4 goede nieuws, heersehte. Een algemeene bevlag- ging was reeds besloten om deze verheugende beslissing te vieren, doch de zoo verrassende als pijnlijke mare van het droevig ongeval aan H. M. de Koningin overkomen belette de Yperlingen aan hunne feestelijke stemming lucht te geven. Den 9 September vierden de echtgenooten Ru- dolf Picquant-Van Acker, wonende in de Lange Thouroutstraat, hun gouden bruiloft en den 7 October was het de beurt aan de echtgenooten Theophile Bories-Laurie, van het Minneplein, en Quirinis Deruyter-Mahieu, van den Dickebusch- steenweg, om de vijftigste verjaring van hun hu welijk feestelijk te herdenken. Donderdag 17 October werd de plechtigheid van den Last Post onder de Meenenpoort door de zorgen van het I. N. R. de wereld door geradio- dilïuseerd. Op 20 October had te Gent de plechtige aanstel ling plaats van den Hr J. Coomans.eere-stadsbouw- kundige van Yper, als deken van het St Lucas- en St Jozefsgild. Hij was in Juli 11. tot die waar digheid verheven geweest in vervanging van een ander Yperling, wijlen Heer ingenieur Pierre Nyssens. Allerheiligen. 1° November, had de gebruike lijke Doodenhulde plaats en ging een lange en indrukwekkende stoet, meest al de maatschap pijen van stad bevattende, samen met de stads- overheden de gedenkteekens en de graven onzer gesneuvelden bebloemen. Op 6 November werd de laatste hand gelegd aan den opbouw van het Zuid-Oostelijk torentje der Hallen en weinige dagen nadien werd het van zijne stelling ontdaan. Den 11 November werd, zooals vroeger, door toedoen van de Harmonie Ypriana de verjaring van den Wapenstilstand met luister gevierd. Vrijdag 15 November, naamfeest van Z. M. Koning Leopold. Te dier gelegenheid werd een plechtig Te Deumin St Maartenskerk ge zongen. Den Zaterdag 16 November werd hier een pro- pagandavliegweek geopend door het uitvoeren van een aantal acrobatische tuchtoefeningen bo ven onze stad, het inhuldigen eener welgeslaagde luchtvaarttentoonstelling en het geven eener in teressante voordracht door den belgischen vlie- gersheld Willy Coppens. Zondag 24 November vierden de Ypersche mu zikanten hunne patrones met het gebruikelijk ceremonieel St Ceciliamis te 11 u. 30, uitstap in stad en banket. Dienzelfden dag vierden de Vrije Bolders van de Statie de 10" verjaring van de stichting hunner maatschappij. Den 2 December, in 't vooruitzicht der zoo noodige herstelling van den steenweg Yper-Ko- men, nam de Heer Burgemeester een verordening waarbij het verkeer op die baan voor den duur der herstellingswerken onderbroken wordt. En zoo het jaar met eenigszins ontmoedigende feiten een aanvang nam, eindigde het integendeel met twee belangrijke aanbestedingen, die eenigen tijd lang aan tal van arbeiders werk zullen ver schaffen en die ons ook de toekomst met wat meer betrouwen doen inzien. De eerste dier aanbeste dingen had plaats den 23 December en betrof het bouwen eener gendarmerie op den grond der ge wezen voetvolkkazerne, en de tweede, die 's an derdaags hier te Yper zelf plaats greep, betrof de voltooiing van den Westervleugel der Hallen. Het einde van het jaar werd ook gekenmerkt door een schier eindelooze reeks bals, beurtelings door het Inrichtingscomiteit van den Carnaval stoet, den Oudstrijdersbond, de Wielrijdersclub, de Swimming Club, de Trachterschutters, de Ac cordeonisten, den