v El MUSEE DE GUERRE du Saillant d'Ypres De Bedevaart van het Canadeesch Legioen N VISITEZ LE p i k hi B de «e "1 Naai aanleiding van de inhuldiging. Zondag 11., van het prachtig gedenkteeken, dat te Vimy op gericht werd ter eere der Canadeesche soldaten, allen vrijwilligers, die aldaar tijdens den groo- ten oorlog voor de verdediging van het Recht gesneuveld zijn, hebben 6000 bedevaarders, be staande uit moeders van gesneuvelden, oorlogs weduwen en oudstrijders waarvan sommigen ver gezeld van hun vrouw en zelfs van hun kinderen, en komende uit de negen provincies van Canada, op eigen kosten de lange reis onderromen om, na zooveel jaren reeds, eens de plaatsen terug te zien waar hun geliefden rusten en. waar zij zelf gestreden en geleden hebben. De Canadeesche architect heeft het centraal motief van zijn monument geplaatst op een reeks terrassen, die vanaf de groote baan, bij verdie pingen, naar het voetstuk leiden. Hierop rijzen twee kolommen op van ieder 30 m. hoog en tt midden staat een Canadeesch soldaat die met den linkerarm een gekwetsten makker onder steunt en in de rechter hand een vredesfakkel uitgestrekt houdt naar zes standbeelden die op de 'lager gelegen terrassen opgericht zijn en de Rechtvaardigheid, de Vrede, het Geloof, de Hoop, de Liefde en de Plicht verbeelden. Op de muren in -vit "teen van de terrassen staan, niet volgens graad gerangschikt doch eenvoudiglijk in aïpha- Een zicht op de Groote Markt, Zaterdag namiddag tijdens het Canadeesch bezoek, genomen. Bezoek aan Yper 3000 dezer bedevaarders, die te Den Haver ont scheepten, zijn Zaterdag laatst, na eerst de ge wezen slagvelden van Frankrijk bezocht te heb ben, naar Yper gekomen. Meer dan 100 groote autocars, die de Cana deesche bezoekers aan de Statie van Rijsel af haalden, brachten hen naar hier en, van 3 tot 5 u. namiddag, kwamen, zij, in groepen van vijf tot tien rijtuigen, al langs dé Rijselpoort de stad bin nen gereden. Gansch den namiddag heerschte er dan ook een ongewone drukte in de verschillige straten van stad, die allen ter gelegenheid van dit bezoek mooi bevlagd waren, doch vooral op de Groote Markt Koning Albert, waar de talrijke autocars geparkeerd werden en een bijzondere ordedienst ingericht was. Dadelijk na hunne aankomst, be gaven de bedevaarders zich naar de hen op voor hand aangewezen hotels, waar hun een lunch opgediend werd. Vervolgens bezochten zij de ver schillige merkwaardigheden van stad en vervul den weldra drank- en spijshuizen, winkels van postkaarten, fotos, oorlogsgedachtenissen en an dere, waar zij ruimschoots hun voorraad opdeden tot groot profijt der neringdoeners die dien dag waarlijk gouden zaken hebben gedaan. Vanaf 5 u. verlieten de autocars de een na de andere de stad om, langs de Meenenpoort en den Meenensteenweg, een bezoek te brengen naar de Canadeesche oorlogsgedenkteekens van «Hill 62» op het Hooghe en van St Juliaan, en de bedevaarders vervolgens naar Douai te voeren, waar zij moesten vernachten. In den loop van den namiddag had een Cana deesche afvaardiging zich reeds naar St Juliaan begeven en er, in aanwezigheid van den Heer Clinckemaille, arrondissementscommissaris, over gegaan tot het planten, langs weerskanten den ingang der kerk van St Juliaan, van twee jonge boompjes, uit Canada meegebracht. Deze een voudige plechtigheid werd voorgezeten door een Canadeesch geestelijke, een padrezooals hij aldaar genoemd wordt, die de boompjes wijdde en enkele gebeden las voor zijn landgenooten, die aldaar, zooals het opschrift van het zoo tref fend en aangrijpend monument van St Juliaan het getuigt, ten getale van 2000 vielen tijdens den eersten Duitschen aanval met stikgassen den 22, 23 en 24 April 1915. Inhuldiging van het gedenkteeken te Vimy Van uit Arras reeds, alhoewel men er nog ne gen kilometer van verwijderd is, ontwaart men het machtig en grootsch gedenkteeken van Vimy dat aldaar op Canadeeschen grond die grond werd immers door Frankrijk ten eeuwige dage aan Canada afgestaan opgericht werd ter ver heerlijking der heldendaden van het Canadeesch leger