Het Ypersche - 3' Bijvoegsel - La Région d'Ypres SCHILDERWERKEN HENRI CHERCHYE Begraving van Heer REYPENS, Dokter te Meessen De ifulrukweiacl^^cirafenis:; Heer Dokter Meesen In onze oude Rederijkerskamer De Vlaamsche Ster Nabootsing van Hout en Marmer - Letters en Reklaamschildering - PLASTIEK, enz. 2, Veurnesteenweg, 2, IEPER Tel. 484 Dinsdag 1. 1. om 10 1/2 uur had in de kerk van Meessen de plechtige lijkdienst plaats van heer Dokter fteypens. De hoeken van het baarkleed werden gehou den door de heeren Trachez, burgemeester te Meessen, Dokter Brutsaert, oud volksvertegenwoordiger. Pope- ringhe, Dokter D'Hondt van Wervick en Dokter A. Snick van Yper. Al de inwoners van Meessen en talrijke personen uit het omliggende hadden eraan gehouden de begrafenis bij te wonen. Aan den boord van het kille graf werden verscheidene lijkreden uitgesproken hieronder geven wij deze van den heer Trachez en van Dokter Brutsaert. Moge funèbre prcnoncé par M. Trachez, Bourgmestre. Mesdames, Messieurs, C'est le coeur bien gros que je viens, d'abord comme ami et aussi comme premier magistrat de la ville, rtfincliner une dernière fois sur la tombe de notre cher et éminent docteur Ferdinand Reypens. Jamais une perte ne s'est si cruellement fait sentir et son dé- part si brusque laissera un vide parmi nous qui, même a la longue, sera trés difficile a combler. C'est que depuis plus de quarante années nous sommes tous habitués a le voir par tous les temps, la nuit comme le jour, passer silencieusement dans nos rues pour visiter ses malades. Monsieur Reypens, issu d'une familie de docteurs, est né a Kemmel le 5 Mai 1868. Après de brillantes études en médecine, il est venu s'installer comme docteur dans notre petite ville de Messines. Aussi tót son arrivée, son grand savoir, sa briilante intelligence et son jugement sur apparurent a tous les yeux et il gagna rapidement la confiance générale de toute la population et même des communes.voisines. Cette confiance bien méritée, il l'a toujours gardée et depuis lors il était la a toute heure du jour et de la nuit a la disposition de ceux qui soufïrent, et tous nous avons eu le bonheur de profiter pendant cette longue période, de son savoir, de son. jiévouement et de sa longue expérience. fondant la grande guerre, il resta aussi longtemps cfipt'il fut possible a prqximité du front et continua rrr*lgré le danger a prodiguer ses soins a ses conci toyens dispersés. Aussitöt après la signature de la paix, il n'hésita pas a revenir ici dans les ruines, habiter dans un pe tit baraquement en bois, pour se remettre a la dispo sition des premiers .habitants. II fut ici le pionnier de la prerhière heure et alors que les autorités communales étaient encore retenues au loin par leurs occupations, comme premier Echevin de la Ville, il remplaga le Bourgmestre penda.nt une assez longue période, et c'est lui qui, d'accord avec M. le Haut Commissaire, Royal Moreau, donna l'im- pulsion póur le'déblayem'ènt''et la reconstruction de notre ville. vAvee ,;Mbnfeifeur iië' Söctèüf J'Reypten6l diébérart au- jourd'hui une grande figure Messinoisè. •}!"