E LEON GRILLET Beursorders C^TIFiCATS D'GRICSNE 9' Iverbir C^outleik Uruiloff te Stickelnisch ALLERHANDE NIEUWS Meenenstraat, 31, YPER Telefoon 144 Comptanï en Termijn WISSEL C O U P O N S ONDERSCHRIJVING EN REGELING VAN TITF.LS. SCOUTS - RALLEY Burgerlijke 5:and van Yper rjoa F g Tc Ji. fc« B dc EC Ea" 1 ire ai er pz a. ai 31 1 )U Afr. |Vraag Arrêté royal portant légietnentaficn de la délivrance des certificats d'origine. Moniteurdu 7 avril.) RAPPORT AU ROI. Sire, La convention de Genève du 3 novembre 1923, ratifiée pa," plusieurs pays, el notamment par la Belgique, au cours de I'année 1924. tend a établir, dans les différents pays, des régies uniformes pour la délivrance des cer tificats d'origine. De plus, certains pays exigent, l'importation, des certificats établissant que les mar- chandises qu'ils regoivent sont réellement produites dans les pays dont elles proviennent. L'intervention du gouvernement s'impose pour sauve- garder les débouchés aux produits de notre pays et pour assurer la loyauté des transactions en garantis- sant l'exactitude des déclarations faites par l'expor- tateur. Le Ministre des Affaires économiques est l'autorité qualifiée pour délivrer les certificats d'origine. Le projet d'arrêté que le gouvernement a l'honneur de soumettre a Votre Majesté autorise cependant le Ministre des Affaires économiques d'habiüter des fonc- tionnaires, des autorités et même des organismes privés pour délivrer en son nom les dits certificats d'origine. Rien que le texte ait une portée générale, il entre dans les intentions du gouvernement, en vue de faeiliter le controle, de n'agréer a eet efïet que les Chambres de commerce et d'industric et les groupements industriels. TEXTE DE L'ARRÊTÉ Article premier. Sauf dans les cas oü la délivrance de certificats d'origine a été, eu égard a leur caractère et leur destination spéciale, réglementée par des dis positions particulières, les certificats requis a l'impor tation dans un pays étranger, aux fins de garantir, suivant leur espèce et leur quantité, l'origine beige de produits et marchandises, sont délivrés a l'interven tion du Ministre des Affaires économiques. Art. 2. Le Ministre des Affaires économiques dé- signe les autorités et fonctionnaires, ainsi que les orga nismes privés admis a délivrer les certificats d'origine il fixe, sans préjudice de l'application, en ce qui con- cerne les organismes privés, des dispositions de l'arti- cle 3 ci-après, les conditions spéciales auxquelles les agréations sont subordonnées il arrête toutes mesures de controleil détermine, en même temps, les indica tions et garanties a fournir par les intéressés pour ob- tenir des certificats d'origine. Art. 3. Pour pouvoir être admis a délivrer les cer tificats d'origine, les organismes privés, visés ci-dessus, doivent, notamment 1° Jouir de la personnalité civile 2° Disposer d'un secrétariat permanent; 3° Constituer un comité spécial de surveillance de 3 membres au moins, dans lequel sont représentées, autant que possible, les industries exportatrices La liste des membres du comité spécial de surveil lance sera soumise a l'agréation du Ministre des Affaires économiques 4° Constituer cautionnement dont la nature et le montant sont fixés par le Ministre des Affaires éco nomiques sans pouvoir être inférieur a 10.000 francs, ni supérieur a 100.000 fr. Ce cautionnement peut être remplacé par la caution personnelle d'un ou de plu sieurs membres des organismes agréés. Le cautionnement sera acquis au Trésor, en cas de manquement grave dans le fonctionnement du service 5° Se conformer aux directives du Ministre des Af faires économiques. Art. 4. Ces agréations sont révocables en tous temps. Art. 5. Les arrêtés d'agréation ou de retrait d'a- gréation seront publiés par extrait au Moniteur beigeils indiquent la compétence territoriale des organismes agréés. Art. 6. En cas de refus, par un organisme agréé, de délivrer un certificat d'origine, un recours est ouvert de la part du demandeur auprès du Ministre des Af faires économiques. Art. 7. La délivrance des certificats d'origine donne lieu a une redevance de 10 francs par certificat. Cette redevance est réduite a 5 francs, lorsqu'il est prouvé que la valeur de la marchandise exportée est inférieure a 1.000 francs. II est, en outre, pergu 2 fr. 50 par duplicata. Art. 8. Le Ministre des Affaires économiques pourra établir, pour chaque branche de la production, des critères caractérisant l'origine beige des marchandises. Art. 9. - Sans