- HET YPERSC^ E - LA REQIOPsl D'YPRES t Zielmissen Bijvoegsel Supplément 17 JAAR, N 17 - 25 JULI 1936 17 ANNÉE, N' 17 - 25 JUILLET 1936 WEKELIJKSCH OVERZICHT Huldebetooging M. VANBESELAERE V. Leest en verspreidt HET YPERSCHE Ter eere van O. L. Vrouw van Tuine EXPOSITIE Zondagrust Repos Dominical Genootschap van St Vincentius a Paulo Yper Conférence de St Vincent de Paul a Ypres Kerk der Eerw. Paters Karmelieten Eens te meer staat Spanje te vuur en te zwaard. Ditmaal zijn het opstandelingen niet van eene partij, maar van verschillige partijen, die Spanje willen verlossen van het communistisch beheer. De bom is losgebarsten in Marokko en heeft haar weerklank gevonden in gansch Spanje. Op 't oogenblik dat wij deze regelen schrijven is er niet uit te maken hoe de toestand eigenlijk is. Al de berichten die uitgaan van de regeering zeggen dat deze meester is over de omwente- laars, terwijl al de telegrammen en radio-uitzen dingen die komen vanwege de opstandelingen verklaren dat de revolutie overal vooruitgang maakt en verschillige steden van 't grootste be lang in handen heeft. Maar hoe het ook zij het bloed stroomt en de kanonnen en vliegtuigen zijn overal in werking. Te Gibraltar komen er zooveel vluchtelingen toe dat de engelsche regeering ver boden heeft nog meer vluchtelingen door te la ten. De Spaansche regeering heeft de werklieden, die haar trouw zijn, gewapend om ze tegen de aanvallers op te jagen.Het is dus in den vollen zin van 't woord de burgeroorlog op groote schaal, die losgebroken is in dit land, dat sedert het ver drijven der koninklijke familie van de eene re volutie in de andere leeft. In de laatste weken zijn er op het Europeesch tooneel nog enkele veranderingen gekomen van het grootste belang maar de tijd ontbrak ons om er op te wijzen. Een der voornaamste is een ver drag dat gesloten werd tusschen Oostenrijk en Duitschland en waarbij dit laatste de onafhan kelijkheid van Oostenrijk belooft te handhaven. Dit is eene groote toenadering tusschen deze beide landen, die men zoo gemakkelijk niet ver wacht had, maar die ver is van het dreigend vraagstuk langs dien kant op te lossen. Immers kan Hitier thans zonder geweld de vereeniging der beide landen bewerken. Een ander gevaar is daardoor nochtans verdwenen men weet dat er sinds lang reeds gewerkt wordt om de Habs- burg-familie terug op den troon te brengen in Oostenrijk. Er zijn oogenblikken geweest, en wij hebben er destijds op gewezen, dat men het oogenblik zeer nabij zag waarop de koninklijke troon aldaar zou hersteld worden. Doch de heer Schussnig, Rijkskanselier, heeft gevreesd voor het groot gevaar dat daaraan verbonden was. Indien dit feit plaats had, was het zeker dat er oorlog zou uitgebroken zijn. Tchekoslovakye, Roe menie en Yoegoeslavië zouden niet geduld heb ben dat deze koninklijke familie die zij aanzien als een onverbiddelijken vijand, zou terugkeeren tot den troon. Onmiddellijk zou de mobilisatie plaats gehad hebben en eens te meer zou het on mogelijk geweest zijn aldaar eene botsing te ver mijden, en dan was 't vuur weer over Europa. Een andere zWare gebeurtenis is eerst en vooral gebeurd door een uitval van den voorzitter van den Senaat van Dantzig op den vertegenwoordiger van den Volkerenbond in de algemeene vergade ring van Geneva. Daar ook hebben wij reeds op gewezen. Maar sindsdien werden er in de vrij stad Dantzig maatregelen getroffen, die heele- maal in tegenstrijd zijn met de opgelegde rege len vanwege den Volkerenbond. Deze laatste moet nog beslissen of hij tusschen te komen heeft of niet. Maar de algemeene onrust door al deze voorvalletjes verwekt is zoo groot dat die vraag stukken nog werden terzijde gelaten. Engeland, Frankrijk en België voelen zich niet meer zeker en hebben eene vergadering belegd te Londen, waar het voornamelijk zal gaan over het vroegere onderling verdrag van Locarno. Het onvoorzien uitdraaien van den strijd tus schen Abyssinië en Italië heeft een algemeenen omkeer gebracht in de verhoudingen tusschen de verschillende Europeesche mogendheden. Frankrijk dat Italië wilde involgen heeft niet tegenstaande al zijne toegevingen de Italiaansche vriendschap en hulp verloren en deze heeft zich meer naar Duitschland gekeerd. Uit Ethiopië wordt thans ook weer gemeld dat de