(.'ALLIANCE jufvr. DEFEVER 4 YPER - - Stoomververij Droogkuischerij Nieuwwasscherij Stoppage Rouw in 24 uren BIJHUIS 47, Bruggesteenweg, 47 YPER ware kunststukken in dien aard mogen doorgaan. Ik kan, zoo men het verlangt, in de geheime zit ting zeggen wie dit stel schermen geschilderd heeft. M. Van der Mersch. Met de schermen die ons door den Heer Leroy voorgesteld worden, zijn de moderne decors niet uitgesloten, want al die schermen kunnen onder elkaar verwisseld wor den. M. Leuridan. Het zijn toch vaste schermen. M. Van der Mersch. Neen, de schermen van twee verschillende decors mogen met elkaar ver wisseld woiden. Dezelfde schermen kunnen alzoo tien of vijftien maal in een anderen zin geplaatst worden. De Heer Leroy is daarin een specialist. M. Leuridan. Zonder u verder in te lichten, zijt gij van den eersten keer op zijn aanbod in gegaan. M. Van der Mersch. Hij heeft veel. dergelijke werken gedaan langs alle kanten. M. Leuridan. Ik betwist de kunde niet, noch de goede levering van den Heer Leroy, maar ik wil alleen doen opmerken dat niemand anders de kans heeft gehad een aanbod te doen. M. Van der Mersch. Alle maatschappijen hebben het recht het gebruik van den stads schouwburg te vragen. Met de zes decors, die wij zinnens zijn aan te schaffen, kunnen wel vijftien verschillende tooneelen verbeeld worden, zoodat ieders goesting met hetzelfde materiaal zal kun nen voldaan worden. Het ware dus beter deze de cors te gebruiken. M. Seys. Is de gordijn ook voorzien M. Van der Mersch. Dit zal nadien komen. M. Vanderghote. Wij zijn van gedacht een schets te vragen aan denzelfden persoon, doch daarvoor zal een aanbesteding uitgeschreven wor den. R*. Michiel. Het is te betreuren dat er geen inlichtingen ingewonnen werden in stad. Onder dit opzicht moet ik het gedacht van den Heer Leuridan steunen, daar ik insgelijks van oordeel ben dat er eerst had moeten voor gezorgd worden inlichtingen in stad zelf te nemen. M. Vanderghote. De kwestie is niet alleen de noodige decors te schilderen, doch ook gansch een toon eel op te maken. M. Leuridan. Het moet natuurlijk volledig zijn. M. Vanderghote. Ja, daarom komt het er op aan de noodige decors voor een goede enscenee- ring te bezitten en dit is juist een specialiteit van het huis Leroy. Wij hebben de ervaring ervan op gedaan door de maquetten die ons voorgesteld werden. Het is ongelooflijk hoe dezelfde scher men verschilL'ge malen kunnen gebruikt worden. Aangezien wij toch het herbeleg moeten doen van het tooneelmateriaal dat de stad vóór den ooriog bezat, is het schepencollege van oordeel het voorstel van den Heer Leroy in te willigen. Dit sluit niet uit dat de tooneeluitrusting van den stadsschouwburg later volgens de moderne kunst zou kunnen aangevuld worden. Gewoonlijk be schikken de verschillige maatschappijen over de noodige tooneelversiering die op speciale stoffen gedaan wordt en meest altijd voor ieder stuk afzonderlijk aangepast is. M. Leuridan. De huidige moderne stukken uit het hedendaagsche leven worden met uni forme schermen gespeeld, en die bestaan meestal uit doeken, zonder meer. M. Van der Mersch. Nog een voordeel van de ons voorgestelde schermen is dat al de maat schappijen het tooneel kunnen bekomen dat zij voor het opvoeren van een stuk wenschen, daar toe zijn al de noodige stukken steeds te harer beschikking en dit is een groot voordeel. Het ons gedane voorstel is het beste stelsel dat ik ken. M. Michiel. Ware het niet mogelijk den raad wat tijd te laten om dit te onderzoeken en een afschrift van het schrijven, waarin de aangebo den schermen beschreven staan, aan de verschil lige afdeelingen te overhandigen M. Van der Mersch. Allen die door den Heer Leroy bediend werden zijn er uiterst tevreden over. Zijn stelsel is iets buitengewoons. Het is de eerste maal dat ik zulks zag en ik moet bekennen dat het waarlijk practisch is. M. Vanderghote. Willen wij de motie van verdaging van den Heer Michiel ter stemming leggen M. Lemahieu. Is er groote haast bij dit voor stel te stemmen en kan het niet voor eenigen tijd verschoven worden? M. Vanderghote. Indien wij iets willen doen om de uitbating van het stadstheater mogelijk te maken, moeten wij toch binnen kort een be slissing nemen. M. Leuridan. Ik