préjudice a l'application des peines plus sévères prévues par le Code pénal, sont punis d'un emprisonnement de quize jours a six mois et d'une amende de 100 a 2.000 francs ou d'une de ces peines seulement 1° Celui qui contrefait ou falsifie un certificat imposé ou admis par Notre Ministre des Affaires économiques ou qui fait usage d'un certificat contrefait ou falsifié 2° Celui qui, dans la déclaration requise, fournit sciemment des renseignements inexacts sur l'origine, la quantité ou l'espèce des produits exportés ou qui fait usage de pareille déclaration Le tribunal peut ordonner la publication du juge- ment dans un ou plusieurs journaux et son affichage aux lieux et pendant le temps qu'il détermine, le tout aux frais du condamné. En cas de récidive, les peines d'emprisonnement et d'amende peuvent être portées au double et la sup pression momentanée ou définitive de l'obtention de certificats d'origine peut être décidée. Art. 10. La récidive prévue par l'article 9 existe lorsque la seconde infraction est commise moins de cinq ans après qu'une condamnation, prononcée en ver- tu du présent arrêté, a acquis force de chose jugée. Art. 11. Le livre l'r du Code pénal sans exception du chapitre VII et de l'article 85, est applicable aux infractions prévues par le présent arrêté. Art. 12. Les articles 1 et 2 de l'arrêté royal du 5 septembre 1930, relatifs a la délivrance des certificats d'origine, sont abrogés. Art. 13. Notre Ministre des Affaires économiques est chargé de l'exécution du présent arrêté, qui sortira ses effets six mois après sa publication au Moniteur beige Rouw. Indien gij u in 't zwart moet kleeden, verft dan zelf uwe kleederen met de verfstof Coloro. De verfstof Coloro is erkend als gevende het schoonste zwart. Vraagt Coloro aan den drogist. Maandag laatst vierden de echtgenooten Isidore Deroubaix, geboren den 27 October 186Ü, en Clemence Noyelle, geboren den 12 September 1865, de vijf tigste verjaring van hun huwe lijk dat ingezegend werd den 16 Februari 1886 en waaruit zij 13 kinderen hadden, waarvan er nu nog 8 in leven zijn. Thans reeds is hun nakomelingschap met 18 kleinkinderen vergroot. Te dier gelegenheid was gansch de gemeente in feest en bijzonderlijk de Vijverwijk, waar de jubilarissen wonen, was mooi versierd en bevlagd. Om 10 u. woonden de gelukkige oudjes samen met hun familie een plechtige mis van dankzeg ging bij en werden vervolgens ten gemeente huize ontvangen. De jubilarissen, die van allen geacht en be- mind zijn, ontvingen tal van gelukwenschen en geschenken en dit blijde feest werd heel den dag door op hartelijke wijze gevierd. Op onze beurt wenschen wij Isidore en Clemence proficiat en nog vele jaren. YFER. Gevecht. Zaterdag avond, rond 11 u., had er op den hoek der Dixmudestraat en Surmontstraat, een gevecht plaats tusschen ze keren P. A., die wat te diep in 't glas gekeken had,-en den genaamde K. J. Deze laatste werd zoodanig geslagen dat hij half in bezwijming op de straat bleef liggen. Een derde persoon, die ondertusschen wat dichtbij genaderd was om te zien wat er daar gebeurde, werd eveneens door P. A. aangevallen en bij de keel gegrepen, doch deze liet zich zoo gemakkelijk niet doen en sloeg zijn aanrander zoo hard tot hij op zijn beurt nevens zijn eerste slachtoffer bleef liggen. De politie werd verwittigd. De uitslag van den Ballonwedstrijd, welke door de Lux-Chicorei Ypriana op O. H. Hemelvaart, 21 Mei 1.1., ingericht werd, kan nog niet bekend gemaakt worden, daar er nog dagelijks kaarten binnenkomen. Onlangs kwam zelfs een kaart terug van een ballonnetje dat te Parijs, in het 19'' arrondissement gevallen was. Men ziet dus dat zij, gedreven door den feilen wind die den 21 Mei heerschte, heel ver gegaan zijn. De inrichter van den prijskamp verzoekt de deelnemende kinders nog een veertien dagen ge duld te hebben. Tegen dan zal de prijskamp be paald gesloten zijn en de uitslag ervan bekend gemaakt worden. Aanranding. De genaamde Vanhove Ernest, wonende alhier in de Statiestraat, werd Zondag avond, omstreeks 6 u., aan den hoek der Statie straat en Tempelstraat, aangevallen door twee personen die hij niet kent. Het slachtoffer dezer laffe daad werd ten gronde geslagen en kwetste zich, in zijn val, aan de knieën. Ook zijn kleeding- stukken waren gescheurd. Botsing. Zondag avond, rond 8 u., kwam Mazure Jean, aannemer te Marcq en Baroeul, per auto van de Markt naar de Rijselpoort ge reden, toen gekomen nabij St Pieterskerkhof, een andere auto, gevoerd door den Heer