EEN MINISTERIEEL ANTWOORD Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper STAD YPER GEDENKMAAL KONINGIN ASTRID Le VI le Centenaire des Dames de Rousbrugge I KAMPIOENSCHAP VAN YPER VOOR TROTTINETTEN Of zullen de Brusselaars naar Vlaanderen ko men zetelen Zullen de Staatscommissarissen, die bij de Invaliditeitscommissies ook moeten aftreden, ook vervangen worden door Brusse laars Is het niet de bedoeling van de Centrale buree len, eerst te beginnen met de afschaffing van het Staatscommissariaat om daarna heel de instel ling te doen overgaan want al de bundels moe ten immers naar Brussel gezonden worden Het zal wat moois worden wanneer die Brusse laal-s drie tot viermaal per week moeten gaan zetelen naar Gent, Luik of leper. Thans zijn er drie te Brussel, hoeveel zal men er te Brussel nog moeten bijbenoemen Dat dreigt een averechtsche bezuiniging te worden Met dergelijk stelsel van werken zal men zeker het bestaan van die diensten nog ettelijke jaren weten te rekken. We geven dit ter overweging van den heer Minister en hopen, dat hij, bekommerd om be zuiniging, werkelijke bezuiniging, de kwestie eens ernstig zal willen ter studie nemen. Het gaat hier om de belangen van Vlaamsche menschen O Opmerkingen. Dit antwoord van den Heer Minister aan den Heer Volksvertegenwoordiger R. De Man zal niemand verwonderen. De minis ters en hunne directeurs zouden, allen, niet beter vragen dan aan enkele brieven te moeten ant woorden, en daarmee geen anderen tegenstand op hunnen weg meer te vinden. Een brief is ge makkelijk geschreven en even gemakkelijk be antwoord. Hetgeen M. De Man zegt is de zuivere waar heid hier de bureelen afschaffen om al onze zaken te doen regelen te Brussel door vreemde beambten, is tegenstrijdig met al de plechtige be loften die ons gedaan geweest zijn, zulks zal kostelijker zijn voor den Staat, de zaken van oorlogsschade nog vijf jaar langer doen duren, en aan ons allen veel geld- en tijdverlies veroor zaken. Maar... het zal aan eenige Brusselsche Heeren een nieuw en wel betaald postje verschaffen, en dat is het eenigste dat van belang is voor de Centrale Bureelen waarvan de Heer Minister spreekt. Wij rekenen op onze Coöperatieven voor Oor logsschade en op de Federatie der Geteisterden om persoonlijk den Heer Minister De Man te gaan spreken, en wij hopen wel dat een hoogere Overheid zich desnoods met de zaak zal willen bemoeien. Intusschen vernieuwen wij onze vraag aan de Heeren Burgemeesters en Schepenen van al de gemeenten der arrondissementen Yper en Veur- ne opdat zij seffens hun protest aan den Heer Minister van Financiën zouden opzenden. (O) Verslag der Vergadering van 12 Juli 1936 De Heer advokaat Arth. Butaye, voorzitter, opent de vergadering om 15 u. in tegenwoordig heid van M.M. Dr H. Brutsaert, gewezen volks vertegenwoordiger Trachez, burgemeester van MeessenDegraeve, burgemeester van Poelca- pelle C. Lemahieu, schepen der stad L. Vande- voorde, bestuurder der Coöperatieve voor Oor logsschade Yper en Omstreken enz. De Heer L. Geuten, bestuurder der Samen werkende Maatschappij voor Oorlogsschade Het Leiedal» te Wervick, belet zijnde, heeft zich laten verontschuldigen. De Heer Voorzitter meldt dat het ministerieel verhoor, over verschillige maanden door de Fe deratie der Geteisterden en de Coöperatieve voor Oorlogsschade van Yper aangevraagd, nog geen plaats heeft gehad. Na langen tijd in de onmoge lijkheid te zijn geweest de afvaardiging te ont vangen, heeft de Heer Max-Leo Gerard, gewezen minister van financiën, ten slotte geen beslissing meer willen nemen, daar deze mogelijks niet zou overeenstemmen met de zienswijze van zijn op volger. Door tusschenkomst van den Heer volksverte genwoordiger Missiaen heeft de huidige minister van Financiën, de Heer H. De Man, gevraagd hem een omstandig verslag toe te sturen over al de kwesties waarover de afvaardiging hem wenscht te spreken. Hij heeft verder beloofd de afge vaardigden der geteisterden te ontvangen van zoodra hij de zaak onderzocht heeft. Al de gewenschte inlichtingen werden door toedoen van den Heer Missiaen aan den Heer Minister De Man overhandigd, zoodat men zich van nu voort eraan mag verwachten dat de af vaardiging in de eerstvolgende dagen zal geroe pen worden. Enkele der tegenwoordige afgevaardigden vra gen eenige inlichtingen aangaande bijzondere ge