- Malgré qu'il s'était, retteé depute. ^Au^ieUTs gpn^es. de'la vie 'politique active ét de" te direction des affaires, eorrirriunales, il eSt toujours restë pour nouS un amf fidéle et sur et il n'a jamais ce.ssé de s'intéresser et de sc-utenir nos écoles communales qui perdent en lui un bienfaiteur généreux. II était le grand ami des ènfarits ét lés spins a dpn- hëf a ses malades, C'était pour lui toute sa viè et qüand un cas grave se présehtait, il le prenait tellement a coeur qu'il y pensait nuit et jour. II personnifiait en tous points, :1e vieux médecin. de campagne, accomplissant sa tactie, non pas par intérêt, mais comme un vrai sacerdoce. Depuis deux ans sa santé était devenue précaire et cSepuis plusieurs jours il était atteint de la grippe et d'un début de pleurésie. 'Aout lui ordonnait de se tenir au chaud et de garder Ia' chambre, mais pendant la nuit on vint lui demander son aide pour une femme en danger et dont l'état ré- clamait l'intervention rapide du médecin II n'hésita pas et malgré son état il s'est levé et par la nuit froide et glacée, il s'est rendu en pleirie campagne pour ac- complir ce qu'il jugeait lui, être son devoir. II est rentré touché a mort et il est tombé comme le soldat a son pos ie, victime de son dévouement. Devant de tels faits nous ne pouvons que nous in- cliner bien bas. Pendant toute cette longue suite d'années qu'il a été s«. combien de souffrances n'a-t-il pas soulagées N'a-t-il pas soigné - nos grand'parents, nos parents, nos épouses, nos frères, nos sceurs Et combien de nos enfants n'a-t-il pas sauvé de la mort Quand nous entrevoyons tout cela et que nous son geons que lui, qui a tant fait pour ses concitoyens est maintenant la, pauvre chose inerte, nous nous trou- vons gênés par notre impuissance a lui rendre si peu que ce soit de ce que nous lui devons. Mais c'est le coeur et l'esprit débordant d'admiration, de reconnais sance et de regret que nous nous inclinons une der nière fois sur sa tombe et que nous lui disons adieu Cher Ami, après une vie de travail incessant, de dé vouement et de sacrifice sans limite, suivie d'une fin exëmplaire, vous a'vez surabondamment accompli votre devoir dans la vie, envers vous-même, envers votre familie et envers tous vos concitoyens, pour que l'éter- nité vous soit favorable et douce... Monsieur Ferdinand Reypens, reposez en paix Lijkrede uitgesproken door Dr Brutsaert. Geachte Toehoorders, Als Voorzitter van het Geneeskundig Genootschap van 't arrondissement leper, Waarvan de dierbare overledene in 't bestuur en een der trouwste leden was, heb ik de pijnlijke eer en de droevige plicht een laatste hulde te brengen aan wijlen den Heer Ferdi nand Reypens. Hij stamde van een oude doktersfamilie. Vader Reypens, oud krijgsgeneesheer van het garnizoen eilaas schier hopeloos verdwenen van leper, ves tigde zich in.rijperen leeftijd te Kemmel en was in geheel" 't ronde bekend als een meester in 't vak. Zijn broeder Alfred Reypens, die zijn vader te Kem mel bijstond en opvolgde, was door den oorlog uit zijn midden gerukt. Hij stierf in 1931 te Dranouter, waar hij in korten tijd zooveel achting en genegenheid won onder de bevolking dat het ambt van Burgemees ter hem werd opgedragen. Heer Ferd. Reypens werd aan de Hoogeschool van Gent gepromoveerd in 1895 en vestigde zich te Meesen. Hij heeft dus gedurende meer dan 40 jaar den zwaren last gedragen van den plattelandsdoktoor, alleen, met al de verantwoordelijkheid die er aan vast is, ten dienste staande dag en nacht van een zeer uitgestrekte, maar getrouwe en dankbare klienteel. Reeds in de eerste maanden van den oorlog werd Meesen geweldig