SOLDENWEEK In den Engel Verkocht aan de laagste prijzen. 7, Rijsselstraat, 7, Yper 4 i cieele feestdag bekrachtigd werd. de weergave in waarde was van het Belgisch onafhankelijkheidsfeest van !1 Juli. Dit jaar echter heeft het schepencollege door uiterlijke teekenen bewezen dat het tot andere gevoelens gekomen is. Andere jaren waren er op de Groote Markt feestmasten geplant met wimpels, was er verlichting, doch dit jaar werd niets van dit alles ge daan zoodat dit ons waarlijk den indruk heeft gegeven dat de 11' Juli als een gedeclasseerde feestdag aanzien wordt Van verlichting noch van masten was er nergens het minste spoor. Dit was echter nog niet alles, want gij hebt door een formeel verbod onze meening nog versterkt. De voorzitter der feestcommissie heeft u zeer nederig gevraagd dat gij erin zoudt willen toestemmen op dien dag geel-zwarte bloempjes te laten verkoopen, doch gij hebt gemeend zulks te moeten verbieden zoo gezegd omdat dit volgens u een gevaarlijk voorgaande zou zijn. Welnu, ik verzeker u dat men bijna alle Zon dagen de beenen afgeloopen wordt, heel het jaar door worden er allerlei bloempjes verkocht en dan durft gij tegen ons zeggen dat wij een gevaarlijk voorgaande zouder.i daarstellen. Wij, integendeel, riepen al die ander voorgaanden in om onze vraag te steunen. Die verkoop van bloempjes moest eenigszins de gedane kos ten helpen dekken en daarbij hadden die bloempjes voor ons, Vlamingen, een zinnebeeldige waarde. Ik hoop we! dat het daarom niet is dat de Heer voorzitter zich tégen den verkoop van die bloempjes heeft verzet, want oude liefde roest niet Daar die manier van han delen dit jaar niet overeenstemde met die van voor gaande jaren, houd ik eraan den Heer burgemeester daarover rekening te vragen. M. Vanderghote. Wat de verlichting betreft, ik denk niet dat zulks verleden jaar plaats had. M. Leuridan. Met den 11" Juli ben ik telkens zoo danig van karwei dat ik niet zeggen mag dat ik zulks met eigen oogen gezien heb. doch men heeft het mij nochtans zoo bevestigd. Voor wat de masten aangaat, dat weet ik persoonlijk. M. Vanderghote. De schuld daarvan ligt aan de feestcommissie zelf. Andere jaren stond de kiosk in het midden der markt, terwijl er nu gevraagd werd, om wille van de acoustiek meen ik, de kiosk tegen het Justitiepaleis te plaatsen, zoodat wij alsdan de masten tweemaal hadden moeten verplaatsen. Vanwege- de feestcommissie van 11 Juli hebben wij een langen brief ontvangen waarin er niet gesproken wordt van het plaatsen van masten. Er werd ons gevraagd een piano te geven voor het concert en wij hebben deze vraag da delijk ingewilligd. In dien brief was er evenmin geen spraak van den verkoop van geel-zwarte bloempjes, men vroeg ons alleen bloempjes te mogen verkoopen om de kosten van het feest te dekken. Het schepencol lege heeft geoordeeld dat, de Vlaamsche Harmonie reeds gesubsidieerd zijnde zooals alle andere voor het geven van enkele concerten, die toelating om bloempjes te verkoopen niet mocht gegeven worden, om reden dat al de partijen dan diezelfde vraag zouden komen doen, en de socialistische partij bijvoorbeeld op het 1 Meifeest ook bloempjes zou te koop bieden. Het is alleen maar om die reden dat wij het niet noodig geacht hebben de gevraagde toelating te verleenen, en niet omdat wij tegen het 11< Julifeest gekant zijn. Integendeel wij hebben bereidwillig gegeven al wat wij konden geven en