KOSMOS REIZEN IN AUTOCAR Wie met Kosmos reist, reist veilig. lichtingen nemen, nog andere bekwame personen zou den gevonden geweest z.jn en dan hadden wij beter kunnen oordeelen en bij vergelijking te werk gaan. M. Vanderghote. Dit is een specialiteit. M. Verbeke. t'Akkoord, maar toch niet van een enkel persoon. M. Vanderghote. Vroeger werd er gezegd dat het modern tooneel meest doeken gebruikt, doch meest al de tooneelgroepen bezitten zelf de noodige doeken die bijzonderlijk op het een of ander tooneelstuk passen. M. Verbeke. Gij spreekt alleen over de gezel schappen die zich van de eene naar de andere stad eerplaatsen, doch er zijn nog andere tooneeltroepen die naar de moderne school gaan. Dit komt meer en meer in gebruik en ik spreek hier voor de toekomst. M. Van der Mersch. De moderne tooneeluitrusting kost niet veel en zou desnoods met de thans voorge stelde tooneelschikking gemakkelijk kunnen gedaan worden. M. Verbeke. Tijdens de bespreking in de vooraf- gaandelijke vergadering in afdeeling heb ik gehoord dat die man reeds de belofte van bestelling gekregen heeft, gezien hij reeds in het bezit is van de maten van den stadsschouwburg. Kent iemand anders de maten van het theater In alle geval heeft hij stout gespro ken met te zeggen dat de maten van zijn voorgestelde tooneeluitrusting zoo goed klopten met hetgeen er in den schouwburg moet komen. Ik bewonder de kunde van dien man. de gerieflijkheid en de groote gemakke lijkheid van zijn ontwerp, de flinke verbeelding, doch misschien had een ander persoon hier van stad ons ook wel onder dit opzicht algeheele voldoening kunnen geven. M. Van der Mersch. Er werd den Heer Leroy vol strekt niets beloofd en het is de gemeenteraad die zal beslissen zoo ja dan neen deze bestelling mag gedaan worden. M. Van Alleynnes. Is het wel verstaan dat dit werk op rekening der oorlogsschade zal komen M. Van der Mersch. Ja, wij hebben de verzekering gehad daarvoor de noodige vergoeding van oorlogs schade te bekomen. M. Vanderghote. Indien er geen andere bemerkin gen zijn, stel ik voor tot de stemming over dit punt over te gaan Al de aanwezige raadsleden stemmen ja, behalve de Heer Verbeke die zich onthoudt. XIV. Dickebuschsteenweg Waterleiding Ver legging Krediet. M. Vanderghote. De Heer Delahaye, schepen van openbare werken, zal hiervoor den noodigen uitleg willen geven. M. Delahaye. Dit punt betreft de kwestie van het verleggen der waterleiding langs den Dickebuschsteen weg. Vanwege den Dienst van Bruggen en Wegen hebben wij thans het plan ontvangen en daarop heb ben wij kunnen zien dat de groote moerbuis op een lengte van 1750 m. zal moeten verlegd worden. Om dit werK te kunnen uitvoeren zonder onderbreking in het leveren van water, werd daarom het volgende be sloten Seffens aan het ministerie te vragen het ver schil te willen betalen tusschen hetgeen nu voor de uit te voeren werken te betalen is en hetgeen ten laste van de stad komt, en binst die onderhandelingen bezig zijn de werken aanstonds te beginnen, want wij staan hier voor het feit dat de werken aan den steenweg uit te voe ren binnen enkele dagen in aanbesteding zuilen uitge geven worden. Volgens de gedane berekening zouden er 1100 m. nieuwe buizen noodig zijn, terwijl 646 m. met de oude herbruikbare buizen zouden gelegd wor den. Het delven der grachten, de oude gracht waar de buizen nu liggen en de nieuwe gracnt, zou