Groote keus Vulpennen EEN UlTZONDERLllKE HUWELIJKSPLECHTIGKEID te koop ten bureele dezer 34. Boterstraat. 34, Yper. BANQUE DE BRUXELLES ACENCE d'YPRES, 13, rue des Chiens Location de Coffres - Forts BANK VAN BRUSSEL Agentschap IEPER, 13, Hondstraat Verhuring van Brandkoffers Gaston Smagghe - Maria Vanoverborgh*^ Daniel Smagghe - Alice Vanoverberghe André Vanoverberghe - Esther Smagghe Gerard Wene3- Jeanne Vanoverberghe Dinsdag morgen had alhier de plechtige echt verbintenis plaats van vier kinderen van Mevr. Isidore Philippe-Beun, weduwe in eerste huwelijk van M. Leon Vanoverberghe, met drie kinderen van M. en Mevr. Camille Smagghe-Coffyn en den zoon van M. en Mevr. Joseph Wenes-Debrouwer. Op de Vandenpeereboomplaats, Neermarkt en in 't begin der Boterstraat hadden tal van gebu- ren er aan gehouden hunne huizen te bevlaggen en zooals het te voorzien was heeft deze viervou dige huwelijksplechtigheid, die voorzeker wel eenig in haar aard is, een menigte nieuwsgierigen te been gebracht zooals er hier te Yper nog voor geen enkel huwelijk te zien is geweest. De drang van het volk was zoodanig groot dat, zoowel aan het stadhuis als aan het kerkportaal, een strenge ordedienst door de politie moest ingericht wor den. Om 9 u. 30 stipt kwam de eerste auto aan het stadhuis toe, korts gevolgd door nog negen andere waaruit eerst de familieleden en getuigen stap ten en vervolgens de vier bruidegoms en de vier bruiden, deze laatsten heel lief en mooi in 't maagdelijk wit getooid met langen sleep en sluier en met een gelijken tuil van oranjebloe sems in de armen. Gansch het gevolg der aan staande echtgenooten vormde de haag langs weerszijden den breeden en met tapijten beleg den gang van het stadhuis, totdat de laatste bruid, namelijk de oudste dochter Vanoverberghe. was toegekomen, en 't was dan ook deze, opgeleid door haar stiefvader M. Isidore Philippe, die, den huwelijksstoet opende en het eerst de trappen opklom naar de groote raadszaal van het 1' ver diep, waar het burgerlijk huwelijk zou plaats hebben. Volgden haar op den voethaar tweede zuster, Alice, opgeleid door haar oom M. Jerome Vanoverberghehaar aanstaande schoonzuster, Esther Smagghe, aan den arm van haar vader M. Camille Smagghe, en haar derde zuster, Jeanne, opgeleid door haar peter M. Camille Beun. Dan kwamen vervolgens de vier bruide goms, te weten Gaston Smagghe, opgeleid door zijn moeder Mevrouw Albertine Coffynzijn broeder, Daniel, aan den arm van zijn tante Mevr. Marguerite Coffyn, echtgenoote van M. Frans Vermeulen André Vanoverberghe, opgeleid door zijn moeder Mevrouw Marie Beun; Gerard Wenes, opgeleid door zijn moeder fylevrouw Julia De- brouwer, en dan het gevolg bestaande uit nog acht andere koppels. Wanneer allen de hun aangewezen plaatsen hadden ingenomen, deed de Heer Lemahieu, sche pen van den burgerlijken stand, die, bij uitzon dering en om den luister dier eenige plechtigheid nog te verhoogen, voor deze omstandigheid zijn ambtsgewaad aangetrokken had, zijne intrede in.de zaal en werd dadelijk met het gebruikelijk ceremonieel der huwelijken aangevangen. Na de toestemming der ouders van bruidegom en bruid gevraagd te hebben en ook van deze laatste het jawoord ontvangen te hebben, verklaarde de Heer schepen de twee echtgenooten door de wet verbonden en gaf de Heer Castel, bureelhoofd van den Burgerlijken stand, lefing der huwelijks akte die dan door de echtgenooten, hun ouders en getuigen onderteekend werd. Diezelfde ceremonie herhaalde zich tot viermaal toe en ondertusschen moesten de ouders en getuigen dan ook nog van plaats veranderen, navolgens de echtelingen die aan de beurt kwamen om vóór dén Heer sche pen te verschijnen. Werden alzoo beurtelings vereenigd Gaston Smagghe, geboren te Yper, den 26 Juni 1908, met Maria Vanoverberghe, geboren te Yper, den 9 Mei 1910 Daniel Smagghe, geboren te Yper, den 7 Fe bruari 1910, met Alice Vanoverberghe, geboren te Yper, den 10 April 1912 André Vanoverberghe, geboren te Yper, den 26 Juni 1913, met Esther Smagghe, geboren te Yper, den 31 Januari 1912, en Gerard Wenes, geboren te Yper, den 24 Decem ber 1913, met Jeanne Vanoverberghe, geboren te Rousbrugge-Haringhe, den 24 Juli 1916. De getuigen waren M. Isidore Philippe voor de kinders Vanoverberghe, M. Maurice Coffyn, ee rste kapitein bij de administratietroepen, voor de kinders Smagghe en M. Maurice Wenes voor den zoon Wenes. Op het einde dezer plechtigheid, die juist een uur duurde, en vooraleer de trouwboekjes aan de echtparen te overhandigen, drukte de Heer sche pen Lemahieu zich nagenoeg als volgt uit «In naam