Soiree Tabagie Tabagie Avond Kosmos Tourisme Hötel Skindies, Ypres Hotel Skindies, Yper j 2 KOSMOS TOERISME 26, Groote Markt Koning Albert I YPER - Tel. 515. GEMEENTE DICKEBUSCH PRACHTIG MUZIEKFEEST schappe'i. ,e vereenigingen. in het lepersche tracht te verwezenlijken. En nu we dcj genegenheid en deze flinke tege moetkom ns van wege het Stadsbestuur mochten bele ven. vatten wij eens te meer, met een wilskrachtige daadvaardigheid, cnze werkzaamheden aan. opdat onze bond in bloei en sterkte voor de toekomst zou winnen en bij de bevolking van leper zou uitblinken, als een blijvende ge.u.genis van samenhoorigheid en steun, zoowel in dï moeilijke als in de gelukkiger tijden. Het s dan ook in deze zekerheid, dat wij Ued., Heer Burg "meester, zeer geachte Heeren, de verzeke ring aanbieden van onzen innigsten dank en van onze diepe verknochtheid in het verwezenlijken van uw lastige taak, tot heil en voorspoed van de lepersche bevoix ng. k M_ m I t e wcrdt meer en meer gewaardeerd. Het feest van Yper is daar een bewijs van. Het is de eerste maal 'dal de bakkers zoo talrijk opkomen om een feest van een hunner bonden bij te wonen. Mijnheer de burgemeester, in naam onzer organi satie, dank ik u om het gul onthaal dat ons hier van daag is voorbehouden en ik breng u onzen dank over voor de bevolking van Yper. Wij zien met genoegen hoe groot de wederliefde is weike hier onder de burgers bestaat. Dit komt misschien doordat zij onder den oor log veel geleden hebben en aldus beter de waarde der broederliefde beseffen. Wii bewonderen uwe stad, gansch nieuw uit hare puinen opgerezen en zoo schoon bevlagd ter gelegen heid van een gewoon bakkersfeest. Wie had, over enkele jaren, coit kunnen gelooven wat wij hier vandaag zien: De talrijke vlaggen der bakkerskonden voor het stadhuis De Heer burgemeester drukte zich vervolgens nagenoeg uit als volgt Heer Voorzitter, Mijne Heeren, Ik aanzie het als mijn plicht u te bedanken voor de gulhartige woorden, welke gij mij komt toe te sturen. Die hulde echter verdien ik niet, want het is onzen plicht uwe werking en uw streven voor zooveel het moge lijk is te steunen. Het is mij dan ook bijzonder aange naam, in naam van het stadsbestuur van Yper, u allen hier een hartelijk welkom toe te sturen en vooral aan den algemeenen secretaris en de bestuursleden van den Landsbond die hier gekomen zijn om samen met den bond van Yper feest te vieren. Messieurs, Je suis particulièrement heureux de pouvoir saluer ici les délégations Wallonnes et celles du Nord qui ont bien voulu s'associer a ia joie qu'éprouvent lears ca- marades boulangers d'Ypres a 1'occasion de l'inaugu- ration de leur drapeau, et de lqur souhaiter, au nom de la ville d'Ypres, bien cordialement la bienvenue en nos murs. Mijne Heeren, Gij viert vandaag een heuglijk feest, namelijk dit van de inhuldiging van uw vaandel, dat voor u een zinnebeeld en tevens een belijdenis is. Het is het zin nebeeld van uwen bond, die hier voor den oorlog zoo bloeiend was. Laat mij toe, Mijne Heeren, hier in 't voorbijgaan, een bijzondere hulde te brengen aan de nagedachtenis van Heer Dejonghe zaliger, die zoo veel voor de bakkersvereeniging gedaan heeft, aan den Heer voorzitter van den Landsbond en aan den Heer Emile Gruwez, onzen oud-stadgenoot, die in zoo ruime mate het hunne hebben bijgebracht om den bakkers- bond van Yper her in te richten en hem zijn vroegeren luister te geven. Uw vaandel is ook de belijdenis der gevoelens van naastenliefde welke u bezielen, der samenhoorigheid welke onder de bakkers heerscht om hun gemeenschappelijke beroepsbelangen te beherti- gen en cm, nu vooral in deze tijden, het hoofd aan de mededinging te kunnen bieden. Ik ben gelukkig dit vaandel aan den Heer voorzitter te mogen overhandi gen en ik druk tevens den wensch uit dat de Bakkers- bond van Yper, onder deze kleuren, steeds meer en meer moge bloeien, tot grooter welvaart zijner leden. Nadat