I Koninklijke Hofbouwmaatschappij paart ^'ondc fPgelo Me i jafzi Ee >UR1 lAfrei i een gunstige gelegenheid zich te uiten en de lange stilstand der bezoekers in deze lokalen bewijst het be lang dezer medewerking. De deelneming der Regie van Telegraaf en Telefoon draagt er mschtig toe bij het gebruik dezer bij uitstek moderne en onmisbaar geworden helpers van Handel en Nijverheid te verspreiden en te veralgemeenen. En wat gezegd van de tentoonstellers Wij mogen verzekeren dat zij bewijzen dat men in Yper alle moge lijke nieuwigheden vinden kan en dat hunne stands in schoonheid en degelijkheid evenaren met die der groote fooren. Het is onze plicht onzen dank te betuigen aan a! de medewerkingen die de inrichting der Foor mogelijk maken en den bijval ervan helpen verzekeren. Ten eerste het Stadsbestuur, het Ministerie van Kunsten en Wetenschappen en den Heer Oorts, bestuurder der Staatsmiddelbare School, de Regie van Telegraaf en Telefoon en den Heer Ontvanger Leclercq, de besturen der Nijverheidschool. der Beroèpschool, der Fotoclub en van den Yperschen Kunstkring, de verscheidene organen der gewestelijke drukpers en, laatst maar niet het minst, de talrijke deelnemers onzer dertiende Han delsfoor, aan wien wij veel bijval wenschen, en de ge trouwe en milde gevers onzer tombola. Onzen dank gaat ook aan al de overheden die deze opening met hunne tegenwoordigheid vereeren. Wij bidden U. Heer Burgemeester, Mijnheeren, tot de opening der dertiende Handelsfoor te willen over gaan. Na hem, kwam de Heer Vanderghote, burge meester, aan het woord en drukte zich uit als volgt Heer Voorzitter, Het is voor mij steeds een gt-oote eer en een groot genoegen de Handelsfoor van Yper te mogen openen. Dit niet alleenlijk omdat ik die inhuldiging beschouw als zijnde de bevestiging van het eendrachtig streven van het Stadsbestuur en de bevolking naar een betere toekomst voor onze stad. maar vooral omdat zij mij in de gelegenheid stelt, in naam yan het Stadsbestuur, hulde, lof en dank te zeggen aan de Handels- en Nijver heidskamer van Yper en vooral aan de toewijding van haren verkleefden Voorzitter voor al wat zij ten bate van den voorspoed en de ontwikkeling^ van Yper be trachten en verwezenlijken. Het Stadsbestuur is dan ook gelukkig, getrouw aan zijne gedragslijn, uwe lofwaardige poging te steunen en tot haar welgelukken mede te werken. De voornaamheid van de talrijke personaliteiten die deze plechtigheid opluisteren, de medewerking van de Regie van Telegraaf en Telefoon zoo welwillend be werkstelligd door den Heer Percepteur Leclercq, die steeds in de bres is waar het belang van Yper op spel is, de medewerking van de stedelijke instellingen van vakkundig en beroepsonderwijs, van de Fotoclub en den Kunstkring van Yper, zijn het slaande bewijs van de degelijkheid van uwe ónderneming en van de waardeering waarin uw edel streven in alle middens gehouden wordt. De 13' Handelsfoor is verders nog vanwege de han delaars en nijveraars van Yper de kranige bevesti ging van hun innig vertrouwen in de toekomst, van htm vastberaden voornemen steeds hoofd te bieden aan de moeilijkheden die heden nog Handel en Nijverheid in iron bestaan en hun bloei bedreigen. On^-de bevesti ging van dit innig vertrouwen, van uwe genegenheid jegens uwe stad weze u dan ook, Heeren Inrichters en Tentoonstellers, hulde en lof gebracht. Verleden jaar, Heer Voorzitter, hebt gij in uwe aan spraak ons in herinnering gebracht de 20 verjaring van Yper's treurige marteldood en gewezen op den onrechtmatigen aanslag die, na den wereldoorlog, op haren ceconomischen standing van 1914 werd gepleegd. Yper heeft inderdaad, ten gevolge van den wereldoor log, alles verloren en voor 's Lands bestaan ten beste gegeven. Weinig werd Yper teruggeschonken en het was grievend te bestatigen met welke onbegrijpelijke lichtzinnigheid met Yper's bestaan werd omgesprongen. Hoe holklinkend kwamen ons dan voor de plechtige beloften van algeheel herstel en de luidruchtige be vestigingen van nationale solidariteit. De ervaring had ons geleerd en ten lijve doen voelen dat, evenals de mensch tegenover zijn evennaaste, steden en gouwen als hongerige wolven tegenover elkander