Gemeenteraad van Yper Federation des Sinistrés de F Arrondissement d'Ypres over hunne moeilijkheden, enz. Van nu voortaan zou alles moeten beslist worden te Brussel door ambtenaren die onze streek niet kennen en gansch onverschillig zijn aan onze belangen en aan onze rechten. Welke ongehoorde kosten en wat een tijdverlies voor ons allen Het stadsbestuur en den gemeenteraad van Yper kunnen dus niet genoeg lof gezegd worden voor hun initiatief. Onze lezers zullen verder zien dat de Federatie van de Geteisterden van ons arrondissement, bijgestaan door de nog gelukkiglijk bestaande Coöperatieven van Oorlogsschade van Yper en van Wervick, zich met de zaak ook ernstig bezig houdt. Een ministerieel verhoor zal in de eerste dagen plaats hebben. Men mag niet vergeten dat het dank aan de tusschenkomst is van onzen betreurden Koning Albert dat ons arrondissement de schriftelijke belofte verkregen heeft dat, al onze diensten van oorlogsschade hier tot het einde toe, te Yper zouden blijven bestaan. Wij moeten allen medewerken opdat men te Brussel aan die officieele belofte niet zou te kort blijven. Wij vragen dus ernstig aan de Heeren Burge meesters en Schepenen van al de gemeenten van de arrondissementen Yper en Veurne, dat zij, zonder daarom de vergadering van hunne ge meenteraden af te wachten, het voorbeeld hun gegeven door het stadsbestuur van Yper, zouden navolgen en ook hetzelfde protest aan het Minis terie van Financiën zouden zenden. De Coöperatieve voor Oorlogsschade Yper en Omstreken De Coöperatieve voor Oorlogsschade Het Leiedal te Wervick. De Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper. Compte-Rendu de la Réunion du 12 Juillet 1936. La réunion est ouverte a 15 h. sous la présidence de M. l'avocat A. Butaye en présence de MM. Ie Dr H. Brutsaert, ancien membre de la Chambre dés Représentants Trachez, bourgmestre de Mes- sinesDegraeve, bourgmestre de Poelcapelle C. Lemahieu, échevin de la ville d'Ypres L. Van- devoorde, directeur de la Coopérative pour dom- mages de guerre Ypres et les Environs etc. M. L. Geuten, directeur de la Coopérative pour dommages de guerre La Vallée de la Lysa Wervicq, étant empêché, s'est fait excuser.' M. Ie Président annonce que l'audience minis- térielle, sollicitée il y a plusieurs mois par la Fédération des Sinistrés et la Coopérative pour dommages de guerre d'Ypres, n'a pas encore eu lieu. Après avoir été longtemps dans l'impossi- bilité de recevoir la délégation, M. Max-Léo Gérard, l'ancien ministre des Finances, n'a fina- lement pas voulu prendre de décision qui n'aurait peut-être pas été du goüt de son successeur. Par l'intermédiaire de M. Ie député Missiaen, M. De Man, ministre actuel des Finances, a de- mandé de lui envoyer un rapport détaillé sur toutes les questions au sujet desquelles la délé gation désirerait l'entretenir. II a promis de rece voir les délégués des sinistrés dés qu'il aura exa- miné la question. Tous les renseignements nécessaire» ont été rem is par M. Missiaen a M. Ie ministre De Man, de sorte qu'on peut done s'attendre a ce que la délégation soit appelée dans les premiers jours. Plusieurs délégués demandent quelques ren seignements concernant des cas particuliers et notamment au sujet du remboursement d'inté- rêts. En général, les sommes dont l'Etat exige le remboursement ont été payées avant 1924. En effet, a cette époque une nouvelle loi avait été promulguée d'après laquelle on ne payerait plus les intéréts que sur la valeur 1914, et non plus sur l'ensemble de l'indemnité ainsi que cela se pratiquait en vertu de la première loi sur les dommages de guerre. Bien que la nouvelle loi ne stipule pas qu'elle a un effet rétroactif, on veut maintenant faire rembourser les intéréts sur l'indemnité complémentaire payés avant la pro mulgation de la nouvelle loi. A la suite d'une discussion a la Chambre, au cours de laquelle il avait été parlé d'abus dans les dommages de guerre, le ministre d'alors a donné ordre de reviser tous les dossiers en vue