SCHILDERWERKEN HENRI CHERCHYE Treinverkeer Yper - Roeselaere STAD YPER GEDENKMAAL KONINGIN ASTRID DE TUINDAGFEESTEN Nabootsing van Hout en Marmer - Letters en Reklaamschildering - PLASTIEK, enz. 2, Veurnesteenweg, 2, IEPER Tel. 484 FOTOHUIS F. VER EEC KE Korte Thouroutstraat, 19 (nabij de Groote Markt), IEPER ONTWIKKELEN AFDRUKKEN - VERGROOTEN MECHANISCHE RETOUCHE REPRODUKTIES. van voorontwerp laat de mogelijkheid voorzien weldra de groote trekken van het definitief ont- i werp te kunnen vaststellen. Ik zal er voor zorgen dat de studies met den meest bekwamen spoed worden doorgezet». Van zoodra de Handels- en Nijverheidskamer van Yper kennis kreeg van dit ministerieel ant woord, zond zij dadelijk aan de Heeren De Man en Gillon het hiernavolgend schrijven, waarvan zij eveneens aan de Heeren senator Mullie en volksvertegenwoordiger Butaye een afschrift ter ondersteuning liet geworden Handels- en Nijverheidskamer Yper, Yper. den 4 Oogst 1936. Mijnheer, Het bestuur der Handels- en Nijverheidskamer van Yper belast ons Ued. zijnen dank uit te drukken voor de tusschenkomst in het vraagstuk van het herstel der vaart Yper-Komen. Uit het antwoord van den Heer Minister Merlot valt te besluiten dat de hoogere Diensten van Bruggen en Wegen zich bezighouden met het vaststellen van het definitief ontwerp. De bijzondere studies betreffende het pand van Hollebeke. welke dienen met den grootsten ernst uitge voerd te worden en waarbij de ondervinding opgedaan in de doorsnede van Eigenbilsen aan het hooger be stuur als richtlijn kan dienen, moeten echter niet be letten de andere deelen, welke de 9/10 der lengte van het kanaal uitmaken en waar geen bijzondere studies van doen zijn. onmiddellijk in order te brengen. De aanbesteding dezer werken zou van rechtswege nog dit jaar moeten plaats grijpen, aangezien 10 miljoen met dit doel in de begrooting van 1936 door den Heer Minis ter De Man ingeschreven werden en dit krediet zou vervallen, moest er geene aanbesteding gedaan worden. Dit ware zeer schadelijk voor de oplossing van het vraagstuk van het Economisch Herstel der streek, welke door den Oorlog verwoest werd, en tevens ook zeer nadeelig voor de bestrijding der groote werkloosheid in dezelfde streek. Daarom veroorloven wij ons Ued. te bidden de vraag aan den Heer Minister Merlot in dezen zin te Villen hernieuwen. Wij bedanken Ued. op voorhand en bieden Ued. onze beste groeten aan. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, Ed. Toussaert. H. Vermeulen. Wij weten op voorhand dat de algeheele steun dezer Heeren senatoren en volksvertegenwoordi gers, op wiens medewerking de Handels- en Nij verheidskamer van Yper nog nooit te vergeefs beroep deed, ons verworven is en dat zij niet zul len nalaten al hun invloed te gebruiken om deze belangrijke kwestie, waarvan de herleving van gansch onze streek afhangt, tot een goed einde te brengen. Hunne taak zal des te gemakkelijker vallen nu dat het herstel der vaart Yper-Komen in prin ciep besloten is, dat er hiervoor reeds een krediet van 10 millioen voorzien is en dat te allen kante, als doeltreffend middel om de werkloosheid te bestrijden, nieuwe en groote werken uitgevoerd worden. Lazen wij inderdaad niet in de dagbla den dat, over ongeveer een maand, een aanbe steding plaats had ten beloope van omtrent 8 millioen voor de waterbevoorrading van Meenen? En deze week nog vernamen wij door de groote pers dat de Heer Merlot, minister van Openbare Werken, vergezeld van zijn kabinetsoverste en van M. Piérard, volksvertegenwoordiger van Ber gen, Zaterdag laatst een bezoek bracht aan de Borinage om er ter plaats de werken na te gaan van het aanleggen van waterleidingen en van droogmaking van moerassige landbouwgronden, welke er door de Orec uitgevoerd worden met het krediet van 200 millioen dat te harer beschikking gesteld werd. Waarom zou onze streek, die tot hiertoe steeds als een verstootene behandeld werd, ook niet eens aan de beurt mogen komen om haar deel van deze Staatsuitgaven te bekomen, te meer dat zij alles verloor voor het heil van gansch het land, dat zij van al haar vroegere inkomstbronnen be roofd werd, dat de werkloosheid hier in evenre digheid even zoo scherp is als in gelijk welk an