J. DE VOS=DECHIEVRE J DE VOS-DECHIEVRE 3 Overlijden van den Heer P. VANDENBRAAMBUSSCHE Politiecommissaris van Yper o De Heer politiecommissaris van Yper, wiens ziekte wij verleden week meldden en, alhoewel zijn toestand toen reeds zekere onrust baarde, wiens genezing wij nog verhoopten en. wensch- ten,is Maandag, 6 dezer, rond 5 u. 30 's morgens, in het door hem betrokken appartement boven het politiecommissariaat zachtjes overleden. Pierre-Henri Vandenbraambussche,. werd ge boren te St Gillis-Brussel, den 26 November 1875. Zeer jong reeds trad hij als vrijwilliger bij het leger. Hij verliet het 6' Linie te Antwerpen als korporaal om bij de Grenadiers te Brussel te gaan, waar hij na eenigen tijd tot 1' sergeant bevorderd werd. Nadien nam hij dienst in hoeda nigheid van inspecteur in de groote magazijnen der Beurs te Brussel en bekwam vervolgens een.- plaats van «huissier» bij de Kamer van Volksvertegenwoordigers. M. VANDENBRAAMBUSSCHE Het is daar dat wijlen M. Colaert, gewezen volksvertegenwoordiger en burgemeester van Yper, zijn kennis miek en hem, na het ontslag van den Heer politiecommissaris Delbrouck, in April 1902, als candidaat voor de plaats van poli tiecommissaris van Yper voorstelde. Na een eerste stemming, waarbij de twee tegenover elkaar staande candidaten elk evenveel stemmen bekwamen, behaalde de begunstigde van M. Co laert een meerderheid van vier stemmen en de Heer Vandenbraambussche werd, den 19 Juli 1902, tot politiecommissaris van Yper benoemd. Vreemdeling en daarbij nog zeer jong zijnde, kostte het hem in het begin wat moeite zich hier in te burgeren en het noodig ontzag en aanzien te verwerven om de moeilijke en soms kiesche taak, welke hij had opgenomen, tot eenieders voldoening te volbrengen. Niettemin slaagde hij erin na korten tijd eenieders achting te winnen en de eerste jaren van zijn verblijf hier te Yper verliepen kalm en rustig in het stipt volbrengen van zijn ambt. Tijdens den oorlog verliet hij op zijne beurt, twee dagen na het vertrek van den Heer bur gemeester Colaert, 't zij den 6 November 1914, de stad Yper welke door den vijand beschoten werd, en vestigde zich eerst te Watou en daarna te Poperinghe, waar de Heer burgemeester Co laert zijne aanwezigheid noodzakelijk achtte, terwijl de Heer Leopold Vandenhende, de toen malige adjunct-politiecommissaris, hier te Yper, midden een bevolking van 5 a 6000 zielen, geble ven was en er gansch alleen, te midden de groot ste moeilijkheden van allen aard, de toen zoo lastige taak van dienstdoenden politiecommis saris waarnam. Op het laatste van Januari 1915 kwam de Heer Vandenbraambussche naar Yper terug en her nam er zijn dienst tot den 15 Mei van hetzelfde jaar, alswanneer de stad Yper, na het Duitsch offensief mjet stikgassen, door de militaire over heid volledig ontruimd werd. Gedurende gansch dit tijdperk van omtrent vier maanden, dat hij hier onder het bombardement doorbracht, heeft de Heer Vandenbraambussche aan de hier nog gebleven Yperlingen en aan de talrijke vluchte lingen, met een dienstvaardigheid waaraan al gemeen hulde werd gebracht, onschatbare dien sten bewezen. Na Yper verlaten te hebben was hrj. zooals meest alle Yperlingen, naar Frankrijk uitgewe ken en verbleef lange jaren te Parijs, waar hij in de groote magazijnen Au Louvre dezelfde bediening waarnam die hij vroeger reeds te Brussel had uitgeoefend. Na aen wapenstilstand echter, was de Heer Vandenbraambussche een der eersten te Yper terug en richtte, met de weinige middels waar over men hier toen beschikte, in een der barak ken van het Minneplein, het politiecommissa riaat weer in, ten einde er de terugkeerende Yperlingen, wier getal allengerhand vermeer derde, van dienst te zijn en de noodige inlich tingen te geven, en ook en vooral om den politie dienst terug in te richten daar de veiligheid hier alsdan nog veel te wenschen liet. Tal van Yperlingen, die hier van in het begin terugkwa men, herinneren zich nog dit moeilijk en lastig tijdstip van het herwordende