beschoten en Dr Reypens met al zijn medeburgers in ballingschap gedreven. Maar hij kon zijn volk en zijn streek niet verlaten en steeds hopende naar Meesen jweer te kunnen keeren van zoohaast het onverbiddelijk oorlogsgevaar zou opklaren, bleef hij te Belle. Maar de Duitsche granaten die moord en brand stichtten, dreven hem van daar ook op de vlucht en zoo na gedurende drie jaar veel diensten aan de be volking van Belle en de talrijke vluchtelingen die daar verbleven, bewezen te hebben, was hij verplicht, met den dood in het hert, een nieuw schuiloord te zoe ken. Hij landde te Sotteville, waar hij als eerlijk en gedienstig mensch, als bekwame vakman, de rechtma tige faam van het Belgisch geneesheerenkorps hoog heeft in eere gehouden. Meesen was door den oorlog als weggevaagd, niets bleef ervan over dan een puinhoop. Ik herinner mij als 't ware van gisteren, mijn eerste bezoek als dokter van 't Rood Kruis te Meesen. Wat akelig schouwspel Een grijnzen van de naakte woestheid, brandpuin, boomstompen, loopgraven, houwitsers, stekeldraad, wapens, kanonschachten, een aarde als door stuip op stuip omwoeld, en daarboven de eenzame vlucht der zwarte raven. Bij dat eerste bezoek einde 1919 telde Meesen slechts 6 inwoners. Maar ze kwamen hoe langer hoe meer terug, allen gedreven door hetzelfde heimwee, allen bezield met denzelfden moed, orp als 't noodig was een geheel nieuw leven aan te leggen. Ze sloegen tenten op en trachtten stuk voor stuk den verscheurden, om woelden grond met de Vlaamschp spa en hunne sterke vuist te vereffenen en wedêftm^vruchtbaar te maken. Liever armoê thuis dan lènger in ballingschap te leven En Dr Reypens kwam dék weer naar Meesen, waar zijn thuis en erve -stond naar dat plekje grond waaraan hij vèrgroeid Was, waar geen wegeltje, geen huisje hem onbekend was, waar hij een naam kon slaan op al de wezens die hém' vriéndelijk begroetten en tegenlachten. En daar leefde'hij gelukkig voort', geacht en bemind van iedereen eenvoudig, nederig, gedienstig, geen andere voldoening zoekëndè dan deze van den ver vulden plicht tegenover zieken en ambtsbroeders. Zijn naam zal Kier té' Meesen in eere en zegening bewaard blijvenen dié 'gétulgerfis zal voor zijne weduwe en zijne familie'étè "Sestètrbbst zijn in hunne droefheid. Iri het geneeskundig genootschap zal zijn werk, zijn leven als een voorbeeld tot navolging blijven. Achtbare, diepbetréurde Collega, God loone U voor al hét goed dat gij deêdt. M'-'a T Vaarwel éh'',l'ust'*tt vreite1*1 19IV -1 - 1 ,V6SM SI yab,". -- '-.'.-ii' van den Wie kende dep. ^er..Dr Jfeypgns in opze streken niet? i ..mi-,-., ij, sfn," ii; Gewaarcjeerji. om. zijn. tserpgpsbe^>yaamheid en ^ztjn. opofferingsgeest. was. bij eep \yi?crbeëldig geneesheer. Wij hebben hem ,geken<j ,ate, -zachte mensch zonder beslag maar die hapdelt, gn wïqns .^aqhtzalvende. har»-' den en blik troost en hoop bgachten' in beproefde ge zinnen. j, jy AJij zegde niet veel, Pjaar .wjst wetenschappelijk te spreken. Zijn, taai' was aqor de studie, van de streek uitgediept tot een persoonlijken kijk in zijn vak. Wanneer goedheid bij iemand,-zich paart aan weten schap, gaat..van hém een krapst uit die anderen be zielt. r, Hij genoot dan ook de sympathie ya,n al zijn collegate in de ronde.. j... ,-3, Van ver en breed wagen ze clgji opk, gekomen om een blijk van hulde te bfengen aap'dezen .man van