gekant ston den in den onverbiddelijken strijd naar immer meer en meer welvaartdat om wille van het handsvol mil joenen dat aan de inwoners van Yper als een karige vergoeding van de geleden schade werd gegund, de Ypersche gemeenschap steeds mocht wachten op de onontbeerlijke verbinding van den Yzer met de Leie, verbinding die op alle gebied vele wantoestanden in het Zuiden van West-Vlaanderen had goed gemaakt. En, niettegenstaande deze bestatiging en bevinding, hebben noch het Bestuur en de Leden van de Handels- en Nijverheidskamer van Yper, noch degenen aan wie het lot der Ypersche gemeenschap werd toevertrouwd moed en vertrouwen verloren. De merkelijke verbeteringen die gedurende de ver- loopen jaren aan de groote wegenis van ons gewest werden gebracht, de ontwerpen tot verbetering die dit jaar zullen uitgevoerd worden, werken waarvan het Stadsbestuur het initiatief genomen heeft, hebben in groote mate, dank aan de ontwikkeling van het vreem delingenverkeer, aan den toestand van onze stad eenige verlichting gebracht. De inhuldiging van ons Belfort, zinnebeeld van de verrijzenis van Yper, had ontegen sprekelijk de innige sympathie bewezen die uit alle sferen en uit alle hoeken van het Land aan onze wereldvermaarde stad steeds ten beste komt. Wij zijn dan ook gelukkig vandaag te mogen besta tigen dat de hoop, die wij alsdan koesterden een einde te zien stellen aan de traditioneele politiek van min achting en mishandeling waaronder onze stad als min derwaardig lid der belgische gemeenschap steeds ge bukt ging, verwezenlijkt is en dat het princiep van het herstel van de vaart Yper-Leie door de Regeering aan vaard is geweestdat de vervulling van de belofte, die Heer Goeverneur Baels ons verleden jaar bracht, binnenkort mag verwacht worden. Laat ons. Mijne Heeren, eendrachtig en eensgezind al onze krachten inspannen, opdat de plannen van op het papier in uitgevoerde werken en de kredieten in daguur en werk zouden omgezet worden, en het ont werp tot verwezenlijking en voltooiing gerake. Opdat, samen met de oplossing van het zwaar vraagstuk van de bestendige bevaarbaarheid van de vaart Yper-Yzer, het delven van de vaart Yper-Leie aan onze stad en aan ons gewest een nieuw leven zou schenken, waardig van ons heerlijk verleden. Het weze mij toegelaten. Heer Voorzitter, mijne rede te sluiten op dezen wensch en in deze gevoelens van hoop en vertrouwen in eene betere toekomst, de 13» Handels foor van Yper open te verklaren. De opening der Handelsfoor: de Heer Burgemeester Vanderghote (uiterst links) spreekt zijne openingsrede uit(uiterst rechts) de Heer Vermeulen, Voorzitter der Handelskamer. Deze beide redevoeringen werden hartelijk toe gejuicht en aanstonds daarna begon, onder het geleide van den Heer Voorzitter Vermeulen, het bezoek der verschillige stands. Voor de dertiende maal was het ons gegeven, op uitnoodiging der Handelskamer, deze jaar- lijksche uiting van den handel en nijverheid te Yper bij te wonen en voor de dertiende maal hebben wij er in bewondering gestaan voor de durf- en wilskracht van inrichters en tentoon stellers, die ons telken jare op iets meerj iets beter, iets schooner, iets grootscher weten te vergasten. i Talrijker dan ooit hebben de Ypersche hande laars en nijveraars dit jaar den oproep der Han delskamer beantwoord en nog nooit voorheen hebben zij zoo gewedijverd om iets nieuws en iets puiks te verwezenlijken. Dat zij er ten volle in geslaagd zijn bewijzen de vefe en welverdien de lofbetuigingen die zij tijdens dit officieel be zoek van de aanwezige overheden in' ontvangst mochten nemen. Met de gedurige uitbreiding die onze Handels foor telken jare neemt, lijdt het geen twijfel dat de reeds ruime lokalen, waarover de foor nu be schikt, weldra te klein zullen worden en spoedig zullen de inrichters verplicht zijn naar grooter lokalen uit te zien zoo zij niet willen verplicht worden de gewenschte plaatsruimte aan de ten toonstellers te weigeren. Dit is een uiterst verheugend feit, want het getuigt dat de werking onzer bedrijvige Handels kamer ten voordeele van de uitbreiding en den bloei van handel en nijverheid en van den voor spoed van Yper begrepen wordt, en