allerbest geslaagd vuurwerk besloten. Den 20 Mei greep de aanbesteding plaats van 15 nieuwe werkmanswoningen, welke de maat schappij Ons Onderdak in de Tegelstraat en den Kanonweg besloten had te bouwen. Den 30 Mei had een andere verheugende ge beurtenis plaats die, alhoewel zij hier te Yper zelf niet plaats had, onze stad toch ten zeerste aan het hart lag. Z. E. H. Kanunnik Delaere, oud deken van Yper, droeg zijn Gulden Jubelmis op in zijn St Camillus gesticht te St Andries-bij- Brugge, waar hij thans een welverdiende rust geniet, en herdacht er den 50° verjaardag zijner priesterwijding. Op 5 Juni werd de horloge van het belfort voor enkele dagen stilgelegd, ten einde er eenige veranderingen aan te brengen met het doel na melijk het beiaardspel van 10 u. 's avonds tot 5 u. 's morgens stil te leggen. Den 7 Juni had de aanbesteding plaats van de volledige afbraak der voetvolkkazerne, waardoor aan de Yperlingen voor goed de hoop ontnomen werd hier nog ooit troepen terug te zien. Den 8 Juli daaropvolgende werden de sloopingswerken, die ruim drie maanden duurden, aangevangen. STAD YPER STADSSCHOUWBURG om 8 uur 's avonds ingericht ten voordeele van het Verstandhoudingscomiteit der Oud-Strijders van Yper GEGEVEN DOOR: Mejuffer I. VERHACK, Zangeres Laureaat van het Koninklijk Conservatorium te Gent. Professor aan de Muziekschool te Yper Mijnheer J. DECADT, Pianist Gediplomeerde Professor door den Staat Mijnheer V. LEGLEY, Altist aan het I. N. R. te Brussel 1° Prijs met groote onderscheiding aan het Koninklijk Muziekconservatorium te Brussel. OP HET PROGRAMMA WERKEN VAN Albeniz Bach Beethoven Brahms Chausson Chopin Daquin Decadt Dezutter Fauré Franck Fuerisson Hue Jongen Legley Vieuxtemps. Prijzen der plaatsen 6, 4 en 3 fr. Kaarten te bekomen bij de leden der verschil lende afdeelingen Oud-Strijders en in hunne lokalen Au Saumon Hotel Skindies Ho tel du Nord», Regina en Hotel Continental Het muziek van het 3" Linieregiment, dat de inhuldiging van het gedenkteeken van het 3" en 23' Linie te Steenstraete was komen opluisteren, gaf hier te Yper op 9 Juni een allermooist con cert. Dienzelfden dag had te Wytschaete de in huldiging plaats van het fransch monument ter eere der gesneuvelden van het 1 bataljon Jagers te voet. Sinxenmaandag, zijnde 10 Juni, werd Yper en gansch de streek geteisterd met een geweldige hagelvlaag die overal aanzienlijke schade aan richtte. Op 17 Juni droeg E. H. Boedts, een Yperling die onlangs priester was gewijd geworden, zijn Eeremis op in St Maartenskathedraal. Den 23 Juni deed de H. Sacramentsprocessie haar gewonen ommegang door de straten van stad en den 27 van zelfde maand kwamen de Ypersche kindertjes hun hulde aan het H. Hart aanbieden en aan den voet van zijn beeld in St Maartenskerk een berg bloemen neerleggen. 's Avonds te voren, 't zij den 26 Juni, brak er boven onze stad een hevig onweder los, tijdens hetwelk de bliksem een begin van brand veroor zaakte in de Ligywijk en St Maartens torennaald beschadigde. Op Zaterdag 29 Juni kwam de Irena onze kaai binnengevaren, dit was het eerste schip van 300 ton dat hier te Yper sedert de heropening der vaart Yper-Yzer toekwam. Den 30 Juni gingen onze stadsoverheden, de Harmonie Ypriana en een groot aantal Yperlin gen naar Paris-Plage, waar tijdens den