plicht. Verschillende redenen werdén aan'zijn graf uitge sproken, o. a. door den heerburgemeester Trachez, u.' Brutsaert en DJHondt uit naam der geneesheeren, den heer Warlop uit naam der. Fanfare van Meesen, door een leerling der gemeenteschool. Allen betuigden hun eerbiedige verkleefdheid aan den menschenvriénd. Wij zullen niet herhalen wat de duurbare afgestor vene gedaan heeft voor zijn sfadgenooten gedurende en na den oorlog. De plaatselijke geschiedenis heeft zijn naam opgenomen. De heer Dr Reypens was 'n overtuigd liberaal. Gedu rende verscheidene jaren is hij gemeenteraadslid en zelfs burgemeester, ad interim geweest in de moeilijk ste jaren van de Meesensche geschiedenis. Maar 'fis vooral als weldoener dat wij hem gaarne schetsen zouden.. Nooit heeft hij 'n milde gift geweigerd voor een werk van sociaal nut. Gehecht aan het officieel onderwijs, was hij voor zitter van den Bond ter verdediging van dit onder wijs. Hij vond er een groot vermaak in de. feesten van dit verbond f>ij te wonen. Als voorzitter van <je Fan fare, was hij .voor haar een zedelijken en stoffèljjkén steun. Hij die strijdt voor een idee met open vizier en eer lijk inzicht is ieders eerbied waard. Wij behouden van Dr Reypens een aandenken dat een eerlijke inborst nevens een nobele ziel beklijft. In de toekomst zal dit beeld zich vervagen tot een indruk van zachtheid want dooden sterven niet heel. Hun aandenken troost Zij regeeren feitelijk onze stre vingen. Meesen had in den loop der tijden uitstralingsver- mogen. Éérste rangsambtenaren heeft het voortgebracht'. Verlichte burgers zwaaiden er meermalen den scepter. Dr Reypens was een der vertegenwoordigers van dien geest. Wij dachten er aan toen honderden waaronder vele vooraanstaande personen vereenigd waren op 't kerkpleintje om .hulde te brengen niet slechts aan den mensch maar ook aan den geest die hem bezielde. Op deze plaats vanwaar de blik weidt over een land schap onmetelijk in de ruimte en waar vroeger 't In stituut zich verhief groot in het verleden denkt men heden alleenlijk aan hem voor wie deze massa %i a Mr Ail in vereering vereenigde. Men weet waarlijk niet wat grootscher is het bekoorlijk landschap voor zich- dat toch ongevoelig is of dit innig akkoord in de menschelijke genegen heid. Wij neigen voor 't laatste. Dr Reypens dacht misschien wel dat heden de hoo- gere bestemming van de menschheid dient gevoed door n aanpassing van den lageren stand. Hij heeft nooit zijn steun geweigerd aan een werk van cultuur verspreiding door en voor het volk. Hij was vriend van volksvoorlichting gevestigd op de ontplooiing van de objectieve denkkracht en zede lijk onderricht. Aldus biedt zijn persoonlijkheid een nieuw facette van belang. Wij bieden langs dezen weg aan de diepbedroefde Mevrouw en Mejuffrouw Reypens onze innige gevoe lens van rouw aap. Hij was goed en zal in mildheid herdacht worden. Als een zachte streeling blijft zijn aandenken ons lang bij. J. T. De Vlaamsche Sterheeft een nieuw groot succes geboekt. Wie te leper haar vertooningen niet zag, kan zich geen rekenschap geven van den ouden Vlaamschen burgerzin, wars van opgeschroefdheid, die ze ken schetst. Zij maakt deel uit van ons burgerlijk leven en be- lichaamt ons streven naar eerlijke kunst. Tante Jutta werd Maandag voor een stampvolle' zaal opgevoerd. Vooraanstaande waardigheidsbekleeders hadden er aan gehouden