De 600ste Verjaring van het Nazareth te Yper 4 Maandag 24 dezer was het Oudemannenhuis Nazareth, een onzer oudste Ypersche weldadig heidsinstellingen, gelegen t'einde de Rijselstraat, in feest ter gelegenheid van de herdenking der 600*' verjaring zijner stichting. Ganseh den dag was het er kermis in den vol- sten zin van het woord, niet alleen voor de ouder lingen, ongeveer 60 in getal, die in dit godshuis verpleegd en vertroeteld worden, maar ook voor de brave, engelachtige zusterkens, die zich, se dert zooveel jaren reeds, vrijwillig en onbaat zuchtig, dag in dag uit, zonder een oogenblik ver- poozing, aan de zorgen en verpleging der arme en, alleenstaande ouoe mannen toewijden die Commissie, E. H. v anoverschelde, geestelijke be stuurder der Eerw. Zusters van het Hospitaal van Cortemarck, Eerw. Moeder Overste Priscilla en hare tien medezusters van het Nazareth per auto naar het stadhuis gevoerd, dat voor de omstan digheid bevlagd was. Allen beklommen den bree- den en met tapijten belegden trap en werden in de groote raadszaal geleid, waar zij door den Heer V anderghote, burgemeester, omringd van de Heeren Lemahieu en Delahaye, schepenenVer sailles, secretarisJvr. Cornillie, de Heeren Bie- buyck, Coutelle, Leuridan, Pattyn, Seys en Ver- gracht, gemeentel aadsieóen, rechtstaande opge wacht waren. r I voor hetgeen door de Commissie van Openbaren Onder stand aan uwe zorgen was toevertrouwd." 1 En Zusters Macaria en Dymphna bleven op haar post, te midden van het vreeselijk oorlogsgeweld dat te Yper aan het woeden was, totdat Zuster Dymphna, met door een granaatscherfgebroken been, weggevoerd werd. Zuster Macaria, die tijdens haar verblijf een begin van brand in het Gesticht gebluscht had, verliet in 1915 de stad met de laatste inwoners. Het ware van mijnentwege eene erge tekortkoming, indien ik hier niet eenplkbjjzondere en welverdiende hulde aan deze twee-, heldhaftigeen brave Zusters bracht, die met eenvoud maar op voortreffelijke wijze haar plicht hebben weten te vervullen, hare verkleefd heid aan de Liefdadigheidsinstelling, die aan' hare zor gen was toevertrouwd, metterdaad hebben weten te betuigen. n i Aan U allen, goede dienaars in den zwaren dienst der Liefdadigheid en der Menschenliefde, breng ik graag, in naam van het Stadsbestuur en van de bevolking, de welgemeende hulde van onze erkentelijkheid'en ik ben gelukkig, ter herinnering van dezen heuglijken dag in de geschiedenis der Liefdadigheidsinstellingen van Stad en in blijk van onze gevoelens van erkentelijke waar deering, aan de Orde der Zusters van Cortemarck, die sinds 1897 den dienst van het Oudenmannenhuis Naza reth hebben waargenomen, en aan de Commissie van Openbaren Onderstand een Gedenkpenning aan te bieden. Hierop overhandigde de Heer Burgemeester een mooien gedenkpenning, met een passend Opschrift en de jaartallen 1336-1936, aan de Eerw. Moeder Overste van het jubelvierend gesticht en aan den Heer R. Bouquet, voorzitter der Commissie van Openbaren Onderstand. Deze laatste bedankte den Heer Burgemeester en de aanwezige raads leden in dezer voege Mijnheer de Burgemeester, Mijne Heeren, De officieele ontvangst, welke de Gemeenteoverheid ons voorbehouden heeft, ter herdenking aan het stich ten van het godshuis Nazareth heeft de Commissie van Openbaren Onderstand en de Eerweerde Zustere van d.