dat, samen met de Britsche strijdmachten, in April 1917, de schier oninneembare Duitsche stel ling van Vimy, ten koste van zware verliezen, veroverde. betische orde, de namen gebeiteld van 15.000 Canadeesche gesneuvelden. Slechts een enkel op schrift staat op het monument te lezen Het Ca nadeesche leger viel met zijn vier divisies aan op een front van zes kilometer en veroverde door een stormloop dezen kam op 9 April 1917 Dit gedenkteeken is een meesterwerk der bouwkunst en zijn geheel maakt een geweldigen indruk. Benevens de 6000 Canadeesche bedevaarders verdrongen zich daar. Zondag laatst, in de vlakte van Vimy, duizenden en duizenden toeschouwers, er van langs alle kanten toegestroomd om de in huldiging van dit gedenkteeken bij te wonen. Deze plechtigheid werd opgeluisterd 'door de te genwoordigheid van talrijke overheidspersonen en van verscheidene militaire afvaardigingen, onder meer van b ;t 4' Spahis van Senlis, van een regiment der genie, 1500 mobiele wachten, de matrozen van het pantserschip Saguenay dat de legionarissen vergezelde, verders nog En- gelsche troepen, drie militaire muzieken waar onder een Engelsch, een Scotsch en een Fransch. Koning Edward van Engeland werd, bij zijne aankomst te Vimy, om 14 u., door de Britsche en Canadeesche overheden ontvangen en begroet met het God save the King en O Canada door de militaire muziekkapels uitgevoerd. De Koning schouwde de eerewacht en ging vervol gens het gedenkteeken bewonderen. Te 14 u. 50 kwam M. Lebrun, president der Fransche Repu bliek, op zijne beurt te Vimy aan en ging, verge zeld van Koning Edward en gevolgd van de Ca nadeesche ministers, van justitie en van lands verdediging, van Maarschalk Pétain en talrijke uitgenoodigden, tot aan den voet van het monu ment terwijl het Engelsch muziek de Marseil laise speelde. Z. Exc. Mgr. Descamp, hulpbisschop Van Mon treal, bad daarna een De Profundis en zegende het gedenkteeken. Na de radio-uitzending van een getelefoneerde rede uit Ottawa van den eersten minister van Canada, hielden de twee aanwezige ministers van Canada een korte aan spraak en werd het gedenkteeken door Koning Edward onthuld. De Koning beklom dan de tri bune, drukte zijne vreugde uit de aanwezigheid van president Lebrun te mogen begroeten en bracht hulde aan den heldenmoed der Cana deesche soldaten. LA MEELLEURE COLLECTION QUI EXISTE DE GRANDE REPUTATION MONDIALE complétée en 1935. OUVERT TOUS LES JOURS En face des Halles EntréeRue du Verger. De militaire muziek blies vervolgens den doo- denmarsch die, na twee minuten vah' 'ingetogen stilte, door den ontwakïngsmarsch gevolgd werd. President Lebrun beantwoordde de rede van den Koning en de officieele plechtigheid liep te 15 u. 45 ten einde Een schoone plechtigheid te Yper Maandag had onze stad weerom een feestelijk uitzicht. Alle huizen waren bevlagd en overal wemelde het van volk. De stadsbeiaardier, Heer Elie Ryckelinck, en de Heer Clement, beiaardier van Doornijk, vergastten ons 's namiddags op een schier onafgebroken beiaardconcert. De 3000 Canadeezen, die langs Antwerpen ge komen waren en er den Maandag avond weer moesten inschepen, kwamen op hunne beurt, zooals hun andere makkers het reeds den vorigen Zaterdag gedaan hadden, de stad Yper en de om liggende slagvelden bezoeken. Vanaf 10 u. 30 's morgens was het een ware stoet van autocars die hier de Canadeesche bedevaarders aanbracht. Om 1 u. 's namiddags kreeg onze stad het be zoek der officieele afvaardiging van het Bede- vaart'comiteit van Vimy, onder het geleide van den brigadier generaal Alex Ross. Deze was ver gezeld van kapitein Lambert, voorzitter der oor logsverminkten van Canada kolonel Brousseau, vleugeladjudant van den gouverneur van Quebec en vertegenwoordiger dézer provincie kolonel Lemoyne de Martigny, ondervoorzitter van het Canadeesch Legioenkapitein Baker, oorlogs- blinde, advokaat te Toronto, M.M. John Keiman, Jean La Flèche, J. R. Bowler, W. L. Woods, en êen tiental andere personaliteiten vergezeld van nun dames. Dadelijk na hunne aankomst werden zij ont vangen ten stadhui