strijd aldaar bijlange niet geëindigd is. Volgens engelsche berichten zou er thans een grooten slag geleverd worden rond Addis-Abeba, waar twee Ethiopische legers op afgetrokken zijn. Het schijnt dat er van beide zijden groote verliezen zijn maar over den uitslag is er nog niets gekend. Ginder is men thans in volle regenseizoen en Italië kan geen gebruik meer maken van zijne machtige vervoermiddelen en tanks omdat de wegen, die er werden aangelegd weer door de re gens in zeer slechten staat verkeeren. RIK. Voorzitter van De Oude Vereenigde Hofbouwliefhebbers Dinsdag laatst, 21 Juli, ontving de Heer Vanbeselaere, voorzitter der Maatschappij De Oude Vereenigde Hofbouwliefhebbers van het Arrondissement Yper te Brussel het Landbouweereteeken van 1» klas als belooning voor zijn 40 jarig voorzitterschap. Te dier gelegenheid hebben het bestuur en de leden der maatschappij eraan gehouden den verdienstelijken voorzitter te huldigen en hem hunne erkentelijkheid te betoonen. Met de welwillende medewerking der muziekmaatschappij De Jonge Accordeonistenon der leiding van den befaamden virtuoos, M. Albert De Hollander, werd een stoet ingericht, om den nieuwen vereeremerkte, bij zijn terugkeer te Yper, ter Statie af te halen. Bij het uitstappen van den trein, werd de Heer Van beselaere verwelkomd en gelukgewenscht door den Weledelen Heer Graaf de Laubespin, eerevoorzitter der maatschappij, die hem een prachtige bloemengarve overhandigde, alsook door een afvaardiging van het bestuur der maatschappij. Buiten het station gekomen werd de gevierde voor zitter op een dreunende Brabangonne onthaald en door talrijke leden en vrienden van harte gefeliciteerd en met bloemen overladen. De Heer Vanbeselaere dankte ontroerd voor deze talrijke blijken van genegenheid en nam plaats in het versierde rijtuig, dat hem opwachtte, waarna de stoet, muziek voorop, hem naar het lokaal De Drie Ko ningen Groote Markt Koning Albert, bracht. In 't voorbijgaan werd een oogenblik stilgehouden bij het gedenkteeken der Ypersche gesneuvelden, waar de Heer Vanbeselaere een mooien bloemtuil neerlegde terwijl het nationaal lied door het muziek der Accor deonisten uitgevoerd werd. De Taptoegeblazen door den klaroen Arfeuille, sloot deze korte maar aan doenlijke hulde aan onze roemrijke dooden. In 't lokaal werd de gedecoreerde voorzitter harte lijk gevierd en menig glaasje werd er op zijne goede gezondheid geledigd. Vervolgens werd de Heer Vanbeselaere nog begeleid tot aan zijne woning, waar hij gansch de groep ontving, de aanwezigen nogmaals om hunne huldeblijken be dankte en de leden verzekerde steeds voort te zullen werken tot heil der maatschappij die voor doel heeft de leden kosteloos in te lichten en raad te geven over alles wat hofbouw, landbouw, bijen en neerhof betreft. Tijdens deze gezellige bijeenkomst voerden de muzi kanten enkele hunner schoonste stukken uit en werden eenige mooie liederen gezongen, doch het uur was daar, de glazen werden een laatste, maal geledigd en met een driedubbel «Heil den voorzitter en met den wensch van nog vele jaren werd van den Heer Van beselaere afscheid genomen. Het was een schoone dag voor de maatschappij en een welverdiende belooning voor den Heer Vanbese laere, voorzitter der Oude Vereenigde Hofbouwlief hebbers. A. V. Op Zaterdag 3 Augustus, openingsplechtigheid der Tuinfeesten, in St Maartenskerk 's avonds, kwart over 6 u., wordt het wonderbeeld van O. L. Vrouw van Tuine. Patrones der stad leper, overgebracht naar het ver sierd rustaltaar van den kruisbeuk. En daarna plech tig Lof, te 6 J u. Op Zondag 4 Augustus, te 9 u., hoogmis (om 10 u. zal de processie uitgaan, langs de volgende straten Boterstraat, de Stuersstraat, Beluikstr., Elverdinghestr., Boesinghestr., Surmontstr., Cartonstr., Lange Thourout- straat. Kauwekijnstr., Meenenstr., Groote Markt, Hond straat, Bukkerstr., Pateelstr., Rijselstr., Neermarkt en Leet.) Op den doortocht der processie zal de zegen met het Allerheiligste gegeven worden aan drie rustaltaren: ingang der St Michielsschool (Elverdinghestraat), einde Cartonstraat en portaal van St Pieterskerk. 