Yper. Alles moest hier nog gemaakt en ingericht worden, er be stonden noch straten noch wegen en meer dan eens hebben wij den Heer politiecommissaris met kloefen aan de voeten naar zijn bureel op het Minneplein weten' gaan, zoodanig waren de beslijkte wegen, langs dewelke men houten pas serellen had gelegd, er onbegaanbaar. Van den Heer Vandenbraambussche mag ge tuigd worden dat hij zijn ambt van politiecom missaris, dat hij hier bijna 34 jaar lang heeft uitgeoefend, ter herte heeft genomen en steeds ten volle zijn plicht heeft gedaan. Zelden of nooit deed men te vergeefs op hem beroep, hij vond er zijne voldoening in dienst te bewijzen overal waar hij kon, steeds was hij, 't zij gelijk wat of waar er iets voorviel, de eerste en de laatste erbij, en tot den laatsten dag, tot de laatste uren zelfs van zijn leven was hij nog met zijn dienst bezig. Doch niet alleen als politiecommissaris heeft de Heer Vandenbraambussche zich hier verdien stelijk weten te maken, maar vooral als stichter en inrichter van de dagelijksche plechtigheid van den Last Post zijn alle Yperlingen, is gansch de stad hem eeuwige dankbaarheid verschuldigd. Reeds meer dan eens hebben wij hier in ons blad de gelegenheid gehad te wijzen op de ver hevene beteekenis dezer indrukwekkende plech tigheid en op de erkentelijkheid van het Britsche volk die wij daardoor verworven hebben. Het is dank aan den Last Post dat het aantal toeristen hier sedert enkele jaren zoo merkelijk gestegen is en dat zoovelen, in plaats van zooals vroeger in autocar een vluchtig bezoek aan Yper en de gewezen slagvelden te brengen, hier thans een of meer dagen verblijven. Het is dank aan deze vrome herinneringsplechtigheid dat de vermaard heid van Yper zoo een ongehoorde uitbreiding heeft genomen en dat onze stad de eer had. zoo veel hooge bezoekers binnen hare muren te ont vangen. En de verdiensten van dit alles komen onte gensprekelijk toe aan den Heer politiecommis saris Vandenbraambussche, die na de inhuldi ging van het Britsch gedenkteeken der Meenen- poort, in 1927, dit gedacht, door enkele Yperlin gen vooruitgezet, heeft weten te verwezenlijken en dank aan zijne talrijke betrekkingen, zijnen grooten invloed en vooral zijne verkleefde toe wijding de inrichting en het behoud heeft weten te verzekeren van den Last Post, die thans de wereld door bekend en geprezen is. Het ware overbodig hier nog langer te willen steunen op al het goede dat deze dagelijksche hulde aan Yper doet, en te willen bewijzen hoe zeer dit spontaan gebaar van de Ypersche be volking onze Engelsche vrienden heeft getrof fen. Herinneren we alleen de gifte van 4 zil- i_if=if=ir=ir=nr=u=nr=ii—li—ir=ii=nr=ir=ii—n-ir=n Si vous désirez être bien chaussé adressez - vous a Ia MAISON Rue au Beui-i-e, 30 - Ypres Vous y trouverez un beau choix: Chaussures de Luxe et sur mesure. La Maison se charge aussi des Chaussures pour pieds sensibles et orthopédiques. - MAISOK BE COWFIAWCE. - Niets overtreft dan een gemakkelijk SCHOEISEL, wendt U dan tot het gekend huis Boterstraat, 30, YPER Daar vindt U een schoone keus PRACHTSCHOENEN op maat. Daar kunt U geholpen worden zelfs indien U ten zeerste GEBREKKIG zijt. HUIS WA VEHTROLWEA. i—li—11=1 r=ir=ir=ir=i r=u=i r=ir=ir=ir=ir=i BB El veren klaroenen door de Engelschen aan ïper gedaan en, onlangs nog, het schoon gebaar van net British Legion van het graafschap Surrey, aat eraan gehouden heeft het zijne in de onkos ten dier dagelijksche plechtigheid bij te dragen en hier verleden jaar, met Paschen, een grootsche bedevaart inrichtte. Dat de Engelschen den Heer politiecommis saris zelf bijzonderlijk genegen waren en dank wisten voor zijn prijzenswaardig initiatief blijkt uit de feiten dat Z. M. de Koning van Engeland den Heer Vandenbraambussche tot. Officer of the Order of the British Empire benoemde, eervolle onderscheiding die hem, den 11 Februari 1932, in het Britsch gezantschap te Brussel plech tig overhandigd werd, en dat, op uitnoodiging van de St Martin's Association, de