in aan besteding gegeven worden. Wij heoben aan drie ver- schillige maatscuappijen den prijs gevraagd voor de buizen, namelijk in gcuiijzer, m staal en in eiermt. Tot neden heboen wij siecnts oen prijs der eternit- buizen ontvangen. Voor het delven der grachten schat ten wij dit werk op ongeveer 42.000 fr. Dit is echter slechts een raming. Daar benevens de waterbuizen ook de gasbuizen, die ernevens liggen, moeten verplaatst worden, zouden wij een akkoord sluiten met de gas maatschappij die in een gedeelte der onkosten zou moeten tuascnernvomen. Voor de levering en het plaat sen van 1100 m. nieuwe buizen hadden wij gerekend dat zulks lüO fr. den loopenden meter zou kosten. De prijs is echter een weinig hooger, het plaatsen erbij gerekend en de pressing op 10 atmospheer. De totale uitgaaf zou dus ongeveer 200.000 fr. beioopen. Volgens belofte van den heer Hoofdingenieur Claeys zou de Staat hierin voor een bijdrage van 115.000 fr. tusscnenkomen. Alswanneer de gasmaatschappij 15.000 fr. zou betalen, dan zou dit werk voor de staci een onkost van 60 a 70.000 fr. vergen, rekening houdend met de opbrengst van de uitgehaalde en niet herbruikte buizen die de stad zal trachten aan den man te bren gen. De Heer Van Alleynnes heeft vroeger voorgesteld de waterleiding op stadsgrond te verleggen, doch zulks zou ons tot een grooten omweg verplichten en veel meer buizen vereischen, zoodat dit wel 350.000 fr. zou kosten. Wij hebben ook besloten dat de maatschappij die de buizen levert, ze ook zelf moet leggen. Ik stel voor dat de raad thans zou beslissen zoo dit werk ja of neen moet uitgevoerd worden. M. Biebuyck. Het is noodig dat wij bij het ministerie het recht der stad voorbehouden. M. Vergracht. Werd er prijs gevraagd aan ver scheidene leveranciers M. Delahaye. Ja, doch tot hiertoe hebben wij nog maar van een enkelen prijs ontvangen. M. Van Alleynnes. Wanneer werden die prijzen gevraagd M. Delahaye. Daags na de vergadering van de Commissie der werken, 't zij Vrijdag over acht dagen. M. Vanderghote. De zaak is dringend. Wij moeten dus thans een beslissing nemen. M. Van Alleynnes. Wij bezitten toch de noodige inlichtingen nog niet, hoe wilt ge dan dat wij een be slissing zouden nemen 7 M. Missiaen. Er is thans alleen maar spraak van het krediet te stemmen, en niet de aanneming der wer ken. Er werden, naar men ons verzekert, drie prij zen gevraagd, doch het schepencollege heeft het recht niet de werken uit te besteden, het is de gemeente raad die zulks moet beslissen. M. Delahaye. De raad zal zich natuurlijk daar over moeten uitspreken en zeggen welke buizen er zul len moeten gebruikt worden. M. Vanderghote. De kwestie is zich thans t'ak- koord te stellen over het princiep van het verplaatsen der waterleiding opdat, van zoodra wij alle noodige in lichtingen bezitten, de aanbesteding dan zoo gauw mogelijk zou kunnen uitgeschreven worden. M. Van Alleynnes. Ik zou vragen geheel het werk in aanbesteding uit te geven en niet in regie uit te voeren, zooals gij dit vroeger geschreven hebt. Wan neer en door wien werd dit besloten In den bun del heb ik een brief gezien dien gij den 4 November 1935 officieel gezonden hebt en volgens denwelken de werken in regie zouden gedaan worden. M. Delahaye. Wanneer wij in 't bezit van de drie gevraagde prijzen zullen zijn, zullen wij die aan den raad mededeelen. M. Van Alleynnes. Gij kunt die