der deel van het land en ook en vooral dat het geen wij hier vragen slechts het herstel is van iets dat bestond en dat ons rechtmatig toekomt Vergeleken met de grootsche werken die te Eygenbilsen met zooveel welslagen uitgevoerd werden,, zijn de moeilijkheden, die men hier vroeger jaren op de kruin van Hollebeke onder vond en die thans, naar het getuigenis van be voegde en bekwame ingenieurs, dank aan den vooruitgang der techniek en de elders gedane ondervinding, gemakkelijk te overkomen zijn, slechts kinderspel. Moest de kruin van Hollebeke gelegen zijn op het Albertkanaal ofwel nog op de vaart van Brus sel naar Charleroi, dan zou men niet eens van die moeilijkheden gewag makenOf was het maar ergens aan de nieuwe visschershaven van Oostende... Ook hier mogen zij geen beletsel wezen voor de verwezenlijking van een werk waarvan de toe komst van ons gewest afhangt. Wij ontkennen niet dat de voorafgaandelijke studie der door snede van Hollebeke met de meeste zorg dient gedaan te worden, ten einde het welluk- ken van dit werk te verzekeren, doch zulks mag geenszins, zooals men het wellicht uit het ant woord van den Heer Minister zou mogen beslui ten, verhinderen de herstellingswerken van de vaart dit jaar nog aan te vangen. Vermits de sleuf van Hollebeke geen onoverkomelijk werk meer is, zulks werd ons meer dan eens door be voegde technici bevestigd er blijft alleen nog te onderzoeken op welke manier dit werk best zal uitgevoerd worden en aangezien men nu onmiddellijk over een krediet van 10 millioen beschikken kan, is er volstrekt niets dat belet de noodige herstellingswerken van het overige ge deelte der vaart aan te vatten. Wij verwachten dan ook dat wij binnen kort het goede nieuws der uitschrijving eener eerste aanbesteding zullen mogen vernemen. Zooals het in den brief der Handelskamer vermeld staat, levert het herstel van de 9/10 der lengte van de vaart Yper-Komen niet de minste moeilijkheid op. Dit werk, zelfs nog wanneer het ononderbro ken wordt voortgezet, zal in het eerste jaar niet geëindigd zijn, zoodat men intusschen dus over al den gewenschten tijd zal beschikken om de studie van het verdeelingspand van Hollebeke met de meeste zorg te doen. Aan den Heer Merlot nu zijn goeden wil en tevens zijne genegenheid jegens onze streek te betoonen door het bevel te geven de aanbeste ding der onmiddellijk uitvoerbare herstellings werken van de vaart Yper-Komen aanstonds uit te schrijven. Yper en gansch de streek verwacht dit van hem. De Heer senator E. de Pontieu deelt aan de Handelskamer van Yper het volgend schrijven mede dat hij van den Heer Minister van Verkeer in datum van 27 Juli 11. ontvangen heeft Heer Senator, Na ons onderhoud van 27 Juli 11., heb ik onmiddel lijk een onderzoek doen instellen aangaande de feiten die U de goedheid hebt gehad ter mijne kennis te bren gen aangaande het vervoer tusschen Roeselaere en Yper, door de tusschenkomst van de Nationale Maat schappij der Belgische Spoorwegen. Zoohaast ik de noodige inlichtingen ontvangen heb, zal ik onmiddellijk ingrijpen en U op de hoogte stellen. Aanvaard, Waarde Senator, de uitdrukking mijner eerbiedige en verkleefde gevoelens Wij bedanken den Heer senator E. de Pontieu voor zijne welwillende tusschenkomst en ver hopen er de beste gevolgen van ten bate van onze streek. Op voorstel van het College van Burgemeester en Schepenen heeft de Gemeenteraad, in verga dering van 8 Juni 1936 besloten de heerlijke na gedachtenis van H. M. Astrid, Koningin en Moe der, bij middel van een gedenkmaal te besten digen. Dit gedenkteeken zal opgericht worden midden den voornaamsten ingang van den Openbaren Hof Koningin Astrid Om de kosten van dit gedenkmaal te dekken wordt er beroep gedaan op de openbare mild dadigheid bij wijze van inschrijvingen, giften in geld, verkoop van bloempjes, enz. Op Zondag 9 Oogst aanstaande zal door bereidwillige dames en juffrouwen de Paarse Penséete koop aangeboden worden tegen 0,50 fr. Het Stadsbestuur doet een warmen oproep tot gansch de bevolking opdat zij met geestdrift het aangeboden bloempje zou aanveerden en milde- lijk zou bijbrengen voor het Gedenkmaal Konin gin Astrid. Cichorei PACHA alleen Kan mijn hart bekoren Beter is er nergens geen