wij zijn steeds bereid de volgende jaren weer te doen zooals vroeger. M. Leuridan. Uwe belofte voor toekomende jaar is van belang, doch uw gegeven uitleg is niet voldoende. De feestcommissie aanzag het planten der masten als een gewoonte, zoodat zij het niet noodig heeft geacht dit uitdrukkelijk te vragen. M. Vanderghote. Dit is omdat de kiosk niet in het midden der markt stond. M. Leuridan. Maar, wat is me dat nu Die masten zijn toch aan de kiosk niet gebonden. Vroeger jaren stonden er geplant aan den ingang der Meenenstraat en der Korte Thouroutstraat. Het verbod van bloempjes te veikoopen is echter veel erger. Door dit te verbie den hebt gij aan de feestcommissie gezegd dat zij op dat profijt niet moest rekenen. De toelage verleend aan de Vlaamsche Harmonie is iets gansch afzonderlijk dat niets te zien heeft met de vraag door de feestcom missie gedaan. Waarom dan niet alle rondventen van bloempjes verbieden, gezien gij dit als een onregelma tige winst aanziet. Dit werd tot hiertoe steeds toege laten, zoodat wij moeten besluiten dat gij twee maten en twee gewichten gebruikt. M. Van der Mersch. Dit is niet waar. Behalve aan de laatste, hebben wij aan al de vragen in den brief bevat voldoening gegeven. Ook de piano werd gegeven, zoodat men niet mag zeggen dat het schepencollege tegen den 11 Juli is. Er komen veel vragen toe om bloempjes te mogen verkoopen en moest gij u eens ten stadhuize willen inlichten, dan zoudt gij zien dat dit dikwijls verboden wordt. Alleen de verkoop van bloem pjes, waarvan de opbrengst voor goede werken dient, zooals voor het Kinderwelzijn, enz., wordt toegelaten, geen andere. M. Leuridan. Ik ben overtuigd dat er dit jaar op O. H. Hemelvaartdag, zooals vroeger, ook bloempjes door de kristen werklieden verkocht werden. Wij aan zien dit ook als een partijwerk even goed als gij het 11 Julifeest als partijwerk aanziet. Ik hoop echter wel dat gij ons niet langer de oneer zult aandoen dit feest, dat door de stad officieel erkend werd, met het feest der Kristen Werklieden op O. H. Hemelvaart te ver gelijken. M. Van der Mersch. Er worden veel te veel bloempjes verkocht. M. Vanderghote. Ik herhaal aan den Heer Leuri dan dat er in den brief geen spraak was van geel zwarte bloempjes, doch alleen maar van bloempjes. M. Leuridan. Gij kondet toch wel denken dat die bloempjes de zinnebeeldige vlaamsche kleuren zouden dragen. 6) M. Missiaen. Heeft het schepencollege kennis gekregen van het onlangs verschenen Koninklijk Be sluit aangaande de uren van het stempelen der werk- loozenkaarten Dit besluit is verleden week in den Moniteur verschenen en werd onmiddellijk overge maakt aan al de gemeentebesturen. Het is reeds over al toegepast en het verwondert me dat dit hier te Yper nog het geval niet is, vooral dat men hier steeds zoo veel spoed aan den dag legt om de besluiten van hoo- ger hand uit te voeren en zelfs onwettelijkheden, zoo als loonaftrek, te plegen. Volgens de bepalingen van dit Koninklijk Besluit mogen de werkloozen voortaan maar eenmaal daags meer gecontroleerd worden. Hier te Yper alleen geschiedt zulks nog tweemaal. M. Delahaye. Wij zullen ons daarover inlichten. Men zal natuurlijk niets beters vragen dan maar een maal daags de controle te moeten doen. Moet er thans nog aan den Heer Leuridan geantwoord worden aan gaande het plaatsen der masten M. Vanderghote. Deze zaak is gedaan. M. Leuridan. Maar wij rekenen er toch op voor toekomend jaar. M. Vanderghote. Wij zullen er nota van houden. 