Apéritif Concert Aperitif Concert 17 JAAR, N 12 - 20 JUNI Ï936 17 ANNÉE, N° 12 - 20 JUIN 1936 - Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d'Ypres Vlaginhuldiging van den Vuurkruisenbond van Yper ;aarli)ksche monstering De Filmavond ingericht door de Handels- en Nijverheidskamer van Yper Iflotel Excelsioi' A parlir du DIMANCHE 21 JUIN pr Hotel Excelsior Vanaf ZONDAG 21 JUNI aanstaande HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES ORGAAN DER VEREENIGING DER GETEISTERDEN ORGANE DE ^ASSOCIATION DES SINISTRÉS Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Rédaction, Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement 18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 35 ct. het nummer Naamlooze artikels geweigerd Abonnement 18 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 35 ct. Ie numéro Tél. 500 Les articles non signés sont refusés O Zondag 28 Juni a. s. wordt het nieuw vaandel der Ypersche Afdeeling van den Vuurkruisen bond plechtig ingehuldigd, en te dier gelegenheid zal ook aan de rechthebbende leden het juweel van het vuurkruis overhandigd worden. De Heer Coucke, colonel bij het 3r Linieregi ment te Oostende, vertegenwoordiger van Z. M. den Koning, zal op de plechtigheid het vaandel overhandigen en de juweelen opvesten. Het vaandel is een gift van eenige erkente lijke medeburgers van stad en omliggende, die hun milden steun ervoor wel hebben willen ver- leenen. Het bestuur en de leden van den Vuur kruisenbond houden eraan hier nogmaals aan die personen hun besten dank te vernieuwen. De juweelen worden door den Bond zelf aan zijn leden aangeboden, op vertoon van hun bloed- roode vuurkaart. i De Vuurkruisenbond van Yper ontving reeds talrijke bijtredingen en onder meer hebben reeds volgende afdeelingen laten weten dat zij, met een sterke afvaardiging en met vlag, het Ypersch Vuurkruisenfeest van 28 Juni zullen komen bij wonen en opluisterenVorst, Elsene, Brugge, Gent, Oostende, Roeselaere, Kortrijk, Moeskroen, Borger hout, De Panne, Waasten. Hier volgt het programma der op touw gezette plechtigheden Vanaf 9 uur Ontvangst van de Afvaardigingen der Afdeelingen van het Land en der deelne mende Maatschappijen, in het Lokaal. Te 9 u. 30 Vertrek van het lokaal met muziek YPRIANA naar St Maartens Kathedraal. Te 10 uur Plechtige Mis en Wijding van het Vaandel door den E. H. Pastoor-Deken Vermaut. Gelegenheidssermoen door den E. H. De Beir, Krijgsaalmoezenier, (Vuurkruiser). Te 11 uur Vorming van den stoet op de Van- denpeereboomplaats. Optocht en neerlegging van bloemen aan het Gedenkteeken onzer gesneuvelde wapenbroeders, vervolgens aan den voet van het beeld van Koning Albrecht en aan het Engelsch Gedenk teeken. Een afvaardiging zal zich naar het Fransch krijgskerkhof begeven. Officieele ontvangst door het Gemeentebestuur van den Afgevaardigde van Z. M. den Koning, den Federalen Voorzitter en der Afgevaardigden van de Afdeelingen. Overhandiging van het Vaandel. Toespraken en uitreiking der Eereteekens van he.t Vuurkruis. Te 12 uur 30 Défilé van den stoet voor de Overheden. Ontbinding. Te 13 uur 30 Demokratisch noenmaal. STAD YPER De Burgemeester der Stad Yper heeft de eer zijne medeburgers ter kennis te brengen, dat de Bevelhebber van het Gendarmeriegebied de Monstering zal houden van de Militairen in on bepaald verlof der klassen1920 en 1929, den Woensdag 1 Juli 1936, om 8 uur 's morgens, in de Gendarmerie, Elverdinghestraat. Yper, den 16 Juni 1936. De Burgemeester, J. Vanderghote. In ons huisje lief wat lekkere geur, Men snuift hem op tot buiten de deur 't Is 't uur van de koffie, dat weten wij, 't Is 't uur van de PACHA Chicorei De zeer interessante filmavond, welke ons Dins dag laatst in de Cinemazaal van Oud Yper door toedoen der Handels- en Nijverheidskamer van Yper aangeboden werd, kende een welver dienden bijval en werd door een talrijk en uitge lezen publiek bijgewoond, wat bewijst dat de be langstelling niet alleen voor ontspannings- maar ook voor leerrijke en wetenschappelijke films nog zeer groot is. Doch hier dienen we er seffens aan toe te voegen dat in de films, die we het ge noegen hadden te mogen bewonderen, het nut tige met het aangename gepaard gaat, en dat zij op zoo kunstige en smaakvolle wijze opgevat en verwezenlijkt zijn dat, overal waar zij zullen afgerold worden, hun bijval verzekerd is. De Heer H. Vermeulen, voorzitter der Handels kamer, hield eerst, in 't vlaamsch en in 't fransch, volgende aanspraak Dames, Heeren, Men weet dat onze regcerfhg organismen heeft ge sticht, hetzij het Koloniaal Bureau bestemd om onze Kolonie, hare voortbrengselen en hare noodwendig- den beter bekend te maken, hetzij de Belgisch-Luxem- burgsche dienst voor Toerismemet het doel in ons land het toerisme aan te wakkeren, hetzij het Staats- bureel voor handelszaken om den buitenlandschen han del van ons land door alle mogelijke middelen te on dersteunen en