der stad wensch ik de verschillige achtbare familiën, hier vereenigd, van harte pro ficiat en aan de jonggehuwden dat ze lange jaren samen in vrede en geluk zouden mogen leven. Het is heden de eerste maal dat het zich in de annalen der stad voordoet dat vier kinderen, drie dochters en een zoon, van hetzelfde huisge zin op denzelfden dag en op hetzelfde uur door den huwelijksband vereenigd worden. Dit is een verheugend feit voor uwe familiën en bijzonder ook een merkwaardige gebeurtenis die in de boe ken van den burgerlijken stand zal aangeteekend blijven. Ik wensch dat de gehuwden het schoone voor beeld van hunne ouders zouden navolgen en een huisgezin stichten waarover land en stad zullen mogen fier gaan. Om te eindigen, aan allen van ganscher harte proficiat en op de plichten van het huwelijk nadruk legde, zegde hij bijzonder verheugd te zijn thans plech tig die vier huwelijken te mogen inzegenen. Deze gezamenlijke huwelijksplechtigheid, zoo vervolg de hij, bewijst hoe allen in die familiën eensge zind zijn en samen broederlijk en zusterlijk over eenkomen. Om te sluiten, zegde hij vooral geluk kig te zijn omdat de nieuwe echtelingen tot zulke goede, brave en kristelijke families van stad en parochie behooren. Na de ritueele huwelijksinzegening, de wijding en overhandiging der trouwringen, namen de gehuwden hun plaats op de bidbank terug in en werd het H. Misoffer door E. H. Lamerant, bijge staan door de E. E. H. H. Deconinck en Huyghe, opgedragen. Aan het offertorium speelde de Heer Baert op het orgel de Chorale Ich ruf zu. dir n van J, S. Bach, terwijl hij, na afloop der kerke lijke plechtigheid, bij het uitgaan van den bruids stoet, cp kundige wijze een Sortie voor orgel van Alexandre Guilmant liet hooren. Aan de kerkdeur ontvingen de gehuwden tal van gelukwenschingen en werden per auto terug naar den Boerenhol gevoerd waar het beschink plaats had, om daarna verder, in fami- Een zicht in de Kerk tijdens de Huwelijksmis De 16 koppels, welke den stoet der gehuwden en hun gevolg uitmieken, kwamen vervolgens naar beneden en stapten elk om de beurt, tus- schen twee hagen van opeengedromde kijklusti- gen, die daar verduldig gansch den tijd der plech tigheid hadden staan wachten en wier getal zelfs nog was aangegroeid, terug in de auto's die hen naar St Maartenskathedraal voerden, waar een nog grootere massa was samengestroomd om den bruidsstoet te zien voorbijtrekken. Vele personen waren daar reeds een uur vóór de plechtigheid aanving, ten einde een plaatsje op dén eersten rang te kunnen bemachtigen. Gansch de gang der middenbeuk, van het groot kerkportaal tot aan het altaar, was met tapijten belegd. Vooraan in het koor was een lange bank aangebracht, met tapijten en kussens bedekt, waarop de vier echtparen samen zouden knielen, terwijl, voor hun gevolg, links stoelen met blauw fluweelen kussens voor de dames en'rechts met rood fluweelen overtrokken stoelen voor de hee- ren voorbehouden waren. Wanneer de stoet korts na 10 u. 30 zijne intrede in de kerk deed, voerde de Heer Maurice Baert, orgelist en kapelmeester van St Maartens hoofd kerk, met meesterlijke hand de prachtige Marche des Fiangaillesuit Lohengrin van Richard Wagner, op het groot orgel uit. De bruiden en de bruidegoms werden naar de hen voorbehouden bidbank geleid en 't is in de schoonste orde dat al de leden van den bruids stoet hunne wederzijdsche plaatsen innamen. De Zeer Eerw. Heer Deken Vermaut, omringd van zijn twee onderpastoors, ging vervolgens over tot de kerkelijke inzegening der vier huwelijken. Aan de echtparen, die tot aan den voet van het altaar waren genaderd; stuurde de Zeer Eerw. Heer Deken zijn hartelijkste heilwenschen en, in een korte maar diepgevoelde gelegenheids aanspraak, waarin hij op de groote beteekenis liekring en in de beste stemming, dit heuglijk feest tot in den laten avond voort te zetten. Aan de vier echtparen en hunne ouders ver nieuwen wij 'hier onze beste en welgemeendste gelukwenschen. Société Anonyme TOUTES OPERATIONS DE BANQUE DE BOURSE ET DE CHANGE aux meilleures conditions. DÉPOTS DE TITRES A DÉCOUVERT La galerie des coffres-forts vient d'être agrandieune nouvelle série de coffres de loutes dimensions est a la disposition de Ia clientèle a des prix avantageux. Naamlooze Vennootschap ALLE BANK-, BEURS- EN WISSELVERRICHTINGEN aan de beste voorwaarden. VRIJE BEWARING VAN TITELS De kofferzaal werd zooeven vergroot en eene nieuwe reeks koffers, van alle grootte en aan voor- deelige prijzen staat ter beschikking der kliënteel.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 2