geloof niet dat de leveran cier nog voor dit seizoen met zijn schermen zal kunnen gereed zijn. M. Van der Mersch. De levering ervan zal niet meer dan twee maanden duren. M. Leuridan. De zomer is dan weldra daar. Gij moet toch toegeven dat gij met een weinig haast uw voorstel door den raad wilt doen stem men. Het is het eerste woord dat de raad thans van de tooneeluitrusting van het theater ver neemt. In alle geval had ik er tot op heden nog niets van gehoord. M. Vanderghote. Willen wij dan dit punt tot de naaste zitting van den gemeenteraad verda gen M. Michiel. En ware het niet mogelijk een afschrift van het schrijven van den Heer Leroy te bekomen M. Van der Mersch. Het ware misschien beter dat de Heer Leroy zelf eens zou komen om voor de raadsleden een demonstratie te geven. M. Vanderghote. Wij kunnen hem dit vra gen M. Leuridan. Wat zal de Heer Leroy op voeren Is het La fille de Madame Angot Voor mij is het gelijk. (Gelach). M. Vanderghote. Wij zullen dit punt dus tot de volgende zitting verschuiven. V. Verbeteringswerken uit te voeren aan Dickebuschvijver Plannen Lastenboek Bestek. M. Vanderghote. Dit punt werd reeds door den raad in sectie onderzocht. Het schepencollege stelt voor het plan en het bestek ten bedrage van 1.321.633 fr. 36, ons zooeven voorgelegd door den Heer ingenieur De France, goed te keuren. Ook het lastenkohier wordt, mits enkele wijzigingen aan artikelen 12, 22 en 46 gebracht, aan de goed keuring van den raad onderworpen. Het schepen college stelt voor dit alles goed te keuren onder voorbehoud dat de stad geniet van de gebruike lijke toelagen van Staat, provincie en van den dienst voor bestrijding der werkloosheid. Dit voorstel wordt hierop zonder bespreking noch opmerkingen eenparig goedgekeurd M. Vanderghote. Ik zou thans aan dén raad willen vragen de verordening aangaande den carnaval bij hoogdringendheid te stemmen. Dit besluit betreft het verbod van het dragen van een masker. Het is dezelfde verordening als ver leden jaar die thans weer voorgesteld wordt. In dien niemand daartegen opmerkingen te maken heeft, stel ik voor de hoogdringendheid te stem men. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Leuridan, Verbeke en Vanderghote onthouden zich de Heeren Michiel en Cou telle. M. Vanderghote. Ik stel voor thans de vol gende verordening te stemmen. De gemeenteraad, gezien het gemeenteregle ment van 19 Oogst 1876, herzien door de beraad slaging van den gemeenteraad van 18 Januari 1913 en 8 Maart 1924 Heeft besloten dat, ter gelegenheid van Car naval, de verkleedingen en vermommingen in de straten en openbare plaatsen toegelaten zijn op de volgende dagen vanaf 20 uur, uitzondering gemaakt voor dezen die deelnemen aan den Car navalstoet van 23 Februari, tot 1 uur den Zon dag 23, Dinsdag 25 Februari en Zondag 22 Maart 1936. Het dragen van het masker is volstrekt ver boden. De overtreders zullen vervolgd en gestraft worden met de voorziene politiestraffen. De politiecommissaris is gelast met de uit voering van het tegenwoordig besluit Deze voorgestelde verordening wordt met de zelfde stemming als zooeven goedgekeurd. VI. Mededeelingen. M. Vanderghote. Ik heb de eer aan den raad te melden dat op 24 Februari aanstaande hier in stad de 600a,e verjaring der stichting van het Oudemannenhuis Nazareth zal gevierd worden. Het schepencollege heeft besloten de eerweerde zusters, die den dienst van dit gesticht waar nemen, alsmede de Heeren der Commissie van Openbaren Onderstand te dier gelegenheid offi cieel ten stadhuize te ontvangen. Deze ontvangst zal op denzelfden dag, 't zij dus Maandag en acht dagen, om 10 u. 