- ilET YPERSCt E - LAREQIOND'YPRES Zielmissen Bijvoegsel I Supplément .zz WEKELS JKSCH OVERZICHT Goed nieuws voor onze Statie ONDERSCHEIDING Fete Missionnaire a Ypres St Maartenskring - Avondfeest CONFÉRENCE BEDANKINGEN Zondagrust Repos Dominical 16e JAAR, Nr 51 21 MAART 1936 16e ANNÉE, N° 51 21 MARS 1936 Een week is reeds verloopen sedert wij de woordschennis van Duitschland met verbazing en verslagenheid moesten aanstippen. Een week... en nog staan wij bijna op dezelfde lijn. Er zijn van alle zijden protesten uitgegaan, iedereen, zelfs vrienden van het Reich, is het eens om de gestelde daad van Hitier te schandvlekken, men heeft vergaderingen belegd te Parijs en te Lon den, maar nog niet een enkele maatregel kon tot nu toe genomen worden. België, dat het groot- cte gevaar loopt overrompeld te worden door de overmacht, die voor zijne deur is komen legeren, werkt uit alle krachten em afdoende bescher ming te bekomen, en zijn beweegredenen maken indrukFrankrijk, dat insgelijks bedreigd is maar in beteren toestand is om zich te verdedi gen, tracht nochtans meer gerustheid te bekomen door ook die troepen te willen zien verwijderen. Maar Frankrijk is daarbij nog diep in zijne eer gekrenkt omdat zijn aartsvijand zoo maar de ver dragen aan flarden scheurt en hem dan onder den neus komt uitdagen Engeland moet daarop openlijk bekennen dat het eene schanddaad is, maar het heeft dezelfde onmiddellijke belangen niet, en uit al zijne krachten zou het willen wer ken om vrede te houden, zonder iemand te kren ken en zonder een daad te stellen die onvermij delijk tot oorlog zou voeren. Er werden reeds in dien zin verschillige voor stellen gedaan, doch eenerzijds houdt Duitsch land stand om zijne eischen te stellen en voet bij stek te houden en anderzijds wil Frankrijk geen toegevingen doen waardoor het zich zou vernederen en tevens blootgesteld blijven aan een aanval. Ten slotte is men ertoe gekomen aller toestem ming en ook de inwilliging van Duitschland te bekomen om tegenwoordig te zijn aan de be raadslagingen om grooter kans te hebben tot eene overeenkomst, door rechtstreeksche onder handelingen met al de betrokken partijen. Dat zal eene samenkomst van belang zijn, die heden. Donderdag zal aanvangen. Ongelukkiglijk zijn we daardoor deze week nog niet in staat daar volledig verslag over uit te brengen. Deze be sprekingen kunnen ten andere nog lang duren. Intusschen kunnen wij toch wijzen op een voor stel dat belang scheen in te boezemen, maar dat nochtans nog geene algemeene goedkeuring weg droeg omdat het nog niet tot in de puntjes ge regeld werd het gaat namelijk om een voorstel waardoor in de drie aanpalende landen een neu traal gebied zou tot stand gebracht worden deels in Duitschland, deels in Frankrijk en in België. Dit gebied zou vrij zijn van de bezettin gen- der voornoemde, landen doch betrokken worden door engelsche, of beter nog door inter nationale legers, die zouden moeten waken over de veiligheid van het aldus aangeduide gebied. Daarenboven zouden er van duitsche zijde geèn zware kanonnen mogen geplaatst worden binnen éen bereik van 50 km. van de grens. Door dit alles schijnt nu wel het groot oorlogs gevaar van kant geschoven, maar men is nog verre van tot eensgezindheid te zijn gekomen. Het fransche standpunt is nog mijlen breed van het engelsch standpunt gescheiden. En welke de afloop der onderhandelingen ook zij, zal er waar schijnlijk nog een heele tijd verloopen en nog veel over en weer getrokken en toegegeven wor den, eer men tot een afdoend einde kome. Wij hebben er vroeger zeer dikwijls op gewe zen dat Frankrijk in den Volkerenbond niet wil de doorgrijpen als er sprake was van Italië, omdat Italië, na vele moeite een bondgenoot geworden was. Nu echter, zekerlijk tegen al zijne verwachtingen in, staat Frankrijk zelf in 't geval, de drukking van den Volkerenbond te moeten inroepen. Maar thans toont het zich erg misnoegd omdat Engeland schijnt te talmen en er niet met geweld op los gaat om zijne eischen te doen doorgaan. Daaraan alleen ziet men hoe moeilijk het is een samenwerking van vele landen, waarvan de belangen zoo uiteenloopend zijn, tot eigenlijke volledige samenwerking te. brengen in die mooie instelling die Volkerenbond genoemd werd. Nu eens is het de baatzucht van de eenen, dan