de Heer Voorzitter van den bakkersbond van Yper het nieuw vaandel uit de handen van den Heer burgemeester ontvangen had, sprak de Heer De Temmerman, voorzitter van den Lands bond, op zijne beurt de volgende woorden Mijnheer de Burgemeester, Mijne Heeren, Het is voor ons een groote vreugde iedermaal dat een onzer afdeelingen een nieuw vaandel inhuldigt. Een inhuldiging zooals vandaag, echter, hebben wij nog niet dikwijls beleefd. De Bakkersbond wordt met den dag sterker, ons streven voor de vervolmaking der organisa- MET NAAR Naar OOSTACKER (Belgisch Lourdes), op 21 Mei. Prijs 24 fr. Afreis om 8 uur. Voor alle verdere inlichtingen en inschrijvin gen gelieve men zich te wenden bij Neemt dees proefWilt eens verandren, Koopt de PACHA suikerij. z'Is niet duurder dan al d'andren, Maar geeft winst en smaak erbij. dat alle handelaars hun vlag uitsteken omdat de leden van een beroep hun vlag inhuldigen en feest vieren Het moet dan wel zijn dat de vlag een groote betee- kenis heeft. En dat heeft zij voorwaar, want zij is het zinnebeeld der verlangens, der gemeenschappelijke pogingen naar meer welvaart. Het doel der organisatie is haar leden bij te staan, in te lichten, raad te geven en te steunen om des te beter hun plichten tegenover de maatschappij te kunnen vervullen. Daarom helpen wij in de eerste plaats en voor zooveel het in ons ver mogen is de overheden, omdat wij menschen zijn van orde en de meening toegedaan zijn dat orde steunt op het gezag en dat eerbied voor het gezag dus noodzake lijk is om tot orde te komen. Het is in deze gevoelens dat ik, namens de hier aan wezige bakkers, den Heer burgemeester van harte be dank voor zijn zoo hartelijk onthaal. Na deze verschillige aanspraken, die allen lang durig werden toegejuicht, werd de eerewijn aan geboden en werden de glazen geledigd op den voorspoed en den bloei van den Bakkersbond van Yper. Nadien werd de stoet opnieuw gevormd en de Harmonie Ypriana steeds voorop trok men naar St Maartenskathedraal, waar, om 11 u. 30, de H. Mis werd opgedragen. In 't voorbijgaan hield de stoet even stil bij het gedenkteeken der Ypersche gesneuvelden, waar de Taptoe geblazen werd door de klaroenen van Ypriana en de Heer Voorzitter Craye een prach- tigen bloemenkrans neerlegde, wijl de Harmonie Ypriana op gedempten toon het Nationaal lied uitvoerde. Tijdens de Mis werd de nieuwe vlag van den Bakkersbond gewijd door den Z. E. Heer Deken Vermaut, die vervolgens in beide landstalen een dieptreffend gelegenheidssermoen hield. Na de kerkelijke plechtigheid, had er een op tocht plaats door verschillige straten der stad. In de Rijselstraat, rechtover het godshuis Belle, werd de lange stoet met zijn 25 tal bontkleurige vlaggen, door het bestuur van den Landsbond in oogenschouw genomen. Onder het gedenk teeken der Meenenpoort, waar bloemen neerge legd werden, werd als hulde aan de Britsche gesneuvelden de Last Post geblazen en het God save the Kinguitgevoerd. Vervolgens trok de stoet naar den stadsschouw burg, waar de Heer De Temmerman, Voorzitter van den Landsbond, in 't vlaamsch en in 't fransch een gloedvolle feestrede hield en de bakkers over hun .beroepsbelangen sprak. Tijdens het officieel banket, opgediend in het Hotel Britannique en waaraan 140 dischgenoo- ten deelnamen, werden nog verscheidene heil dronken voorgesteld en aanspraken gehouden. De Heer Craye, Voorzitter van den plaatselijken Bakkersbond, dankte de deelnemers als volgt Zeer Eerwaarde Heer Deken, Damen en Heeren, Waarde Vakbrceders Het is met een onzeggelijk genoegen, dat ik, in naam van den bakkers- en pasteibakkersbond van leper en omstreken, Ued. kom danken voor uwe tegenwoordig heid bij onze heerlijke vlaginhuldiging. Het is in 1933 dat onze lepersche bond hier tot stand werd gebracht, met 18 leden uit leper, Boesinghe en Wytschaete, die alras het goede voorbeeld van stevige werking hebben getoond. Dank aan ons kranig bestuur is onze