's morgens plaats hebben en ik noodig al de raadsleden uit om op deze plechtigheid te willen tegenwoordig zijn. M. Coutelle. Heeft de electriciteitsmaat- schappij het recht den stroom af te snijden zon der de verbruikers te verwittigen Ik heb klach- O o ten ontvangen van 'ambachtslieden wonende op de Kalfvaart, die gansch den dag niet hebben kunnen werken. M. Vanderghote. De maatschappij heeft dit recht niet. M. Coutelle. De bewoners van den Brugge steenweg werden verwittigd, doch niet deze van de Kalfvaart die vandaag gansch den dag zonder electriek zijn geweest. M. Vanderghote. Wij zullen daarover eens inlichtingen vragen. M. Ccutelle. Is er thans nog altijd geen spraak van een nieuwe statie voor Yper te be komen M. Vanderghote. Wij hebben reeds meer maals aangedrongen om een statie te bekomen, doch er is een onverschil tusschen de maatschap pij der spoorwegen en de stad. Iedereen is t'ak- koord dat er hier een nieuwe statie moet komen, maar de maatschappij van spoorwegen is van ge dacht een zekere bijdrage in de kosten ervan aan de stad op te leggen. Die statie echter bestond voor den oorlog en de maatschappij van spoor wegen heeft dus recht op oorlogsschade ervoor. De maatschappij, wanneer wij haar die opmer king mieken, liet weten dat zij dit herbeleg reeds gedaan had in de uitbreiding der spoorbanen, doch zulks gaat de stad niet aan en dit is geen reden opdat wij thans in het bouwen der nieuwe statie zouden moeten tusschenkomen. M. Leuridan. Onder dit opzicht worden er verkeerde geruchten onder het volk verspreid. Alzoo heb ik onlangs in een geïllustreerd week blad, meen ik, of zooniet toch in alle geval in een of andere persuitgave gelezen dat het vlakaf door den onwil dit was het woord dat men ge bruikte van de stad Yper was zoo er hier geen nieuw statiegebouw kwam. Het was de stad zelf die belette hier te Yper een waardiger statie te bouwen. Ik geloof dat ik zulks ergens in een nummer van de illustratie Ons land gelézen heb. Dit bericht sloeg, me en het ware volgens mij goed deze grove onwaarheid eens voor altijd terecht te wijzen en dezen kwakkel de vleugels af te snijden M. Vanderghote. Over een drietal maanden nog hebben wij het bezoek van de beheerders der spoorwegmaatschappij ontvangen. Wij hebben hen alleen gezegd dat het mogelijk ware met min der kosten een moderne en meer practische sta tie te bouwen, en hierop hebben zij ons de vraag gesteld voor hoeveel wij wilden tusschenkomen. Zij vroegen een half millioen, doch het schepen college is niet van gedacht die som met het geld, der stad te betalen. Indien de maatschappij' het geld harer oorlogsschade gebruikt heeft om de spoorbanen uit te breiden, dan is zulks hare zaak. Zij heeft er geld mede gewonnen en de stad heeft daar niets in te zien. Wij zullen echter de onder handelingen voortzetten en trachten een nieuwe statie te bekomen, want de barakken, die thans als statie dienst doen, zijn waarlijk niet meer betamelijk. M. Leuridan. In elk geval die persuitlating had een kwaadwillige bedoeling en misschien was zij wel ingegeven door iemand die tot de spoor wegmaatschappij behoort of haar zeer genegen is. M. Seys. In Yper zegt men dat het de stad is die de statie niet wil. M. Leuridan. Het is ongeveer een week of drie geleden dat ik dit bericht gelezen heb. M. Vanderghote. Wij hebben reeds dikwijls stappen aangewend. Wij vragen geen paleis, maar een statie die practisch weze. Die heeren hadden, tijdens hun laatste bezoek, een ontwerp van het statiegebouw mede. Het eerste ontwerp voorzag een uitgave van 2 millioen, thans wordt nog een uitgave van 1.200.000 fr. voor het bouwen der nieuwe statie voorzien. Er werd gevraagd dat de stad in deze kosten voor een half millioen zou tusschenkomen, doch wij hebben hierop niet wil len ingaan. Ik geloof dat de maatschappij thans in onderhandeling is met het ministerie van ver keerswegen. Die heeren hebben in alle geval be loofd verder aan te dringen, doch ik weet niet hoever de besprekingen over die zaak thans ge vorderd zijn. Voor wat mij betreft, ben ik steeds bereid nog bij de maatschappij aan te dringén om die zaak zooveel mogelijk te bespoedigen. M. Michiel. Wanneer de gemeenteraad nog in afdeeling vergadert, zou ik vragen dat de open bare zitting slechts te 7 u. gesteld worde, ten einde het publiek zoolang niet meer te doen wachten. v M. Vanderghote. Dit is slechts bij toeval ge beurd .Ten andere, het publiek is ook zoo talrijk niet. M. Michiel. Neen, maar daaronder zijn er personen die ook hun bezigheden hebben. M. Vanderghote. Dezen avond heeft de ge meenteraad in sectie vergaderd opdat de Heer ingenieur eerst nog eenigen uitleg had kunnen geven en ten einde de raadsleden toe të laten het plan der uit te voeren werken te onderzoeken. De openbare zitting wordt hierop te 19 u. 35 opgeheven.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 4