VELOSPORT 6 Verleden week hadden wij, in ons overzicht de renners uit de Ronde van Frankrijk verlaten te La Rochelle. De 19<' rit was als een tooneelstuk in drie bedrijven. Eerst vertrek in lijn naar La Roche-sur-Yon. Le Grevès die aan zijn slecht humeur tegenover Magne lucht geeft loopt weg met Thiétard en Antoine, doch Meulen- berg spurt erop en nadien komen ook Kint en Marcail- lou, Mersch, 4 anderen op de vluchters. Wanneer het peloton ontsnapten de aankomst nadert, willen noch Le Grevès, noch Meulenberg elkander trekken en finasseeren onder hun beiden, wijl intusschen de derde hond. die hier Marcel Kint was, met het been wegliep en den eindsprint won. Eloi was hier de slimste, want vermits Kint won ging het geld toch in dezelfde beurze en Le Grevès was vu Uitslag: 1. Kint Marcel, in 2 u. 49 m. 29 sec.2. Thié tard 3. Marcaillou4. Antoine 5. Mersch 6. Berty 7. Galateau 8. Dubois9. Van Schendel, zt.10. Am- berg. Le Grevès en Meulenberg, in 2 u. 51,38. Het groot peloton met al de tenors in 2 u. 53 m. 44 s. Het tweede gedeelte van den rit van La Roche-sur- Yon naar Cholet tegen het uurwerk betwist, zag eens te meer een Belgische overwinning en ditmaal had de ploeg Felicien Vervaecke laten eerste aankomen opdat hij van de vergoeding zou profiteeren en aldus zijn tweede plaats in de algemeene rangschikking, van dewelke hij tengevolge zijner straf door Antonin Magne verdrongen was geweest, terug zou innemen. Uitslag: 1. Vervaecke, 1.33,06; 2. Kint; 3. Sylveer Maes 4. Meulenberg 5. Van Overberghe; 6. Hendrickx; 7. Neuville, zt.De Franschen in 1 u. 34,32. Het derde gedeelte van den rit, Cholet-Angers, waarin het vertrek terug in lijn plaats greep, en welke eigen lijk niet veel om het lijf had, zag de onverwachte zege van Paul Maye die geen moeite had degenen die met hem weggevlucht waren, en waarvan het groote pelo ton zich maar weinig bekommerde, in den sprint te kloppen. Uitslag: 1. Paul Maye, 1.38,30; 2. Ducazeau3. Mathias Clemens 4. Lesueur 5. Amberg6. Lemay allen z. t. 7. Le Grevès, Meulenberg, S. Maes, Ver vaecke, Magne en omtrent al de anderen in 1 u. 42 min. 23 sec. Na dezen rit bekleedde F. Vervaecke dus opnieuw de 2' plaats, die hem eigenlijk ook wel toekwam. Gij kunt denken of er vreugde heerschte in het belgische kamp Ongelukkiglijk zag onze ploeg in den volgenden rit de keerzijde der medaille. Gedurende de eerste helft van den twintigsten ritAngers-Vire, die nochtans 204 km. lang was, gebeurde er eigenlijk niets en op twee uit zonderingen na kwam de ploeg voltallig aan. Het was nog eens Le Grevès die ter aankomst de snelste was, doch Meulenberg die men tweede verwachtte, nam dit maal geen deel aan den sprint daar hij zich niet tijdig langs voren in goede positie had kunnen werken. Uitslag1. Le Grevès, in 7.38.202. Thiétard 3. Ber- tocco en al de anderen uitgenomen Cloarec en Maye, in 7.38,20. De tweede halve rit, Vire-Caen, 55 km. tijdrijden verliep slecht voor onze ploeg. Voor de eerste maal wonnen de Franschen een tijdrit, den laatsten, en nog met meer dan 1 minuut voorsprong op de Belgen. Met een schoot