wTTsel LEON GRILLET Beursorders Coupons Onderschrijvingen M" Vandendriessche CaféConcert "Nieuwe Sportwereld" De Omzetting der Leeningen van het Gemeentekrediet, de Provinciën en de Gemeenten. jMeenensiraat, 31, YPER Telefoon 144 Comptant en Termijn LIGUE DES POILUS DE FRANCE GRAND BAL COTILLON Oproep aan al de Vuurkruisers van Yper en Omliggende DENTISTE Dixmudestraat, 49 YPER Telefoon 311. Raadplegingen alle dage. Specialiteit van geperfectionneerde gebitten met waarborg. Bond der Gebrekkigen en Verminkten van Arbeid en Vrede - Afdeeling leper WILLEMSFONDS 5 Tous les Dimanches et Lundis par les célèbres FREDDY'S i| t li Café Rue de la Station, 28, YPRES. gggg—■gHBBBi Deze omzetting is sedert 1 Januari 1936 een voltrokken feit en vanaf dien datum worden de vroeger uitbetaalde interesten tot een eenvor- migen interest van 4 herleid. De omzetters zullen echter een vergoeding ontvangen overeen stemmende met 10, 8 of 6 naar gelang hun vo rige interest 6, 5 l of 5 bedroeg. Die vergoeding zal hun toegekend worden in obligatiën 4 van het Gemeentekrediet. Bedraagt die vergoeding echter geen 100 fr. te zamen, dan kan de omzetter die som aanvullen voor een obligatie van 100 fr., ofwel de uitbetaling vragen op de basis van 90 fr. voor 100 fr. nominaal kapitaal. Worden omgezet al de leeningen uitgegeven op langen termijn of onder vorm van kasbons van het Gemeentekrediet, van de provinciën en van de gemeenten, waarvan de interest hooger is dan 4 i ten honderd. De leeningen met een interest beneden 4 J en ook de leening 4 J van het Gemeentekrediet ont snappen dus aan de omzetting. Worden ook niet omgezet de niet ter Beurs genoteerde leeningen van provinciën en gemeenten, en de buiten het Gemeentekrediet al dan niet genoteerde leenin- j»en van vereenigingen van gemeenten en van de openbare instellingen. Voor deze laatste zullen later afzonderlijke oplossingen genomen worden. Voor de omgezette leeningen van het Gemeen tekrediet blijven de vervaldagen van de inte resten behouden zooals vroeger. Ook de aflossin gen, de verdeeling en het bedrag der leening met loten (deze van 1932) blijven onveranderd. De vervaldagen van de interesten der gemeen- teleeningen worden ook niet gewijzigd, maar voor de aflossingstermijnen ervan zullen nieuwe plan nen moeten opgemaakt worden, die dan later in het Staatsblad zullen verschijnen. Voor de omgezette leeningen zullen de noodige formaliteiten door de besturen en inrichtingen, in wiens voordeel de omzetting geschiedt, moe ten vervuld worden. Vooreerst het Gemeentekrediet. Deze inrich ting mag hare omgezette obligaties en kasbons 3n omloop laten op voorwaarde a) Dat zij de obligaties en dezer koepons voor ziet van een stempel met vermelding van het nieuw bedrag van den intrest b) Dat zij ook de kasbons en dezer koepons voorziet van een stempel met het nieuw bedrag van den intrest en met het nieuw bedrag van den terugbetalingsvoet. Deze afstempelingen moeten vervuld zijn voor 30 Juni 1936. Het Gemeentekrediet zal dus ten gepasten tijd moeten laten weten wanneer de bezitters van obligaties en van kasbons deze ter afstempeling moeten aanbieden. De provinciën en de gemeenten mogen ook hun obligaties en kasbons in omloop laten, mits -de afstempeling zooals hierboven aangeduid, en ook voor 30 Juni 1936. De personen, die in de omzetting hebben toe gestemd, zullen dus op tijd en stond door de be trokken besturen verwittigd worden, wanneer zij hunne obligaties en kasbons moeten laten af stempelen. WISSELAGENT CORRESPONDENT BIJ DE BEURS VAN BRUSSEL Société sans but Lucratif Section d'Ypres o SAMEDI 25 JANVIER 1936 a 7 j h. du soir, en la Salie Lapiere au profit de la Caisse de la Société Des chapeaux fantaisie seront distribués gratuitement. L'orchestre