Symphonic Au Luna=Park Mont=Noir Une PISCINE sur Ie Haut d'un Mont SUPERHETERODYNE VOLKSONTVANQER KORTRiJKSCHE - ONDERLINGE Brand -- Leven Ongevallen Claeyssens-Titeca Vanaf 65 Fr. per maand. 1575 Ff. Al. CourtequIsse - Bonte WAAR ZIJT Gij HET ZEKERST EN VOORPEcLICST VERZEKERD TE KORTRIJK VERVOER - VERHUIZINGEN AUTO - T A P I S S I R E 118, Dickebusehsteenweg, 118 YPER Telefoon 189 UAIQUE AL MOMBE S [=]lbllzdl=li=iEii=]r=if=i[=iF=ir=ir=ir=ir=ir=n=ir=ir=if=ir=imr=ir=n=ir=ii=if=i[=ir=ir=ir=ir=iRf=i EERSTE KLAS Inlichtingen en voorwaarden bij 16%, RijHselstraat, leper. vanavond, ik moet die hemden nog wat afnaaien, die liggen eral zoo langWij zullen in mijn kamer gaan zitten en thee drinken, alsof M. Le- marié u een pensioen toegekend had. Heeft u daar zin in De kamer van Henriette was in de oogen van den ouden tamboer een gewijde plaats, waarvoor hij verlof moest hebben om binnen te gaan. Den avond in de kamer van Henriette te mogen doorbrengen, vond hij een lieve attentie. Het was de grootste en meest verlichte kamer der geheele woning. Men zag er een notenhouten ledikant, met witkatoenen gordijnen, met balle tjes franje versierd in nette plooien er om heen, een spiegel in vergulden lijst, een spiegelkast van palissanderhout en een klein rond tafeltje van het zelfde hout, dat in het midden stond, beiden een geschenk van een vriendinnetje van het atelier, die tamelijk rijk getrouwd was. Op de tafel, waarover een gehaakt kleed lag, stond tusschen twee stapels modeplaten, een porcelei- nen vaas met kunstbloemen. Langs de muren hingen een glazen boekenkastje en eenige frissche gedrukte aquarellen, gezichten uit Noorwegen. Zwitserland en Italië. In een hoek, op een uit springend steunsel van uitgesneden hout, stond een beeldje van de Heilige Maagd, waarom heen Handelsregister Kortrijk 952 NATUURLIJK bij de Naamlooze Maatschappij, de 'Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 December 1932, in uitvoering van de v,et van 25 Juni 1930. Hare werking uitstrekkende over gansch het land, worden er nog ernstige Vertegenwoordigers gevraagd. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Bijkantoor te YPER 8, Mondstraat Tel. 159 Algemeen Opziener Omer Robyn <een rozenkrans van groote kralen. Op haar gezicht was een uitdrukking van ontroerende zachtheid met haar drie vingers opgeheven, zegende zij in den naam des Vaders en des Zoons en des H. Geestes. Ja, de kamer was prettig om te zien. En wat haar zoo heerlijk maakte, was de geest van het jonge meisje, die haar geheel doortrokken had en daar zweefde zelfs, na het vertrek van Hen riette. Alles was daar met een persoonlijken .smaak geschikt. Soms bleef een of ander toilet- benoodigheid zonder waarde, maar met zorg gekozen, vergeten, op een meubel liggen een tullen'das, een ceintuur met een opengewerkte gesp, een parasol, een vestje uit een japon met kant van zes stuivers opgemaakt, een eenvoudig paar handschoenen, die den vorm der hand nog een weinig hadden behouden, van die fijne hand, die zelfs als zij rustte, nog eenigszins gebogen bleef door het vasthouden van de naald. Soms, meermalen op een dag, als de oude Madiot neer slachtig was geworden door de vele lange uren van eenzaamheid, wanneer Henriette het middag maal bij Mevrouw Clémence gebruikte, stond hij uit zijn stoel op, opende de deur en beschouwde dit heiligdom, zonder er binnen te treden, en ging dan ontroerd door het gezicht van al deze dingen, die hem twee oogen van een kleur als van diep zeewater en het gelaat van een lief jong meisje te binnen riepen in de stad wandelen, vol van de gedachte aan haar en zijn hernieuw den trots op zijn kind. Dat vleistertje van een Henriette Om haar oom te troosten, had zij dien avond den eenigen leuningstoel met borduurwerk, waarin nooit iemand ging zitten naar voren geschoven zij was aan tafel gaan zitten en naaide voorover gebogen onder de lamp, waar de Zondaagsche kap was opgezet. Haar vingers schikten en be vestigden met rustige zekerheid, een goedkoop kantje aan de mouwen en boord van een hemd. Zoo nu en dan hield zij even stil om haar schaar, een klosje of de kant, die op een glimmend blauw karton gewonden was van de tafel te krijgen. Dan keek zij naar den kant waar Madiot -op den luierstoel achterover leunde, dan weer eens naar het raam, dat open stond en waardoor de windvlagen zonder waarschuwen naar binnen kwamen. Wanneer het heel hard waaide hoorde men de takken van den oleander ritselend en bijeengepakt door den wind, nu eens tegen den muur, dan weer tegen het balcon zwiepen. Twee keer kwam het geluid van riemen van de Loire en twee keer luisterde Henriette glim lachend. Zij gevoelde zich zoo verlicht en blij de gedachte, dat men Marie zoo goed bij Mevrouw Clémence ontvangen had, en vooral, dat zij dezen avond bij oom Madiot de taak van trooste res