Haarkappersbond, enz. gegeven. Benevens het verzet dat zij aan de dansliefheb bers bezorgen, vinden al deze vereenigingen daarin een goed middel om voor hunne kas wat nieuwen voorraad op te doen. En is dit alles wat hier te Yper voorviel In 't geheel niet, want hetgeen wij hier geven is ver van volledig, doch alleen maar een korte schets van de bijzonderste gebeurtenissen die wij heb ben meegemaakt en die nog min of meer in ons geheugen zijn geprent gebleven. Gaan wij nu eens even na welke bezoeken onze stad zooal in den loop van 1935 ontving. Den Zondag 3 Februari kwam Lord Gaiway, gouverneur-generaal van Nieuw - Zeeland, met zijn gevolg naar Yper. Naar aanleiding van hun bedevaart naar de krypte van Laeken en de rotsen van Marche-les- Dames, kwamen een 20 tal leden van de Ligue d'Union Latineonder geleide van M. Raoul Follereau, professor aan de school van Psycholo gie van Parijs, langs hier voorbij. Op Paschen, 21 April, kregen wij het bezoek van meer dan 400 leden van het British Legion van Surrey, vergezeld van twee muzieken, de Guilford British Legion Band en de Dagen- ham Girl PipersDeze bezoekers, onder het geleide van sir William Pulteney, overhandig den hier, in aanwezigheid van Baron Jacques de Dixmude, afgezant van Z. M. den Koning, van den Britschen Gezant te Brussel en tal van an dere hooggeplaatste personages, de opbrengst der omhaling die zij in hun land ten voordeele van het Last Post Comiteit gedaan hadden. Den 10 Mei, werden een 60 fransche officieren, ter gelegenheid van hun bezoek aan onze streek, hier ten stadhuize ontvangen. Den 19 Mei kwamen een aantal leden der Han delskamer van Nieuwpoort naar Yper en gingen ae vaart Yper-Komen bezichtigen. Den 26 Mei hield het Willemsfonds hier een verbroederingsdag waarop Willemsfondsers van uit talrijke gewesten aanwezig waren. Op 2 Juni kwamen hier 500 leden van de fran sche vereeniging der groot oorlogsverminkten en werden officieel ten stadhuize verwelkomd. Den 9 Juni, bezoek van de Wielrijdersfanfare van Woluwe St Lambert. Op 18 Juni, aankomst van de deelnemers aan het 28" Congres der spaarkassen van het Noorden en Oosten van Frankrijk, dat te Duinkerke was gehouden. Den 19 Juni, bezoek van sir J. A. Lyons, eerste minister van Australië. Den 27 Juni, was het de beurt aan de Société d'Etudes de la Province de Cambraiom onze stad met een bezoek te vereeren. Op 5 Juli, aankomst van 150 ambtenaren en reserve officieren van de Fransche militaire in tendance. Den 14 Juli, bezoek van de Motoclub van 't Noorden van Frankrijk. 160 Schotsche bedevaarders, leden van het Scottish Legion, vergezeld van Lady Haig, kwa men hier den 21 Juli. EJags nadien werd onze stad bezocht door de invaliden en verminkten van Roubaix. Zijn verder nog te vermelden de bezoeken van 250 leden der vrouwelijke afdeeling van het British Legion op 3 Oogst. 140 leden van South Western Area, op 4 Oogst. 30 leden van Buffaloes op 5 Oogst. 40 leden van de Hunts County van het British Legion, op 10 Oogst. 