„ godshuis diep bewogen. In naam van allen, druk ik de gevoelens uit van oprechten dank voor dit ver- eerend gebaar. Ik bedank bijzonderlijk Mijnheer den Burgemeester voor zijne lofbetuigingen en voor de blijken van waar deering en achting, welke hij <Je verdienstelijke Zustere toedraagt, en die hij aan het Beheer van dit gesticht bewijst. Het zal eene beste aanmoediging zijn voor de Eer weerde Zusters om haar verheven werk van naasten liefde met denzelfden ijver voort te zetten en voor het Bestuur om dit gesticht met eene steeds blijvende goed hartigheid te bejegenen. Het toekennen van die twee herinneringsmedailles, welke wij met dankbaarheid aanvaarden, zal een trouw aandenken zijn der genegenheid door de stad betoond op de 600° verjaring der stichting van het godshuis Nazareth. Weest verzekerd. Mijnheer de Burgemeester, Mijn- heeren, van onze erkentelijkheid voor uwe gevoelens van sympathie jegens ons ouderlingengesticht Naza reth Vervolgens werd de eerewijn aangeboden en in een gezellig samenzijn een lekker glas geledigd op de goede gezondheid der Commissieleden en der brave Zusters en op den steeds groeienden bloei van het gesticht Nazareth. Allen werden daarna per auto terug naar het gesticht gebracht, waar reeds de vroolijkste feest stemming heerschte. Verlustigende radiomuziek vervulde de gangen, het was er een over en weer geloop zonder einde van de zusterkens van de Lovie te Poperinghe en van het moederklooster te Cortemarck, die voor eenmaal de feestvierende zusters van Yper waren komen vervangen en het buitengewoon druk hadden niet alleen om de ouderlingen te verzorgen en te bedienen, maar ook nog om de meer dan 200 maaltijden te be reiden ,die daar in dit gesticht eiken dag aan de behoeftigen van stad uitgedeeld worden. De ouderlingen, waarvan geen enkele in gansch den dag het gesticht verliet, hadden van 's mor gens reeds koekeboterhdtnmen gekregen, én za ten nu, na eerst nog een glas fijne porto geledigd te hebben, weer aan de feesttafel, waar hen aller hande smakelijke schotels en lekkere dingen op gediend werden. Of zij het zich lieten welgevallen hoeft niet gezegd en de goede zusters hebben er ongetwijfeld veel genoegen aan beleefd hare oudjes zoö verheugd en gelukkig te zien. In een andere zaal van het gesticht was nog een tweede feesttafel opgericht, waaraan de leden der Commissie van Openbaren Onderstand, de Eerw. Zusters van het Nazareth en hun genoodig- den aangezeten waren. Onder deze bevonden zich Z. E. H. Deken VermautE. H. pastor Bonte, geestelijke bestuurder van het Nazareth E. H. Vanoverschelde, van Cortemarck E.E. H.H. on derpastors Van Isacker en Sap de E. H. Callens, bewaker aan St Vincents College, die dagelijks de H. Mis in het gesticht komt opdragen; E. Moeder Overste en een medezuster van 'het klooster van Cortemarck Dr Dochy, geneesheer van het Na zareth Juffrouw Berthe Boone en M. Felix Struye de Swielande, gewezen leden der Commis sie van Openbaren Onderstand M. Vanderghote, burgemeester MM. Lemahieu en Delahaye, sche penen M. Versailles, gemeentesecretaris, en de bedienden van den Openbaren Onderstand. De Heer schepen Van der Mersch, wegens beroeps plichten weerhouden, had zich per draadmare la ten verontschuldigen. Tijdens het feestmaal gaf de Heer R. Bouquet, De Commissie van Openbaren Onderstand, de Eerweerde Zusters eii de ouderlingen van het Nazareth. Pfloto Daniei altijd even verduldig en blijmoedig hare soms zware taak opnemenvoor wie gten werk te veel, geen last te groot is die om zeggens alleen met en voor de oudjes leven,wier vreugde en droefheid zij deelen, wier troost en opbeuring zij zijn, wier