Huldiging Emile Decroix, overwinnaar der Ronde van België 5 Leest en verspreidt HET YPERSCHE Maandag avond werd er aan onzen stadgenoot, Emile Decroix, die op zoo schitterende wijze de Ronde van België als overwinnaar komt te eindigen, een triom fantelijke ontvangst voorbehouden zooals we er hier nog maar zelden of nooit zagen gebeuren. Verschillige sportvereenigingen van Yper, onder meer de twee plaatselijke wielrijdersclubs, de Cercle Spor- tif Yprois» en de Swimming Club, het bestuur der Harmonie Ypriana met meest al de spelende leden Ik beloof U, heer Burgemeester, al mijne krachten in te spannen om de kleuren van Yper steeds hooger en hooger te brengen. En om te eindigen moet ik ook nog mijne dankbaarheid betuigen tegenover de bevol king van Yper, tegenover de twee wielrijdersbonden en tegenover het stadsbestuur voor de spontane en zoo gulhartige ontvangst welke mij is te beurt gevallen Deze aanspraken werden beide op langdurig applaus onthaald en vervolgens werd een lekker glas op het Parijs-Limoges ditzelfde jaar, zag hem 4" aan de meet. Parijs-Nizza schreef hem 3" op de lijst. En in 1931 werd de Groote Derby der Baan ge- loopen, wij noemen Parijs-Brest weg en weer, zijnde 1200 kilometers. 24 renners namen er aan deel, en op het Stadium te Parijs terug waren nog enkel 5 renners te saam, waarvan Miel nog den eindsprint inzette. Zij waren Opperman, de overwinnaar, Louyet ,de Italiaan Pancera, Miel, welke dus de eervolle 4" plaats behaalde, EMILE DECROIX Van rechts naar links: Emile Decroix, oud-renner Delbecque, Gaston Rebry Overwinnaar van de Ronde van België. en Mevrouw Decroix, tijdens den feeststoet in hun bebloemde auto gekiekt. dezer muziekmaatschappij, en een buitengewoon tal rijke en geestdriftige menigte verdrongen zich rond 7 u. op de R. Colaertplaats om den Yperschen kam pioen bij zijne aankomst met den trein uit Kortrijk te begroeten. Alswanneer de trein de statie binnenstoomde was het een onweerstaanbaar gedrang en niet zoodra verscheen de held van het feest aan den uitgang of hij werd door honderden vrienden en bewonderaars omringd, opge tild en met bloemen overladen, terwijl het muziek te zijner eer een dreunende Brabanponne aanhief. Uit de menigte steeg een machtig gejuich en de van dienst zijnde politie kon onmogelijk deze jubelende menigte weerhouden. Iedereen wilde den overwinnaar der Ronde van België de hand drukken, hem gelukwen- schen. Langs alle kanten werd hij aangegrepen, werd op hem geroepen en het kostte zijne vrienden de groot ste moeite hem naar de mooi versierde en gepinte auto, die daar enkele meters verder op hem wachtte, te bren gen. Langen tijd duurde het eer men er in slaagde den stoet, die door de Harmonie Ypriana geopend werd, te doen aanzetten. De open auto, waarin de gevierde kam pioen en zijne echtgenoote alsmede enkele trouwe vrien den hadden plaats genomen, was gedurig door een niet te weerhouden menigte letterlijk bestormd en omringd en kon zich dan ook maar uiterst moeizaam en traag voortbewegen. Onderweg nog werden er den held van het feest steeds nieuwe bloemtuilen overhandigd en moest er herhaaldelijk stilgehouden worden. Al langs de schoon bevlagde Statie-, Tempel- en Boterstraten, trok de stoet, te midden een dubbele haag toeschouwers en steeds gevolgd door een van geestdrift vervoerde menschenmassa, naar de Groote Markt Koning Albert, tot vóór het stadhuis, waar de overwinnaar der Ronde van België door de