75 Noord-Afrikaansche oudstrijders, op 15 Oogst 68 leden van het British Legion van Stocton- on-Tees. op 20 Oogst. Een belangrijke groep Engelsche bouwkundi gen, leden van de South Eastern Society of Bri tish Architects, op 25 Oogst. Honderd leden van de British Ex-Service Civil Servants, op 6 September, en 220 gewezen officieren en soldaten van het Honourable Artillery Regiment van Londen, op 27 September. Deze kortbondige opsomming der voornaamste bezoeken die onze stad ontving, toont aan hoe belangrijk het toeristenverkeer hier te Yper ge worden is en welke aanzienlijke inkomstenbron het voor onze stad uitmaakt. Onder opzicht van kunstgebied, tooneel en voordracht werden we in 1935 ook nog al wel meebedeeld. Benevens de prachtconcerten waar op de muziekkring Ypriana zijne talrijke leden telken jare weet te vergasten, en de concerten door de leerlingen der Muziekschool gegeven, verdienen nog vermeld de muziekfeesten, en na melijk de uitvoering der Rubenscantate, door het Willemsfonds op touw gezet. Voor tooneel zorg den de plaatselijke afdeeling van het «Tehuis voor Belgische Invalide Soldaten de Vlaamsche Ster, de Amitiés Frangaisesde Katholieke Kring, het Willemsfonds, enz. Voordrachten over de meest verscheidene en actueele onderwerpen werden gegeven door de zorgen van de Handels kamer, den Katholieken Kring, de «Amitiés Fran gaises het Davidsfonds, het Willemsfonds, den Vlaamschen Toeristenbond, het Werk der Damen van Bermhertigheid, het Tehuis voor Belgische Invalide Soldaten en door tal van andere ver eenigingen. Voegen we daarbij nog de nuttige voordrachten welke maandelijks door de plaat selijke Hofbouwmaatschappijen aan haar leden bezorgd worden, en men kan zich alzoo een klein gedacht vormen van hetgeen men hier te Yper zooal in een jaar te hooren krijgt, zonder nog te gewagen van de talrijke vergaderingen van den gemeenteraad die, zooniet op letterkundig gebied, dan toch als actualiteit niet altijd van belang ontbloot zijn. Op sportgebied moet onze stad ook niet voor andere onderdoen. Benevens de footballmatchen die bijna onafgebroken de liefhebbers van het ronde leder alle Zondagen naar het veld der Augustynenstraat lokken, werd hier nog het kam pioenschap van het trabolspel betwist. Aan Het Postje winnaar van het fel betwist kampioen schap, werd de beker op O. H. Hemelvaartdag plechtig overhandigd. Aan velokoersen ontbrak het zeker niet en telkens kenden zij den meesten bijval. Vernoemen wij de openingsprijs voor Be ginnelingen den 17 Maart aan Yper-Hoekje ge geven, de groote velokoers voor Beginnelingen door de Vereenigde Sportvrienden ingericht, de koersen ingericht ter gelegenheid der verschil- lige wijkkermissen, en namelijk Kruisstraat, Kalfvaart, S' Pieters, Potyze, Dixmudestraat, Stuerstraat, Montmartre, enz., de velokoers voor Juniors door de Vereenigde Sportvrienden gege ven, de Groote Prijs van Yper voor onafhanke- lijken gegeven door de Ypersche Wielrijdersclub, de koers voor veteranen, enz. Daarbij had den wij nog een welgelukt zwemfeest op 28 Juli en een zwemkoers Boesinghe-Yper op 29 Juli, een prijskamp in 't lijnvischen op 15 Oogst, tot zelfs een drietal boksmeetingen. In den loop van 1935 werden ook nog een aantal onzer verdienstelijke stadgenooten vereeremerkt. Zoo bekwamen M. Clinckemaille Robert, arrondissementscom missaris, het Burgerlijk Kruis van 1" klas voor meer dan 35 jaar dienst. M. Castel Camille, bureelhoofd van den Bur gerlijken Stand, de Gouden Palmen der Kroon orde voor 43 jaar dienst. Jvr. Dewulf Helena, de Gouden Eerepenning der Orde van Leopold II, voor 50 jaar dienst bij M. G. Tack, Yper. Jvr. Hessel Sidonie, dezelfde onderscheiding voor 50 jaar dienst bij M. R. Bouquet, Yper. M. Duprez