Felicien Vervaecke er zijn 2e plaats bij in, die hij zoo pas den vorigen dag veroverd had. Wel heeft onze ploeg verzachtende omstandigheden in te brengen zooals het verlies van Van Overberghe, ten gevolge van bandbreuk in de eerste kilometers, en daarna het achterblijven van Neuville en Meulenberg, zoodat onze ploeg nog enkel 4 man sterk was noch tans blijft het bloote feit daar, en het is spijtig, heel spijtig voor Vervaecke die heel zeker deze 2e plaats verdiende. Uitslag1. A. Magne. in 1.18,162. Cogan3. Le Grevès, Lesueur, Tanneveau, zt.6. Vervaecke, Kint, S. Maes en A. Hendrickx, in 1.19,20. Zou de laatste rit, de glorievolle tocht naar Parijs, nog verandering brengen in de rangschikking Zoo Vervaecke de gelegenheid vond zou hij natuurlijk deze niet ongebruikt laten om een nieuwen stormaanval op de vesting van Magne te wagen, maar deze plakte aan Felicien's achterwiel als aan een vliegenvanger. Ander zijds had Le Grevès nog altijd hoop, hoe klein ook, op de premie van 200.000 fr. en om deze te winnen had hij met voorsprong eerste moeten kunnen eindigen. Doch Sylveer Maes waakte daarvoor en toen Le Grevès na den 3» sprint voor een premie van 5000 fr. met Thiétard wilde gaan loopen werd hij door Sylveer al spoedig tot de orde terug geroepen. Het waren dus hoofdzakelijk de Belgen en de Franschen die hét met elkaar aan den stok hadden éh hiervan maakte de slimme Luxembur ger Mersch gebruik om er van onder te trekken. De Belgen gingen er niet achter, immers als Mersch won dan had Sylveer Maes zeker de premie van 200.000 frank. En de Franschen keken naar de Belgen en in- zonder naar Vervaecke... zelfs Pierre Clemens, Canar- do en Marcaillou mochten nog wegvluchten. Aldus de den de Luxemburgers een triomfantelijke intrede n het Prinsenpark te Parijs Mersch eerste, P. Clemens tweede. Uitslag: 1. Mersch 7.07,50; 2. Clemens 7.08,22 3. Ca- nardo 7.08,384. Marcaillou 7.08,51 5. Meulenberg 7.09,06Lesueur, Thiétard, Vervaecke, Sylveer Maes, Magne enz. in 7.09,06. De aankomst in het Prinsenpark was natuurlijk iets eenigs 1 Toejuichingen zonder einde en niet te beschrij ven geestdriftEereronden van Mersch, Sylveer Maes, A. Magne, Level, Le Grevèsvoorstelling der landen ploegen, voorstelling aan officieele personaliteiten, po seeren voor persphotografen en cinéasten. En alles onder een oorverdoovend en eindeloos toejuichen Eindrangschikking - 1. Sylveer Maes 142.47,32 2. Antoon Magne 143.14,27 3. Fel. Vervaecke 143.15,254. P. Clemens 143.30,04 5. A. Mersch 143.40,34 6. Canardo 143.50,367. M. Clemens 143.57,57 8. Amberg 144.06,45 9. Kint 144.09,57; 10. Level 144.15,29. Het gordijn van de Roride van Frankrijk 1936 is dus gevallen op de prachtige belgische overwinning be haald door den stoeren West-Vlaming Sylveer Maes, die naar aller getuigenissen ontegensprekelijk de beste renner uit de ronde was en wat meer is een der schoon ste overwinnaars die de Ronde van Frankrijk ooit ge kend heeft. Heil den overwinnaar Sylveer Maes, die de driekleu rige belgische vaan met zooveel brio verdedigd en^ter zege geleid heeft. De gele trui die hij te