Heer politie commissaris, samen met de Heeren H. Sobry, gewezen burgemeester, en L. Murphy, naar Lon den reisde waar in 1932, ter gelegenheid van den wapenstilstand, grootsche feestelijkheden en tal van plechtige ontvangsten te hunner eer plaats hadden. Ongelukkiglijk was hier ter plaats zelf de ver dienste van den Heer politiecommissaris, als inrichter van den Last Post, niet genoegzaam erkend en meestal werd, tijdens plechtigheden en feesten die voor het Last Post Comiteit inge richt waren, al de eer, die uitsluitend aan den voorzitter-stichter en de leden van dit Comiteit toekwam, door de stadsoverheden in ontvangst genomen. Zulks griefde den Heer politiecom missaris zoozeer dat hij verleden jaar het spijtig besluit nam zijn ontslag als voorzitter van het Last Post Comiteit in te dienen. Gelukkiglijk werd dit ontslag nooit aanvaard door de comi- teitsleden, daar zij te zeer overtuigd waren dat die plaats aan het hoofd eener inrichting, die volledig zijn werk was, hem en hem alleen toe kwam. Vriendelijk en gedienstig met iedereen, ver vulde de Heer Vandenbraambussche, als officier van het Openbaar Ministerie, ook steeds met veel zorg en tact zijne kiesche taak. Hij toonde zich steeds zeer meegaande en inschikkelijk en on derhield zoo met de leden der Rechtbank als der Balie, de beste betrekkingen. Allen die met hem in aanraking kwamen en vooral de vele vrienden die hij zich hier, gedurende zijne zoo lange loop baan, had weten te maken, zullen van hem de herinnering bewaren van een uiterst minzamen, dienstvaardigen en plichtbewusten ambtenaar, van een goeden, trouwen en jovialen makker. Wij bijzonderlijk aanzien het als een plicht hier aan den Heer Vandenbraambussche een ver diende en gemeende hulde te brengen, daar wij in onze talrijke betrekkingen met hem, den Heer commissaris hebben leeren kennen en waardee- ren en dat wij in hem steeds een kostbaren me dewerker hebben gevonden die onze taak van inlichter voor zooveel het hem mogelijk was vergemakkelijkte en die ons steeds met de meeste welwillendheid bejegende. Eerelid van het 13th Belgian Field Artillery, heeft hij de Verbroedering van dit regiment ook tal van diensten bewezen en het zijne bijgedra gen om de inhuldiging der gedenkplaat, ter eere van de dooden van dit regiment, hier mogelijk te maken. Om zijne talrijke verdiensten was de Heer Vandenbraambussche opvolgenlijk bevorderd ge worden tot en vereerd met de volgende onder scheidingen Ridder in de Orde van Leopold II, Burgerkruis van le klas, Burgerlijke medaille van 2C klas 1914-18, Eeuwfeestmedaille, Ridder van het Britsch Keizerrijk, en Ridder Ouissam Alaouite, een koloniaal Order hem door de Fran- sche regeering toegekend. Zijn heengaan, zoo onverwachts, na een kort stondige ziekte, op het oogenblik dat hij weldra van een welverdiende rust ging mogen genieten, heeft velen diep getroffen en zal vooral onder zijne menigvuldige vrienden een groote leemte laten. Zijn aandenken zal hier nog lang in eere be waard worden en zijn naam zal hier te Yper onvergankelijk zijn daar hij voor eeuwig zal gehecht blijven aan het Last Post Comiteit, dat zijn werk is. Moest de allerprachtigste verzameling photos, die de Heer politiecommissaris hier na den oor log heeft weten te verzamelen en die wij in de Handelsfoor van 1930 hebben kunnen bewonde ren, hier te Yper mogen blijven dan ware zulks de schoonste herinnering die wij van hem zou den kunnen bewaren. Deze verzameling photos, eenig in haar aard, die allerhande plechtigheden, feesten en gebeur tenissen van het Ypersch leven voorstellen en herinneren, is elders, in- een andere stad, van geenerlei waarde. Hier zou ze* een blijvende ge tuigenis zijn van enkele der schoonste bladzij den van ons Ypersch leven en, aan het stedelijk museum geschonken, zou ze er door duizenden en duizenden bezoekers en door alle Yperlingen kunnen bezichtigd en bewonderd worden. Aan de achtbare Familie van den Heer politie-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 3