Omer, bediende bij de Heeren Ver gracht, het Nijverheidseereteeken van 1" klas, voor 30 jaar dienst. M. Leupe Arthur, het Nijverheidseereteeken van 2' klas voor 25 jaar dienst bij de Heeren Vergracht, Yper. M. Renet Paul, het Burgerlijk Kruis van 1" klas, voor 35 jaar dienst bij de Regie van Telegraaf en Telefoon. M. Dechièvre Alfons, het Nijverheidseeretee ken van 1' klas, voor meer dan 30 jaar dienst bij de Gasmaatschappij van Yper. M. Berghman G., advokaat, het Voorzorgseere- teeken als beheerder der Maatschappij Eigen Heerd M. M. Vandevoorde Leon en Dethoor Ferdi nand, bestuursleden der Koninklijke Hofbouw- maatschappij, het bijzonder Landbouweereteeken van 1" klas. M. Lauwers Marcel, bestuurslid van zelfde maatschappij, het bijzonder Landbouweereteeken van 2" klas. M. Indervuyst Georges, het Voorzorgseeretee- ken van 2" klas voor meer dan 10 jaar dienst in de Samenwerkende Maatschappij Spaarzaam heid te Yper. Jvr. Grymonprez Marie-Louise, het Nijver heidseereteeken van 1" klas, voor meer dan 40 jaar dienst bij M. Gaimant, te Yper. Mevr. Emile Cuvelie-Bernolet, het bijzonder Mutualiteitseereteeken van 2" klas, als bestuurs lid van den ziekenbond Vooruitzicht Yper. M. Delahaye Gustave, adjudant der pompiers van Yper, de Gulden Medaille der Orde van Leopold II. M. M. Bouten Daniel, Landerwyn Aimé en Wenes Maurice, de Burgerlijke Medaille van 2' klas, voor 25 jaar dienst bij het stedelijk Brand weerkorps van Yper. Werden benoemd of bevorderd Tot Officier in de Leopoldsorde M. Clincke maille Robert, Arrondissementscommissaris te Yper. Tot Ridder in de LeopoldsordeM. M. Logie A., Voorzitter van den Werkrechtersraad te Yper, Oorts J., bestuurder der Staatsmiddelbare School van Yper. Tot Ridder in de Kroonorde M. M. Tordeur J. B., kantonnaal schoolopziener te Yper De thoor F., griffier bij de Rechtbank van ln Aanleg te Yper. Tot Ridder in de Orde van Leopold IIM. M. Vanraes J., secretaris der Commissie van Open baren Onderstand van YperBeirnaert E., La- conte C. en Mansis A., leden van den Werk rechtersraad van Yper. Indien deze lijst mocht onvolledig zijn, dan verontschuldigen wij ons er op voorhand voor en wij zullen steeds met genoegen melding ma ken van de ontbrekende onderscheidingen die men ons zal willen aangeven. Het ware ons mogelijk deze soort statistieken van het Ypersch leven nog onder verscheidene andere opzichten te vermenigvuldigen. Doch wat voorafgaat weze reeds voldoende, want bij den aanvang van het overzicht, dat wij ons voorge nomen hadden te doen, wisten wij niet dat het ons zoo ver zou leiden. Men zegge dus niet meer dat er te Yper nooit iets te doen is. Wat zal dit nieuwe jaar ons thans brengen Dit is een groote vraag waarop niemand onder ons kan antwoorden. Hebben wij betrouwen in de toekomst, in het nakend einde der crisis, in het bestendigen van den vrede en, voor wat Yper bijzonderlijk aangaat, hopen wij dat de herstel lingswerken der vaart Yper-Komen spoedig zul len aangevangen worden, dat het Minneplein weldra een bestemming zal krijgen, dat Dicke- buschvijver ontslijkt zal worden, dat andere nut tige werken nog zouden uitgevoerd worden, dat onze stad steeds meer en meer zou bezocht wor den en dat wij dit jaar eveneens het zoozeer be geerde vliegplein hier te Yper tot stand zouden mogen zien komen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 4