Briangori ver overde wist hij tot in Parijs te behouden en na een verwoeden aanval van Magne afgeslagen te hebben ging hij in Luchon-Pau zelf ten aanval over om zijn positie te versterken en toonde hierbij zijn ontegenspre kelijke meesterschap. Wanneer men den koers van S. Maes in zijn geheel overschouwt dan moet men toe geven dat hij een voorbeeld van beredeneering en over- legdheid was. Benevens zijn eindoverwinning, won Sylveer ook nog de uitgeloofde premie van 200.000 fr. en plaatste zich tweede in het bergkriterium. Nemen wij deze gelegenheid te baat om te herinneren dat Syl veer Maes op 15 Oogst te Poperinghe rijdt, waar alle sportliefhebbers der streek ongetwijfeld zullen samen- stroomen om den glorievollen overwinnaar der Ronde van Frankrijk te huldigen en toe te juichen. Onze tweede vertegenwoordiger Felicien Vervaecke is derde, en zonder de minuten straf die hij opliep had hij tweede geweest wat hem eigenlijk toekwam, want zonder dat stom ongeval in Luchon-Pau zou Felicien ongetwijfeld samen met Sylveer te Pau zijn toegekomen met ettelijke minuten voorop op Magne. Het noodlot heeft het anders gewild. En dat vermindert geenerlei de schoone prestatie van Felicien Vervaecke, wel inte gendeel. Felicien blijft een toonbeeld van moed en wils kracht. Voor de tweede maal eindigt hij 3e. Misschien geraakt hij toekomend jaar verder Hulde eveneens aan al de overige renners van onze Belgische ploeg, aan Marcel Kint, die 9! eindigt, aan Cyriel Van Overberghe, aan Neuville, aan Hendrickx, aan Meulenberg, ook aan Wierinckx, die allen het hunne hebben bijgedragen om onze kopmannen ge dienstig ter zijde te staan en aldus de eindoverwinning hebben helpen bewerken. Allen dienen geloofd om hun éénheid van streven. Zij hebben onze leus bewerkstel ligd eendracht maakt macht. Dat was de groote troef van onze ploeg. Brengen wij om te sluiten ook een eeregroet aan Antonin Magne, die met eere sneuvelde en niettegen staande hij aan zijn 9<' ronde was, aan de jongere fran schen nog steeds als toonbeeld mag voorgesteld worden; hulde eveneens aan de Luxemburgers, de gebroeders Clemens en Mersch die de veropènbaring dezer ronde waren, aller aandacht op hun klein landje wisten te vestigen, en tweede eindigden in de landenrangschik king vóór de fransche ploeg. Inrichter Desgrange heeft ze voorzeker reeds op zijn notaboekje staan voor aan staande jaar In Parijs-Boulogne, Zondag voor de 4' maal verre den, toonde Frans Bonduel opnieuw zijn goeden form en kwam als overwinnaar over de meet gevolgd van Leon Loyet, Grysolle, TDufromont op 27 sec., Majorzick. Paepens en De Caluwé. Te Beauraing toonde Toon Dignef dat hij nog steeds uitstekend op dreef is en kwam heel alleen eerste toe. Uitslag1. Dignef Antoon, in 5 u. 42 m. 10 sec. 2. Pol Van den Bossche op 1 minuut3. Braeckeveldt4. De Greef op 2 min.5. Beeckman 6. Alfons Deloor 7. Verlinden 8. Gardier 9. Perickel, op 5 min. 30. Te Oud-Gastel, waar 66 vertrekkers waren, waaron der talrijke Belgen, was Leo De Ryck de snelste en klopte Van Amsterdam en Brongers in den sprint. Uitslag1. Leo De Ryck, 125 