uit te breiden. Onder de vele middelen, die gebruikt worden om deze verscheidene doelen, die allen medehelpen tot den bloei van ons land, te bereiken, werd ook het zeer moderne middel der propaganda per film aangewend. MMMMMMMMMMMMMMMMMMMWMMMt par Ie Trio Excelsior- sous la direction de M. R. Gobron, Lauréat de l'Académie de Musique d'Anderlecht M. Siniono, Violoncelliste, Ir Prix au Conservatoire Royal de Gand M ,,e B. Sou vage, Pianiste, V Prix de l'Ecole de Musique d'Vpres AVIS Pendant les auditions musicales Ie prix des consommation» NE SERA PAS AUfiMENTÉ. iWWWMi'>inTT-inn*-T<riit'r*r,**>'—ir—- door het Excelsior Trio onder het bestuur van M. ïfc. Gobron, Laureaat der Muziek academie van Anderlecht M. Simono, Cellist, le Prijs aan het Koninklijk Conservatorium van Gent Jw It. öouvage. Pianiste, lc Prijs aan de Muziekschool van Yper. BERICHT Binst de muziekuitvoeringen worden de prijzen der consumpties NIET VERHOOGD. hmis*wvr»T"iT ITI.7ïr r s*P2t»g>i Deze films dienen, de eene, om te doen begrijpen welke grootsche taak door België in den loop eener halve eeuw in het midden van Afrika werd volbracht, de andere om de aandacht der vreemde toeschouwers te vestigen op de schoonheden onzer steden met hare machtige praalgebouwen, hare belforten met hunne beroemde klokkenspelen en bij hun den lust te ven- wekken deze wonderen te bezoeken. De films van het Handelsbureel toonen de voortbrengsten onzer nijver heden en doen ze waardeeren. Het bestuur der Handels- en Nijverheidskamer van Yper heeft gedacht dat al dat schoons, al dat merk waardigs. dat aldus de wereld rond ten voordeele van ons land ten toon wordt gesteld, ook kon aantrekkelijk en leerzaam wezen voor de Yperlingen en zelfs aan velen hun eigen land beter zou leeren kennen en achten. De aangewende stappen bekwamen overal een gunstig gevolg en ik bedank hier, in naam der Han dels- en Nijverheidskamer, den Heer Janssens, Bestuur der van het Koloniaal Bureau, Colonel Pulinx, Bestuur der van den Belgisch-Luxemburgschen dienst voor Toerisme, en den Burggraaf du Pare en den Heer Brai- bant. Bestuurder en onder-bestuurder van het Staats- bureel voor Handelszaken. De film Boula-Matari is een buitenlandsche pro ductie en aangepast aan de geschiedenis van Congoland. Maar de filmsKent gij de Beiaarden De Katoennijverheid in Belgiëen De tapijtwerk- en kunstmeubelnijverheden zijn Belgische producten en, laat het ons rechtuit zeggen, echte parels van kunst- voortbrengst. Op dat oogpunt alleen verdienen zij overal bekend te worden. Ik moet nog doen opmerken dat wij van de eer sten zijn om ze met hunnen Nederlandschen tekst te aanschouwen. »,Ik bedank de overheden en het talrijk publiek die onze uitnoodiging beantwoord hebben en wensch aan allen een leerzamen en aangenamen avond Deze inleidingsrede werd hartelijk toegejuicht en aanstonds daarna werd de vertooning ingezet met de film Boula Matariof de ontdekking van Congo door Stanley. Meest allen hebben reeds van Stanley, den ver maarden ontdekkingsreiziger, gehoord of over hem gelezen van de hand van Doctor Malcorps verscheen over Stanley een prachtboek De Reus van Congouitgave van het Davidsfonds doch eens in beeld zijne bewonderenswaardige geschiedenis te herleven, te zien met welke schier onoverkomelijke moeilijkheden hij in zijn stoutmoedigen tocht door het tot dan toe nog onbekende zwarfe land te kampen had, en dan die prachtige landschappen,die plantenweelde, die mooie zichten, in Congo zelf genomen, te mo gen bewonderen, dit alles is voor ons allen nog steeds een groote aantrekkelijkheid. In 1871 landde Stanley te Zanzibar aan en ondernam, niettegenstaande de vermaningen van den Amerikaanschen consul, die hem al het ge waagde en het uitzinnige van zijn tocht voor oogen legde, de taak, welke hem als Amerikaansch reporter werd opgelegd, om Livingstone terug te vinden. David Livingstone was sedert 1840 als protestantsch missionaris werkzaam in Zuid Afri ka. Van hieruit echter was hij in 1869 noord waarts getogen naar ongekende streken, en se dertdien had men van hem niet meer het minste teeken van leven ontvangen. De film Boula Matari vertoont de toebereid selen voor de lange en gevaarlijke reis, geeft een trouwe weergave van de inrichting en het ver trek eener karavaan in de wildernis, laat ons een interessant en op merkwaardige wijze gefilmeerd gevecht zien tusschen twee kameleons, en geeft ons een gedacht van de talrijke en onvoorziene moeilijkheden die Stanley ontmoette. Van zijn twee reisgezellen, Shaw en Farquhar, twee ma trozen zonder werk, wordt laatstgenoemde door de koortsen aangetast en sterft onderweg, terwijl de andere, na reeds een eerste maal in opstand te zijn gekomen, op zijn stappen terugkeert. Alleen, met zijn bende zwarte dragers, trekt Stanley moedig verder het land in en komt toe bij den Cheik van Unyanyembé, aan wien de stamover

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 1