prijzen nog niet ontvangen, want zij werden slechts Donderdag laatst gevraagd. M. Delahaye. Verschooning, dit werd vroeger gedaan. M. anderghote. Ik stel voor nee princiep van de uitvoering van het werk te stemmen. Al de raadsleden brengen een goedkeurende stem uit. XV. Verzekering a) der gemeentegebouwen te gen brandb) der burgerlijke verantwoordelijkheid der stad c) der burgerlijke verantwoordelijkheid voor scholen. M. anderghote. Ik verleen het woord aan den Heer schepen Van der Mersch. M. an der Mersch. Er zijn drie ontwerpen van verzekering, namelijk tegen brand, voor de burger lijke verantwoordelijkheid der stad en voor deze voor de gemeentescholen. Voor de brandverzekering der ge bouwen komen de polissen den 26 April 1936 ten einde. Wij hebben de maatschappij daarvan ten gepaste tijde verwittigd en stellen thans voor een nieuwe aan besteding uit te schrijven voor de verzekering tegen brand der stadsgebouwen. Ik heb deze gebouwen in twee reeksen onderverdeeld. De eerste categorie be treft de gebouwen die reeds verzekerd waren, en de tweede over dewelke ik het advies van den raad zal inwinnen om te weten zoo het noodig is ervoor ook een verzekering aan te gaan. In de eerste reeks zijn begrepenhet stadhuis waarvan het gebouw geschat is op 700.000 fr. en de meubelen 200.000 fr.de Mid delbare Staatsschool 1.500.000 fr., meubelen 200.000 fr. de Nijverheidsschool 555.000 fr.. meubelen 19.000 fr. de stadsmeisjesschool der Rijselstraat 415.000 fr., het woonhüis der bestuurster 120.000 fr. en de schoolmeube- len 17.000 fr.de stadsmeisjesschool der S1 Janstraat 275.000 fr., het woonhuis der bestuurster 120.000 fr. en de schoolmeubelen 14.000 fr. de stadsjongensschool 725.000 fr.. het huis van den bestuurder 70.000 fr., school meubelen 110.000 fr. de Muziekschool 515.000 fr., meu belen 19.000 fr.het slachthuis 335.000 fr., het woon huis van den bestuurder 115.000 fr., meubelen 25.000 fr. het stadsmagazijn der Lange Thouroutstraat 70.000 fr., materiaal 20.000 fr., en de kiosk 25.000 fr. het vijverhuis van Zillebeke 100.000 fr.. de machinekamer der pompinrichting 35.000 fr. en de machines 100.000 fr. het vijverhuis van Dickebusch 135.000 fr., de pomp en filtreerstatie. enz. 615.000 fr.. de inboedel ervan 100.000 fr. het houten huis in de Rijselstraat 85.000 fr.het mobilair van het politiebureel 25.000 fr., het gebouw behoort toe aan de Commissie van Openbaren Onder stand het stadstheater 1.000.000 fr. de stadsbiblio theek 270.000 fr., meubels en boeken 185.000 fr., enz. Dit maakt een totaal van 9.735.000 fr. M. Lemahieu. Gij hebt daar straks in de opsom ming gesproken van meubels van het slachthuis. De meubels behooren toe aan den Heer bestuurder, doch het is zeker wel het materiaal dat gij hebt willen bedoelen M. Ven der Mersch. Ia, ik zal dit alzoo wijzigen. Voor wat de tweede reeks gebouwen betreft, wil ik het advies van den gemeenteraad vragen. Moet het gebouw van het Belfort nu ja of neen verzekerd wor den teren brand M. Scvs. De kap en de beiaard moeten alleszins verzekerd worden. M. Van der Mersch. Voor den beiaard wordt dit verder voorzien. Thans is er alleen spraak van het gebouw. M. Seys. Ik zou het ransch verzekeren. geven gelegenheid tot bewonderen van natuur schoon, bezoeken van kunststeden en allerhande aantrekkelijkheden Men kan zich van nu af reeds laten inschrijven voor de hiernavolgende reizen 3 dagen, BELGISCHE ARDENNEN, Prijs 395 fr. Afreizen op 25/431/513-27/612-26/7 15-30/813-20/9. 