Tandarts A. Bouckaert Dentiste A. Bouckaert eert lïï Café - Concert "Nieuwe Sportwereld" Kennisgèving De Information Le In onze Muziekschool WILLEMSFONDS Grand Concert Artistique bestaat, verdwenen uit Yper en vluchtten over het kanaal naar veiliger streken. Want hét ver haal van den Heer de Burbure geeft slechts een der bladzijden dezer pijnlijke geschiedenis. Gedurende eeuwen lag Yper daar als een ste kelverken den vijand afwachtende en zoodanig vas dé bevolking verminderd, dat het dikwijls veel meer soldaten dan inwoners telde. De gebeurtenissen van 1914-1918 sloten een hoofdstuk van Yper's geschiedenis. Onze stad is gansch nieuw geworden in steen, zij moet ook nieuw worden in bedrijvigheid. De militaire ge schiedenis van Yper is voorbij en geen enkel militair uniform is er nog te zien, want, zooals een beroemde Engelsche staatsman het onlangs zegde, de verdedigingslijn ligt thans ver van hier en misschien wel aan den Rijn... Handel en Nijverheid kunnen zich hier dus in vrede ontwik kelen. En de inwoners zien met hoop de toekomst in. Zij staren al over dat pijnlijk verleden, naar de gezegende tijden van Yper's grootheid, zij zoeken met dit verleden een band aan te knoopen en het nieuwe Yper waardig te maken der praalgebou- wen die het versieren. En het is langs het water dat Yper zijne toe komst zoekt. Reeds is het met een kanaal langs den Yzer te Nieuwpoort aan de zee verbonden. Binnen een drietal jaren zal een ander kanaal Yper met de Leie verbinden, het aldus plaatsende langs een altijd bevaarbaren waterweg die de zee verbindt met al de nijverheidsstreken van België en Noord Frankrijk. Wij aanzien het als onzen plicht dezen toestand bekend te maken en, onder ander, veroorloven wij ons gebruik te maken van het verschijnen van bovengemeld artikel en van de 'Wereldver spreiding van uw bulletijn, om het te wagen op Uwe herbergzaamheid eenmaal beroep te doen... Yper verdient toch wel een. bijzondere opmerk zaamheid... i. v-J En misschien valt dit schrijven onder dë oögen eéner firma die zoekt om een nijverheidstak of een nieuwe nijverheid in België te vestigen. Met.de afdanking vare onze Werkkrachten in Noord Frankrijk zijn hier vele bekwame vak mannen beschikbaar, een maatschappij boüwt er schoone huizen voor, het water is hiér zacht, gronden zijn overal te vinden, electriciteit is voorhanden, wat kan men meer wenschen nevens de voordeelen reeds vroeger beschreven En aldus zou Yper eens zijn herbloei te danken hébben aan het land, waaraan het' eens al. het beste zijner krachten schonk... Is dit, van onzen t- wege, te veel hopen en verwachten Wij bedanken Ued. op voorhand voor de rucht baarheid welke gij aldus door uw bulletijn aan onze dierbare stad zult geven en bieden Ued. de verzekering onzer beste gevoelens. De Secretaris, De Voorzitter, Ed. Toussaert. H. Vermeulen. Aangenomen door de Belgische Spoorwegen heeft zijn kabinet gevestigd te YPER, Ryselstraat, 74. Agréé des Chemins de fer Beiges a fixé son cabinet a YPRES 74, rue de Lille. De concerten van onze muziekschool worden meer en meer artistieke gebeurtenissen. Voor de optredende leerlingen zijn zij een heil zame oefening, voor de toehoorders gezonde prik kels en zelfs een cultureele scholing. Men leert er vooral de klassieke meesters genieten in hun aandoenlijken eenvoud, hun zuivere melodie en schoone orchestratie. Ditmaal mochten wij genieten van stevige, op komende talenten. De jonge heer Van Puyvelde C. beschikt over een vrij aanzienlijke techniek en speelde uit Mozart. Mej. Van Huele Yvonne zingt uit Mozart en von Weber. Natuurlijk, en toch met gepast gevoel, ontwikkelt zij het Recitatief en de «Vrijschutter». Hare stem z;al aan vastheid winnen en belooft veel heilzaams. Mej. Dethoor Antoinette is reeds vertrouwd met het voetlicht. Vol overtuiging en verdiept in haar spel wekt zij uit haar cello muziek op, die sporen draagt van een ontluikende persoon lijkheid. Mej. Mattelaere Lucie, een niëuwelinge, heeft een speciaal bekoorlijke stem, die naar alt over helt. In haar Och Ewigh es so lane van Mestdagh legde zij een begrijpen dat aangenaam aandoet. Keer