de rechercher ces prétendus abus. Cette besogne occupe un trés grand nombre d'employés, et parmi les abus. on range sans doute les intéréts payés légalement, il y a quinze ans, en vertu d'une loi en vigueur en ce moment-la. La Fédération n'a cessé de protester contre cette prétention illégale et a obtenu que toutes les poursuites, intentées contre des sinistrés qui refusent de rembourser les intéréts réclamés, soient arrêtés. Cette mesure n'étant que provi soire, il faut que M - le Ministre des Finances prenne une décision définitive afin de tranquil liser les esprits de nos sinistrés et de leur rendre la confiance en la parole donnée par l'Etat. Concernant la suppression du Tribunal de dom mages de guerre d'Ypres, M. le Président dit que le collége échevinal d'Ypres a déja protesté con tre cette décision. A Bruxelles on prétend que le Tribunal d'Ypres ne sera pas supprimé puisque les sinistrés con- tinueront a être jugés a Ypres, mais le person nel du Tribunal d'Ypres a déja re?u son préavis de congé. Pour fin aoüt, tous les dossiers devront être envoyés a Bruxelles. Ainsi les sinistrés d'ici seront dans l'obligation de se déplacer fréquem- ment a Bruxelles afin d'y obtenir, ou bien encore de fournir au Commissaire d'Etat, tous les ren seignements utiles. M. l'Echevin Lemahieu dit que le tribunal d'Ypres doit rester ici en fonctions jusqu'a ce que le dernier jugement soit rendu, mais il trouve quand même que la liquidation de cette affaire, pourrait avancer plus vite. M. le Président partage entièrement son avis, mais fait observer qu'il ne reste plus qu'une cen- taine d'affaires en litige et que, si on voulait laisser travailler le tribunal d'Ypres, le tout se- rait fini dans deux mois environ. Seulement le Tribunal d'Ypres ne peut plus rien faire sans ordre de Bruxelles et même les conclusions sont envoyées de la bas. II propose d'inviter toutes les communes de l'arrondissement a suivre l'exemple de la ville d'Ypres et a envoyer une requête a M. le Ministre des Finances en vue du maintien de notre Tri bunal. Cette proposition est adoptée a l'unanimité et la séance est levée a 16 heures. Verslag der zitting van 13 Juli 1936 De zitting wordt te 18 u.5 geopend. Zijn tegenwoor dig de Heeren Vanderghote, burgemeester-voorzitter Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch. schepenen Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Mi- chiel, Coutelle. Vergracht en Van AUeynnes, raads leden Versailles, secretaris. I. Proces-verbaal der zitting van 8 Juni 1936. De Heer secretaris geeft lezing van dit verslag, waarna het zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. IL Openbare Onderstand Rekening over het dienstjaar 1935 Nederlegging. M. Vanderghote. Ik heb de eer de rekening der Commissie van Openbaren Onderstand voor het jaar 1935 op het bureel neer te leggen. III. Openbare Onderstand Begrooting voor het dienstjaar 1936 Wijziging. M. Vanderghote. Gezien den brief van het Minis terie van Binnenlandsche Zaken aan de stad Yper ge richt, waarbij de stad haar aandeel in de gemeentelijke pensioenen, beloopende tot de som van 15.895 fr. 60 van de Commissie van Openbaren Onderstand mag terug- eischen, heeft deze Commissie den 23 Juni 1936 besloten het artikel der onvoorziene uitgaven van 10.000 fr. tot op 22.000 fr. te verhoogen en een ander artikel tot op 10.000 fr. te verminderen, zoodat de begrooting nog sluit met een overschot van 148 fr. 23. De aanwezige raadsleden stemmen hierop eenparig ja. IV. Openbare Onderstand Openbare verpachting van twee eigendommen. >1. Vanderghote. Bij haar beraadslaging van 23 Juni 1936, heeft de Commissie van Openbaren Onder stand besloten de landen, die tot den 30 September aanstaande nog in pacht gehouden zijn door Mevrou wen W' Knockaert Jules en W«' Sinnaeve, beiden van Yper. die van hare pacht afzien, in openbafe ver pachting uit te geven voor een termijn van 9 jaren te beginnen van 1 October 1936. