TANDPIJN EISCHT DENTOGÈNE De Briefdragers van Yper in Feest- Een voorbeeld en een les HENEGOUWEN Arrondissement Ath Afvaardiging Ath (vlag). Afvaardiging Les- sines. Arrondissement Doorn ijk Afvaardiging Doornijk (vlag). Afvaardiging Basècles-Péruwelz. NOORD-FRANKRIJK Afvaardiging Rijsel (vlag). OOST-VLAANDEREN Vlag van den Provincialen Bond. Arrondissement Aalst. Aalst (afvaardiging met vlag). Arrondissement Audenaerde-Ronse Audenaerde (afvaardiging met vlag). Ronse (afvaardiging). Arrondissement Dendermonde Bond Derdermonde (afvaardiging met vlag) Bond Hamme (afvaardiging met vlag) Bond Wetteren (afvaardiging met vlag) Bond Zele (afvaardiging). Arrondissement Gent Bond Deynze (afvaardiging met vlag) Boria Eecloo en Meetjesland (afvaardiging met vlag) Gentsche Bakkersbond (afvaardiging met vlag) Vereenigde Bakkersbazen Gent (afvaardiging met vlag). Arrondissement St Niklaas Bond Lokeren (afvaardiging met vlag) Bond Rupelmonde (afvaardiging) Bond St Niklaas (afvaardiging) Bond Temsche (afvaardiging). WEST-VLAANDEREN Arrondissement Brugge Bakkersambacht Brugge (afvaardiging met vlag) Bakkersbond Thourout. Arrondissement Kortrijk Bakkersbond Kortrijk (afvaardiging met vlag); Bakkersbond Meenen (afvaardiging) Bakkers bond Moeskroen (afvaardiging) Bakkersbond Waereghem (afvaardiging). Arrondissement Oostende-Veurne Bakkersbond OostendeBakkersbond Veurne. Arrondissement Roeselaere-Thielt Bakkersbond Iseghem (afvaardiging met vlag) Bakkersbond Roeselaere (afvaardiging met vlag) Bakkersbond Thielt (afvaardiging met vlag). Arrondissement Yper Bakkersbond Poperinghe (afvaardiging) Bak kersbond Yper (voltallig). Nieuwe vlag. OP HET STADHUIS Om 10.45 uur zal het stadsbestuur de afvaar digingen ontvangen. De vlag zal overhandigd worden door den heer Burgemeester Vander- ghote. TER KERK De stoet verlaat het Stadhuis in zelfde orde als hierboven vermeld, met dit verschil dat het Be stuur van den Landsbond plaats neemt aan het einde van den stoet vóór den bond Yper. Te 11 u. 15, stilstand aan het gedenkteeken der Ypersche gesneuvelden. Bloemen. Uitvoering van Judex. Te 11 u. 30, Plechtige Mis, wijding der vlag, gelegenheidssermoen door den E. H. Deken, Offerande. Aan den grooten ingang der Kollegiale Kerk van Sint Martinus zal de harmonie zich links rangschikken, de bonden rechts, laten den door gang aan de besturen van den Landsbond en van den bond van Yper en volgen die in de Kerk, waar de groote middenbeuk aan de bakkers voor behouden wordt. NA DE KERKELIJKE PLECHTIGHEID Te 12 u., optocht door de voornaamste straten der stad. WegwijzerGedenkteeken der Ypersche ge sneuvelden, Rijselstraat, Pateelstraat, Bukker- straat, Hondstraat, St Jacobsnieuwweg, St Ja- cobstraat, Meenenstraat, Engelsch gedenkteeken der Meenenpoort. Nadien Kauwekijnstraat, Korte Thouroutstraat, Groote Markt Koning Albert, Dixmudestraat, Surmontstraat, Boesinghestraat, Vandenpeereboomplaats, tot aan den Stads schouwburg. Het bestuur van den Landsbond vormt het hoofd van den stoet, gevolgd door den bond van Yper, verders de stoet in zelfde vorming als hier boven. In de Rijsselstraat aan het Belle Godshuis is de plaats voorbehouden voor het bestuur van den Landsbond, die aldaar den stoet in oogen- schouw zal nemen. Om 12 u. uitvoering van de Last Posten de God save the King onder het Britsch gedenkteeken der Meenenpoort. NAAR STADSSCHOUWBURG In stoet naar den Stadsschouwburg, waar de Heer De Temmerman, Voorzitter van den Lands bond, in 't vlaamsch en in 't fransch het woord zal richten tot de honderden deelnemers bakkers uit het Vlaamsche en Waalsche land en ook tot de afgevaardigden vqp Frankrijk. hJÊÊÊkMm mm OFFICIEELE MAALTIJD De officieele maaltijd heeft plaats om 2 J ure stipt in 't Gasthof Splendid en Britannique Groote Markt Koning Albert. De 140 beschikbare plaatsen zijn reeds allen besproken. BURGERSMAALTIJDEN Burgersmaaltijden, op voorhand besteld, wor den gereed gemaakt in volgende gasthoven en eetgelegenheden en zullen om 2 uur opgediend worden Gasthof Trois Suisses en Hotel Regina, Groote Markt Koning Albert I. Gasthof Savoyards, Hallestraat. Gasthoven