het eigenbelang van den andere, of de vriendschap of de haat voor of tegen betrokken landen. Zoo lang er geen moeilijkheden voorkomen is alles gemakkelijk op papier te regelen," maar zoodra een kenschetsend werkelijk geval zich voordoet en men tot daden moet overgaan, vindt men de instelling nog zeer gebrekkig. RIK. Door plaatsgebrek verschuiven wij tot a. s. week een uitgebreid relaas over den Boksavond. Deze laatste dagen verscheen er in de pers een bericht volgens hetwelk er groote werken, uit te voe ren aan de inrichtingen der bijzonderste statiën van Vlaanderen, voorzien zijn in de uitgaven welke de Nationale Maatschappij voor dit jaar zal doen. Het gaat er onder meer over de statiën van Gent, Denderleeuw, Dendermonde, Yper, Dixmude, Kortrijk, Oostende en Zeebrugge. Deze werken, die uiterst belangrijke kre dieten zullen vereischen, bestaan in het maken van nieuwe gebouwen, in uitbreidingen van spoorlijnen en signalisaties, enz. Naar verzekerd wordt zullen de bestellingen binnen enkele weken gedaan worden, opdat men binnen kert met de werken zou kunnen aanvangen. Tot daar het bericht dat. al is het uiterst vaag en onbepaald, ons toch genoegen doet en wat nieuwe hoop geeft. Wij zijn echter benieuwd te weten welke werken de Nationale Maatschappij van Spoorwegen besloten is hier te Yper te verrichten. Betreft het ein delijk het bouwen der nieuwe statie Zooniet wan neer zal zij er komen Dit zijn vragen waarin alle Yperlingen groot belang stellen en waarop zij met ongeduld een antwoord verwachten. Bij Koninklijk Besluit van 10 Januari 1936 werd aan Mijnheer Maurice DIDIER, Stadhuisbode, de medaille van 2e klas verleend voor ruim 25 jaar goede en trouwe diensten aan het Stadsbestuur bewezen. Wij zijn gelukkig dezen gedienstigen en vriendelij ken bediende, die van allen zoo goed gekend is. hier om zijne eervolle en welverdiende onderscheiding van ganscher harte geluk te wenschen. Cevonden en Verloren Voorwerpen Gevonden. Vrijdag 13 Maart, in de Square Astrid, door Mej, Merlevede Denise, een pijp. Zaterdag 14, een huisdeursleutel. Denzelfden dag, op de botermarkt, alwaar het ter beschikking van den eigenaar gehouden wordt, door M. Duran Henri, stadswerkman, een zak met ijzeren bouten. Zondag 15, door M. Timperman Jacques, een kinder schoentje. Dinsdag 17, door Me Wouts Jacqueline, een hand schoen. Door Me Claeys Marie, een kinderhandschoen. Door Mej. De Cock Thérèse, een handschoen. Door M. Philippaert Pierre, een halsketting met medaille. Woensdag 18, op de Groote Markt, een klein geld- beugeltje. Donderdag 19, door M. Taffein Henri, Recolletten- poort, 3, alwaar zij ter beschikking van den eigenaar" gehouden worden, vier paar vrouwschoenen. Verloren. Zondag 15 Maart, om 10 u. 's avonds, in de foorinrichting Chamonix, een armband met letters C. E. Terugbrengen tegen belooning, Rijselstraat, 192, Yper. Ce fut une bien belle fête que cette Soirée d'Adieu offerte a notre vaillante concitoyenne Dame Marie- Stella (Mt"I1<" Elisabeth Desquiens), a l'occasion de son départ aux Missions, par nos Jicistes Yproises avec le bienveillant concours des élèves de nos Instituts des Dames de Bousbrugghe et de la Sainte Familie. II y avait foule au Theatre Communal oil nos meil- leures families avaient tenu a rendre hommage a l'héroïne de la fête accompagnée de la Rév. Supérieure d'Héverlé et de ses chers parents M. et Mmn Desquiens- Misplon. Notons, aux premiers rangs, la presence de nom- breuses notabilités religieuses et civiles sous la prési- dence du T. R. M. le Doyen Vermaut et de M. le Bourgmestre Vanderghote. Le programme musical et dramatique fut brillam- ment exécuté. La sublime prière pour les missions, l'émouvant Choeur parlé, la touchante piêce drama tique Ame de Reineévoquant la douce mémoire de la Charitable Reine Astrid, le romantique jeu scènique Hoe Lieveken bruiloft vierdeles magni- fiques tableaux Evangéliques, charmèrent l'auditoire et obtinrent un succès trés mérité. Les Yprois continuent d'apprécier la Grande CEuvre Missionnaire des Chanoinesses de St Augustin fondée par une concitoyenne d'élite Dame Louise (M""111" De Meester) de vénérée mémoire, avec la collaboration de plusieurs jeunes filles d'Ypres parmi lesquelles nous saluons respectueusement l'actuelle mère générale (M"llc M. Werbrouck). Nos