vervullen kon, die haar zoo goed afging. Zij zegde Gij hebt ongelijk met u zoo verdrietig te maken over de weigering van M. Lemarié, oom, en ik denk er heel anders over dan Antoine. Gij hebt gedaan, wat gij hebt kunnen doen, het is niet gelukt. Zult gij nu beter slagen met u boos te maken en met een proces te dreigen Men- schen als wij zijn maar zwakke tegenstanders. Hij heeft mij mijn pensioen ontstolen Zijn wij er tot nu toe ook niet gekomen Ik herken, dat wij nu juist niet rijk geweest zijn... Zij keek met welbehagen rond naar de spiegel kast en de platen tegen den muur. Maar nu zijn de jaren van ellende voorbij. Antoine verdient zijn brood en ik ook... Weet u, wat Mevrouw Clémence mij verleden zaterdag, den dag waarop Marie Schwarz kwam, gezegd heeft Zijzegde tegen mij Kleine artistemet een uitdrukking, welke heel wat beteekende als ik goed begrepen heb. Zou 't u niet gelukkig maken oompje, als uw nicht eens eerste werd Eerste van het eerste mode huis van Nantes. Welnudat kan den een of anderen dag gebeuren. Juffrouw Augustine loopt op haar laatste beenen... Zij lachte haar jongen lach, haar naald als een pijltje tusschen haar vingers geklemd. Wee den ouden, bij ons in het modevak Het is bij ons precies hetzelfde, zegde Madiot, wee den ouden Henriette begreep, dat haar lachen wreed was. Zij beet op haar dunne bleeke lippen, die zoo lichtzinnig met de ellende van een kameraad gespot hadden. Ik zal er geen moeite voor doen, haar plaats te krijgen, oom Madiot, gelooft me gerust. Maar ziet u, het is nu mijne beurt geworden om op te klimmen. Zij keken elkander een oogenblik aan zij in de onwillekeurige vervoering van haar jeugd hij, terneergedrukt, slechts met moeite tegen zichzelf in, peinzende op hetgeen ze zegde en meegesleept door haar woorden, maar zoodra zij zweeg, weer ongemerkt met zijn verdriet bezig. Waarom werd hij nu niet wat vroolijker Wat had hij toch, dat hij strak bleef zitten kijken in den geborduurden leuningstoel met zijn oogen op haar gevestigd, terwijl alleen zijn knippende oogleden in zijn gezicht bewogen. Zij kon niet begrijpen, dat een mislukking zooals de tocht van dezen middag geweest was, die toch te voor zien was geweest, de werkman zoo teleurstelde, en zij schreef den koppigen wrok van den man toe, aan de woorden van haat, die Antoine hem zonder twijfel had ingefluisterd. Terwijl zij op nieuw de naald door het linnen binnenstak, vroeg zij Is het noch niet kort geleden, dat ik mijn leertijd begon Herinnert ge u nog, dat u mij tot aan de deur van het atelier van juffrouw Lora bracht, die boerinnenmutsen maakte in de brug- genwijk Weet u nog, dat gij dan 's avonds bijna heelemaal bevrozen waart, als u een uur op mij gewacht had. Ik was nog maar klein maar we hielden toch veel van elkaar, hé, oom Tevergeefs, tevergeefs haalde zij het verleden op, deed zij een beroep op de altijd bereidwillige toewijding van Eloi Madiot. De goede man werd verteerd, door een knagend berouw, waarover hij zich zelf schaamde. Ik ben op het punt geweest, alles te zeggen, dacht hij, ik, een man, een oude soldaatAls ik nog iets meer gezegd had, zou ik haar oneer geopenbaard hebben voor mevrouw, die er bij was Sinds vier en twintig jaar bewaar ik haar geheim, hier in mijn hartZou ik dus niet van haar houden 1 Ben ik dan een lafaard Toen hij haar weder bezag, voelde hij wel, dat het niet zoo was en dat hij van haar hield. Doch de schaamte, om wat hij gedaan had, bleef en daarmede hadden ook de herinneringen aan het treurig verleden, zijn armen geest overmeesterd, die er zoolang aan gewend was geweest, om ze op zij te zetten. Oom, als ik eersteword bij mevrouw Clémence, dan krijg ik loonopslag ,dan zullen wij rijk zijn. Ik ga u dan een reisje aanbieden van mijn spaarpenningen, tot aan den mond der LoireLange Etienne heeft beloofd, Ner mij in zijn boot te zullen brengen. Zij lachte, opdat hij weer gelukkig zou worden. Zij was eraan gewend zijn humeur bij een enkel vriendelijk woord te zien veranderen. Maar thans kwamen er twee tranen in de oogen van Madiot. Als ik er aan denk, dat ik haar zou hebben kunnen verraden, als ik er aan denk Henriette hield op met naaien. Zij boog zich voorover en streelde de zware verrimpelde hand, die als een schroef de leuning van den stoel om klemde. Wat hebt gij toch, oom Hij boog het hoofd uit vrees, dat zij in zijn oogen zou kunnen lezen. De oleander op het balcon schudde, schuurde langs den muur en reikte door den wind voort gestuwd, met de punten zijner takken tot in de kamer. Een stem, die van op de straat scheen te komen, maar door den wind gedempt klonk, riep Hola Madiot Verboden nadruk. ('t Vervolgt). in binnen- en buitenland met Vei-7crgrl werk Matige prijzen Location de Maillots (VJ0(T,J)reUX Jeux gf AttraCtl'OllS

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 5