lijden en ellenden, die de hooge jaren soms meebrengen, zij door hare liefdevolle zorgen en verkleefde toewijding weten te verzachten en dragelijk te maken. Het ware moeilijk de gepaste woorden te vinden om de grenzelooze offervaardigheid dezer ver dienstelijke en bewonderenswaardige klooster zusters naar behooren te beschrijven, doch om zich daarvan een klein denkbeeld te kunnen vor men, hoeft men slechts een der verpleegde ouder lingen te ondervragen en allen zullen blij zijn de gelegenheid te hebben den lof van hunne goede en bezorgde zusterkens te kunnen maken en al- zoo aan de gevoelens van eerbiedige bewonde ring, dankbaarheid en erkentelijkheid, die zij tegenover hunne weldoensters koesteren, lucht te geven. Velen bekennen zelfs maar een dingen te beklagen en 't is van niet vroeger in het gesticht te zijn getreden. Dit zegt genoeg hoe goed en hoe wel zij er verzorgd zijn. Het gesticht ten andere is gansch modern ingericht en biedt de ouderlin gen allerlei voordeelen die zij elders onmogelijk zouden genieten. De gezonde ouderlingen mogen, na de maaltijden, vrijelijk uitgaan, terwijl de gebrekkigen in het gesticht de verkleefdste zor gen ontvangen. Dit schoon jubelfeest was dan ook een uitmun tende en eenige gelegenheid om een verdiende hulde te brengen aan het verheven en liefdadig werk der Eerweerde Zusters van het Hospitaal van Cortemarck en van de Heeren der Commissie van Openbaren Onderstand van Yper die, de eene, de materieele en, de andere, de bestuurlijke zorgen van het gesticht Nazareth waarnemen. Vele inwoners van stad en vooral deze van de Rijselstraat hadden er aan gehouden, uit genegen heid voor deze oude Ypersche instelling en uit erkentelijkheid voor de zoo groote weldaden er door bewezen, hunne huizen te bevlaggen. Aan den gevel van het na den oorlog praèhtig herop gebouwd godshuis zelf hingen de nationale en Ypersche kleuren, en in het midden daarvan een allerschoonste vlag met het wapen van Yper, dezelfde van vóór den oorlog die kunstig hersteld en als .vernieuwd werd, vroolijk te wapperen. Binnen het gesticht waren de breede gangen en de ruime zalen op smaakvolle wijze met bloemen kransen en planten gepint en versierd. Om 9 u. werd er in de stemmige kapel van het Nazareth, in aanwezigheid van den Heer Burge meester en het schepencollege, van de Heeren der Commissie van Openbaren Onderstand, van al de Zusters en de verpleegde ouderlingen, alsmede van een groot aantal geburen en vrienden van het gesticht, een plechtige jubelmis opgedragen door E. H. pastor Bonte, bijgestaan door de E.E. H.H. onderpastors van St Pietersparochie. Na afloop dezer godsdienstige plechtigheid wer den, om 10 u. 30, de beheerders van. den Open baren Onderstand, namelijk de Heeren Bouquet, voorzitterClaeys, De Cock, Missiaen, Omme- slagh en E. H. Socquet, leden, en de Heer Vanraes, secretaris, alsmede Jvr. Boone, gewezen lid der De Heer burgemeester nam het eerst het woord en sprak volgende rede uit Mijne heeren, Eerweerde Zusters, Zes honderd jaar geleden, namelijk den 24 Februari 133b, werd, volgens de Cnror.ycke van Petrus Ramaut, door Jan Pascans, i.ape.aan en Burger der stad Yper, ter eere Gods en voor het onderhoud der ouderlingen, het oude manhuis voor ae Vveduwaeren, anders gesegdt het Nazareth, gesticht. «Waren er te dien tijde aanveerd, ter gedachtenis van lesus van Nazareth ende zijn twaalf Apostelen, 13 Weduwaeren, zijnde Poorter of Hagepoorter van Yper, boven de 50 jaar, armelingen of niet