meilleurs vceux et nos prières accompagnent la nouvelle missionnaire. Que sous le patronage de N. D. de Tuine, le Seigneur bénisse sa mission aposto- lique aux Xndes Anglaises. Ad muitos annos. YPRIS. Op Zondag 22 Maart, zijnde Half Vasten, gaat het Jaarlijksch Avondfeest door in de zoo gunstig gekende Congregatie voor jongelingen. De knappe tooneelaf- deeling oefent zich neerstig onder kundige leiding om een afgewisseld en uiterst verzorgd programma af te werken dat de moeilijksten zal bevredigen. De tijden zijn niet altijd rooskleurig, en eens hartelijk lachen doet veel kommer vergeten en geeft moed. Die blijde ontspanning zult ge overvloedig genieten op het avond feest dat onze edelmoedige jongens zoo gaarne aan de weldoeners van het jeugdwerk en aan de ouders en vrienden der leden aanbieden. Het feest begint om 6 uur zeer stipt. Eene uitnoo- digingskaart door E. H. Bestuurder afgeleverd zal streng geeischt worden. De plaatsen kunnen op Zon dag 22 Maart van 11-12 uur in St Maartenskring, Lange Meersch, 7, voorbehouden worden mits 1 fr. per hoofd. Tusschen de bedrijven in, wordt eene omhaling ge daan ten voordeele van het Patronaat. De onderhouds kosten zijn groot, daarom wordt gehoopt op een milde ondersteuning, waarvoor dank bij voorbaat. Les Dames de Rousbrugge s'apprétent a fêter au mois de juillet, le septième centenaire de leur fon- dation. Le comité des fêtes constitué pour la célébration du jubilé vient d'inviter le R. P. De Meulemeester, archiviste a Bruxelles, a donner deux conférences avec projections lumineuses sur le passé de cette antique abbaye dont il a publié l'histoire. Ces conférences auront lieu dans la salie du Patro nage St Martin, rue Longue du Marais, a 7 h., le Mardi 24 Mars, en flamand et le Jeudi 26 Mars, en franpais. Tous ceux qui s'intéressent au passé d'Ypres y sont invités. L'entrée est libre. Mevrouw Servaes Knockaert, geboren Helene Van- steene Mijnheer en Mevrouw Cyrille Knockaert-Wulfaert en dochter Jacqueline Mejuffer Esther Knockaert De familiën Knockaert, Vansteene, Moriocour en Beddeleem, danken, langs dezen weg, de vrienden en kennissen voor de menigvuldige blijken van genegenheid hun betuigd bij het afsterven van Mijnheer Servaes-Ignace KNOCKAERT hun teergeliefden echtgenoot, vader, schoonvader, grootvader en bloedverwant, en voor hunne tegenwoor digheid op de begrafenis. Heer en Vrouw Camille Souxdorf-Baeyen Vrouw We Leon Souxdorf-Devos Heer en Vrouw Franpois Desprez-Souxdorf en kin deren Heer en Vrouw Raoul Souxdorf-Donche en kind Heer en Vrouw Henri Milio-Theys en kind Heer Maurice Braems-Theys en kind Heer en Vrouw Gaston Depoorter-Souxdorf en kin- ders De familiën Souxdorf, Baeyen, Theys en Devos, danken, langs dezen weg, vrienden en kennissen om de blijken van genegenheid hen betuigd bij het afster ven van hun teergeliefde moeder, schoonmoeder, groot moeder, overgrootmoeder en tante, Vrouw Adolphine CHRISTIAENS. Weduwe van Heer Leopold SOUXDORF en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 Maart, om 8 uur, in de kapel van Belle Godshuis, tot zielelafenis van Heer Raymond COFFYN Pennestraat, 48. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 Maart, om 8 uur, in Sint Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Alfons KERRINCKX gewezen koster. De vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 22 Maart, om 8 j uur, in Sint Maartenskerk, tot zielelafenis van Maria en Madeleine LECLERCQ. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 22 Maart, om 8 uur, in Sint Pieterskerk, tot zielelafenis van Jufvrouw Hélène COULEMBIER. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 Maart, om 9 uur, in Sint- Niklaaskerk, tot. zielelafenis van Heer Constant COOL. Vrienden en kennissen worden verzocht de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 Maart, om 9 uur, in de kerk der Eerw. Paters Carmelieten, tot ziele lafenis van Vrouw Emiel DEGROU. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 29 Maart, om 8 uur, in Sint Pieterskerk, tot zielelafenis van Jufvrouw Georgette BLOMME en overleden familie. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat orue de la Station is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 22 Maart Dimanche 22 Mars i

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 11