zich te verlustigen in het nobel bedrijf. Voor het opgaan yan het gordijn was de belangstel ling reeds groot. De Ster tiert op een verdiende faam. Het kluchtspel van Reimann sprankelt van geeste lijke zetten, fijne ontledingen, en allervermakelijkste toestanden. Inhoud Advocaat Hanneman, zonder klien teel, baat dé vrijgevigheid van Tante uit, die te Cal cutta verblijft. Om het bedrag te corseeren ondergaat hij een inge beeld huwelijk. Uit de ingebeelde echtgenoote spruiten ingebeelde kinderen. Een huisvriend, die eveneens op droog zaad zit, heeft juist een prachtig quimono aangetrokken, Tante's cadeau aan de ingebeelde huisvrouw, toen de mecenn binnentreedt. Het kiijdje van den huisknecht, dat bij .toeval hier is, levert 't noodige materiaal om de klucht waar schijnlijk te maken en de beurtelings akelige en- hila- raiïte voorvallen aan te dikken. Een weinig aan "té bevelen klant van Hanneman vervult de rol vgn schoonvader. Voeg daarbij den geslepen huisknecht, zijne goedige en openhartige vrouw, een nichtje, van Tartte, 'ri geraadpleegde genëesheér, én' ge bekomt 't jdligf gezelschap'dat ü'irarién 'htèt'tuiten doet 1-aehën. i Staat»'Zijayfaam ookmiel borg: voor dei degeUjkhPÜi ;vap,;'t, sppltia -vv:r. r. R->uf ■- Rolverdeeling Dé heer, E. Lauwers was een bedre ven advocaat die zich door een kwinkslag Of eeh fiink uitgebouwde phrasë uit slag' trekt. Heer Leon Durnez vertolkt een mislukte tooneel- spylersrol. Hij belichaamt in de puntjes een gepin-, ceerde freule. Komische toestandén. ernstige zetten in liefdéscenes, huistooneelen, doen de toehoorders letterlijk schokken. Juffrouw XX, vriendin van n°.-2, 'is in tegenstelling sober in spek maar gevat, 'n Beginnelinge vol beloften. Mevrouw Lelong in de rol van Tante droeg een groote verantwoordelijkheid. Keer op keer ernstig, uit gelaten vreugdig, door smart of wroeging -gebroken, blijft ze kranig en fijnvoelend. -> Hilda, haar aangenomen dochter, te als kandidaat-», verloofde prikkelbaar en yleiend.. Heer Êdg., Lelong beeldt den losbandigen' én uitge slapen boosdoener naar werisch uit. Zijn kostelijke beeldspraak en wijsgeerige formules ronden zijn flink spel- -af; j i Men voelt sympathie voor den vertolkten schurk die door kwinkslag zich uit tragisch?hilarïsche toe- standen heen helpt. Heer Monteyne was eên oude dokter. Door de prak? tijk versuft wëet hij zich door aangeworven bagoüt te redden, 'n Flinke kracht. Blijven nog heer Vanden Driessche, Mevrouw Note- baqrt, die met hun gekenden bijval de tweede rangs- rollen spelen en'de heerDemeyere, éen politieagent, die u zonder verpinken kippevleesch geeft. Kortom al de toehoorders van Maandag waren innig verrukt door 't schoone spel en het letterkundig ge halte van 't bedrijf, 'n Vertooning in De Vlaamsche Ster is een verzekering tegen neurasthenie en andere kwalen. Een woordje van bewondering voor 't goede orkest onder de leiding van M. G. Van Egroo. Zaterdag 28 speelt het Jeugdverbond van 't Willems- Fonds iri Concordia een zeer kluchtige operette. De heer Durnez is tooneelleider. Heer De Cadt verzorgde de partituren. Algemeene ingang3 fr. Bespreking der plaatsen 10.50 fr. VRAAGT PRIJZEN EN DEVIEZEN BIJ Eere diploma met gouden medaille aan Hooger Schilderschool van M. A. Logelain te Brussel. Eereprijs - Wereldtentoonstelling - 1935 - Brussel.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 9