op keer liggen in haar debiet sprankels van lichtende emotie, naast gedrukte tinten. En toch behoudt haar stem een helder gehalte. In Paris en Helene van Gluck was de ver tolking vaster. Deze stem dient onderhouden en bewerkt. Zij zal door oefening aan bekoorlijkheid winnen. Mej. Pyck Denise, speelt op haar jeugdigen ouderdom reeds uit Chopin. En toch geeft ze ernstige blijken van techniek en groote aandacht. Mej. Huys Yvonne, is ook een ernstig element. Haar stem is soepel. Een wat meer durf zou haar reeds aangeworven talent ten goede komen. Zij liet ons genieten uit Gretry en Lebrun. De heer Huberty durft het aan von Beethoven te vertolken. En toch is er zekerheid en geestdrift in zijn spel. Hij is een stevig groeiende kracht. Het eenstemmig koor Berceuse du Roi Cheva lier heeft stijl. De fijne stemmetjes bezorgen er een degelijke uitvoering van. Een prachtig 'trio door Van Puyvelde, Huberty en Mej. Dethoor, dat reeds kenmerken bezit van gedragen kunstemotie, besluit dit ernstig concert. Wij wenschen den heer Bestuurder der school, de leeraren en de jeugdige vertolkers van harte proficiat met dit concert van allerbest allooi. Een roerende hulde aan de nagedachtenis van onze overleden Koningin. Een indrukwekkende betooging van gehechtheid aan ons Vorstenhuis Door bijzondere omstandigheden was onze af- deeiing verplicht deze hulde te doen doorgaan in de gelagkamer van Concordia. Reeds vóór het gestelde openingsuur waren een honderd twintigtal plaatsen bezet, en nog steeds komen personen voor de deur. Met benepen hart moeten wij hen den toegang weigeren. Wij bieden ze hier onze oprechtste verontschuldiging aan. Ingetogen luistert het publiek naar de boeiende voordracht van den heer Capiteyn, die anderhalf uur duurt. Hij beschrijft het centrale Zwitserland aan de hand van mooie platen. De legende van Willem Teil, als geschiedkundig intermezzo, slaat diep in. Vaderlandsliefde en heldhaftigheid zijn steeds boeiende onderwerpen voor een degelijk publiek. Toen spreker de plaat toelicht waar de afschu welijke ramp van Kussnacht zich afspeelde, gaat er een huivering door de zaal. Spreker toont vol gens 't bewijsmateriaal de verschillende episodes ervan aan. De noodlottige boom, waarop de koninklijke auto en onze duurbare koningin te pletter liepen, staat daar als een afschuwelijk spook voor ons en doet nog niet genezen wonden bloeden. •De schors draagt de sporen van deze botsing. Verder ontwaart men het wrak van 't rijtuig en heel afgezonderd de afgerukte bank waarop onze koningin gezeten was. Aangrijpend is de minuutlange stilte die op deze beschouwing volgt. De voorzitter wenscht spreker geluk met de degelijkheid der zichten, met de mooie be schrijving van het natuurschoon en de spran kelende humor der voordracht. De vergelijking van 't gebied van het Vierwou- denmeer met onze IJzerstreek is 'voor ons een les van hooge vaderlandsliefde en streelt onze rasfierheid. Maar het brandpunt van de lezing lag bij Kussnacht. Dit zicht dienen wij in ons geheugen te prenten om, uit al zijn gruwel, de beeldschoone gedachte nis van onze vorstin te puren en om er uit, voor onze kinderen, bij den huiselijken haard, dezen tempel der heiligste tradities een onuitputbare bron van zuivere vaderlandsliefde te doen op zwellen. Om Haar beeltenis te eeren hoeven wij een cul tus van liefde te wijden aan onzen Koning die na deze gebeurtenis onze offervaardige gene genheid niet meer ontberen kan en ook aan onze moederlooze prinsjes die eens den luis ter van ons aangebeden vorstenhuis zullen voort zetten tot heil onzer nazaten. En toch mag Haar meewarige beeltenis ons nooit verlaten. In een democratisch land is vaderlandsliefde het cement van staat en standen, de hefboom van cultuur en beschaving, en daarom zijn ver gaderingen als deze heilzaam en zouden zij die nen verspreid in alle steden en dorpen van het Vlaamsche land. De vergadering ging ingetogen uiteen. Deze vaderlandsche betooging bij uitstek was een waardige tegenhangster van den indrukwek- kenden optocht van Zondag morgen in onze stad. Le comité de la symphonie Ypriana nous a offert, Jeudi