sera renforcé. <Grande Bataille de Confettis et de Serpentins. ENTRÉE 3 FRANCS. Op 19 Januari 1936 zullen de Belgische Vuur- kruisen door een ALGEMEENE PROTESTBE- TOOGING in de hoofdstad 's Lands bestuur en de openbare opinie attent maken op het schande lijk onrecht gepleegd tegenover de ware front jongens. Zij zullen doen uitschijnen hoe stiefmoederlijk de mannen van het vuur sinds 17 jaar worden be handeld en hoe diep de ellende en de teleurstel ling bij sommige ware oorlogsmannen zijn bin nen gedrongen. Zij eischen dringend een betere rechtsbedeeling in zake geldelijke tegemoetkomingen en stellen alle vertrouwen in het rechtvaardigheidsgevoel hunner medeburgers. Dat elke Vuurkruiser zijn plicht begrijpe. Daarom allen naar Brussel op 19 Januari. Vorming van den stoetYzerplaats, te 9 u. 30. Niemand mag ontbreken Strijder van de vuurlijn, sluit U aan bij den Nationalen Vuurkruisenbond afdeeling Yper en Omliggende. Inschrijvingen worden opgenomen1) in het lokaal, Hotel Continental, R. Colaertplaats, Yper. 2) in het inlichtingsbureelCafé Théo, Meenen- straat, 6, Yper. Het Bestuur. Maatschappij zonder winstgevend doel (O) Nu het Bestuur gevormd is en bewuste mannen de leiding der afdeeling in handen genomen heb ben, worden al de leden, zonder uitzondering, uitgenoodigd tot de derde Algemeene Vergade ring, welke op Zondag 12 Januari 1936, te 3 uur namiddag, in het lokaal Het ZweerdGroote Markt, te Yper, zal gehouden worden. Uiterst belangrijke punten staan aan de dag orde. Onder meer zal de geldelijke toestand van den Bond uiteengezet en zal er ook een voorstel besproken worden om, ten voordeele der gebrek kigen en verminkten, en met de medehulp van steunleden, een groote monsterkaarting te geven waaraan alle liefhebbers zullen mogen deelne men. Vrienden, het Bestuur zou van deze monster kaarting, welke dan later in het lokaal zal gege ven worden, iets grootsch willen maken, maar daarvoor moet ieder lid het zijne bijdragen. Het ordewoord weze dusAllen naar de algemeene vergadering, geen achterblijvers De lidkaarten zullen gevraagd worden en nieuwe leden zijn steeds welgekomen. Ieder Zaterdag, van 11 tot 12 u., zal een Be stuurslid in het lokaal Het Zweerd zetelen om de gebeurlijke klachten aan te nemen en de gewenschte inlichtingen te verstrekken. Het Bestuur. 't Willemsfonds .afdeeling leper, wijdde een namiddag aan de verheerlijking van Grieg, den Noorschen komponist, die op de ontwikkeling der nationale muziekscholen in Europa een over weldigenden invloed heeft uitgeoefend. De heer Voorzitter legde bij de voorstelling nadruk op de titels van den voordrachthouder, le prijs voor viool, le prijs voor kamermuziek, le prijs voor harmonie en le prijs voor musico logie aan het Conservatorium van Brussel; auteur van verschillende stukken voor cello, orkest, zang, die opgevoerd werden in het kursaal te Oostende en in het N. I. R. Hij publiceerde even eens een beknopte geschiedenis van de muziek. Deze viering overschrijdt ver een gewone ver tooning. Laten wij vooreerst den heer Van Bran- teghem gelukwenschen met zijn wel ingestudeer de voordracht, vertolkt met overtuiging en ge steund op een grondige kennis van de meest Europeesche muziekscholen en haar hoofdeigen schappen. Wij ontleenen aan deze voordracht enkele be schouwingen die onze lezers graag vernemen zul len. De Skandinaafsche volksmuziek is geken merkt door de zonderlinge en droefgeestige lie deren, alsook door de menigvuldige nationale dansen met hun eigenaardige rhythmen en hun karakteristieke melodische ontwikkeling. In de Springtanz zijn drietijd- en tweetijdrhythmen zeer origineel verbonden. De Hailing is levendig, gekadanseerd en is uitsluitelijk op rhapsodische melodie gebouwd. De