7) M. Missiaen. Volgens het bestaande reglement is het aan het schepencollege toegelaten het openen van dansgelegenheden toe te laten of te verbieden. Ik heb daar vroeger reeds op gewezen dat zulks een ge vaarlijk voorgaande was, doch men heeft mij alsdan gerustgesteld met te verklaren dat er alleen zou reke ning gehouden worden met de geschiktheid van de lo kalen om ze als danszaal te gebruiken. Het is op die voorwaarde, dat er bij het nemen der beslissing alleen zou gezien worden of die lokalen op gezondheidsgebied aan de noodige vereischten beantwoorden, dat het re glement gestemd werd. M. Vanderghote. Wij hebben thans dien bundel hier niet voorhanden, zoodat het ons moeilijk valt daarop te antwoorden. Doch de persoon in kwestie, die door den Heer Missiaen bedoeld wordt, heeft nog tijd om tegen de genomen beslissing in beroep te gaan. Het ware dan best die interpellatie te verdagen tot wanneer het besluit, door het schepencollege genomen, door de bevoegde overheid definitief goed- of afgekeurd is. M. Missiaen. Hoe mag die persoon tegen de beslis sing in beroep gaan M. Vanderghote. Hij heeft het recht bij de be stendige afvaardiging beroep aan te teekenen tegen de getroffen beslissing. Ik zou thans nog willen vragen dat men in 't vervolg het schepencollege minstens 24 uren op voorhand zou verwittigen van de interpellaties die men wenscht te doen. M. Missiaen. Tot hiertoe heb ik steeds gezien dat men tijdens een op voorhand aangekondigde interpel latie nooit geen voldoening bekomt. Ik heb daar reeds zekere ondervinding van. Nu echter, met te hooren hoe er in beroep mag gegaan worden, heb ik reeds meer voldoening dan ik anders zou verhoopt hebben te be komen. 8) M. Verbeke. Ik heb meer vertrouwen dan den Heer Missiaen en verhoop wel dat er voor mij kans be staat voldoening te bekomen. M. Leuridan. Het is voorzeker over de vrouwen dat hij het zal hebben. M. Verbeke. Ja. M. Leuridan. Ziet ge wel. M. Verbeke. Ik maak mij hier de tolk van tal van huisvrouwen en voornamelijk nan de strijksters die in den persoon van den Heer burgemeester een zeer on sympathiek man gevonden hebben, daar hij verboden heeft het waschgoed op sommige pleinen te bleeken te leggen. M. Vanderghote. Deze zaak is reeds terug op goe den voet. M. Verbeke. Zoodat ik die vrouwen dus mag ge ruststellen Ziet ge wel, M. Missiaen, dat ik gelijk had met niet te wanhopen. M. Leuridan. De Heer voorzitter kan niets weige ren aan het vrouwvolk. (Gelach). De openbare zitting wordt hierop te 19 u. 30 geschorst. Tijdens de geheime zitting heeft de raad overgegaan tot het aanduiden der candidaten voor de openstaande plaats van politiecommissaris waarvoor een twintigtal aanvragen binnengekomen waren. De Heer Maertens Leopold, politiecommissaris te Wervick, werd aange duid als eerste candidaat en de Heer Stuyck Henri, adjunct-politiecommissaris te Turnhout, als tweede can didaat. De openbare zitting wordt te 20 u. 10 heropend. IX. Schouwburg Gordijn Aanbesteding Proces-verbaal. M. Delahaye. Voor het leveren en plaatsen van een gordijn voor den stadsschouwburg zijn 3 aanbie dingen toegekomen, namelijk deze van de Heeren De- moor, Bille en Vandaele, allen tapijtsiers te Yper. Het schepencollege stelt voor den Heer Bille, die het laag ste aanbod deed met 3.888 fr. 40, als aanbesteder uit te roepen. Dit