stadsoverheden plechtig ontvangen werd. De Heer burgemeester was omringd door de Heeren Lemahieu, Delahaye en Van dér Mersch, schepenen Jvr. Cornillle, de Heeren Biebuyck, Coutelle, Pattyn, Seys, Van Alleynnes, Verbeke en Vergracht, raadsleden. De Heer Aimé Gruwez, voorzitter der Harmonie Ypriana, verklaarde er dat het hem bijzonder aange naam was den kampioen-Yperling, Emile Decroix, dezes vader, alsook Gaston Rebry, die uit broederlijke liefde zijn medemaat was komen huldigen, aan de stadsover heden voor te stellen. Hierop nam de Heer burgemeester het woord in dezer voege Sedert 1908, jaar dat de stad Yper de eer had Van- derstuyft, den wereldkampioen der stayers, plechtig- lijk te ontvangen, is het de eerste maal dat wij het ge noegen hebben een kampioen ten stadhuize te mogen ontvangen. Ik ben dan ook ten zeerste gelukkig U, in naam der stad, onze beste en hartelijkste gelukwenschen toe te sturen, Sinds gij de velosport beoefent, hebt gij reeds vele koersen meegemaakt en eervol geëindigd, doch het is de eerste maal dat gij het geluk hebt uw naam op den palmares van een vermaarden en lasti- gen koers te mogen zetten. Zulks hebt gij te danken aan uwen taaien wil, uwe wilskracht en uw onver poosd werken. Ik ben gelukkig u er om mijne beste gelukwenschen aan te bieden. Het groot getal sportieve maatschappijen en ander zijds de aanwezigheid van uwe kameraden zijn het bewijs der hooge waardeering waarin gij gehouden wordt. De zoo geestdriftige ontvangst u door de bevol king voorbehouden, zegt u ook hoezeer uwe schoone zegepraal u van harte gegund is. Ik wensch er u pro ficiat om en, als bestendig aandenken van deze ver heugende gebeurtenis, heb ik het genoegen u den ge denkpenning der stad te overhandigen. Ik wensch dat gij nog lange jaren den naam van België en van Yper in vele wedstrijden eer zoudt mo gen aandoen en nog vele lauweren zoudt mogen oog sten. De Heer Decroix bedankte als volgt Achtbare Heer Burgemeester, Ik moet U van harte bedanken voor de schoone woorden die gij komt uit te spreken. Ik kan mij zoo gemakkelijk niet uitdrukken als ik kan per velo rijden, doch ik wil hier mijne vreugde verklaren Yperling te zijn geworden. Ik ben waarlijk ontroerd door al de vriendschap die men mij hier op dezen schoonen dag betoont. succes van den Yperschen renner geledigd. Aan hem werd door de menigte, die zich voor het stadhuis ver drong, nog een grootsche ovatie gebracht alswanneer hij zich, omringd van den Heer burgemeester en van zijn makker Rebry, aan het venster der ontvangstzaal vertoonde. Vervolgens had er een optocht plaats door verschil lige straten der stad en werd er, langs de Hond straat, naar de Rijselstraat getrokken, waar in het Café Sportwereld lokaal der Ypersche Wielrijders club, eveneens hulde werd gebracht aan den kampioen Emile Decroix. Namens deze club, stuurde de voorzitter, Heer Horrez, hem de volgende woorden toe In mijn hoedanigheid van voorzitter van de Yper sche Wielrijdersclub wensch ik u van harte geluk voor uwe prachtige prestatie in de nationale ronde. Van onze stoutste verwachtingen hebt gij waarheid gemaakt. De gansche ronde hebben wij u in onze ge dachten gevolgd en Vrijdag avond als we de radio omroeper hoorden zeggen: eerste van de algemeene klasseeringEmile Decroix dan reeds zijn we van vreugde rechtgesprongen. Maar..., er was nog een rit af te leggen en toen we Zondag avond dezelfde omroe per hoordeneerste van de Ronde van BelgiëEmile