Skandinaafsche toondichters Gade, Svend- sen, Kjerulf, Nordraak, Hartman, Sinding, Lassen e. a. namen altijd hun toevlucht tot de vrucht bare bronnen van de volkskunst, alhoewel zij nochtans persoonlijk bleven. Grieg is vooral de nationale toondichter. Zijn werk is doordrongen van den sterken en bezielenden smaak van 't volkslied. Hij gaat den strijd aan, met Kjerulf, en later met Svendsen, om een nationale kunst in 't leven te roepen en om de muziek in Noorwegen te doen herleven. Aan hem, en later aan Svendsen, heeft dit land zijn oorspronkelijke muziekschool te danken. Grieg vooral dient door te gaan als haar grond- steller en ook als haar verspreider in de buiten wereld. Zijn klavierwerken hebben een zeldzame bekoorlijkheid en ontroerende harmonieën. Zijn Noorsche dansen, zoo eenvoudig als naïef, zijn oprechte meesterwerken. Als liedercomponist is Grieg nog meer oor spronkelijk. Onder zijn kamermuziekwerken dient vooral de derde sonate voor viool en klavier vermeld. Hij geeft hier blijkt van wonderbare inspiratie, van groote onafhankelijkheid en van 'n groote kennis der folklore. Grieg was de verpersoonlijking van de volks kunst van zijn land en zijn muziek was voor de Noren wat die van Peter Benoit is geweest voor de Vlamingen. Tot daar deze korte samenvatting van een deel dezer belangrijke voordracht. Wij laten buiten ons verslag de kundige vergelijking van Grieg's talent met dit van de groote Europeesche natio nale musici. De kunst van Grieg maakte spreker aanschou welijk door de thema's die zijn medehelpsters met groot brio vertolkten. Hier verdient in de eerste plaats een ruime hulde Mevrouw Van Branteghem, die met mai- trise en met beheerscht talent speeldeHumo reske nr 3, Hailing, Elegie, en Springtanz. Mej. De Cuyper stond haar bij de vierhands nummers op den vleugel zeer ernstig bij. Heer Van Branteghem zelf is een uitstekend violist die ons de Sonate in ut klein speelde in de perfectie en er tevens den stempel op legde van zijn innemende persoonlijkheid. Voor dit spel alleen zijn we hem no'g uiterst dankbaar. Daarna zong Mej. Vanhove, kunstzangeres en geschoolde kracht, met een soepel orgaan Dans le Bois 1 Moeten wij hier vermelden dat al deze num mers een diepen indruk hebben verwekt. In de zaal waren enkele zeer bevoegde jongere musici die zeer aandachtig de prestatie volgden. 't Applaus was dan ook ten volle gewettigd. De heer Tordeur dankte hartelijk den begaaf den spreker voor de prachtige analysevan 's meesters werk. Hij wees op de goede stemming van 't publiek én op de hooge kunst geleverd door het uitste kend gezelschap dat ons edele oogenblikken be zorgd heeft en ons innerlijk rijker heeft gemaakt. In een improvisatie trok hij een parallel tusschen de Noorsche en Vlaamsche beschaving. De eerste, die in 't Koninkrijk der stormen ge dijt, heeft een wereldfaam veroverd. De onze ontbreekt het steeds aan stuwkracht. Willen onze kunstenaars de scheppers worden van blijvende schoonheid en van volkskracht, dan moeten ze ingaan tegen een sleur die ziel en talent doodt.- Studie van vreemde meesters en stamgevoel brengen hen op een hooger peil. 't Willemsfonds, de nederige maatschappij, heeft adeltitels te la ten gelden. In Vlaanderen weet het de emotie te brengen van 't kunstgevoel deze bovenmenr- schelijke gratie door 't verspreiden van 't schoone boek en ook door den zedelijken steun, dien het verleent aan vruchtbare talenten. 'n Overweldigend succes te meer voor ons Wil- lems-Fonds. Al was 't publiek niet al te talrijk, 't genot was er te inniger en te keuriger om. 's Avonds vereenigde een puik gezellig onder onsje de vrienden van 't Willems-Fonds. 't Ontbrak er geenszins aan gul vermaak.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 5