vallen en namelijk over het terugbetalen van intresten. Over 't algemeen zijn de sommen, waarvan de Staat nu de terugbetaling eischt, vóór 1924 betaald geweest. Het is immers op dit tijdstip dat een nieuwe wet uitgegeven werd waarbij de intresten nog slechts zouden betaald worden op de waarde 1914 en niet meer op het geheel der toegestane vergoedingen, zooals dit volgens de eerste wet op de oorlogsschade gedaan werd. Alhoewel de nieuwe wet niet bepaalde dat zij een terugwerkende kracht heeft, wil men thans de intresten doen teruggeven die vóór de uitvaardiging der nieuwe wet op de bijkomende herbelegsvergoeding betaald werden. Het is tengevolge eener bespreking in de Wet gevende Kamers, tijdens dewelke er gesproken werd over misbruiken inzake oorlogsschade, dat de toenmalige minister het bevel gegeven heeft al de bundels te herzien met het doel die zooge zegde misbruiken op te zoeken. Een groot aantal bedienden worden voor dit werk gebezigd en waarschijnlijk worden ook de intresten, die over een vijftiental jaren ingevolge de toen van kracht zijnde wet uitbetaald werden, onder de misbrui ken gerekend. De Federatie heeft zich gedurig tegen dezen onwettigen eisch verzet en heeft bekomen dat al de rechterlijke vervolgingen, welke ingespan nen waren tegen de geteisterden die de terug gevorderde intresten weigerden te betalen, zou den stopgezet worden. Doch deze maatregel is maar voorloopig en, ten einde de gemoederen der geteisterden te bedaren en bij hen opnieuw het vertrouwen in het gegeven woord van den Staat in te boezemen, is het hoogstnoodig dat de Minis ter van Financiën een definitieve beslissing neme. Aangaande de afschaffing der Rechtbank voor Oorlogsschade van Yper, zegt de Heer voorzitter dat het schepencollege van Yper tegen dezen maatregel reeds protest heeft aangeteekend. Te Brussel beweert men dat de Rechtbank van Yper niet afgeschaft wordt, gezien de geteister den steeds voort te Yper zullen gevonnist worden. Het personeel der Rechtbank voor Oorlogsschade heeft evenwel reeds zijn vooropzeg gekregen en tegen einde Augustus moeten alle bundels naar Brussel verzonden worden. Alzoo zullen onze geteisterden verplicht zijn zich dikwijls naar Brussel te verplaatsen, ten einde er den Staats- commissaris te spreken of er alle nuttige inlich tingen te bekomen. De Heer schepen Lemahieu zegt dat de Recht bank van Yper hier ter plaatse zelf moet behou den blijven totdat het laatste vonnis geveld is, doch hij is van oordeel dat de vereffening ervan toch wat sneller zou kunnen geschieden. De Heer Voorzitter is eveneens dit gedacht toe gedaan, doch doet opmerken dat er maar een honderdtal zaken meer overblijven en dat, zoo men de Rechtbank van Yper liet werken, alles in omtrent twee maanden tijd zou gedaan, zijn. Onze Rechtbank voor oorlogsschade mag echter niets meer doen zonder ertoe het bevel van Brus sel ontvangen te hebben en zelfs de besluitselen worden ons van ginder toegezonden. Hij stelt voor al de gemeenten van het arron dissement uit te noodigen, naar het voorbeeld der stad Yper, aan den Heer Minister van Finan ciën een verzoekschrift te sturen ten voordeele van het behoud der Rechtbank voor oorlogs schade van Yper. Dit voorstel wordt eenparig aangenomen en de vergadering om 16 u. opgeheven. Op voorstel van het College van Burgemeester en Schepenen heeft de Gemeenteraad, in verga dering van 8 Juni 1936 besloten de heerlijke na gedachtenis van H. M. Astrid, Koningin en Moe der, bij middel van een gedenkmaal te besten digen. Dit gedenkteeken zal opgericht worden midden den voornaamsten ingang van den Openbaren Hof Koningin Astrid Om de kosten van dit gedenkmaal te dekken wordt er beroep gedaan op de openbare mild dadigheid bij wijze van inschrijvingen, giften in geld, verkoop van bloempjes, enz. Op Zondagen 2 en 9 Oogst aanstaande zal door bereidwillige dames en juffrouwen de Paarse Penséete koop aangeboden worden tegen 0,50 fr. Het Stadsbestuur doet een warmen oproep tot gansch de bevolking opdat zij met geestdrift hét aangeboden bloempje zou aanveerden en milde- lijk zou bijbrengen voor het Gedenkmaal Konin gin Astrid. Des soiennités splendides ont célebré, le mer- credi 22 juillet, le septième centenaire de l'abbaye i de la Nouvelle-Plante. Fondée a Rousbrugge, sur les rives de TYser, en 1236, elle fut transférée en i notre