soir, un concert de belle qualité. Une profonde mélancolie dominait tous nos sentiments, pendant que nous écoulions religieu- sement les exécutions des divers numéros du programmecar cette fois nous nous étions ren- dus au Vieil Yprescomme on se rend a ure lieu de pélérinage. N'était-ce pas la, en effet, que nous avions entendu les premiers concerts diri- gés par le chef, Arthur Gaimant, que la mort vient d'arracher a l'affection de nombreux amis. Rien d'étonnant done a ce qüe se déroula, sous nos yeux, un long film de souvenirs dont il fut le principal acteur. La Symphonie sous la direction du sympathique chef Georges Van Egroo, a interprété d'une fagon charmante Nabuchodonosor ouverture pour orchestre de G. VerdiScène et Valse extrait de Gretna Green de E. Guiraud Liebesleid pour orchestre de Fritz Kreisler. Ici, nous devons ouvrir une parenthèse pour féliciter M. Robert De Cock, violon solo, professeur a notre école de musique, qui a su mettre en relief l'élégance et la noblesse, qui caractérise le style pur et expres- sif de l'auteur. Enfin, Czardasn° 8, pour orchestre, de G. Michiels. Ce n'est pas tout. L'orchestre eut a accomplir une tache trés difficile. II devait accompagner le corniste, M. Marcel Desmet, premier prix avec distinction du Conservatoire Royal de Gand. II s'en est tiré avec honneur. Le cor est, sans contredit, l'instrument a vent, le plus ingrat a jouer. Sa voix nostalgique et plaintive deviendrait bien vite une horreur, si elle ne chantait sa mélopée avec une pureté im peccable. M. Desmet, est un virtuose qui acquiert tout de rfuite la sympathie de tous et par la sim- plicité de sa personne et par son rare talent, II nöus fit èntendre le Larghetto et le Rondo du' Co'ncerto en mipour cor ét orchestre, de Mo" zartRomance pour coravec aceompagnë* ment d'orchestre de Saint-Saëns et Nocturne extrait du Songe d'une Nuit d'été pour cor et piano, de Mendelssohn. M. R. Courte, altiste, prix de virtuosité du Con" servatoire Royal de Bruxelles, soliste au cerclé symphonique de Bruxelles, est un instrumentiste de la plus haute valeur. L'alto se prête plus diffi- cilement aux fantaisies acrobatiques que le vio lon, plus léger et moins volumineux. Néanmoins, M. Courte a exécuté avec brio, c.-a-d., avec sou" plesse et pureté, le «Concerto» de G. Euesco, et- L'Appassionatode Busser. Rappelé par un tonnerre d'applaudissements, il nous fit entendre la délicieuse et captivante Danse Espagnole de Granados, qui lui permit de développer avec ampleur, sa profonde et touchante sentimentalité. Nous avons été heureux de pouvoir apprécier, a nouveau, la belle voix de Madame Berthe Ser- wir, cantatrice, professeur au Conservatoire, Royal de Liége. Cette voix est souple, trés éten- due et possède un timbre cristallin. Modulée avec art et passion elle sémble a certains moments, descendre des zones celestes. Nous avons été agréablement .touchés en- écou- tant l'air de Rosinedans Le Barbier de Séville de Rossini, et l'air de Suzanne dans Les Noces de Figaro de Mozart. Rappelée, a son tour, elle eut la trés délicate attention de faire revivre le souvenir de notre regretté et talentueux violoniste compositeur Albert Van Egroo, en nous chantant sa belle mé lodie Laissez venir a moi, les petits enfants M. Courte, trés discrètement, se joignit a Mme Van- denbrouck, la pianiste accompagnatrice de toute la partie de l'alto. Une magnifique gerbe fut alors remise a M"" Serwir, par le Président, M. Norbert D'Huvettere. Nous avons done passé, comme c'est coutume d'ailleurs, lorsque la symphonie Ypriana nous l'offre, une soirée délicieuse qui restera longtemps gravée dans nos mémoires. Nous adressons nos plus sincères et plus cor- diales félicitations aux artistes, au chef et ses fidèles musiciens, a l'infatigable et discrète ac compagnatrice M"11, Vandenbrouck et a M.M. les membres du comité, tous nos plus vifs remercie- ments. A tous encore une fois, un grand, trés grand proficiat. et Lundis DDY'S Jl Tous les Dimanches et Lundis par les célèbre# F R E au Café Rue de la Station, 28, YPRES.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 3