's Namiddags, te 4 u.. plechtig Lof. Binst de twee weken na Tuindag, wordt dagelijks in St Maartens een Sol. Mis opgedragen om 7 u. en een plechtig Lof gezongen om 6 4 u. ter eere van O. L. Vrouw van Tuine. Voor onze christen bevolking zullen 't dagen zijn van zegen en genade. Met de Tuindagen, gaat eens ziens naar de Tentoon stelling die gehouden wordt in de H. Familie, G. de Stuersstraat, 32, leper, en ge zult in bewondering staan voor het smaakvol en keurig linnen - confectie- en modewerk, vervaardigd door de leerlingen van de Lagere-, Middelbare- en Beroepsschool. In de ruime lokalen van de huishoudklas zal uwe be langstelling gewekt worden door allerlei smakelijk bereide schotels, opgelegde groenten en fruit, en andere huishoudelijke werken van de leerlingen. De Tentoonstelling in de H. Familieis voor het publiek toegankelijk van 1 Augustus tot Dinsdag na middag 4, telkens van 9 tot 11 u. en van 2 tot 5 u. Daarop volgt een andere, zeer merkwaardige Expo sitie van handwerk ingericht in de feestzaal van de Mariaschool (Zusters Lamotte). Vrije toegang van Woensdag 5 tot Maandag 10 Augustus, telkens van 9 tot 11 u. en van 2 tot 5 u. Het mooie handwerk van de leerlingen, groote en kleine, zal ongetwijfeld veel bijval genieten. De Apotheek van La Pharmacie de Mr HOUTEKIER Meenenstraat orue de Menin is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 26 Juli Dimanche 26 Juillet De Jaarlijksehe Omhaling ten gunste van dit ver dienstelijk werk van liefdadigheid zal op Zondag 26 Juli 1936 gedaan worden onder al de missen in Sint Jozefs kerk der Eerw. Paters Karmelieten. Wij bevelen de noodlijdende huisgezinnen bezocht door de Heeren van St Vincentius aan de mildheid der geloovigen. La Quête Annuelle au profit de cette oeuvre Yproise de charité sera faite Dimanche prochain, 26 Juillet, a toutes les messes en l'Eglise St Joseph des Rév. Pères Carmes. Nous recommandons les families éprouvées visitées par les Messieurs de St Vincent de Paul a la généro- sité des fidèles. MONDSTRAAT YPER FEEST EN PLECHTIGHEID VAN DEN H. ALBERTUS Zondag 2 Augustus, te 9 u., 's morgens, Plechtige Hoogmis met gelegenheidssermoen. Na de Mis, wijding van het S. Albertus water en ver eering der relikwiën. Na de plechtigheid, en gedurende gansch den dag, zullen de bedevaarders ontvangen worden in de Sint Albertus Kapel van 't Klooster, om er te dienen en gezegend te worden. Vrienden en kennissen worden uitgeneodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 26 Juli, om 8 i uur, in Sint Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Alphonse CNOCKAERT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de SOLEMNEELE MIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 26 Juli 1936, om 8 i uur, in Sint-Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Irène DEWANCKEL Echtgenoote Leon DEVOS. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 26 Juli, om 8 uur, in Sint Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Charles HOEDT Huisvrouw Stephanie COFFYN en kinders. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 26 Juli, om 9 uur, in de Kerk der Eerw. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Heer Achiel LOUWYCK. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 26 Juli, om 11 i uur, in Sint- Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Georges FLAMANT. Op Woensdag 29 Juli, te 10 uur, in St Jacobs- kerk, zal eene JAARMIS worden opgedragen tot zielerust van Heer Cyriel GADEYNE Echtgenoot van Vrouw Maria VERRUE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 2 Augustus, om 8 i uur, in Sint Maartenskerk, tot zielelafenis van Juffrouw Margriet DESRAMAULT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 2 Oogst, om 8 i uur, in Sint- Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Jozef CALANT-DEFEVER. MARKTEN M A R C H S Middelprijzen Prix Moyens Yper 18 Juli Kortrijk 20 Juli Rousselare 21 Juli Veurne 22 Juli Poperlnghe 24 Juli Tarwe de 100 kilog. Froment les 100 kil. 104,00 120,00 115,00 111,00 112,00 Rogge id. Seigle id. 75,00 83,50 83,00 81,00 86,00 Haver id. Avoine id. 89,00 92,50 90,00 93.00 93,00 Aardappelen 100 k. Pommes de Terre 47,50 32,50 50,00 35,00 35,00 Boter de kilogram Beurre le kilo 17,25 17,00 16,50 17,50 16,00 Eieren het stuk (Eufs la pièce 0,43 0,42 0,42 0,45 0,40 Hoppe de 50 kilogr. Houblons les 50 kil. 1936 verkoopers koopers 450 430

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 9