begoeder- den.» In den lqpp der eeuwen, ten gevolge van For.datiën, groeide het getal bedden merkelijk aan. De eerste Fon- datie werd in 1642 door Baron Bonnaert, Priester Li- cenciaat in de Rechten, de laatste, in 1897, door Heer Jules Capron gedaan. De Commissie van Openbaren Onderstand, die, over drie jaar, den 600" verjaardag vierde der Stichting van Belle Godshuis, viert vandaag de 600 .verjaring der Stichting van het Nazareth, waar gedurende zooveel eeuwen de ouderlingen van stad steeds een kalm rust oord en een degeujk onderhoud mochten genieien. En ik ben gelukkig te mogen, in naam van het Stads- bes.uur en als tolk der bevolking, hulde brengen aan de lange reeks van vrijgevige en barmhartige weldoe ners die deze liefdadigheidsinrichting hebben gesticht, die het bestaan ervan rechtstreeks of onrechtstreeks, de eeuwen door, hebben verzekerd. Hulde en dank aan de namen van Voorzitter Léon Vanaerde, aan Juffrouw Berthe Boone. aan de H.H. Felix Struye, R. Ommeslagh, R. Bouquet, Alfons Mas- schelein, die in 1928 het Nazarethgesticht hebben hersteld. Hulde en dank aan de H.H. Voorzitters en Leden van de Commissie van Openbaren Onderstand van Yper, die hen hebben opgevolgd en steeds, met offervaardig heid en bevoegdheid, de zware taak van hunne voor zaten weten voort te zetten, het goed der armen met zuinigheid en bezorgdheid beheeren, de zending van sociale liefdadigheid van stadsbestuur met geweten en nauwkeurigheid waarnemen. Wij zijn, MM. HH. gelukkig vandaag uwe vreugde te deelen. Een oprecht woord van hulde en dank aan de Eerweerde Moeder en Zusterfe, die sinds bijna veertig jaar in dienst staan van de arme ouderlingen die in het Nazarethgesticht opgenomen worden. Ik ben gelukkig haar hier vandaag officieel ten stad- huize te ontvangen en de gelegenheid te hebben haar te bedanken voor de offerveerdigheid en de stiptheid waarmede zij haren zwaren liefdadigen dienst ver richten. De dienst der ouderlingen is onder alle de zwaarste, vergt vanwege degenen die hem waarnemen de grootste toewijding, de grootste opofferingen, de grootste zelfverloochening, den zwaarsten last. Wij kennen, Zeer Eerweerde Zusters, en Waardeeren niet alleenlijk de voornaamheid van de zorgen die gij aan uwe oudjes wijdt, maar ook de verknochtheid welke gij, even wel als de oversten en de zusters die vóór u in den dienst van Nazareth stonden, aan het gesticht zelf steeds bewezen hebt. Gedurende den oor log hebt gij ervan het slaande en heerlijke voorbeeld gegeven. En ik veroorloof mij, op risico van uwe nede righeid te krenken, te herinneren aan deze droevige en treurige oorlogsjaren, die U gedwongen hebben met uwe oudjes den ballingsweg naar Frankrijk in te slaan, aan de gevaren van de uitwijking, aan de moeilijkheden van het overbrengen en de inrichting der diensten te St Aulaye, van de terugreis in België, met vestiging te Handzaeme in 1919, en eindelijk aan uwen terugkeer in 1930 te Yper. Wat al bijkomende zorgen en overwegenden last heb ben deze herhaalde en lange reizen en verhuizingen voor U allen niet medegesleept Zelfs waren de gebouwen van Nazareth, waar gij allen zooveel verdienstelijke jarén gesleten hadt, het voorwerp uwer bekommernissen en, toen in 1914 de Zusters met hare beschermelingen naar Frankrijk uit geweken waren, dan bleven twee Zusters, namelijk Zuster Macaria en Zuster Dymphna, ter plaats, met opdracht te redden wat nog te redden was en tëizorgen

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 4