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies uit te brengen. Algemeene instemming. De Heer Leuridan is binst de uiteenzetting van dit punt binnengekomen. V. Afbreken der abris op het grondgebied der stad Overeenkomst. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor de overeenkomst goed te keuren die gesloten werd tus- schen de stad en den Staat en waarbij deze laatste, overwegende dat de betonnen onderstanden dienden af gebroken te worden en dat dit werk geschied is, ter ontlasting en onder toezicht van den Staat, door een aannemer door de stad aangesteld, er in toestemt de voor dit werk uitgegeven sommen aan de stad terug te betalen. De gedane uitgaven voor afbraak en oprui ming der betonnen schuilplaatsen beloopen tot de som van 66.091 fr. 71. Daar deze uitgaaf juist bevon den werd. kent de voorgestelde overeenkomst de- som van 66.091 fr. 71 toe die aan de stad, na goedkeuring van gezegde overeenkomst, in speciën zal uitbetaald worden. M. Van Alleynnes. Welke zijn de verschillige eige naars in wiens naam de stad gehandeld heeft M. Vanderghote. Dit is hier een regularisatie van hetgeen door de stad voor het afbreken der onder standen voorschoten werd. M. Vergracht. Er zijn nog abris hier op het grond gebied der stad die niet afgebroken werden, om reden dat de menschen niet wisten wanneer zij zulks moesten aanvragen. M. Vanderghote.Dit is uitgeplakt geweest. M. Lemahieu. - Er is hier misschien een misslag waar aan noch de stad noch de Staat schuld hebben. Er zijn inderdaad hier en daar eenige onderstanden blijven staan op aanvraag van den toeristenbond, met het doel het uitzicht der voornaamste punten van de gewezen slagvelden eenigszins te bewaren. Al deze abris zijn met een groen nummer geteekend. Ook -de abris gele gen op de eigendommen der Commissie van Openbaren Onderstand van Yper zijn niet mogen afgebroken worden, omdat er tusschen den Staat en den Openbaren Onderstand een bijzonder akkoord bestaat wegens die abris. Al de andere abris hier op Yper gelegen werden afgebroken en een vertegenwoordiger van den Staat is zulks, samen met den Heer toeziener Werrebrouck en met den Heer bouwmeester van stad, ter plaats gaan nazien. Al de belanghebbenden, zoowel de eige naars als de landgebruikers, werden geraadpleegd en allen verklaarden zich met de uitgevoerde werken t'akkoord. M. Vergracht. De Heer Werrebrouck is mij per soonlijk komen vragen of de abris gelegen aan de, kaai moesten afgebroken worden. Ik heb hem geantwoord van ja, doch wanneer de eigenaai dan zijne aanvraag deed was zulks reeds te laat. M. Lemahieu De Heer Vandoorne had zijne aan vraag vroeger moeten doen. M. Vergracht. Maar als hij zulks niet wist. De Heer Verbeke komt de raadszaal binnen. M. Lemahieu. Zulks is uitgeplakt geweest. Doch M. Vandoorne woont hier niet en zoo hij zulks niet wist. daar is niets aan te doen. De vastgestelde termijn is verstreken. M. Vanderghote. Ik stel voor tot de stemming over te gaan en de voorgestelde overeenkomst goed te keu ren. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Michiel, Coutelle, Leuridan, Verbeke en Vanderghoteonthouden ïichde Heeren Vergracht en Van Alleynnes. VI. Stadseigendommen 1) Barmlanden Oost kant van de vaart. 2) ZóllebeteVijvermeersclien Lastenkohier Wijziging Verpachting. M. Vanderghote. Ik Verleen het woord aan den Heer schepen Lemahieu. De Heer Missiaen treedt op dit oogenblik op zijne beurt de raadszaal binnen. M. Lemahieu. De pachten der barmlanden al den Oostkant der vaart Yper-Boesinghe gelegen eindigen op 30 September 1936. In het schepencollege werd daar over een beraadslaging genomen waarbij besloten werd deze landen door de huidige pachters voorts te laten gebruiken en, mits voorbehoud van goedkeuring door den gemeenteraad en door de bestendige afvaardiging, een kleine wijziging aan de pachtovereenkomst te brengen. Op aanvraag der pachters zullen de grondlas ten voortaan in de pachtsom zelf begrepen worden. Deze verandering werd eveneens door den Heer stads ontvanger aanvaard, daar hij telken jare ruzie had