Decroix, dan zijn we niet alleen opgesprongen, maar we hebben iets in ons binnenste gevoeld, iets wat we alleen voelen als ons een groot geluk te beurt valt en daarom danken we u van ganscher harte. Thans druk ken we een wensch uit, namelijk dat we over kort uw naam onder de deelnemers van de ronde van Frank rijk mogen zien staan, en we drukken ook de hoop uit dat we, dit jaar nog, op een zomeravond, Miel Decroix zouden mogen huldigen, zooniet als winnaar dan toch als flink geklasseerde in dit wereld criterium. Daarna trok de stoet naar het Gedenkteeken der Ypersche gesneuvelden, dat door den gevierden renner bebloemd werd, terwijl het muziek er de Brabangonne uitvoerde. Ook in het lokaal der «Vereenigde Sportvrienden», Café A la Ville de Courtrai in de Statiestraat, werd de zege van Decroix gefeest en gevierd. De Heer Bailleul André, secretaris der Vereenigde Sportvrienden hield er de volgende aanspraak Het is met een waar genoegen en innige voldoe ning dat de Veloclub Vereenigde Sportvrienden de overwinning van Emile Decroix, onzen stadgenoot, in de Ronde van België heeft vernomen en ze dezen avond in overeenkomst met de Iepersche Wielrijders club en de Harmonie Ypriana mag vieren. Nog niet lang de stad bewonende, herinneren wij dat Emile, door de liefhebberij meegesleept, in 1924 zijn debuut deed als beginneling en weldra dcor ieder een gevreesd werd, bij zooverre dat hij zich na korten tijd bij de gelicencieerde renners schaarde en een vergunning van Junior nam. Aldus kaapte hij vele eereplaatsen en vormde hij met Ghisquière, eveneens een stadgenoot, welke tot nu toe steeds door te veel ongevallen achtervolgd wordt om de bewijzen van zijne kunde te openbaren, met Félicien Vervaecke, Remi Decroix en Pyncket, een geducht vijftal dat in de koersen, in Fransch Noorden ge'oopen, steeds geheel den inzet deelde. Moeten wij U herinneren, Beste Makker Emile, aan de zege in Parijs-Chaumaire aan de 2" plaats in Parijs-Hénin-Liétard, aan de tweede plaats in Parijs- Arras Het is nochtans goed eens de plaatsen te vermelden welke onze gevierde stadgenoot Emile verder behaalde in de koersen welke hij liep en waarin hij zich ten zeerste verdienstelijk toonde, bij zooverre dat hij door zijne makkers steeds aanzien werd, niet alleenlijk als vertegenwoordiger van een mededingend velomerk, maar als een waren en een geduchten tegenstrever. In het Criterium der Arendjes, in 3 ritten, behaalde hij de 5' plaats. In de Panne wist hij zich 1« te rangschikken. In 1930 deed hij zooals alle renners, welke destijds door de koorts werden aangetast, om een vergunning te nemen van beroepsrenner, zonder naar de tusschen- geklasseerde kategorie, de onafhankelijken, om te zien. Ongelukkiglijk werd hij ziek, doch zeker om weer wraak te nemen liep hij, seffens na zijne genezing, 2e in de Algemeene Klasseering van de Ronde van I België 1930. en Bidot Marcel. In Parijs-Roubaix 1932 behaalde hij verders de 3° plaatsin Parijs-Tours 6" hij nam deel aan de Ron de van Frankrijk als toerist, dus als onverzorgde, en schaafde de 25" plaats mede in de algemeene klassee- r.'ng. Hij sell reed de Appenijnen over, en in de Ronde van Italië behaalde hij de 28" plaats in het klassement. Hij won eveneens Parijs-Duinkerke met 11 minuten voorsprong, was 1" in den Grooten Prijs van Eekloo, 2" in de algemeene klasseering van de Ronde van het Westen. In 1933 was hij 8" in Parijs-Roubaix negentiende in de alg. klass. van