Hotel de la Gare, Hotel des Bras- seurs en Hotel de lAigle d'Or, Statieplaats. Hotel du Casino, Statiestraat. Café Restaurant de la Charente, Meenenstraat. De bakkers, die voor die maaltijden nog niet ingeschreven zijn en er aan begeeren deel te nemen, zijn beleefd verzocht zich, bij hun aan komst in Yper, tot een dier voornoemde gastho ven te wenden. REISTOCHT ROND YPER Om 3 ure vertrek van de Groote Markt Koning Albert I naar Rooden Berg, Kemmelberg, Yper, Zonnebeke, Broodseinde, Hoogte 62. Verschillige gidsen maken de reis mede onder leiding der H.H. Aimé Gruwez, Yper, en Emiel Gruwez, Brussel. Beleefd verzoek aan de Ypersche bevolking hare huizen te willen bevlaggen. Dank op voor hand. EIEIBEIEIEIQEIEIQQEIEÜHIEIEIE] wordt gestild, weggenomen door de DENTOGÈNE. 5 frank in alle Apotheken. BBI=lglgl!=IL--ll—11=11—II—ll=n 1=11=1 n=l r=li=i Op Zondag 10 Mei a. s., te 14 u., herdenken de brievenbestellers der groep Yper-Poperinghe en omstreken, aangesloten bij de Postfederatie van België en welker groep meer dan 100 leden telt, het 15 jarig bestaan hunner groep en het 10 jarig bestaan hunner vlag. Te dier gelegenheid zal er aan den oud voor zitter, makker Kerrinckx ,door de leden der groep een mooi geschenk aangeboden worden als blijvende herinnering van zijn 15 jarig voorzit terschap. Verder zullen de volgende eereteekens over handigd worden Het kruis van 2'' klas voor 35 jaar dienst aan de Heeren Lahaye Camille, van Poperinghe Mortier Emile, van YperDevos Alfons, van Yper Lameire Edmond, van Yper Baekelandt Alfons, van Yper, en Vandendriessche C., van Nieuwkerke. De medaille van le klas voor 25 jaar en het kruis van 2" klas voor 35 jaar dienst aan de Hee ren Isaac Cyrille, van Wervick Derycke Honoré, van PoperingheLuyssaert Marcel, van Oost- vleteren Lebbe Aimé, van Watou, en Camer- linck A., van Proven. De medaille van T klas voor 25 jaar dienst aan de Heeren Kerrinckx Emile, van Yper Coutte- nier Arthur, van Poperinghe Keignaert Mau rice, van Zonnebeke Dumon René, van Poperin ghe Duponcelle E., van Rousbrugge Suffys C., van Poperinghe D'Amour Elie, van Poperinghe Dubois Gustave, van Yper Ossieur Henri, van Yper Derousseaux Omer, van Komen Verbeke R„ van Becelaere Bouve Aug., van Poperinghe Malesis Gast., van KomenLeroy Henri, van Houthem Coulie Henri, van Komen De Houck Leon, van Oostvleteren; Meurin Leon, van Nieuw kerke Delplace Eug., van Vlamertinghe, en Vermeersch Maurice, van Yper. Talrijke groepen bestellers uit het land zullen aan deze feestelijkheden deelnemen, o. m. de groep van Brabant met de bestuursleden van het onafhankelijk Brievenbestellerssyndicaat, de groepen van Antwerpen, Brugge, Oostende, Mechelen, Veurne, Dixmude, Doornijk, Roese laere, Kortrijk, Thielt, Leuven, Gent of de groep van Oostvlaanderen en meer andere nog, allen met vlag. De Harmonie Ypriana zal den optocht door de straten der stad opluisteren. Hulde zal gebracht worden aan het gedenkteeken der Ypersche ge sneuvelden ,aan den voet van hetwelk bloemen zullen neergelegd worden, terwijl, omstreeks 16 u., de Last Post zal geblazen worden onder het Britsch gedenkteeken der Meenenpoort. De stoet wordt gevormd op de R. Colaertplaats. Wegwijzer Statiestraat, Tempelstraat, Boter- straat, Markt Zweerd Dixmudestraat, Carton- straat, Kauwekijnstraat, Britsch gedenkteeken, Meenenstraat, Hondstraat, Bukkerstraat, Rijssel straat, Neermarkt, Ypersch gedenkteeken, Boter- straat, Maloulaan. (O) Uit een studie over De vaarten en de Haven van Brussel geschreven door den Heer S. van Neyghen, hoofdbureeloverste bij het Bestuur der eigendommen van de stad Brussel, putten wij enkele gegevens die ons aantoonen hoe de stad Brussel, niettegenstaande zij verder van de zee verwijderd is dan Yper, door den wil harer be volking van een haven voorzien werd. In alle landen der wereld ziet men de bijzon derste steden gelegen aan den boord der zee of ermede door stroomen of groote bevaarbare ri vieren verbonden, wat nogmaals bewijst dat een waterweg voor het bestaan en de uitbreiding eener stad een onmisbare voorwaarde is. Voor de hoofdsteden is dit doorgaans