voorstel wordt eenparig gestemd. X. Stadsscholen Verbeteringswerken Aanbe steding Proces-verbaal. De Heer burgemeester verlaat de raadszaal en de Heer schepen Lemahieu neemt het voorzitterschap waar. M. Lemahieu. Het woord is aan den Heer schepen Delahaye, die zich als schepen van openbare werken bijzonder met die aanbesteding heeft bezig gehouden. M. Delahaye. Er werd een aanbesteding gehouden voor het plaatsen der electriciteit in de stadsmeisjes school der Rijselstraat. De laagste aanbieder is de Heer Decorte Valère, van Poperinghe, doch hij heeft zijn prijsbordereel niet meegezonden zoodat zijne inschrij ving niet gelijkvormig is met het lastenboek. De tweede laagste aanbieder is de Heer André Lacante. van Yper, met 4180 fr. Dit aanbod is volledig in regel en het schepencollege stelt dan voor dit aanbod van M. La cante goed te keuren. vanaf Zaterdag 18 tot Maandag 27 Juli In Zomer en Winterartikels s Ondergoed voor mannen, vrouwen en kinders. Kousen, schorten, handschoen, enz., enz. Ingang vrij om U te overtuigen over kwaliteit en prijzen. M. Lemahieu. Het verschil tusschen de twee in schrijvingen is niet groot, het bedraagt maar 10 fr., maar het eene aanbod is in regel, het andere niet. Het voorstel van het schepencollege wordt hierop eenparig goedgekeurd. M. Delahaye. Wanneer we de ingezonden prijzen nagaan voor de schilderwerken aan de stadsscholen uit te voeren, vinden wij dat de laagste aanboden deze zijn van M. Joseph Devos, Yper, met 2582 fr. 76, voor de stadsjongensschool De Looye, en van M. Leon Beir- naert, Yper, met 1581 fr. 70 voor de meisjesschool der St Janstraat, en met 2607 fr. 42 voor de meisjesschool der Rijselstraat. Het schepencollege stelt voor deze drie aanbiedingen goed te keuren. Ieder aanbod wordt beurtelings, bij afzonderlijke stemming, en zonder opmerkingen goedgekeurd. M. Delahaye. Voor zekere voltooiingswerken in de drie stadsscholen uit te voeren is het laagste aanbod dit van M. Gaston Vanassche, meester-aannemer te Yper, piet de som van 7878 fr. 58. Al de raadsleden stemmen nogmaals ja. M. Delahaye. Voor de besteeniging der drie stads scholen, de Looye, de twee koeren der meisjesschool van de Rijselstraat, en de meisjesschool der St Jan straat beantwoorden sommige inschrijvingen niet aan de voorwaarden van het lastenkohier. Komen enkel in aanmerking en maken geen voorbehoud de inschrij vingen van M. Henri Delhem, Yper, 26.268 fr. 65 voor het plaveien met betondallen 30x30 van den koer der stadsmeisjesschool St Janstraat, en 62.963 fr. 17 voor de twee koeren der stadsmeisjesschool van de Rijselstraat, en dan de inschrijving van M. Maurice Vanderghote, Yper, 50.621 fr. 67 voor het besteenigen van den koer der Looye in Gillybrijken. Dit maakt te zamen de som van 139.853 fr. 49 voor het plaveien der koeren van de drie scholen. M. Leuridan. Moesten de laitierbrijken ook roos kleurig zijn M. Lemahieu. Ja. Ik stel voor deze aanbesteding goed te keuren. Deze drie verschillige inschrijvingen worden bij af zonderlijke stemming eenparig goedgekeurd. M. Vergracht. Wanneer zullen de noodige herstel lingswerken gedaan worden in de Middelbare school Het schijnt dat men er verplicht is kuipen te zetten om het water te vangen. M. Lemahieu. Binnen in de schoollokalen zelf Het woord is aan den Heer schepen van openbare wer ken. M. Leuridan. De Heer voorzitter bezigt reeds de paraplu. M. Delahaye. Er werd