dat de op offeringen van allen aard, welke de verdienste lijke inrichters zich met zoo een lofwaardige De Heer Vander ghote, burgemeester en de Heer Vermeu len, in de zaal van de Ypersche Foto club, tijdens het be zoek aan de stands. Tusschen beiden M. V a n d r om m e, Voorzitter der Yper sche Fotoclub. toewijding getroosten, niet ijdel zijn. Evenals hun werken en streven ditmaal nog eens met het grootste en, laat het ons maar be kennen, met het meest onverhoopte succes be kroond werden, zoo wenschen wij ook dat de moeite en de opofferingen, welke de tentoon stellers zich getroosten, met een nog nooit ge- ëvenaarden bijval mogen bekroond worden. Tot hiertoe groeide het getal bezoekers ieder jaar merkelijk aan, doch dit jaar moet men de krone spannen, en dit alleen reeds zal een der schoonste belooningen zijn en voor de inrichters en voor de tentoonstellers. Dit is hetgeen wij hen van ganscher harte wenschen. Herinneren wij dat de Handelsfoor open blijft Zaterdag 11 April, van 7 tot 12 u. en van 13 tot 19 uur. Hoogdag van Paschen, 12 April, van 9 tot 12 u. en van 13 tot 20 uur. Tweede Paaschdag, 13 April, van 8 tot 12 u. en van 13 tot 20 uur. Yperlingen, bevlagt uwe huizen ten einde aan de stad gedurende de Handelsfoor, dien Hoogdag van Handel en Nijverheid, een feestelijk uitzicht te geven. WEDSTRIJD VOOR UITSTALLINGEN VERSIERD MET NATUURLIJKE BLOEMEN De etalageprijskamp, welke de Koninklijke Hofbouwmaatschappij hier telken jare met Wit ten Donderdag inricht, werd dit jaar nogmaals met het volledigste welslagen bekroond. De winkeliers in stad en de tentoonstellers in de Handelsfoor hebben zich ingespannen om hun koopwaren op de smaakvolste en de vernuftigste wijze uit te stallen en velen zijn er in gelukt iets waarlijk prachtigs te verwezenlijken waar voor iedereen in bewondering staat. Niettegenstaande den nog ietswat koelen avond, waren er buitengewoon veel wandelaars in al de bijzonderste straten der stad om de schoon op gesmukte, sierlijk versierde en prachtig ver lichte winkels te bewonderen. De taak der jury, welke de uitstallingen in den loop van den namiddag bezocht, was dit jaar bijzónder moeilijk. Hieronder géven wij den uitslag van dezen wedstrijd. v F Afdeeling Beenhouwers 1. Descamps Gastoff, Boterstraat, vergulden eereme taal met gelukwenschen2. Van Raes Maurice, Dix- mudestraat, vergulden eeremetaal3. Duthoo Georges, Boomgaardstraat, vergulden eeremetaal4. Cnockaert Albert, Dixmudestraat, vergulden eeremetaal5. Claeys Georges, Boterstraat, vergulden eeremetaal6. Van Damme August, Meenenstraat, vergulden eeremetaal. ne Afdeeling iHA Autos Motos Gas Electriek 1. Devos-Dpwanckel, garage. Middelbare School,, ver gulden eeremetaal2. Lacante André, Rijsselstraat, verzilverd eeremetaal3. Compagnie Générale' Gazrét Electricité, Vandenpeereboomplaats, verzilverd eere metaal. Ill Afdeeling Pasteibakkers 1. Weduwe Van Daele, Groote Markt Koning Albert, vergulden eeremetaal; 2. De Haeck Hector, Rijsselstraat, vergulden eeremetaal. IV' Afdeeling Fruit Bloemen Groenten Despeghel Lucien, Tempelstraat, vergulden eereme taal. V' Afdeeling Weeldeartikelen Mercerie Moden, enz. 1. Vandevoorde Florimond, Boterstraat, vergulden eeremetaal en gelukwenschen2. Cardinael Edgard, Rijsselstraat, vergulden eeremetaal en gelukwenschen 3. Gruwez Aimé, Boterstraat, vergulden eeremetaal 4. Glissoux Gaston, Statiestraat, vergulden eeremetaal 5. Devos Jules, Statiestraat, vergulden eeremetaal 6. Vanlaetem-Gerber, Statiestraat, vergulden eereme taal 7. Moerman-Delaplace, Tempelstraat, verzilverd eeremetaal8. Dumortier Camiel, Boterstraat, verzil verd eeremetaal9. Thoma Joseph, Rijsselstraat, ver zilverd eeremetaal10. Declercq Henri, Statiestraat, verzilverd eeremetaal; 11. Gantois Camiel, Middelbare school, bronzen eeremetaal12. Vierstraete Jérome, Rijsselstraat, bronzen eeremetaal13. Braem Fleury, Tempelstraat, bronzen eeremetaal14. Slosse-Dieryck, Vandenpeereboomplaats, bronzen eeremetaal15. Gillis Maurice, Rijselstraat, bronzen eeremetaal16. Luyten Achiel, Vandenpeereboomplaats, bronzen eeremetaal 17. Louf Valère, Boterstraat, bronzen eeremetaal.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 2