een al- gemeene regel en men kan zich Parijs zonder de Seine, Londen zonder de Teems of Wegnen zonder den Donau niet voorstellen. De stad Brussel echter miek uitzondering aan dezen regel, daar ze enkel bespoeld was door de Zenne, een klein riviertje dat nu reeds grooten- deels overwelfd is en er weldra maar weinig meer zal gekend zijn, gezien de overwelvings- werken ervan in de Brusselsche agglomeratie zullen voortgezet worden. Het is nochtans langs de Zenne, die nu nog enkel en alleen als rioolontvanger dienst doet, dat, ten tijde van Karei den Groote, kleine sche pen, die verscheidene dagen noodig hadden om van Brussel tot aan de Rupel te varen, het han delstrafiek tusschen de stad Brussel en het Noor den van het land verzekerden. Gedurende ver scheidene eeuwen was de Zenne, daar de wegen alsdan nog maar pas begonnen te ontstaan, de eenige rechtstreeksche en veilige verbinding die tusschen Brussel en de zee bestond. Het is langs daar dat de schippers hunne koopwaren, die zij te Antwerpen oplaadden, aanbrachten. Doch de Brusselsche schippers genoten niet altijd van den vrijen doortocht op dezen natuur lijken waterweg. Alzoo werden zij door Jan II, hertog van Brabant, in 1301 verplicht hun koop waren eerst op de markt van Mechelen aan te bieden, vooraleer ze tot Brussel te mogen ver voeren. Daarvoor moesten de schepen, die van de Rupel kwamen, eerst de Dijle opvaren tot Meche len en dan terugkomen vooraleer de Zenne te ontleenen. Meermaals zocht Brussel zich aan deze verplichting te onttrekken. Talrijke processen werden tusschen Brussel en Mechelen aangegaan, doch, nadat de doortocht gedurende een tijdstip van 50 jaar vrij gebleven was, wist Mechelen zijn vroeger voorrecht terug te doen bekrachti gen tot, in 1531, er besloten werd de schepen van dezen omweg te ontslaan mits ze te Heffen de rechten betaalden die zij vroeger te Mechelen verschuldigd waren. Ten einde aan deze verplichting te ontsnappen en daar anderzijds de Zenne steeds meer en meer verzandde, werd er door de stad Brussel, in 1415, een eerste ontwerp opgemaakt om de Zenne tot aan de Dijle te kanaliseeren. In 1434 verkreeg men van Filip den Goede de machtiging om dit ontwerp te verwezenlijken. De werken werden aangevangen, sluizen werden op de rivier ge bouwd, doch eenigen tijd later werd dit ontwerp prijsgegeven en besloot men een nieuwe vaart, gelijkloopend met de rivier, te graven. Deze vaart moest langs Vilvoorde en Mechelen gaan om, stroomafwaarts deze laatste stad, de Dijle te vervoegen. De werken ervan werden langen tijd verachterd door den tegenstand dier twee laatstgenoemde steden, zoodat er besloten werd het eerste ontwerp te wijzigen. Het Brus- selsch magistraat kocht aanzienlijke gronden te Vilvoorde, ten einde van deze stad niet meer af te hangen en er kommen te kunnen graven en een sluis te bouwen. De nieuwe vaart zou dan vanaf Vilvoorde naar Willebroeck loopen, waar zij, rechtover Boom, rechtstreeks de Rupel zou vervoegen zonder op het grondgebied van Meche len te komen. Den 16 Juni 1550 begonnen, werd deze vaart in 1561 geëindigd en den 12 October van dit zelfde jaar officieel ingehuldigd. Zij had alsdan een lengte van 28.150 m., een breedte van 30 m. aan de waterlijn en van lm. 90 tot 2 m. ankergrond. Vier sluizen, die een doortochtbreedte hadden van 6 m., werden gebouwd te Drie Fonteinen, te Humbeek, te Thisselt en te Groot-Willebroeck met een totalen waterval van meer dan veertig voet. In 1573 werd te Klein-Willebroeck nog een vijfde sluis bijgebouwd. Een eerste dok was in 1560 in het center van Brussel gegraven gewor den. Om de onkosten dezer vaart, die op 800.000 florijnen geschat werden, te kunnen dekken, had de stad Brussel tal van lasten geheven die zwaar drukten op de bevolking, zoodat velen tegen deze werken gekant waren. Doch van zoodra dit ka naal van Willebroeck voor de scheepvaart ge opend werd, kende hij een overgrooten bijval en velen van de vroegere tegenstanders waren nu onder de geestdriftigsten om zijn groot belang te erkennen. Zoowel het koopwaren- als het per-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 2