km. in 3 u. 22 min.2. Van Amsterdam, op 3 meter3. Brongers, op 5 meter 4. Demondt, op 50 meter5. Leemans 6. Neuten, op 40 sec. 7. Deweerdt, op 35 sec. Te Duinkerke, waar talrijke Belgen onder de ver trekkers waren, won Emiel Vandepitte het pleit vóór Lievens, France, Schoon, Demuysere, Vlaminck, Barthe- lemy, in deze orde. Te Sint Niklaas werd het vertrek gegeven aan 70 ren ners. Na allerlei wisselvalligheden rukten zich 5 man los en boden zich samen ter aankomst aan. Cave won den sprint vóór Michel Dhooge, den eeuwigen tweede, Leyssen, Van Theemsche en Desmedt, 6" was Lambert op 20 sec, 7e De Mondt, 8'' Verniers, 9e Palmans. De Groote Prijs der Ronde van Frankrijk te Ter Kameren Bosch kende een zeer bewogen en spektakel- vol verloop en het scheelde weinig of Sylveer Maes won ook dezen Grooten Prijs. Hij werd nipt in den sprint geklopt door den Hollander Pellenaers. Uitslag1. Pellenaers, 125 km in 2 u. 40 min. 31 sec.; 2. Sylveer Maes 3. Deloor Fons 4. Somers 5. Vissers 6. Huts Jef, op 26 sec. 7. Kaers 8. Vanden Bosch 9. al de anderen ex-aequo, waaronder Aerts en Le Grevès die zich niet tijdig konden loswerken voor den sprint. Te Kortrijk won Maurits Van Herzele Donderdag zijn eersten koers bij de beroepsrenners. Michel D'Hooghe was voor de zooveelste maal tweede op 1/2 lengte. 3. André Defoordt, 4. Vandepitte Emiel, 5. Loopmans, 6. Van Schil, op 1 min. 15 sec., 7. Francquen, op 2 min., 8. Van Theemsche, 9. Vanden Bossche, op 1 min. 20 sec., 10. Dictus, op 3 min. 50 sec. DE ONAFHANKELIJKEN reden Zaterdag een kriterium te Montegnée bij Luik en het was de rappe Muller die de zege inpalmde, Uitslag1. Muller, 100 km. in 3 u. 092. Deltour 3. Gaby 4. Michiels 5. 't Jean 6. Smolders 7. Kinard; 8. Geuten. Te Meerbeke waren er Zondag 39 vertrekkers, waar onder Remi Capoen Het werd een fel bewogen koers, waarin de ontsnappingen elkander opvolgden maar alle evenmin met succes bekroond werden. Op het einde kon Masquelier zich licht loswerken en eindigde met 20 sec. voorsprong. Uitslag1. Masquelier Gust., 150 km. in 4 u. 3 min. 2.Termondt, op 20 sec. 3. Van Wezemael, op 1 lengte 4. Van Houtte Marcel, op 1 wiel5. De Keukeleire Leon, op 1/2 lengte6. De Poortere7. Dubois8. Menoë 9. Keppens 10. Dominicus 11. Capoen, allen wiel in wiel. Remi Capoen die met het groot peloton aankwam en ll1' eindigde heeft er bij alle ontsnappingen en ach tervolgingen een werkzaam deel genomen- Te St Genesius-Rode was Adelin Van Simaeys veruit de onstuimigste en won in prachtstijl met 12 sec. voor sprong op Hamelryckx Julien, 1 ra. 55 op Saeremans Louis, 2 min. 03 op Heunebert Juul, 2 min. 33 sec. op Willy Van Parys, 5 min. 55 sec. op E. Maes, 7 min. 30 s. cp Janssens, 7 min. 33 op Lenaerts, 10 min. 38 op Frans Simaer. Te Jumet kwam de zege in den sprint toe aan Geens.. Uitslag1. Geens, 185 km. in 5 u. 42 min. 2. Sambre, op 3 lengten3. Max Harmand 4. Walschot, op 35 sec.; 5. Disseaux, op 1 min. 10 sec.6. De Borger, op 2 min. 7. Lasby 8. Cornelis9. Derby 10. Van Genechten. Maandag, te Welle korden Vandendriessche, De Weerdt. Hermie, Dubois en De Borger het