Of wordt er ooit geboren O Niettegenstaande het ongunstig weder waar mede wij sedert een maand reeds bejegend zijn er gaat om zeggens geen dag voorbij zonder regen hebben de feesten, die gedurende deze eerste kermisweek ingericht werden, uitermate wel geslaagd en een verdienden bijval genoten. Behalve de muziekconcerten, die de menigte niet meer aanlokken zooals vroeger, werden al de andere feestelijkheden druk bijgewoond, wat be wijst alhoewel sommigen er anders over den ken en meenen dat dergelijke kermissen van den modernen tijd niet meer zijn dat de Yperlin- gen nog aan hun Tuindag gehecht zijn. Dit is een oude traditiejiie niet verdwijnen mag. Naar loffelijke gewoonte viel aan de Harmonie Ypriana de eer te beurt om den Zaterdag avond de reeks feestelijkheden te openen. Haar puik concert, begonnen met het Tuindaglied, viel uiterst in den smaak van de Ypersche muzieklief hebbers die zich rond de kiosk op de Groote Markt Koning Albert geschaard hadden. Korts na het einde van dit concert, dat harte lijk toegejuicht werd, kwam reus Goliath, om ringd van zijn roode en blauwe kaboutertjes, bijna ongemerkt, daar hij wegens de electrische leiding der foorkramen al over de Groote Markt niet aankomen kon, aan den Vijfhoek toe. Doch het duurde niet lang of hij werd omringd door de menigte die van langs alle kanten aangeloo- pen kwam om hem te bewonderen en die gedu rig maar aangroeide. De muzikanten der Harmo nie Ypriana begroetten den statigen en fieren Yperschen Goliath met het Reusjeslied en daar zette de stoet zich in gang al langs de Rijselstraat naar het Zaalhof, om na een wandeling van een uur langs de de Haernestraat en de Boomgaard straat terug op de Groote Markt te komen. On- noodig te zeggen dat deze uitstap van Goliath alle Yperlingen te been had gebracht. Groot en klein, oud en jong verlustigde zich met een steeds stijgende geestdrift bij het opstappen achter den reus die van tijd tot tijd met bengaalsch vuur hel verlicht werd en ook wel eens op de tonen der vroolijke volkswijsjes en stapmarschen met de dansende en jubelende menigte meedanste. Aan het Nazareth werd een kleine halte gehouden tot het groot vermaak der brave Zusterkens en ouderlingen, die alzoo ook eens in de vreugde konden deelen en hun Ypersch her te ophalen, en deze fakkeltocht sloot op de Groote Markt in de uitbundigste vreugde met een machtigen ronde dans. De inrichters van dezen uitstap haalden eere van hun werk en allen, die er aanwezig waren, uitten den wensch dit aloud gebruik thans weer telken jare te zien hernieuwen. Den Zondag morgen deed de vermaarde Tuin dagprocessie haar ommegang door de mooi 'be- vlagde straten van stad, tusschen een dubbele haag toeschouwers die de talrijke en mooie groe pen bewonderden en eerbiedig knielden bij den doortocht van het Allerheiligste dat beurtelings gedregen werd door den Z. E. Heer Deken en de Eerw. Heeren pastoors van stad, en gevolgd werd door de Heeren burgemeester, schepenen en katholieke gemeenteraadsleden, omringd van het stedelijk brandweerkorps. 's Namiddags kende het zwemfeest, ingericht door de Ypres Swimming Club, insgelijks een schoon succes. Dit feest, dat als een der schoonste en aantrekkelijkste mag aanzien worden, had weerom, zooals de vorige jaren, een groote me nigte liefhebbers en beoefenaars van deze gezon de en onder alle oogpunten aanbevelenswaardige sport naar de Ypersche zwemkom gelokt. En allen hebben er, spijts het feest door een kleine regenvlaag gestoord werd, een uiterst aange- namen namiddag doorgebracht. De verschillende wedstrijden, waarvan wij verder de uitslagen ge ven, werden allen fel betwist en wekten, evenals de mooie gezamenlijke oefeningen, de duikelin gen en vooral de watèrpolo-match, de algemeene belangstelling:, 's Avonds," om 6 u. 30, op de R. Colaertplaats, (O)- VRAAGT PRIJZEN EN DEVIEZEN BIJ Eere diploma met gouden medaille aan Hooger Schilderschool van M. A. Logelain te Brussel. Eereprijs - Wereldtentoonstelling - 1935 - Brussel. BIJZONDERE INRICHTING VOOR WERK VAN LIEFHEBBERS Fototoestellen voor den pasbeginnenden en voor den meergevorderden amateur. Alle Fotobenoodigheden en Produkten. FOTOCHEMIKALIËN.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 2