om de splitsing der voor de grondlasten verschuldigde som te doen. Is het noodig thans lezing te geven van gansch het lastenkohier Het is vrij lang en daarbij heeft het ter inzage der raadsleden gelegen zoodat allen er hebben kunnen van kennis nemen. Alleen artikel een van dit lastenkohier werd gewijzigd in den zin zooals daar even uiteengezet, 't is te zeggen dat de grondlasten thans in den pachtprijs begrepen zijn. Wat de vijvermeerschen van Zillebeke aangaat werd er in het lastenkohier der verpachting een nieuwe bepa ling voorzien, ten einde geen moeilijkheden meer te hebben. Deze nieuwe bepaling luidt als volgtde stad behoudt zich het recht voor van af 1 December tot 1 Maart van ieder jaar de vijvermeerschen geheel of gedeeltelijk onder water te zetten ten einde een vol doenden watervoorraad in den vijver le hebben. Vroe ger ontvingen wij daarover steeds talrijke klachten, doch nu is het tijdperk, gedurende hetwelk de vijvermeer schen onder water mogen gezet worden, zoodanig kort, slechts drie maanden, dat al de belanghebbenden ermede instemmen. Verder loopt de pacht der meer- schen van Dickebusch ook nog ten einde. Doch het zal moeilijk zijn deze meerschen opnieuw te verpach ten, gezien er aldaar binnen kort groote werken aan den vijver zullen uitgevoerd worden en wij niet weten hoelang die werken zullen duren. Daarom vraagt het schepencollege de toelating om de meerschen, waarvan de pacht met 30 September aanstaande eindigt, voor korten termijn, 't zij voor min dan eeil jaar, te mogen verpachten. Het is 'immers niet mogelijk de pacht dezer meerschen nu voor 9 jaren te vernieuwen. Met ze voor korten termijn te verhuren kan de pacht van jaar tot jaar. zoolang zulks noodig blijkt, vernieuwd worden en alzoo zijn wij in regel met de wetsbepaling op het verhuren der eigendommen van de openbare besturen. M. Vanderghote. Vraagt iemand het woord daar over Zooniet leg ik dit voorstel ter stemming. Al de raadsleden stemmen ja. VII. Verordening op het verkeer Wijziging en Aanvulling. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor» bij artikfel een van de vroeger gestemde verordening op het verkeer te voegen dat alle gerij verboden is van uit de Beluikstraat tot de Stuersstraat. Als logische aan passing van deze aanvulling wordt artikel vier van ge noemd reglement volledigd als volgtzijn in ver plichte eenige richting West-Oostwaarts.de Stuersstraat en Zuid-Noordwaarts de Tempelstraat en de Beluik straat. In artikel 6 was er vroeger bepaald dat het beurtelings stationneeren toegelaten was in de Meenen- straat, enz. Nu stelt het schepencollege voor te vermel den dat het beurtelings stationneeren verplichtend is in de Statiestraat, Meenenstraat en al de andere straten vroeger reeds in het reglement bepaald. M. Lemahieu. Deze week nog en vroeger ook heb ik gezien dat er onder de Meenenpoort autos blijven stilstaan, terwijl andere autos malkaar daar kruisen. Deze plaats is daarvoor niet geschikt. Het verkeer is er zeer druk op die Staatsbaan en. wanneer er daar onder de Meenenpoort langs eiken kapt een auto blijft staan, kunnen de andere voertuigen niet meer kruisen. Onlangs nog geraakte een wielrijder alzoo bijna onder een auto. Ik zou dan vragen dat de politie het station neeren onder de Meenenpoort zou verbieden zooals dit vroeger gedaan werd. De autos kunnen even gemak kelijk een' tiental meters buiten de poort stilhouden. Door dien maatregel toe te passen, zal men ongelukken vermijden. M. Vanderghote. Wij zouden dit verbod misschien in het reglement op het verkeer kunnen voorzien M. Lemahieu. Ja, dat ware goed. M. Vanderghote. Ik stel dan voor artikel vijf aan te vullen als volgthet stationneeren is verboden onder het gedenkteeken der Meenenpoort. De raadsleden keuren die voorgestelde wijzigingen en aanvullingen eenparig goed. VIII. Politiereglement over het bedelen en de geld inzamelingen. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor een

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 2