bevel gegeven aan een aan nemer van stad de daken der Middelbare school voor- loopig te herstellen. Het is nu reeds sedert zooveel jaren dat wij bij het ministerie aandringen. In plaats van vier lagen bitume zijn er maar twee lagen bitume op het dak gelegd geworden. Daarbij is het gebouw der Mid delbare school gezakt, zoodat de bitume het niet kan houden. Meermalen reeds werden stappen aangewend en onlangs nog door den Heer schepen Van der Mersch om van den Staat te bekomen dat er nog twee lagen bitume op het dak gelegd worden, daar het dak daar zonder onmogelijk het water kan tegenhouden. Wij hopen wel dat wij daarvoor de tusschenkomst van den Staat zullen bekomen en in afwachting zullen wij de slechtste plaatsen doen herstellen. M. Van der Mersch. De bundel berust in het mi nisterie te Brussel. Daar beweerde men dat de stad deze reclamaties in 1932 had moeten indienen, 't is te zeggen vóór dat het tijdperk van 10 jaar verstreken was, opdat men er had kunnen rekening van houden. Wij hebben echter de brieven teruggevonden die de stad in 1930-31 geschreven heeft, zoodat de tienjarige prescriptie dus niet kan ingeroepen worden. M. Lemahieu. Wij zullen daarvoor blijven aandrin gen en ik verhoop wel dat wij, zooals voor het Ko- mensch roetje, hier ook in dit geval de zegepraal vóór de Rechtbank zullen behalen. M. Van Alleynnes. Ik zou willen vragen nogmaals een brief te schrijven aan den Heer Minister van Open baar Onderwijs en zijne aandacht erop te vestigen dat men tot op heden absoluut niets gedaan heeft om den toestand te veranderen. M. Van der Mersch. Wij hebben reeds in dien zin geschreven. M. Coutelle. Is er nog geen nieuws aangaande het vliegplein M. Lemahieu. Wij hebben daarover nog geen ver dere inlichtingen ontvangen. Van zoodra wij daarover meer nieuws hebben, zullen wij het seffens aan den ge meenteraad kenbaar maken M. Leuridan. Ik denk dat wij zullen buiten vliegen. M. Lemahieu. Ja, het ware wel mogelijk dat het vliegplein zelf zou gaan vliegen. M. Michiel. Mag ik aan dén Heer schepen van Openbare Werken vragen zoo er niets voorzien wordt om den Bruggesteenweg te verbeteren van aan de Kalfvaart tot aan de Lindendreef. Dit is een echte modderpoel en daar is zelfs niet het minste licht. M. Lemahieu. Dit is een provinciale baan die toe komende jaar zal hersteld worden. M. Delahaye. De Heer Michiel bedoelt de Linden- dreef. Wij hebben vroeger reeds een plan doen opma ken om daar nieuwe voorlanden te leggen en ik denk wel dat de menschen daar nog vóór aanstaanden winter zullen voldoening hebben. M. Michiel. Het einde weg dat ik bedoel gaat langs den Bruggesteenweg van de herberg De Kalfvaart tot aan de Lindendreef. M. Lemahieu. Dit is feitelijk dus de Bruggesteen weg. Deze weg, die zooals ik zegde een provinciale baan is, zal aanstaande jaar van aan den Hazewind tot aan de Drie Zottenstraat vernieuwd en in orde gebracht worden. De openbare zitting wordt hierop te 20 u. 30 opge heven. HET ROOD KRUIS De examens voor den vlaamschen leergang zul len plaats hebben op het stadhuis van Yper, op Maandag 20 Juli, om 9 uur 1/2 voormiddag. Ieder leerling zal moeten lid worden van het Rood Kruis. LA CROIX ROUGE Les examens pour le cours francais auront lieu a l'hötel de Ville d'Ypres, le Jeudi 23 Juillet, a 9 heures 1/2 du matin. Chaque élève devra se faire membrè de la Croix Rouge.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 4