bond stilaan be ginnen groeien en bloeien tot 81 leden. Ik ben gelukkig deze taak, als Voorzitter, te mogen vervullen en, samen met den prachtigen steun en de werkzaamheid van het bestuur en al zijn leden, de ge beurtenissen van dezen dag te hebben mogen verwe zenlijken. Ja, deze dag is een heel groote gebeurtenis voor ons. 1 Immers, is dit vaandel het zinnebeeld niet van onzen Ieperschen bakkers-en pasteibakkersbond 'en dé bekro- ning van onzen noesten arbeid En is het ook heden niet, dat Alois Lowier. onze eere-voorzitter, het eere- teeken bekomt omdat hij meer dan 50 jaar den bak kerstiel uitoefende Ik denk, zeer Eerwaarde Heer Deken, Damen en Heeren, Waarde Vakbroeders, dat hiermede mijn taak als woordvoerder zal geëindigd zijn, daar anderen het beter en breedvoeriger zullen doen dan ik, maar toch, alvorens te sluiten, moet ik hier in het bijzonder mijn dank betuigen aan allen die hier aanwezig zijn en aan onze feestelijkheden hebben willen deelnemen. Ik wil nog een woord van hulde en dank brengen aan onzen secretaris, Mijnheer Vannieuwenhuyse, en aan den schatbewaarder, Heer Vandenberghe, die door hun ijverig werk gepoogd hebben dit feest te doen slagen. Ook een bijzonder woord van dank aan onze geeste lijke overheid en aan de Heeren van het Stadsbestuur, die zoo vriendelijk zijn geweest ons te steunen. Dank zij ook gezegd aan den bond van Brussel, voorname lijk aan de Heeren De Temmerman. Van Landuyt en Gruwez, die het feest met hun tegenwoordigheid heb ben willen vereeren. Ik hoop, zeer Eerwaarde Heer Deken, Damen en Heeren, Vakbroeders, dat deze dag Ued. allen in 't ge heugen zal blijven als een blijde en beteekenisvolle gebeurtenis en, met den wensch dat deze dag nog veel vreugde op ons feest zou verschaffen, stel ik voor het glas te ledigen op het heil, den bloei en het lang leven van onzen Ieperschen bakkers- en pasteibakkersbond. Aan allen dank De andere deelnemers aan het bakkersfeest namen hun noenmaal in verschillige koffiehuizen der stad en brachten het overige van den namid dag op zeer aangename wijze door met, in auto car, een bezoek naar de West-Vlaamsche bergen en het omliggende van Yper te brengen. Zoo verliep deze schoone dag, waarvan de Ypersche bakkers nog heel lang het aandenken zullen bewaren. Op Zondag 17 Mei heeft te Dickebusch een prachtig festival plaats, dat voorzeker een stroom van volk zal aanlokken. Dit festival wordt op touw gezet door de plaatselijke muziekmaat schappij De Vijverzonen ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan, dit met de medewerking van het gemeentebestuur. Om 2 ure namiddag wordt aan de Jongens school de stoet gevormd door 14 toetredende mu ziekmaatschappijen. De te volgen weg is Yper- straat, Vijverstraat, Kerkweg, Kerkstraat, Dorp straat. 1/4 voor 3 u., op de groote kiosk uitvoe ring der nationale liederen en aanspraak door den Heer Burgemeester. Van 3 u. tot 8 ure Concerten op beide kiosken door de muzieken vanBovekerke, Becelaere, Poelcapelle, OoSt- vleteren, Rousbrugge, Wytschaete, Houthem, Poperinghe, Elverdinghe, Westouter, Dranouter, Dadizeele, Vlamertinghe en Kemmel. Om 4 ure Groot Concert door Ypriana PROGRAMMA 1. Les Enfants de France, marche door Parès 2. Morgen, Middag, Avond te Weenen, Suppé openingsstuk. 3. Salut a Gamona, valse A E. Cossetti 4. Ballet de Faust Gounod 5. Les Millions d'Arlequin Drigo 6. Rapsodie Hongroise Nr II Liszt 7. Georgin Miller marche met tamboers en klaroenen. SPECIALE TRAM Ter gelegenheid van het festival te Dickebusch, zal benevens de gewone diensten, volgenden,bij zonderen dienst ingericht worden Yper vertrek om 14.30 uur. Terug uit Café Francais om 20.15 uur. A 1'occasion de la réouverture jeudi 21 mai (Ascension) avec Orehestre Symphonique de 19 a 23 heures.' Ter gelegenheid der heropening Donderdag 21 Mei O. H. Hemelvaart met Symphonisch Orkest van 19 tot 23 uur.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 2