cité, après les troubles religieux du XVH" j siècle, qui anéantirent leur antique couvent et les obligèrent a chercher un asile a Saint-Omer. L'évêque d'Ypres, Pierre Simons, les appela dans sa ville épiscopale en 1588 pour y ouvrir une école qui se survit de nos jours dans le pen- sionnat bien-connu du Boulevard Malou. Vingt générations de jeunes Yproises y ont regu le bienfait d'une éducation solide et distinguée. II est dès lors aisé de comprendre la grande part que Ia population a prise a ces festivités. Prés de trois cents anciennes élèves étaient accourues pour témoigner leur gratitude aux dévouèes éducatrices d'autrefois, auxquelles elles offrent comme cadeau jübilaire six magnifiques vitraux rappelant les épisodes principaux du passé de l'abbaye. La messe, avec assistance pontificale de S. Ex. Mgr Lamiroy, fut célébrée par le T. R. M. le doyen Vermaut, dans la chapelle archicomble. A l'évangile Dom Van Ette des chanoines de Latran, dans une courte allocution, rendit hom mage a la vie si méritoire des chanoinesses. Après la cérémonie religieuse une séance aca- démique réunit les invités dans la vaste salie de fêtes oü parlèrent successivement M. l'abbé Nuytten, directeur de l'établissement, le R. P. De Meulemeester, rédemptoriste, le R. P. Ladislaf des Frères - Mineurs, Me"e Biebuyck, présidente du comité des fêtes. M. le Bourgmestre Vander- ghote et S. Ex. Mgr Lamiroy. Après le banquet eut lieu l'exécution d'un chceur parlé qui d'une manière symbolique évoqua le glorieux et méritoire passé de la véné- rable institution jübilaire. Ce fut une succession de tableaux saisissants avec de superbes jeux de lumière. Une interprétation vraiment impeccable mit en relief toute la valeur du texte a la fois remarquable par la profondeur des pensées et l'élégance du langage. Tous les assistants étaient dans toute la force du terme émerveilléset quand le R. M. le doyen Vermautadressa ses félicitations aux exécutantes, des applaudisse- ments nourris vinrent ratifier eet éloge si bien mérité. STAD YPER TUINDAGFEESTEN (o)— Dit kampioenschap zal plaats hebben den Donderdag van Tuindag. 6" Oogst, om 3 uur namiddag op de R. Colaertplaats. Maloulaan en zal bestaan uit verschei dene koersen rond den Hof en uit koersen in rechte lijn op de Maloulaan. Deze wedstrijden zijn voorbehouden aan de kinde ren der Stad, Jongens en Meisjes, van 7 8 9 en 10 jaar. Eene reeks schoone en nuttige prijzen worden ge schonken, waaronder schooltasschen, passerdoozen, naaidoozen, constructiedoozen, werkdoozen voor meis jes, pennedoozen, stylos, pasteldoozen, breidoozen, verf- doozen, koffertjes, mandjes, kaatsballen, stoeltjes en allerhande speeldoozen te lang om te vermelden, zelfs is er een mooie molen benevens ook nog twee prach tige bekers. De inschrijvingen zullen aanveerd worden op het Stadhuis den Donderdag 30 Juli en den Zaterdag 1 Oogst, telkens van 3 tot 5 uur namiddag. De deelnemers aan de wedstrijden krijgen bij hunne, inschrijving eene genummerde kaartvoor den wed strijd zullen zij deze kaart moeten vestigen op de borst, linkere kantdeze kaart moeten zij bewaren tot na de prijskampen. De kaarten zijn rooskleurig voor de jongens van 7 en 8 jaar geel voor de jongens van 9 en 10 jaar wit voor de meisjes van 7 en 8 jaar en groen voor de meisjes van 9 en 10 jaar. INDEELING DER WEDSTRIJDEN A) Wedstrijden rond den Hof 1) Afdeeling Jongens a) Jongens van 7 en 8 jaar 10 prijzen. b) Jongens van 9 en 10 jaar10 prijzen. 2) Afdeeling Meisjes a) Meisjes van 7 en 8 jaar: 10 prijzen. b) Meisjes van 9 en 10 jaar10 prijzen B) Wedstrijd in rechte lijn Boulevard Maloo Vertrek ter hoogte der Elverdinghestraat Aan komst Hotel Continental. 1) Al de jongens die deel genomen hebben aan vorige wedstrijden met Handicap voor dezen van 7 en 8 jaar 1«Een prachtige Beker. 2) al de meisjes die deel genomen hebben aan vorige wedstrijden met Handicap voor deze van 7 en 8 jaar, 1"Een Prachtige Beker. Benevens deze reeks prijzen zijn er een aantal bij gevoegde prijzen voor de deelnemers die zich niet heb ben kunnen rangschikken in de 10 eersten van elke reeks, zoodat al de kinders prijs zullen winnen. De prijsdeeling zal plaats hebben in het Hotel des Brasseurs. De inschrijving en de deelneming aan de wedstrij den zijn gansch kosteloos.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 2