4 dagen, MONT ST-MICHEL, Prijs 795 fr. Afreizen op 18/416/513-28/612-22/7 5-23/8—9/9. 4 dagen, ARDENNEN en GROOT HERTOGDOM LUXEMBURG, Prijs 495 fr. Afreizen op 12/42-21/56-20/64-19/7 4^-22/85-12/9. 5 dagen, RIJNBOORDEN, Prijs 695 fr. Afreizen op: 18/4-2/5—6-21/6—5/7—8-31/8— 7-13/9. 7 dagen, ZWARTE WOUD, Prijs 1150 fr. Afreizen op 19/518/619/78/8. 7 dagen, ZWITSERLAND met bezoek aan KUSSNACHT, Prijs 1295 fr. Afreizen op 12/5—27/6—26/7—24/8—5/9. 9 dagen, LOURDES, Prijs 1695 fr. Afreizen op 29/46/53-24/617/76-25/8 —12-22/9. 15 dagen, OOSTENRIJK, Prijs 2325 fr. Afreizen op 18/7—20/8. 12 dagen, NICE en AZURENKUST, Prijs 2475 fr. Afreizen op 10/37/430/619/8. Regelmatige reizen worden ingericht naar Parijs', Vogezen, Zwitsersche Meren, Duitschland, Jura, Savooie en Alpen, Centraal Europa, Italië enz. Voor alle inlichtingen en inschrijvingen gelieve men zich te wenden bij KOSMOS TOERISME Groote Markt Koning Albert I, 26 YPER Tel. 515. M. Van der Mersch. Dan moeten wij ook een som voorzien om het te herstellen. Volgens het bestek is du geocuw op vier millioen geraamd. M. Missiaen. Er zal daarop toch nooit geen vier miluoen schade komen. Indien er daar brand ontstaat zal het toch nooit maar aan het dak zijn. Ik zou alleen ae spits verzekeren. M. Seys. Ja, ik zou ook de spits doen verzekeren en dan speciale voorwaarden vragen om gansch het gebouw te verzekeren. M. Van der Mersch. Dit moet ook in aanbeste ding komen. M. Seys. Zijn de prijzen, die gij in de opgegeven schatting aangeduid hebt, vermeerderd M. Van der Mersch. Ja, sommige en namelijk voor de meuDileering. Voor het Belfort zouden wij dus al leen de kap verzekeren M. Vanderghote. Neen, een speciale verzekering aangaan voor gansch het gebouw. M. Seys. Voor de kap moet er een normale ver zekering aangegaan worden en voor het overige zult gij maar een geringen prijs moeten bij betalen. M. Van der Mersch. En voor den beiaard, het uur werk en cadran M. Seys. Ik zou het alles in zijn geheel samen verzekeren. M. Van Alleynnes. Neemt drie millioen aan een premie van 30 cmon, dit maakt slechts 3000 fr., en misschien bekomt gij het aan 20 cm™. Het ware best alles in eens te verzekeren. M. Van der Mersch. Wij zijn dus takkoord voor het afsiuiten van een bijzondere polis voor het belfort, den beiaard, het uurwerk en cadran, alles te zamen Een derde vraag die ik nog wensch te stellen is de volgende Moet de Halle ook verzekerd worden 9 Tot op heden werden er daar, voor de reeds opgebouwde vleugels en aan den gang zijnde werken, een totale som van 2.335,000 fr. aan besteed. M. Van Alleynnes. Ik zou een blok maken van het geheel. M. Seys. Ja en de verzekering uitbreiden naar mate den verderen opbouw der Hallen. Gij zult daar voor niet veel betalen. M. Van der Mersch. En het arsenaal der pompiers, wat moet er daarvoor gedaan worden M. Missiaen. De pompiers zullen dit wel blus- schen zeker M. Van der Mersch. Ik stel die vraag omdat ik volledig wil zijn. M. biebuyck. Is het materiaal der pompiers niet verzekerd M. Van der Mersch. Neen. M. Biebuyck. Maar het moet verzekerd worden. M. Seys. Natuurlijk, want de ladder en# het ander materiaal kunnen toch ook afbranden. M. Van der Mersch. Ware dit geen blijk geven van gemis aan vertrouwen m onze pompiers M. Seys. Dit materiaal staat toch in een gebouw