ze, waar zij opgewacht werden door kolonel Higginson, voorzitter der Imperial War Graves Commission kolonel Legros, bevel hebber van het vliegplein van Wevelghem, afge vaardigde van den Minister van Landsverdedi ging M.M. Libotte, Ceremoniemeester, afgfe- vaardigde van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken Vanderghote, burgemeester Lemahieu en Van der Mersch, schepenen Jvr. Cornillie en M. Biebuyck, gemeenteraadsleden, en M. Ver sailles, gemeentesecretaris.' Na de gebruikelijke voorstelling, wenschte de Heer burgemeester de vreemde bezoekers wel kom in !t Engelsch. Hieronder geven wij de vertaling dezer rede. Heer Generaal Ross, Mijne Heeren, Het is me een groot genoegen heden de officieele af vaardiging van de Canadian Legionte mogen ont vangen. In naam van de stad Yper en de Ypersche be volking, wensch ik U, mijne Heeren, onze beste groeten aan te bieden en onze gevoelens van sympathie en vriendschap uit te drukken. We zijn gelukkig en fier heden de zeer waardige vertegenwoordigers van de dappere Canadeesche Oudstrijders, die gedurende den oorlog met vastberadenheid en succes grootelijks tot de verdediging onzer stad hebben medegeholpen, in ons midden te begroeten. De plechtigheid van de inhuldiging van het prachtig en beteekenisvol Canadeesch oorlogsgedenkteeken te Vimy, was gisteren een grootsche hulde tot de alom- bekende dapperheid van de Canadeesche legers op de slagvelden van Frankrijk en Vlaanderen. Om aan deze plechtigheid haar volle beteekenis te geven, heeft de Canadian Legion te dezer gelegenheid een bezoek en een. gezamenlijke bedevaart ingericht tot de slagvelden en kerkhoven waar 600.000 Canadeezen gestreden heb ben, waar meer dan 60.000 Canadeezen hun leven heb ben geofferd in dienst van Vaderland en Keizerrijk, in dienst van het Recht en de Eer, en die thans ver van huis en familie begraven liggen. 6.300 Canadeezen, mannen, vrouwen en kinderen zijn hunne graven komen bebloemen. Ik ben zeer dankbaar dat de officieele afvaardiging van de Canadian Legionna Bergen en Brussel, ook aan Yper een officieel bezoek voorbehouden heeft. Vooreerst omdat uw bezoek voor onze bevolking het bewijs is en tevens de uitdrukking van de trouwe sympathie van alle Canadeesche oudstrijders voor de kleine stad van het Immortal Salientwaar zij in de hoogste mate blijk gegeven hebben van den opofferingsgeest, waarmede zi jarenlang het gevaar getrotseerd hebben, lijdende naar geest en naar lichaam, en met den dood, voor hunne oogen. Anderzijds ben ik verheugd de gelegenheid te hebben U de verzekering te geven dat ons volk steeds, met trouw en devotie, de herinnering aan het verleden be waart. Wij hebben noch zullen nimmer vergeten de herhaalde en overwegende acties en succesvolle tus- schenkomsten van de Canadeesche legers in den Yper- schen uitsprong, en gansch bijzonderlijk op de volgende plaatsen's Graventafel, Frezenberg, Bellewaerde, Pilckem, Langemarck, Meenensteenweg, Polygone Bos- schen, Broodseinde. Poelcapelle en Passchendaele. Wij hebben noch zullen nimmer vergeten dat te St Juliaan. bij de verdediging van de stad. gedurende de verschrikkelijke dagen Van 22, 23, en 24 April 1915, 12.000 Canadeezen, ten koste van de vreeselijkste ver liezen, de geweldigste vijandelijke aanvallen hebben afgeslagen. Wij herinneren ons steeds dit gemeenschap pelijk noodlot, hetwelk maakte dat deze dagen van militaire glorie voor uw volk en land tevens het begin waren van de volledige vernieling en den dood van Yper. 's Avonds, alswanneer de zon ondergaat, en 's mor gens zullen wij hen gedenken Met vroomheid, mede lijden en broederlijke droefheid zullen wij al deze Canadeesche dooden gedenken, die streden, stierven en nu ir vrede rusten in Vlaanderen's heiligen grond. Met dezelfde zorg zullen wij de herinnering bewaren van de Canadeesche oud-soldaten en officieren, leden van de Canadian Legion die, na gedurende den oor log hun plicht volbracht te hebben in den dienst van hun Vaderland, voorts, in denzelfden geest van opoffe-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 2