oorlog zooveel Ypersche vluchtelingen verbleven, om er de inhuldiging van de Square d'Ypres bij te wonen en op te luisteren. Den 11 Juli, verjaardag van den Guldensporen slag, werd zooals de voorgaande jaren gevierd en 's avonds besloten met een concert door de Vlaamsche Harmonie uitgevoerd. Den 14 Juli trok onze reus Goliath naar Brussel waar hij in den reuzenstoet een machtig succes bekwam, en denzelfden dag kregen wij hier een concert van de Liberale Harmonie te hooren. Den 15 Juli werden de buurtspoorlijnen Yper- Kemmel-De Seule en Kemmel-Waasten afge schaft en vervangen door de autobusdiensten Yper-Kemmel-Nieuwkerke-De Seule van M. Ca- pelle-Bossaert en Yper - Kemmel - Wytschaete- Meessen-Waasten-Komen van M. Jean Cousin. Het Nationaal feest op 21 Juli, dat juist op een Zondag paste, bracht hier in- stad een ongewonen toeloop van bezoekers en reizigers. Zooals ge woonte werd er een plechtig Te Deum in St Maartenskerk gezongen in aanwezigheid van alle overheden en 's avonds werd het feest besloten met een concert van de Harmonie Ypriana en een prachtig vuurwerk. Den 22 Juli was het feest in 't klooster der Arme Klaren Colettinen ter gelegenheid van het gou den jubileum van de Eerw. Moeder Abdis Maria- Aloysia. Op 28 Juli reisde een afvaardiging onzer Han delskamer met het beurtschip André van den Heer Ch. Debeuf naar Nieuwpoort, waar ze op de hartelijkste wijze ontvangen werd. Den 29 Juli, 's avonds, werden de jeugdige Hee ren Maurice Ossieur en Victor Legley, laureaten aan de Koninklijke Muziekconservatoria van Gent en Brussel, door de Harmonie Ypriana aan de statie afgehaald en tot aan het stadhuis geleid, waar ze officieel ontvangen en gehuldigd werden. Einde Juli en begin Oogst hadden in de ver- schillige scholen van stad de zoo schoone en aan gename plechtigheden der prijsuitdeeling plaats. Omtrent op hetzelfde tijdstip deed de water- schaarschte in de vaart Yper-Yzer zich op angst wekkende wijze gevoelen en was de scheepvaart op Yper opnieuw ten zeerste bedreigd. 4 Oogst, een-en-twintigste verjaardag van de oorlogsverklaring en den Duitschen inval in Bel gië. Zooals in 1914 opende dien dag het blijde Tuinfeest en deed de vermaarde Tuindagproces sie haar jaarlijkschen ommegang te midden de grootste belangstelling. Den Maandag van Tuindag vierde E. P. Joannes Berghmans (in de wereld Henri Swekels), een Yperling van geboorte, met luister zijn gouden jubileum in het stemmig kerkje der Eerw. Paters Carmelieten. Op 15 Oogst, O. L. Vrouw Hemelvaart, ging de processie van St Jacobsparochie zooals gewoonte uit, en dienzelfden dag, na een eerste mislukking, kon de door de stad ingerichte rallye-ballon, de voornaamste aantrekkelijkheid van gansch het Tuindagprogramma, plaats hebben. Deze nieuwig heid bekwam dan ook nog al wat bijval. Den 24 Oogst werd een onzer Ypersche brief dragers tijdens zijne dienstronde door een auto verrast en jammerlijk doodgereden. Dinsdag 27 Oogst is een datum die in de ge schiedenis van Yper dagteekenen zal, immers dien dag liet de Heer Minister De Man aan den Heer Voorzitter onzer Handelskamer weten dat het herstel der vaart Yper-Komen besloten was. Groot was de vreugde die hier te Yper en iri gansch 't omliggende, bij het vernemen van dit

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 3