dat kan afbranden. M. Vanderghote. Ik vind dat men de prijzen zou moeten herzien. Sommige schattingen van gebou wen zijn overdreven. M. Missiaen. Ik geloof het niet. Zoo bijvoorbeeld voor het stadhuis is 700.000 fr. niet te veel. M. Vanderghote. De Middelbare School is 1 mil lioen en half geschat. M. Missiaen. Dit is misschien overdreven. M. Van der Mersch. De cijfers die de Heer Gits heeft aangeduid zijn toch niet overdreven. M. Missiaen. Voqr de Middelbare School is de schatting overdreven en voor het stadhuis is er te weinig aangerekend. M. Van uer Mersch. Voor het stadhuis is het de prijs der aanbesteding. M. Missiaen. Die aanbesteding had in 1923 plaats. Thans zou het veel meer kosten om het stadhuis te herbouwen. M. Van Alleynnes. Ik heb den bundel komen na zien, doch hij was op het stadhuis niet. Hoe wilt ge dan dat wij met kennis van zaken over iets spreken M. Van der Mersch. De bundel was bij mij, doch dezen namiddag was hij hier terug. Thans zou ik wil len weten zoo de raad over het princiep van verzeke ring t'akkoord is. Voor de aanbesteding gebruiken wij hetzelfde model van vroeger en stellen als voorwaarde dat de verzekeringsmaatschappij een agent moet heb ben die Yper bewoont. Zijn wij daarover t'akkoord De raadsleden stemmen hiermede eenparig in. M. Van der Mersch. Het tweede punt betreft de verzekering der burgerlijke verantwoordelijkheid van stad tegenover derden. Deze verzekering dekt alle ongevallen welke, ingevolge sommige artikelen van het burgerlijk wetboek, ten laste der stad zouden kunnen ge egd worden. Wij voorzien deze verzekering aan te gaan voor een bedrag van 1.500.000 fr. en van 300 000 frank per persoon. M. Van Alleynnes. Volgens mij ware het beter deze verzekering voor een onbepaald bedrag aan te gaan. M. Missiaen. Ik denk dat de som van 1.500.000 fr. voldoende is, doch ik meen ook dat 300.000 fr. per persoon te veel is. Er dient toch ook rekening gehouden te worden dal, als er een ongeval gebeurt, er negen op tienmaal geen kwade wil vanwege de stad bij is en dat het slachtoffer er zelf heel dikwijls een deel schuld in heeft. M. Van der Mersch. Wanneer de verongelukte persoon nog jong is en veel geld verdient, kan de hem toegestane schadevergoeding soms zeer hoog loopen. M. Missiaen. Hebt gij tijdens uwe loopbaan van advokaat reeds gevallen geweten waar er meer dan 300.000 fr. als schadevergoeding aan een slachtoffer toegekend werd M. Van der Mersch. Ja, ik heb nog een geval ge kend waar de Rechtbank 840.000 fr. aan een persoon toestond. Denkt gij dat 300.000 fr. hier te veel is M. Van Alleynnes. Ik zou die som niet limiteeren. Moest de te betalen premie te hoog lobpen. dan kunt gij nog altijd een plafond voorzien. Vraagt liever ver- schillige barema's voor een onbepaald bedrag en voor een vastgesteld cijfer. M. Vanderghote. Dit zou kunnen gedaan worden en terzelfdertijcf prijs vragen voor verschillige bedra gen. M. Van der Mersch. De verzekering der burger lijke verantwoordelijkheid voor scholen begrijpt eerst de burgerlijke verantwoordelijkheid der stad als eige naarster der gebouwen en vervolgens ook de burger lijke verantwoordelijkheid van het schoolpersoneel en van de leerlingen tegenover derden. Dit vervat de dokters- en apothekerskosten, het vervoer der gekwet sten, de begrafeniskosten, enz. De leerlingen zijn ver-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 4