de Ronde van Frankrijk als toe rist 4" in De Panne en in Harelbeke. In 1934 eveneens 8" in Parijs-Roubaix In de Ronde van Italië plaatste hij zich voor alle mededingende vreemdelingen 6", maar ongelukkiglijk moest hij door een zwaren val afgeven. En in 1935 deed hij den Omloop van het Noorden mede, waar hij in den 2n rit zijn fiets brak, nadat hij, den 1" rit op zijn actief had geschreven. Parijs-Nizza zag hem 21" aan de eindmeetParijs- i Roubaix 1935 lle; Parijs-Rijsel, welke nu Zondag wordt geloopen, derdeParijs-Vichy 8"Parijs-Belfort 5° i Omloop van Parijs met 100 deelnemers en een echte j vluchtkoers 19". i In den 2" rit van P&rijs-St Etienne brak hij zijn i wiel, nadat hij nog alle kans had overwinnar te worden, en klasseerde zich nog 11". In Parijs-Limoges zelfde jaar haalde hij de bloemen met 7 minuten voorsprong, en kort daarop konden wij in de dagbladen lezen dat onze gevierde Miel de eind meet van Parijs-St Julien had overschreden met 4 mi nuten op zijn naasten tegenstrever. En nu, na die opsomming van de eervolle uitslagen welke onze gevierde Miel wist te behalen, na zijne huldiging door de stedelijke overheid, moet ik, in naam van de Vereenigde Sportvrienden en alle Sportliefheb bers hier verzameld, niet meer wijzen op hetgeen onze stadgenoot dit jaar reeds heeft verwezenlijkt. Deze op touw gezette feestelijkheid moet voor Miel, welke we hier aan de zijde van zijne dame in volle rechtzinnigheid en sportbroedërlijkheid huldigen en geluk wenschen, een spoorslag zijn om met de noodige aanmoediging de Groote Ronde aan te vatten, de Ron de van Frankrijk waarvoor onze stadgenoot geheel zeker zal worden aangeduid. Wij verzekeren hem dat alle Yperlingen de prestatie van een der hunnen zullen volgen en weten te waardeeren. I Daarom Miel, hartelijk proficiat, en verder veel geluk op uwe verdere loopbaan als renner Eindelijk landde de stoet aan in de herberg uitgebaat door Decroix Emile, Café du Chateau d'Eauhoek der Maloulaan en Elverdinghestraat, waar het feest besloten werd. Hier las de kleine Godelieve Cherchye een lief gelegenheidsgedicht voor, dat ze zelf ter eere van haar met roem overladen gebuur, opgesteld had. Onder de talrijke aanwezigen bemerkten we deri Weledelen Heer Baron Pierre de Vinck en Me vrouw de Barones de Vinck, die er aan gehouden had den zich bi? de hulde, aan Emile Decroix gebracht, aan te sluiten. Ook tal van renners, waaronder Albert Wcets, waren er aanwezig. Het was de Heer Aimé Gruwez die er het woord nam om, in naam van Decroix Emile, het publiek voor zijn zoo talrijke opkomst te bedanken. Hij dankte allen hartelijk voor de prachtige en machtige betooging aan onzen kampioen voorbehouden, voor de vriendschap en genegenheid welke de Ypersche bevolking betoonde aan dien sympathieken renner die, op sportgebied, de kleuren van Yper zooveel eer aandoet. Hij bedankte ook gansch in 't bijzonder den Weledelen Heer de Vinck en zijne achtbare dame voor hun onverwachts, maar zoo vleiend bezoek. Spreker eindigde met iedereen aan te wakkeren de sport te ondersteunen en aan te moe digen, en beloofde dat hij de eerste zou zijn om het goede voorbeeld te toonen. Deze hartelijke en gemeende woorden werden begroet met een daverend applaus, waaraan geen einde scheen te komen. En zoo eindigde een luisterlijke sportdag voor Yper, die in gulden letters in de annalen onzer stad mag geboekt worden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 5