hazenpad kie zen en het was Vandendriessche die eenieder in den sprint regelde. Uitslag1. Vandendriessche, 130 km in 3 u. 50 min. 2. Dubois Cyriel, op 1 lengte3. Hermie, op 1 wiel 4. De Borger5. De Weerdt6. Termont, op 20 sec. 7. Van Rousbeeck, op 1 lengte 8. Mathijs, op 1/2 1. Te Pepinsier werd zoo geweldig gereden dat allen afgescheiden toekwamen. Uitslag: 1. Deltour, 140 km. in 4 u. 05 2. Kemps, op 1 min. 3. Geuten4. Tjean5. Brion 6. Gerome 7. Tiquet. Te Chapeile-lez-Herlaimont eigende zich Gouverneur de overwinning toe vóór Duray, Loyaerts, Michiels, Charlet, Collard, De Ceulaer, Van de Binderie in deze orde. DE JUNIORS De juniorskoersen ingericht ter gelegenheid der Tuin dagfeesten, hebben in het algemeen aan de verwach tingen beantwoord. Als inzet hadden we Maandag de Groote Prijs van Yperingericht door de YperSche Wielrijdersclub, waaraan 4000 fr. prijzen verbonden waren en die zeer hardnekkig betwist werd. Ten andere het technisch verslag bewijst hoe er gestreden werd voor de eere plaatsen. Om 2 u. 15 werd het vertrek gegeven en na eenige korte jachten, bij 't beklimmen van den berg te Mees- sen, sleurt Woets eens duchtig aan de bende, die weldra geheel uiteen ligt. Ten slotte geraakt hij zelfs weg met Derieuw met wien hij bij den eersten doortocht na genoeg 30 sec. winst boekt op de groep. Bij het aanvangen der tweede ronde worden ze in- geloopen. Na Kemmel schiet thans Sercu met Dewalsche en Clement er van door en neemt rap een paar honderd meters. Te Meessen wordt groep I vergroot en vervol gens komt ook moederziel alleen Woets bij. Voor we leper bereiken wipt Berton weg en komt hier voorbij met 250 meter voorsprong op groep I en een minuut winst op groep II, waaruit reeds velen zijn weg geval len. Gedurende veel kilometers weet Berton zijnen voorsprong te behouden, dcch wanneer Woets te Mees sen met Verbeke zijn duivels ontbindt is hij er rap Henri Clement, overwinnaar van den Grooten Prijs van Yper aan voor zijn moeite, daarop hervormt zich de groep die nog uit 11 man bestaat. In de laatste ronde poogt De Poorter meermalen uit de groote groep weg te loopen, maar dat gelukt hem niet. Ook Rammelaere doet dit te vergeefsch. Bij de leiders valt De Poorter weg. De aankomst in de Rijselstraat, waar de ordedienst op zeer puike wijze geregeld was, had zijn regelmatig verloop, want alswanneer de officieele auto Chevrolet van Cesar Mottrie, bestuurd door Gasp. Vanlimburg,, toekwam, was het een meesterwerk de massa in orde te houden. AANKOMST Uitslag1. Clement, de 120 km. in 3 u. 26 min. 2. Buysse A., op 2 lengten 3. Woets 4. Sercu5. Win dels 6. Berton 7. Dewalsche 8. Balduck 9. Verbeke 10. Rammelaere, op 1 min,; II. Salomé 12. Depoorter 13. Verhoeve 14. Litière. s** Onze juniors, die het ijzer smeden als het warm is, herbegonnen den Dinsdag in den Prijs St Michel, inge richt door de Vereenigde Sportvrienden, waaraan 2500 f nk croonden waren. Deze koers was, zooals de Jozef Georges, overwinnaar en Rosseel eervolle tweede in den Juniorskoers 's Dinsdags verreden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 6