Dokter H. Vanderdonckt, van Waasten, een kleine zij straat kwam uitgereden. De botsing kon niet meer vermeden worden, doch alleen de rijtuigen werden beschadigd. Een ongelukkige. Woensdag werd door de rijkswacht een man aangetroffen die gezeten was nabij het krankzinnigengesticht langs den Vlamertinghesteenweg, en uit wiens vérklaring men dadelijk ondervond dat de man aan zins verbijstering leed. Het is zekere Verhaeghe Adolf, 60 jaar oud, van Brugge. De ongelukkige werd naar het gesticht van Beernem overge bracht. GHELUWE. Rij-ongevaï. De 30 jarige Vandevelde, garagist te Ledegem, die den koers Gent-Meenen per moto gevolgd had, kwam Zon dag namiddag, rond 4 u. 30, alhier door de Bece- laerestraat gereden toen zijn moto opeens uit- I PUIPIÜ3 WISSELAGENT CORRESPONDENT BIJ DE BEURS VAN BRUSSEL gleed en hij zwaar ten gronde stuikte. Oogge tuigen namen het slachtoffer op, dat bewusteloos was blijven liggen en aan hoofd en beenen ge kwetst was, en droegen het in een naburig huis binnen. Een bijgeroepen geneesheer diende den gekwetste de eerste zorgen toe en deed hem, ge zien zijn ergen toestand, naar de kliniek van Meenen overbrengen. Eigenaardige kiesreklaam. Onbekenden zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag in de weide gedrongen van den landbouwer Ant. Vanrycke- ghern en hebben niets beters, gevonden dan op een der koeien, welke daar in de weide vernach ten, een groote twee, het nummer der nationalis tische partij, te schilderen. De eigenaar van het dier diende een klacht in en een onderzoek werd geopend. Omvergereden. De wielrijder Dermaux Ca naille, wonende Ten Brielenwijk, werd Maandag avond langs de baan Mëenen-Yper, nabij de tramstatie, door een auto aangereden en ten gronde geworpen. In zijn val kwetste hij zich aan de beenen en moest zich door een dokter laten verzorgen. In da val geioopen. De genaamde Dupont Louis, van Gheluwe, die vroeger reeds meer malen veroordeeld werd wegens sluikhandel en zelfs uit Frankrijk verbannen werd, is Dinsdag laatst opnieuw in de handen van fransche tol beambten gevallen. Douaniers van Busbeek bot sten Dinsdag morgen, rond 4 u., op een groep smokkelaars die, op hup zicht, in verschillende richtingen wegvluchtten. Dupont sprong in de Leie en poogde al zwepimende den belgischen oever der Leie te bereiken. Op het oogenblik echter dat zijn krachten begaven, werd hij door ca tolbeambten gered en weer op het droge gebracht. Hij werd in de gevangenis opgesloten. VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PER SONEEL plaatst men met succes in onze rubriek K! EINF AANKONDIGINGEN WESVICiv. Smckkeiaarsters gevat. De genaamden Sarrauw Noëlla en Vermandei Adrienne, beiden van Komen, werden Maandag namiddag door tolbeambten nabij de Leiebrug. in 't bezit gevonden van 10 kgr. belgische tabak die zij poogden in Frankrijk binnen te smokke len. Zij werden dadelijk aangehouden en naar het gevang van Loos gebracht. Wettelijke borgsom neergelegd bij de Nationale Bank van België Districtkamp der Padvinders uit Zuid West-VIaanderen (Tak Verkenners). Voor de eer; e maal komen de verschillende Scouts- eenheden uit Zuid West-VIaanderen verbroederen te leper, op een Scouts-Ralley, die zal plaats hebben van af Zaterdag avond 33 Mei tct Maandag avond 1 Juni <2" Sinxendag) op het voet'oalpiein Kemmelsteenweg. Al wie eenig belang stelt in deze heerlijke jeugdorga nisatie, Padvinderij is immers altijd belangwek kend zal ongetwijfeld eraan houden die jongens eens aan het werk te zien. St Martinus Eenheid, 1° B. P. leper. De Eenheidsleider. van den 23 tot den 29 Mei 1936 Geboorten: Dochy Monique, Eiverdinghestraat, 11. Vermeersch Gilberte, M. Haiglaan, 38. Soutaer Esther, Aardestraat, 6. Huwelijken Hoorelbeke Georges, fabriekwerker en Defrancq Bertha, dienstmeid, beiden té Yper. Vanoost Jules, landwerker en Depuydt Ida, huishoud ster. beiden te Yper. Luypaert Jozef, handelaar, te Kortrijk en Braem Berthe, z. b., te Yper. OverlijdensNaelde Rer.é, 73 j„ landbouwer, onge huwd, Wenninckstraat, 9. Denutte Willy, 4 j. 10 m., Waterkasteelstraat, 17. HuwelijksbeloftenMarcel Dieryck, geneesheer, te St Andries. voorheen te Yper, en Jacqueline Berat, z. b.. te St Andries. Roger Neyrinck, fabriekwerker, te Yper en Ivonne Lebon, fabriekwerkster, te Poperin- ghe. N. B. Hel bureel vsn den Burgerlijken Stand zal epen zijn op 1 Juni 1936 (Tveeden Sinksendag), van 11 ure tot s m'ddags voor as aangiften van geboorten en sterfgevallen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 8